Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι inverter είναι παλιό fujitsu...Άρα είναι οικονομικά και τα δύο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα δεν είπα ότι είναι inverter . Παλιό On-Off μηχάνημα είναι . Όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι οικονομικά όσο ένα καλό σύγχρονο inverter .

 

To κλιματιστικό σου έχει EER = 2.48 όταν ένα πολύ καλο σύγχρονο έχει EER= 4

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θελω να αγοράσω ενα κλιματιστικό 9000btu μεχρι 600 ευρω.

ειμαι αναμεσα στα δυο:

Mitsubishi MSZ/MUZ-SF25VE

και

Mitsubishi SRK/SRC 25 ZS-S

 

εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα και χρηματα απλα το ενα ειναι heavy industries ενω το αλλο electric.

 

στα χρηματα αυτά θα μπορουσατε να μου προτεινατε να παρω κατι πιο αξιοπιστο?

 

ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι είναι inverter . Παλιό On-Off μηχάνημα είναι . Όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι οικονομικά όσο ένα καλό σύγχρονο inverter .

 

To κλιματιστικό σου έχει EER = 2.48 όταν ένα πολύ καλο σύγχρονο έχει EER= 4

Τι σημαίνει αυτό?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει βουλωσει η σωληνα.η μπορει να μην εχει γινει σωστη εγκατασταση και να γυρναει πισω το νερο.δεν πιστευω ότι είναι κατασκευαστικο το πρβλημα.παρε το συνεργειο που στο εγκατεστησε να ερθουν να του ριξουν μια ματια.

 

τελικα ο ανοητος ο εγκαταστατης δεν συνεδεσε 2 σωληνες που ηταν μεσα στην εσωτερικη μοναδα. κατοπιν επικοινωνιας αναγνωρισαν το λαθος τους και το επισκευασαν αμεσα.

ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Νέος στο forum, οπότε καλώς σας βρήκα.

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο +25m2. Λογικά ψάχνω για 12btu. Θα ήθελα την βοήθειά σας και τις προτάσεις σας για το best value for money. Έχει κανείς άποψη για τo SENDO Ikaros 12000 BTU/h;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν;;;;;

 

και ομως ναι. το ακομα πιο εξοργιστικο ειναι οτι απο την πρωτη στιγμη επικοινωνησα με το επισημο σερβις της lg οπου με διαβεβαιωσαν οτι σε 2 εργασιμες μερες θα επικοινωνησουν μαζι μου για να κλεισουμε ραντεβου ωστε να ερθει τεχνικος. περασαν 4 και ακομα περιμενω.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Νέος στο forum, οπότε καλώς σας βρήκα.

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού για υπνοδωμάτιο +25m2. Λογικά ψάχνω για 12btu. Θα ήθελα την βοήθειά σας και τις προτάσεις σας για το best value for money. Έχει κανείς άποψη για τo SENDO Ikaros 12000 BTU/h;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Καλώς ήρθες. Δεν έχω ακούσει ποτέ ξανά τα κλιματιστικά SENDO.

 

Πιστεύω ότι με 9αρι είσαι καλυμμένος για υπνοδωμάτιο.. Θα έχει υπερβολική ψύξη οτιδήποτε μεγαλύτερο.

 

Σου προτείνω το Inventor Life pro WiFi που έχω κιόλας και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.. Αθόρυβο, κάνει τη δουλειά του σωστά και πάνω από όλα πάρα μα πάρα πολύ οικονομικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Δεν έχω ακούσει ποτέ ξανά τα κλιματιστικά SENDO.

 

Πιστεύω ότι με 9αρι είσαι καλυμμένος για υπνοδωμάτιο.. Θα έχει υπερβολική ψύξη οτιδήποτε μεγαλύτερο.

 

Σου προτείνω το Inventor Life pro WiFi που έχω κιόλας και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.. Αθόρυβο, κάνει τη δουλειά του σωστά και πάνω από όλα πάρα μα πάρα πολύ οικονομικό...

