Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις καποια στοιχεια για αυτο;;;;;

Με χαρα θα τα διαβασουμε!!!

 

Όλα έχουν ελάχιστο όριο λειτουργίας . Άλλα μικρότερο άλλα μεγαλύτερο εύρος . Απορώ που στηρίζεις το διαχωρισμό μεταξύ εταιριών . Τα χεις δοκιμάσει όλα τα μοντέλα της αγοράς (9άρια ,12άρια κτλ) σε διάφορες συνθήκες ;

 

Σχετικά με την "On/Off" συμπεριφορά συγκεκριμένων inverter κλιματιστικών,η οποία αναφέρθηκε παραπάνω (παθών εδω). Ειχα το Toyotomi 856zr(18000btu) το οποιο στον χώρο μου 35-40τ.μ. οταν η εξωτερική θερμοκρασία ηταν πάνω απο 7C πάντα έκλεινε και άνοιγε (στους 22C ρυθμισμένο θέρμανση,) o χρόνος του κύκλου(on-off) ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, μπορεί να έκλεινε σε 4 ωρες,σε 2 ώρες κτλ. H θερμοκρασία του χώρου έφτανε τους 24C, περίμενα να κρυώσει το σπιτι ωστε να ξανανοίξει το κλιματιστικό. Η ελάχιστη κατανάλωση (μετρημενη με δικό μου μετρητη) ηταν περίπου 850-900W. Μιλησα με εταιρεία , τους φάνηκε φυσιολογική συμπεριφορά του.

Παρατήρησα επίσης οτι ποτέ δεν εβγαζε χλιαρό/κρύο αέρα.

Αυτο είχε ως αποτέλεσμα θερμικη άνεση μηδεν στο σπίτι μιας και που (υπο συνθήκες) μια ειχα 24C, μια ειχα 21C κτλ.. Οπως επίσης και υπερθέρμανση χώρου και αυξημένη κατανάλωση (22 ζητουσα, 24 είχα).

Μετα απο αναζήτηση, συζητησεις κτλ(μήνες..), βρέθηκε σε ενα ξενο forum ενας τύπος με ενα Daikin που ειχε ακριβώς το ίδιο θεμα, και η Daikin του απάντησε (email) πως έχουν βάλει ενα κανονα στο λογισμικό στα κλιματιστικα τους: Απαγορεύεται το κλιματιστικό να βγάλει αέρα με θερμοκρασία κάτω απο 42C σε κατάσταση συντήρησης , γιατι εχει παρατηρηθει οτι δημιουργούνται κρύα ρευματα στο σπίτι. (αν θέλετε βάζω το Link για να δείτε ακριβώς την πάρα πολυ ενδιαφέρον απάντηση της Daikin)

Μέτρησα την θερμοκρασία στο δικό μου, οπως και άλλα παιδια το κάναν με παρομοια μηχανηματα και ολα ειχαν ελάχιστη θερμοκρασία στις περσίδες στην συντηρηση περίπου 42C.

Αυτος ομως ο κανόνας έχει αυτο το "κουσούρι" που αναφέρθηκε παραπάνω. Επειδη υπάρχει αυτος ο περιορισμός,αναγκαστηκά το κλιματιστικό υπερθερμαίνει τον χώρο υπο συνθήκες,αφου δεν επιτρέπεται να πέσει χαμηλα η στιγμιαία κατανάλωση και η συμπεριφορά του θυμίζει on/off μηχανήματα. Βέβαια ολα αυτα ισχύουν για την θέρμανση.

Κατα πάσα πιθανότητα αυτον τον κανόνα τον έχει παρει η Gree και τον εχει ενσωματώσει στα δικά της κλιματιστικα αλλα και σε αυτα που παράγει για άλλες εταιρειες.. (οπως παράδειγμα σε κάποια μοντέλα της Toyotomi,Inventor κτλ)

Εχει παρατηρηθεί οτι κυρίως τα μεγάλα κλιματιστικα (18.000 btu και πάνω), τον έχουν.

Εγω κατάφερα και το άλλαξα το κλιματιστικό με μιας αλλης μάρκας, και τώρα εχω σπίτι 22C σταθέρα.

