Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ένα χώρο 40τμ ποιο από τα παρακάτω 18αρια προτείνετε

 

Βασικη προτεραιότητα καλό στην θέρμανση με όσο το δυνατό οικονομική λειτουργία

 

1.INVENTOR Nemesis Pro Wifi N2VI32-18.

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-nemesis-pro-wifi-n2vi32-18-%CE%BC%CE%B5-%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-1203413.html

 

2.INVENTOR OMNIA ECO O3MVI32-18WiFiR

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-18wifir-%CE%BC%CE%B5-%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE-1211772.html

 

3.Gree Amber GRS-181 EI/JAM2-N3

 

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-gree-inverter-grs181ei-18000-btu

 

4. Toshiba Mirai r32 ras 18bkvg

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/toshiba-mirai-r32-ras-18bkvg-e-ras-18bavg-e.html?source=external&offer=1

 

5.Mitsubishi MSZ MUZ SF50VE

 

https://www.climatecnica.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/klimatistika-toixou/mitsubishi-electric-msz-muz-sf50ve-inverter-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

 

Ποιες είναι οι σημαντικές διάφορες του 1 από το 2?

 

Το nemesis είναι καλύτερη σειρά?

 

 Καθε Άλλη πρόταση Δεκτή...

 

Ευχαριστώ...

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για το θέμα με την χαμηλή θερμοκρασία που δεν βοηθάει τον αφυγραντηρα;

Αν βάζω το AC παράλληλα για λίγη ώρα θα βοηθήσει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Το ότι δεν αφαιρεί το νερό που θα έπρεπε είναι ένα θέμα. Σε χώρους με αρκετή υγρασία στους οποίους δεν έχει γίνει αφύγρανση για μεγάλο χρονικό διάστημα η συμπεριφορά που αναφέρεις (να «κολλήσει» η ένδειξη υγρασίας εκεί γύρω στο 65%) νομίζω είναι φυσιολογική.

 

Θα το πω μπακάλικα αλλά εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.. Αφού αφαιρεθεί ένα μέρος από την υγρασία του αέρα στη συνέχεια τραβάει εμμέσως υγρασία από τα αντικείμενα στο χώρο (βιβλία, έπιπλα, τοίχους κλπ). Μόλις υπάρξει εξισορρόπηση μεταξύ της υγρασίας στον αέρα και αυτής που έχει «ποτίσει» τα αντικείμενα ξεκολλάει ο δείκτης και κατεβάζει κι άλλο την υγρασία του αέρα (ανάλογα πάντα με το μέγεθος του χώρους και την ισχύ του αφυγραντήρα). Ξαναβάζοντας τον αφυραντήρα σε σύντομο χρονικό διάστημα (πχ την επόμενη μέρα), ακόμα και αν ξεκινήσει με ένδειξη από ψηλά θα δεις ότι κατεβάζει πολύ γρήγορα την υγρασία χωρίς να κολλήσει πάλι στο ενδιάμεσο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μενα να ρωτήσω κάτι μπας και κάποιος το έχει ξανασυναντησει.. Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα το toyotomi Kuro WiFi TKN TKG 635R32 τελευταίες μέρες κάνει ένα περίεργο ήχο η εσωτερική μονάδα σαν τρίξιμο ακουμπώντας την ο ήχος σταματάει για λίγο μετά ξανά αρχίζει η αρχίζει μετά από πολύ ώρα και δεν μιλάω για τον ήχο που κάνουν τα πλαστικά κατά την διαστολή συστολή φώναξα τους τεχνικούς που το πέρασαν μπας και ήταν από την βάση έλεγξαν την μονάδα η τοποθέτηση ειναι οκ και δεν τον έκανε τον ήχο εκείνη την ώρα που ήρθαν μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να ειναι? (δοκίμασα να το τραβήξω βίντεο αλλά δεν ακούγεται ο ήχος που κάνει)
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μενα να ρωτήσω κάτι μπας και κάποιος το έχει ξανασυναντησει.. Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα το toyotomi Kuro WiFi TKN TKG 635R32 τελευταίες μέρες κάνει ένα περίεργο ήχο η εσωτερική μονάδα σαν τρίξιμο ακουμπώντας την ο ήχος σταματάει για λίγο μετά ξανά αρχίζει η αρχίζει μετά από πολύ ώρα και δεν μιλάω για τον ήχο που κάνουν τα πλαστικά κατά την διαστολή συστολή φώναξα τους τεχνικούς που το πέρασαν μπας και ήταν από την βάση έλεγξαν την μονάδα η τοποθέτηση ειναι οκ και δεν τον έκανε τον ήχο εκείνη την ώρα που ήρθαν μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να ειναι? (δοκίμασα να το τραβήξω βίντεο αλλά δεν ακούγεται ο ήχος που κάνει)