Το 9αρι είναι μικρό.12 είναι αποδεκτό! Σε μεγάλες ζέστες δεν θα έχεις στην επιθυμητή απόδοση.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Για τα βακτηρίδια ποιο υγρό χρησιμοποιείται για καθαρισμό ;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για τα βακτηρίδια ποιο υγρό χρησιμοποιείται για καθαρισμό ;

 

NCH Everbrite αραίωση 1:50 ή και λίγο μικρότερη αραίωση για δύσκολη βρώμα . Απολυμαίνει τα πάντα βακτήρια μύκητες ιούς, HIV κ.α

 

Το συγκεκριμένο είναι το πιο γνωστό επαγγελματικό για τους ψυκτικούς .

 

http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BC.-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA/NCH-EVERBRITE-80

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι σημαίνει αυτό?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συντελεστής απόδοσης στη ψύξη EER ή εποχιακός συντελεστής απόδοσης στη ψύξη SEER είναι ένας καθαρός αριθμός που βγαίνει όταν διαιρέσεις την απόδοση του κλιματιστικού με την κατανάλωση του για μια δεδομένη χρονική στιγμή .

 

Για παράδειγμα αν ένα On-off έχει input 1000 watt ισχύς για να αποδόσει 9000 btu (όπου τα σε kw τα 9000 btu είναι περίπου 2.5 kw) αν διαιρέσεις 2.5 kw /1 kw παίρνεις βαθμός απόδοσης EER= 2.5 . Όσο μεγαλύτερος ο συντελεστής τόσο πιο αποδοτικό και οικονομικό το κλιματιστικό .

Link to comment
Share on other sites

NCH Everbrite αραίωση 1:50 ή και λίγο μικρότερη αραίωση για δύσκολη βρώμα . Απολυμαίνει τα πάντα βακτήρια μύκητες ιούς, HIV κ.α

 

Το συγκεκριμένο είναι το πιο γνωστό επαγγελματικό για τους ψυκτικούς .

 

http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BC.-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA/NCH-EVERBRITE-80

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συντελεστής απόδοσης στη ψύξη EER ή εποχιακός συντελεστής απόδοσης στη ψύξη SEER είναι ένας καθαρός αριθμός που βγαίνει όταν διαιρέσεις την απόδοση του κλιματιστικού με την κατανάλωση του για μια δεδομένη χρονική στιγμή .

 

Για παράδειγμα αν ένα On-off έχει input 1000 watt ισχύς για να αποδόσει 9000 btu (όπου τα σε kw τα 9000 btu είναι περίπου 2.5 kw) αν διαιρέσεις 2.5 kw /1 kw παίρνεις βαθμός απόδοσης EER= 2.5 . Όσο μεγαλύτερος ο συντελεστής τόσο πιο αποδοτικό και οικονομικό το κλιματιστικό .

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω ένα κλιματιστικό 24αρι για σαλόνι 50 τμ με πλάκα. Σκέφτομαι αυτό

 

http://www.cheaptocheap.gr/product/mitsubishi-srk-63-zr-s-src-63-zr-s-inverter-aa-κλιματιστικό-22-000btu/.

 

Τι λέτε; Είναι καλή επιλογή; Καμιά άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή κλιματιστικού. Ο χώρος είναι περίπου 50τμ και προσανατολίζομαι στην τοποθέτηση της μονάδας στον ενιαίο χώρο κουζίνας-καθιστικού σε σημείο που θα μπορεί να "βλέπει" και το υπόλοιπο σπίτι. Λόγω περιορισμών ψάχνω όσο γίνεται μικρότερη σε διαστάσεις εξωτερική μονάδα (κυρίως σε ύψος). Το σπίτι είναι νεόδμητο με διπλά τζάμια με θερμοδιακοπή και θερμοπρόσοψη και σχετικά χαμηλοτάβανο. Μια λύση στα 18Κ btu πιστεύετε θα με κάλυπτε; Με μια πρώτη έρευνα βρήκα αυτά τα δυο μοντέλα: https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/171402-carrier-42qhc018dsc-coastal-line?nosto=productpage-nosto-2 και https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/174995-toshiba-shorai-ras18pavsg/pkvsg-e?cmicc=skroutz. Τι λέτε; Φυσικά αν υπάρχουν άλλες προτάσεις ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το inventor είναι πιο καλό και από τα δύο που περιγράφεις. Το προτείνω φυσικά γιατί το εχω και γιατί το ξερω. Δε θα μιλούσα για κάτι που δεν έχω δουλέψει..