Τέλος οπως ανέφερε και ενας άλλος χρηστης παρόμοια συμπεριφορά (on/off) μπορει να παρουσιαστεί και για άλλους λόγους (μικρός χώρος,λάθος στη εγκατάσταση,προβληματικός αισθητήρας κτλ)

Edited by rnd1978
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αυτό https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fhr3di-eu-12000btu-inverter-p-HAP.002219 να αντικαταστήσει ένα on off της ίδιας εταιρίας;

 

Στα 250 βγαίνει όχι 299 που λέει λόγω newsletter

Να σημειώσω πως αυτό που έχω δουλεύει ΑΨΟΓΑ και με ικανοποιητικότατη ψύξη απλά ρωτάω για λόγους οικονομίας μιας και είναι inverter

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αυτό https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fhr3di-eu-12000btu-inverter-p-HAP.002219 να αντικαταστήσει ένα on off της ίδιας εταιρίας;

 

Στα 250 βγαίνει όχι 299 που λέει λόγω newsletter

Να σημειώσω πως αυτό που έχω δουλεύει ΑΨΟΓΑ και με ικανοποιητικότατη ψύξη απλά ρωτάω για λόγους οικονομίας μιας και είναι inverter

 

Ποιο μοντέλο έχεις τώρα ;

Link to comment
Share on other sites

Κανενα κλιματιστικο 18αρι με εσωτερικη μοναδα μεχρι 90 εκατοστα μηκος αντε 92 υπαρχει εκτος απο fujitsu? Βρηκα ενα μονο της fujitsu αλλα δεν εχει wifi και αλλες λειτουργιες που εχουν αλλα, ενω κανει και 1050 ευρω.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει αυτό https://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12b4-fhr3di-eu-12000btu-inverter-p-HAP.002219 να αντικαταστήσει ένα on off της ίδιας εταιρίας;

 

Στα 250 βγαίνει όχι 299 που λέει λόγω newsletter

Να σημειώσω πως αυτό που έχω δουλεύει ΑΨΟΓΑ και με ικανοποιητικότατη ψύξη απλά ρωτάω για λόγους οικονομίας μιας και είναι inverter

 

Είναι της ίδιας κατηγορίας καταναλώσεων απλώς το ένα είναι inverter και θα έχει μια μικρή διαφορά .

Μην περιμένεις να δεις σοβαρή διαφορά στην κατανάλωση .

Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο πρέπει να είναι εισαγωγής του e-shop με ότι συνεπάγεται αυτό (άμεση εύρεση ανταλλακτικών, ταχύτητα εξυπηρέτησης service κτλ) Το Site της ελληνικής αντιπροσωπίας δεν το εχει .

 

Αν θες κάτι που να κάνει την διαφορά στις καταναλώσεις σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα θα πρέπει να ανέβεις σε ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Από μόνο του τόμου είναι καλύτερη ενεργειακή κλάση δεν φτάνει φαντάζομαι

 

Η ενεργειακή κλάση του δικού σου είναι με την παλαιότερη κλιμακα όπου δεν υπήρχαν οι Α+ Α++ Α+++ τότε .

 

Μετά έγιναν αλλαγές στο ενεργειακό ταμπελάκι της Ευρωπαϊκή Ένωσης και έγινε αναπροσαρμογή των κλάσεων .

 

Οι τότε κλάσεις (όταν ακόμη δεν υπολογίζονταν τα SCOP SEER αλλά μόνο τα COP EER για την ενεργειακή κλάση) είναι:

 

http://corporate.climahellas.gr/system/assets/000/000/073/original_Scan_Pic0001.jpg

 

Οι τωρινές κλάσεις έχουν ως εξής:

https://mpakis.gr/wp-content/uploads/2017/01/klasi.png

 

Σημασία να δίνεις στις τιμές SEER και SCOP όταν συγκρίνεις δύο κλιματιστικά (πάντα ίδιου μεγέθους π.χ 12άρι) . Όσο μεγαλύτερες αυτές οι τιμές τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία είναι . Το SEER αφορά την ψύξη το SCOP την θέρμανση .