 

Aν οι τεχνικοί σε διαβεβαιώνουν ότι η εγκατάσταση είναι σωστή τότε επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία να στείλουν δικό τους άνθρωπο . Μπορεί να έχει ξεκουμπώσει το οτιδήποτε ή α υπάρχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια .

Link to comment
Share on other sites

Από Αντιπροσωπεια Gree (Μαυρογενη) έχει κάποιος εμπειρία?

 

Γιατί βρήκα κάποιες παλιότερες αναφορές όχι....ιδιαίτερα Θετικές....:wacko:

 

Και σε σύγκριση με αντιπροσωπεια Inventor?????

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω.

Ποιες αντιπροσωπείες από τις φτηνές μάρκες (gree,midea,haier,toyotomi) θεωρείτε ότι είναι οι πιο σωστές στην Ελλάδα?

Γιατί τι να την κάνεις τη 10ετη εγγύηση αν θα σου τα βγάζουν όλα τα επιμέρους μέρη εκτός ,η σε αγνοούν?

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Από Αντιπροσωπεια Gree (Μαυρογενη) έχει κάποιος εμπειρία?

 

Γιατί βρήκα κάποιες παλιότερες αναφορές όχι....ιδιαίτερα Θετικές....:wacko:

 

Και σε σύγκριση με αντιπροσωπεια Inventor?????

 

Και οι δύο εταιρείες έχουν καλά αξιόπιστα κλιματιστικά .

 

Σε επίπεδο εξυπηρέτησης πελάτη (after sales) η Gree κάνει κατά καιρούς νερά και κατά διαστήματα είχα διαβάσει ελλείψεις στην επάρκεια ανταλλακτικών και οι πελάτες να περιμένουν .

 

Προσωπικά θεωρώ την Inventor σοβαρή εταιρεία στην εξυπηρέτηση του πελάτη και η άποψη που έχω σχηματίσει μέχρι τώρα είναι ότι επενδύει πολύ σε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια ερώτηση ήθελα να κάνω.

Ποιες αντιπροσωπείες από τις φτηνές μάρκες (gree,midea,haier,toyotomi) θεωρείτε ότι είναι οι πιο σωστές στην Ελλάδα?

Γιατί τι να την κάνεις τη 10ετη εγγύηση αν θα σου τα βγάζουν όλα τα επιμέρους μέρη εκτός ,η σε αγνοούν?

 

Gree ,Midea,Haier είναι πολυεθνικές,πωλούν τα προιόντα τους σε πολλές χώρες .Μπορείς να απευθυνθείς στα κεντρικά τους στην Ευρώπη αν τύχει κάτι λάθος με ότι πουλάνε εδώ διάφοροι.Oι μεγάλες εγγυήσεις είναι ότι συμφέρει αυτούς που εμπορεύονται τα μηχανήματα ,για διαφήμιση και οτιδήποτε θέλουν.Στις αλλες χώρες αν ψάξεις δίνουν τις κλασικές εγγυήσεις 2 χρόνια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Gree ,Midea,Haier είναι πολυεθνικές,πωλούν τα προιόντα τους σε πολλές χώρες .Μπορείς να απευθυνθείς στα κεντρικά τους στην Ευρώπη αν τύχει κάτι λάθος με ότι πουλάνε εδώ διάφοροι.Oι μεγάλες εγγυήσεις είναι ότι συμφέρει αυτούς που εμπορεύονται τα μηχανήματα ,για διαφήμιση και οτιδήποτε θέλουν.Στις αλλες χώρες αν ψάξεις δίνουν τις κλασικές εγγυήσεις 2 χρόνια κλπ.