 

https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html

 

Η εξωτερική μονάδα είναι αρκετά μικρή για 18αρι... Επίσης έχω σαλόνι 55τμ και το σπίτι είναι 110. Φτάνει στο μέσα δωμάτιο που απέχει 12-15 μέτρα από το σαλόνι. Από εκεί που είναι βασικά το κλιματιστικό σε μια ευθεία... Ψύχει και όλο το σαλόνι κουζίνα που είναι μαζί και πάει και στο μέσα δωμάτιο που είναι στην ευθεία... Φαντάζομαι στη δική σου περίπτωση αν το τοποθετήσεις σε σωστό σημείο θα πιάνει όλο το σπίτι... Επίσης είναι αθόρυβο για 18αρι και πολύ πολύ οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό το inventor είναι πιο καλό και από τα δύο που περιγράφεις. Το προτείνω φυσικά γιατί το εχω και γιατί το ξερω. Δε θα μιλούσα για κάτι που δεν έχω δουλέψει..

 

https://www.skroutz.gr/s/12821229/Inventor-Life-Pro-WiFi-L4VI32-18WiFiR-L4VO32-18.html

 

Η εξωτερική μονάδα είναι αρκετά μικρή για 18αρι... Επίσης έχω σαλόνι 55τμ και το σπίτι είναι 110. Φτάνει στο μέσα δωμάτιο που απέχει 12-15 μέτρα από το σαλόνι. Από εκεί που είναι βασικά το κλιματιστικό σε μια ευθεία... Ψύχει και όλο το σαλόνι κουζίνα που είναι μαζί και πάει και στο μέσα δωμάτιο που είναι στην ευθεία... Φαντάζομαι στη δική σου περίπτωση αν το τοποθετήσεις σε σωστό σημείο θα πιάνει όλο το σπίτι... Επίσης είναι αθόρυβο για 18αρι και πολύ πολύ οικονομικό.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς να έχω πολλές γνώσεις για το θέμα, θα πήγαινα στα σίγουρα, σε περισσότερο επώνυμες λύσεις. Δεν αποκλείω βέβαια καμία επιλογή. Ακόμη το ψάχνω και σίγουρα θα εξετάσω την πρότασή σου. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Η κατανομή της ψύξης στους χώρους είναι σχετικά ομοιόμορφη ή εκεί που θα τοποθετηθεί η μονάδα δεν μπορείς να σταθείς από το κρύο; Επίσης για το χώρο με τις προδιαγραφές που περιέγραψα θα μπορεί να φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία (25-26°C) σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα; Μήπως μια μικρότερη μονάδα (πχ. 12K btu) στον ενιαίο χώρο και μια δεύτερη 9Κ btu στο υπόλοιπο σπίτι θα έδιναν καλύτερο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα 2 θα κάνουν καλύτερη δουλειά... Αλλά πιστεύω ότι και το 1 αν κοιτάει καλά θα σε καλύψει.. Δεν παγώνει το χώρο που είσαι όχι... Αργεί λίγο να φτάσει στην άλλη άκρη βέβαια αλλά μιλάω για το δικό μου σπίτι.. Φτάνει όμως..