Το e-shop δυστυχώς δεν ξεκαθαρίζει τα SEER SCOP .... Ψάχνοντας στο internet απο ξένα sites είδα ότι το AUX που κοιτάς έχει SEER= 6.1

 

 

Αφου θες να αναβαθμίσεις σε κάτι καλύτερο σε κατανάλωση καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να παρεις καλύτερο SEER. Επίσης να πάρεις ένα κλιματιστικό που καλύπτεται επίσημα απο αντιπροσωπεία και μιας και είναι inverter πλέον όλα (και είναι πιο περίπλοκα λόγω πλακετών) δες σε κάτι με καλή εγγύηση . Πλέον υπάρχουν εταιρείες που δίνουν ακόμα και 10ετή εγγύηση οπότε γιατί να "ρισκαρεις" με την διετή εγγύηση του AUX όταν μια πλακέτα φτάνει ή ξεπερνά σε κόστος (ανάλογα της εταιρεία) την μισή τιμή του κλιματιστικού; Το συγκεκριμένο AUX δεν το έχει στο κατάλογό του ο επίσημος αντιπρόσωπος εδώ αρα θεωρώ ότι είναι ειδική εισαγωγή του e-shop .

 

Μια λύση οικονομική αλλά με καλύτερες αποδόσεις (κατανάλωση) στην ψύξη απο το AUX που κοιτάς είναι το:

 

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409041/haier-tundra-green-as35tabhra-1u35beffra-12000btu.html?ref=bestprice.gr

 

Όπου έχει SEER = 6.8 και μεγαλύτερη εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού .

 

Φυσικά υπάρχουν και κλιματιστικά με ακόμη καλύτερες καταναλώσεις αλλά θα ξεφύγουμε σε budget (απο 550 ευρώ και πάνω για 12άρι)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο διαφορά έχει σε κατανάλωση το 6.1 με το 6.8?

Το δικό μου πόσο να έχει;

Για να δω αν αξίζει το κόστος αντικατάστασης

Βάλε βγάλε το παλιό και αγορά είναι αρκετά λεφτά και το σπίτι το νοικιάζω

Μόνο καλοκαίρι το βάζω τους 2-3 ζεστούς μήνες λίγο να σπάει η ζέστη

Link to comment
Share on other sites

Τόσο διαφορά έχει σε κατανάλωση το 6.1 με το 6.8?

Το δικό μου πόσο να έχει;

Για να δω αν αξίζει το κόστος αντικατάστασης

Βάλε βγάλε το παλιό και αγορά είναι αρκετά λεφτά και το σπίτι το νοικιάζω

Μόνο καλοκαίρι το βάζω τους 2-3 ζεστούς μήνες λίγο να σπάει η ζέστη

 

δεν θα κανεις αποσβεση ποτε

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τόσο διαφορά έχει σε κατανάλωση το 6.1 με το 6.8?

Το δικό μου πόσο να έχει;

Για να δω αν αξίζει το κόστος αντικατάστασης

Βάλε βγάλε το παλιό και αγορά είναι αρκετά λεφτά και το σπίτι το νοικιάζω

Μόνο καλοκαίρι το βάζω τους 2-3 ζεστούς μήνες λίγο να σπάει η ζέστη

 

Αν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε κάτι καλύτερο σε κατανάλωση το 6.1 seer είναι πολύ κοντά σε κατανάλωση με το δικό σου . Αν είναι να αναβαθμίσεις να πάς σε κάτι καλύτερο κοντά στο seer 7 .Να έχει νόημα. Αλλά αν δεν το καις το καλοκαίρι όπως λες, δηλαδή άντε 2-3 ώρες και όταν έχει καύσωνα, δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνεις απόσβεση άρα να αξίζει να αναβαθμίσεις απο τη στιγμή που έχεις λειτουργικό κλιματιστικό και δεν το δουλεύεις σχεδόν καθόλου .