 

η inventor και η Gree (Μαυρογενης) απ οσο βλεπω στις περισσοτερες περιπτωσεις πουλανε σε τιμες παραπλησιες με τις Γνωστες Παλαιες ....(Toshiba,Fujitsu,Daikin,Mitsubishi) με την απλη λογικη ....τα μηχανηματα ειναι φτηνοτερα και στην τελικη τιμη ενσωματωνουν και το 'κοστος' της 10ετους εγγυησης.....

 

ετσι εχουν πλεονεκτημα στην πωληση ....αφου στους υπολοιπους πρεπει να πληρωσεις την Εγγυηση εξτρα μεσω των ετησιων service....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην τύχει και μπλέξεις,γιατί δεν ξέρεις τι πουλάνε.Και για τις δύο εταιρίες γράφουν στο skroutz αρνητικά σε περιπτώσεις.Αν ψάξεις επίσης,την Ιnventor την έχουν βάλει στην μαύρη λίστα στον οργανισμό πιστοποιήσεων της Eurovent, για ότι διαφημίζει σχετικά στα μηχανήματα της. Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην τύχει και μπλέξεις,γιατί δεν ξέρεις τι πουλάνε.Και για τις δύο εταιρίες γράφουν στο skroutz αρνητικά σε περιπτώσεις.Αν ψάξεις επίσης,την Ιnventor την έχουν βάλει στην μαύρη λίστα στον οργανισμό πιστοποιήσεων της Eurovent, για ότι διαφημίζει σχετικά στα μηχανήματα της.

 

Εσυ που το εψαξες προφανως , δεν μας το λες και σε μας για να προφυλαχθουμε ;;; Αυτη τη μαυρη λιστα ντε....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του οργανισμού κάνε αναζήτιση για ότι θέλεις.Εχει δελτία για πολλά θέματα.Το να προφυλακτείς όταν δεν ξέρεις τι πουλάνε, είναι σχετικό. Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του οργανισμού κάνε αναζήτιση για ότι θέλεις.Εχει δελτία για πολλά θέματα.Το να προφυλακτείς όταν δεν ξέρεις τι πουλάνε, είναι σχετικό.

Σε σχετικη αναζητηση δεν εχω βρει κατι...

Τοσος κοπος ειναι να ανεβασεις το link;;;;

Εκτος κι αν απλα παραπληροφορεις.....

edit

"όταν δεν ξέρεις τι πουλάνε" , ρε φιλε κατι μου θυμιζει αυτο , και γενικα το γραψιμο σου μου θυμιζει ενα "φιλαρακι" που ειναι χαμενο εδω και καιρο...

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο τρόπος που ζητάς κάτι .Ενώ είναι εύκολο να κάνεις αναζήτιση όπου θέλεις, για οτιδήποτε.

EDIT ... Για τις φιλίες σου,έψαξα και είδα είσαι απο αυτούς που την λένε σε άλλους,όταν γράφουν αρνητικά για την Ιnventor .

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Πόσα προφίλ έχεις κάνει ρε φίλε ;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και γράφουν αρνητικά για την κάθε "inventor" αρκεί να παραθέτουν την πηγή κιολας.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και γράφουν αρνητικά για την κάθε "inventor" αρκεί να παραθέτουν την πηγή κιολας.

 

Αυτο ειναι το θεμα , οτι του λεω να βαλει το λινκ και μου απαντα να το βρω μονος μου!!

Ενταξει ειναι ο γνωστος και μη εξαιρετεος "gmarad" η καπως ετσι....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν και γράφουν αρνητικά για την κάθε "inventor" αρκεί να παραθέτουν την πηγή κιολας.

 

http://www.eurovent-certification.com/en/Manufacturers/Eurovent_Certita_Certification_trademark_incident_list.php?rub=06&srub=04&ssrub=&lg=en&crit=inventor

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.ειμαι από κινητό και δεν μπορώ να το ψάξω.θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε οποία προϊόντα έχουν πιστοποίηση.

Πάντως και σε άλλο site βλέπω γίνεται σκοτωμος.αποδοση θορύβου δεν ισχύει σύμφωνα με τις προδιαγραφές,ισχύς κλιματιστικων δεν ισχύουν βάση προδιαγραφών και πάει λέγοντας.

Σε λίγο θα βγάλουμε και την Α.Θ μην συμφέρουσα επιλογή για εξοικονόμηση από τις κομπίνες των κατασκευαστων-προμηθευτων.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τεχνική ερώτηση προς ειδικούς!!