 

Επίσης το inventor δεν είναι καθόλου ανώνυμη εταιρία.... Έχει 10 χρόνια εγγύηση και service αν διαβάσεις σχόλια κάτσε καλά.... Αλλάζουν μέχρι και χειριστήριο δωρεάν εκτός εγγύησης.. Έχουν γραφτεί τόσα πολλά.. Δε πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις 500€ παραπάνω για το ίδιο πράγμα.. Βέβαια εσύ ξέρεις πως θα διαχειριστείς τα χρήματα σου αλλά κουβέντα να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα 2 θα κάνουν καλύτερη δουλειά... Αλλά πιστεύω ότι και το 1 αν κοιτάει καλά θα σε καλύψει.. Δεν παγώνει το χώρο που είσαι όχι... Αργεί λίγο να φτάσει στην άλλη άκρη βέβαια αλλά μιλάω για το δικό μου σπίτι.. Φτάνει όμως..

 

Επίσης το inventor δεν είναι καθόλου ανώνυμη εταιρία.... Έχει 10 χρόνια εγγύηση και service αν διαβάσεις σχόλια κάτσε καλά.... Αλλάζουν μέχρι και χειριστήριο δωρεάν εκτός εγγύησης.. Έχουν γραφτεί τόσα πολλά.. Δε πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις 500€ παραπάνω για το ίδιο πράγμα.. Βέβαια εσύ ξέρεις πως θα διαχειριστείς τα χρήματα σου αλλά κουβέντα να γίνεται.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα καθώς έχω το περιθώριο. Ειδικά για εγγύηση και service. Εννοείται πως δεν έχω καμία διάθεση να πετάξω χρήματα χωρίς λόγο. Απλά επειδή πιστεύω ότι ισχύει το "ότι πληρώσεις παίρνεις", θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω και να γλυτώσω πιθανά προβλήματα και ταλαιπωρία, όσο είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα καθώς έχω το περιθώριο. Ειδικά για εγγύηση και service. Εννοείται πως δεν έχω καμία διάθεση να πετάξω χρήματα χωρίς λόγο. Απλά επειδή πιστεύω ότι ισχύει το "ότι πληρώσεις παίρνεις", θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω και να γλυτώσω πιθανά προβλήματα και ταλαιπωρία, όσο είναι δυνατόν.

 

Διάβασε λίγο για τα inventor διάφορες κριτικές κλπ και θα καταλάβεις.. Το έψαξα και εγώ πάρα πολύ.. Είναι καλή φάση.. Πιστεύω τα Mitsubishi είναι πανάκριβα δίχως λόγο.. Θα μου πεις θεωρούνται κορυφή.. Ναι οκ τα ίδια και περισσότερα τα κάνουν τόσα κλιματιστικά με σχεδόν τα μισά λεφτά πολλά.. Δες το και ότι θες εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κλιματιστικό για δωμάτιο 12-15τμ περίπου.

Υποθέτω ότι πρέπει να προσανατολιστώ σε "9άρι", σωστά;

Τι θα μου προτείνατε;

Με ενδιαφέρει πρωτίστως να είναι αξιόπιστο, αποδοτικό, οικονομικό. Δεν καίγομαι για wifi και τέτοια (αν υπάρχουν όμως, δεν θα πω όχι).

Και βέβαια, όχι κάτι ακριβό... :)

Πείτε μου 2-3 προτάσεις, έτσι ώστε να συγκρίνω και να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το έχω στα υπόψιν!

Σε σχέση με αυτό, που είναι και (λίγο) πιο οικονομικό, έχεις άποψη;

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το έχω στα υπόψιν!

Σε σχέση με αυτό, που είναι και (λίγο) πιο οικονομικό, έχεις άποψη;

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

 

Γράφουν για ελλειπή ανταλλακτικά.... Σε αντίθεση με την inventor που όποιον και να ρωτήσεις που τη δουλεύει, είναι πάντα δίπλα σου..

Link to comment
Share on other sites

Είναι οικονομικά τόσο σε κατανάλωση όσο και σε αγορά... αθόρυβα.... Έχουν υποστήριξη στο φουλ... 10 χρόνια εγγύηση... Είναι όμορφα.. Έχουν WiFi κλπ..

 

Δε χρειάζομαι κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.. Σήμερα είναι η inventor σε λίγα χρόνια θα είναι κάποιος άλλος... Οπότε why not?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...