Παρ όλα αυτά όμως αυτο που σου πρότεινα είναι μια διαφορά πιο αθόρυβο απο αυτό που έχεις . Έχει πιο πολιτισμένη λειτουργία και γενικότερα τα inverter είναι πιο πολιτισμένα σε λειτουργία απο ένα on-off .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί και δεν νομίζω πως κάνει κιόλας, απτην άλλη δεν το έχω και στο υπνοδωμάτιο

Κάνα 2ωρο το μεσημέρι και άλλο τόσο το βράδυ δουλεύει σε μέρες με ζεστη πχ 32-33+

Το σπίτι είναι θεωρητικά για μένα δροσερό, όταν η δω μεσημέρι από όσο θυμάμαι με εξωτερική 34-35 να έχω 26-27 οπότε με λίγο βοήθεια το ρίχνω πχ 1-2 βαθμούς κάτω ευκολα

 

Άρα μένω ως έχει

 

Τι κατανάλωση να έχει με μια ώρα φουλ λειτουργίας σε ευρώ;

Κάποτε αν θυμάμαι το υπολόγισα σε 20 λεπτά ανά ώρα αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί και δεν νομίζω πως κάνει κιόλας, απτην άλλη δεν το έχω και στο υπνοδωμάτιο

Κάνα 2ωρο το μεσημέρι και άλλο τόσο το βράδυ δουλεύει σε μέρες με ζεστη πχ 32-33+

Το σπίτι είναι θεωρητικά για μένα δροσερό, όταν η δω μεσημέρι από όσο θυμάμαι με εξωτερική 34-35 να έχω 26-27 οπότε με λίγο βοήθεια το ρίχνω πχ 1-2 βαθμούς κάτω ευκολα

 

Άρα μένω ως έχει

 

Τι κατανάλωση να έχει με μια ώρα φουλ λειτουργίας σε ευρώ;

Κάποτε αν θυμάμαι το υπολόγισα σε 20 λεπτά ανά ώρα αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος

 

Μόνο με μετρητή κατανάλωσης μπορεί να απαντηθεί αυτό . Κάθε χώρος έχει διαφορετικές ψυκτικές ανάγκες και κάθε κλιματιστικό διαφορετική ενεργειακή απόδοση (SEER, SCOP) . Επίσης η κατανάλωση επηρεάζεται από την ρύθμιση θερμοκρασίας και από την εξωτερική θερμοκρασία .

 

Αν το κλιματιστικό δουλεύει ασταμάτητα μια ώρα (ακούς δηλαδή τον συμπιεστή έξω να δουλεύει ασταμάτητα για μια ώρα) τότε η κατανάλωση σου είναι το input power που αναγράφεται στο ταμπελάκι της έξω μονάδας . Στο δικό σου πρέπει να ναι 1250 watts δηλαδή στην μία ώρα έχεις κάψει 1.25 kw .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Το 12αρι με το 9αρι inventor life pro τι διαφορά έχουν σε κατανάλωση; ας ας πει κάποιος ειδικός

 

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση σε ανόμοια μοντέλα . Το ένα είναι 9άρι το άλλο 12άρι . Γιατί ρωτάς όμως; Αν το σκεπτικό σου είναι τι θα βάλεις, 9άρι ή 12άρι στο χώρο σου και σκέφτεσαι την κατανάλωση τότε είναι λάθος . Πρώτα επιλέγουμε/καταλήγουμε σε τι μέγεθος κλιματιστικό χρειάζεται ο χώρος μας για να ψύξει ή να θερμάνει επαρκώς έναν χώρο και μετά συγκρίνουμε καταναλώσεις . Δεν βάζουμε ούτε μικρό ούτε πολύ μεγάλο απο αυτό που χρειάζεται ο χώρος μας για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ .

 

Όλες οι ερωτήσεις για κατανάλωσεις και όχι μόνο για ένα κλιματιστικό μπορούν να απαντηθούν εφόσον πρώτα απαντήσεις την βασικότερη :

 

Τί μέγεθος κλιματιστικού χρειάζεται ο χώρος σου;

 

Απο αυτή την ερώτηση ξεκινάνε όλα . Είναι το Βασικότερο όταν θέλουμε να αγοράσουμε κλιματιστικό .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Με 9αρι καλύπτεται απλά σκέφτονται για 12αρι τα πεθερικά μου για τις 5-10 βραδιές του καλοκαιριού που θα ανοίξουν την πόρτα που χωρίζει το δωμάτιο με το σαλόνι και να γίνει ένα και να πιάνει δύο δωμάτια..