 

Ειναι ασφαλές να ανοιγοκλείνω το κλιματιστικό απο τη πρίζα και όχι απο το τηλεκοντρόλ του;

 

Και εξηγούμαι:

Εχω πρίζα wifi που μπορώ να την ελέγχω απο απόσταση. Παρεμβάλω αυτή τη πρίζα, μεταξύ τοίχου και καλωδίου του κλιματιστικού. Μπορώ, με ασφάλεια για τη συσκευή, να ανοιγκλείνω με το κινητό το κλιματιστικό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τεχνική ερώτηση προς ειδικούς!!

 

Ειναι ασφαλές να ανοιγοκλείνω το κλιματιστικό απο τη πρίζα και όχι απο το τηλεκοντρόλ του;

 

Και εξηγούμαι:

Εχω πρίζα wifi που μπορώ να την ελέγχω απο απόσταση. Παρεμβάλω αυτή τη πρίζα, μεταξύ τοίχου και καλωδίου του κλιματιστικού. Μπορώ, με ασφάλεια για τη συσκευή, να ανοιγκλείνω με το κινητό το κλιματιστικό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Όχι δεν είναι ότι καλύτερο για το κλιματιστικό !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το inventor life pro το 9αρι.

 

Δουλεύει άψογα αλλά τώρα τελευταία δεν σταματάει. Μιλάω για ζέστη πάντα. Το είχα 21 βαθμούς όλο το βράδυ στο δωμάτιο δούλευε 5-10 λεπτά και σταματούσε για αρκετή ώρα. Τώρα δε σταματάει καθόλου. Αν του κάνω επανεκκίνηση μια δυο φορές σταματάει μετά. Αλλά κολλάει συχνά. Τι να κάνω; να πάρω την inventor? Είναι καινούριο το μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω το inventor life pro το 9αρι.

 

 

 

Δουλεύει άψογα αλλά τώρα τελευταία δεν σταματάει. Μιλάω για ζέστη πάντα. Το είχα 21 βαθμούς όλο το βράδυ στο δωμάτιο δούλευε 5-10 λεπτά και σταματούσε για αρκετή ώρα. Τώρα δε σταματάει καθόλου. Αν του κάνω επανεκκίνηση μια δυο φορές σταματάει μετά. Αλλά κολλάει συχνά. Τι να κάνω; να πάρω την inventor? Είναι καινούριο το μηχάνημα

Όταν λες επανεκκίνηση τι εννοείς?

Το κλείνεις και το ανοίγεις από το κοντρόλ?

ή του κόβεις το ρεύμα και το επαναφέρεις μετά από 2-3 λεπτά?

 

Στάλθηκε από το Mi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το inventor life pro το 9αρι.

 

Δουλεύει άψογα αλλά τώρα τελευταία δεν σταματάει. Μιλάω για ζέστη πάντα. Το είχα 21 βαθμούς όλο το βράδυ στο δωμάτιο δούλευε 5-10 λεπτά και σταματούσε για αρκετή ώρα. Τώρα δε σταματάει καθόλου. Αν του κάνω επανεκκίνηση μια δυο φορές σταματάει μετά. Αλλά κολλάει συχνά. Τι να κάνω; να πάρω την inventor? Είναι καινούριο το μηχάνημα

 

Η θερμοκρασία μέσα στο χώρο που είναι το κλιματιστικό είναι αυτή που έχεις δηλώσει στο χειριστήριο της μονάδας ή ανεβαίνει πολύ πιο πάνω απο αυτή που έχεις δηλώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία μέσα στο χώρο που είναι το κλιματιστικό είναι αυτή που έχεις δηλώσει στο χειριστήριο της μονάδας ή ανεβαίνει πολύ πιο πάνω απο αυτή που έχεις δηλώσει ;

 

Δεν έχω μετρήσει με θερμόμετρο αλλά δε γίνεται να δουλεύει σε ένα δωμάτιο το 9αρι στο 21 όλο το βράδυ ασταμάτητα ενώ πριν δούλευε ελάχιστα καθώς έπιανε θερμοκρασία αμέσως. Επίσης το βράδυ ξύπνησα επειδή ίδρωσα. Κάτι δε δουλεύει καλά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...