 

Υπάρχει ένα μικρό σαλόνι και ένα δωμάτιο που παλιά ήταν ένα και τώρα τα χωρίζει μια συρόμενη πόρτα... Αν ανοίξει γίνεται ένα δωμάτιο. Και το 9αρι πάλι τους καλύπτει γιατί έχω 9αρι σε τέτοιο χώρο.. Δε ξέρω ακριβώς τετραγωνικά απλά σκέψου δύο φορές ένα υπνοδωμάτιο. Το κλιματιστικό όμως θα δουλεύει για ένα υπνοδωμάτιο όλο το χρόνο σπάνια θα δουλεύει για δύο δωμάτια να το πω χοντρά χοντρά.. Οπότε ας ζοριστεί και λίγο για 5-10 μέρες το χρόνο δε θα γίνει και τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που πήγα μου είπε πως το inventor nemesis pro είναι το καλύτερο που έχει στην γκάμα του.

 

18αρι είναι. Τι λέτε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που πήγα μου είπε πως το inventor nemesis pro είναι το καλύτερο που έχει στην γκάμα του.

 

18αρι είναι. Τι λέτε;

 

Ποια έχει στην γκάμα του για να σου πώ αν είναι το καλύτερο που έχει ;! Σε γενικές γραμμές είναι καλό αξιόπιστο μοντέλο και με μεγάλη εγγύηση .

Link to comment
Share on other sites

Με 9αρι καλύπτεται απλά σκέφτονται για 12αρι τα πεθερικά μου για τις 5-10 βραδιές του καλοκαιριού που θα ανοίξουν την πόρτα που χωρίζει το δωμάτιο με το σαλόνι και να γίνει ένα και να πιάνει δύο δωμάτια..

 

Υπάρχει ένα μικρό σαλόνι και ένα δωμάτιο που παλιά ήταν ένα και τώρα τα χωρίζει μια συρόμενη πόρτα... Αν ανοίξει γίνεται ένα δωμάτιο. Και το 9αρι πάλι τους καλύπτει γιατί έχω 9αρι σε τέτοιο χώρο.. Δε ξέρω ακριβώς τετραγωνικά απλά σκέψου δύο φορές ένα υπνοδωμάτιο. Το κλιματιστικό όμως θα δουλεύει για ένα υπνοδωμάτιο όλο το χρόνο σπάνια θα δουλεύει για δύο δωμάτια να το πω χοντρά χοντρά.. Οπότε ας ζοριστεί και λίγο για 5-10 μέρες το χρόνο δε θα γίνει και τίποτα..

 

Αν θεωρείς ότι σε καλύπτει το 9άρι πήγαινε για το 9άρι .

 

Όπως σου είπα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε διαφορετικών μεγεθών κλιματιστικά . Μπορούμε να συγκρίνουμε ποιοτικά και όχι ποσοτικά κλιματιστικά ίδιου μεγέθους . Αυτό γίνεται συγκρίνοντας τους συντελεστές απόδοσης SEER για την ψύξη και SCOP για την θέρμανση . Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία είναι ένα κλιματιστικό .

 

Τι budget διαθέτεις και τί θα ήθελες τελικά ; 9άρι ή 12άρι ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεταξύ των toyotomi izuru eco, Fujitsu asyg-18klca και Mitsubishi, gree

 

Απο όλα τα Inventor και Gree έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση . 10 χρόνια σε όλα τα μέρη .

Η toyotomi δίνει μικρή εγγύηση . 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη του μηχανήματος .

Η Fujitsu δίνει 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη . Αν κάνεις όμως κάθε χρόνο συντήρηση αυξάνει την εγγύηση μόνο στον συμπιεστή στα 10 χρόνια .

 

To Nemesis pro είναι οικονομικότερο σε λειτουργία στην ψύξη απο το Fujitsu asug-18klca και απο το izuru eco καθώς και απο τα Gree μοντέλα γιατί έχει υψηλότερο SEER απο αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των toyotomi izuru eco, Fujitsu asyg-18klca και Mitsubishi, gree

 

μιτσουμπισι εγγυηση σε ολα τους, σε οσα γραφεθα τα βαλαμε ειναι σιδεροκεφαλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί κ καθαρισμός μέσα έξω με ειδικό καθαριστικό για κλιματιστικά σε τρόμπα ή θα πρέπει να γίνει και τσεκ στα υγρά;

Την ψύξη την βλέπω ικανοποιητική και δεν εχω διαρροή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...