Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο άλλο compact 24αρι(μήκος ~90cm) πλήν του Fujitsu ASYG24KLCA

 

και να επιτρέπει την έξοδο των σωληνώσεων απο την αριστερή πλευρά ?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα. Τελικά κατέληξες κάπου; Γιατί ψάχνω ακριβώς το ίδιο. Τα τελευταίο μοντέλο της mitsubishi είναι στους 90 πόντους αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό.

 

sent from OnePlus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να υπολογίσουμε από δω μέσα σε πόσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση αλλά με τόσες ώρες κατανάλωσης χειμώνα καλοκαίρι αξίζει να κοιτάξεις για ένα σύγχρονο inverter . Θα κάνεις σύντομα απόσβεση .

 

 

 

Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας να δω τους βαθμούς απόδοσης για να δω αν βρίσκεις κάτι με διαφορά οικονομικότερο σε λειτουργία στα χρήματα αυτά . Λογικά βρίσκεις αλλά το θέλω για μέτρο σύγκρισης .

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Οι φωτογραφίες δεν είναι ότι καλύτερο λόγω του σημείου. 965636e12d0d46172263ed1579654433.jpg991df6c775cc261371a7e01f519cb1ff.jpg51eb52451561a845befd53038f072a6f.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

θέλω να βάλω κλιματιστικό σε μικρό παιδικό δωμάτιο που θα μπορούσε να μπει και 7000btu, αλλά από ότι βλέπω οοι τιμές στα 7αρια δεν αξίζουν γιατί μπορείς να πας με τα ίδια λεφτά και με την ίδια αξιοπιστία σε 9αρι.

 

Επομένως, ψάχνω για 9αρι, επώνυμο, αξιόπιστο. Στο παρελθόν είδα πολύ καλές εμπειρίες από mitsubishi heavy γιατί στο σπίτι έχουμε 3, τα οποία δουλεύουν απροβλημάτιστα σε κρεβατοκάμμαρες και σαλόνι. Αν και στο παρελθόν είχαμε αγοράσει τα πιο ακριβά 9αρια που είχε η mitsubishi heavy, τώρα λέω να πέσω λίγο.

 

Επομένως, κοιτώ για αυτό: Mitsubishi SRK/SRC-25ZS-W (https://www.skroutz.gr/s/18978568/Mitsubishi-SRK-SRC-25ZS-W.html) το οποίο μάλιστα ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω. Αλλά είπα να ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη από εδώ.

 

Κάθε σχόλιο και γνώμη για την επιλογή μου δεκτή... επειδή βιάζει το πράγμα, αύριο θα παραγγείλω.

 

Εύχομαι καλό βράδυ σε όλους.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

θέλω να βάλω κλιματιστικό σε μικρό παιδικό δωμάτιο που θα μπορούσε να μπει και 7000btu, αλλά από ότι βλέπω οοι τιμές στα 7αρια δεν αξίζουν γιατί μπορείς να πας με τα ίδια λεφτά και με την ίδια αξιοπιστία σε 9αρι.

 

Επομένως, ψάχνω για 9αρι, επώνυμο, αξιόπιστο. Στο παρελθόν είδα πολύ καλές εμπειρίες από mitsubishi heavy γιατί στο σπίτι έχουμε 3, τα οποία δουλεύουν απροβλημάτιστα σε κρεβατοκάμμαρες και σαλόνι. Αν και στο παρελθόν είχαμε αγοράσει τα πιο ακριβά 9αρια που είχε η mitsubishi heavy, τώρα λέω να πέσω λίγο.

 

Επομένως, κοιτώ για αυτό: Mitsubishi SRK/SRC-25ZS-W (https://www.skroutz.gr/s/18978568/Mitsubishi-SRK-SRC-25ZS-W.html) το οποίο μάλιστα ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω. Αλλά είπα να ζητήσω και μια δεύτερη γνώμη από εδώ.

 

Κάθε σχόλιο και γνώμη για την επιλογή μου δεκτή... επειδή βιάζει το πράγμα, αύριο θα παραγγείλω.

 

Εύχομαι καλό βράδυ σε όλους.

 

19 db θορύβου έχει στην χαμηλή σκάλα οπότε είναι πολύ καλά για υπνοδωμάτιο . Η κατανάλωση του είναι πολύ καλή .

Είναι μια καλή επιλογή .

 

Το μόνο αρνητικό η μικρή εγγύηση και το κόστος ανταλλακτικών που θα σου πέσουν τα μαλλιά όπως ισχύει σε όλα τα Daikin Mitshubishi ,Toshiba, LG .

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Οι φωτογραφίες δεν είναι ότι καλύτερο λόγω του σημείου. 965636e12d0d46172263ed1579654433.jpg991df6c775cc261371a7e01f519cb1ff.jpg51eb52451561a845befd53038f072a6f.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες τα παρακάτω που καίνε λιγότερο απο αυτό που έχεις :

 

Oι καλύτερες τιμές που εντόπισα :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410532/inventor-aria-ar3vi32-09wf-ar3vo32-09-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

Στάθμη θορύβου : 20 db , SEER = 7

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/midea-mission-ii-mb-09n8d6-r32.html

3 χρόνια εγγύηση και + 7 χρόνια μόνο στο συμπιεστή εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις.

Στάθμη θορύβου : 24 db , SEER= 8.2

Link to comment
Share on other sites

Inventor μόνο παιδιά. Αξιόπιστα, απροβλημάτιστα, με τέλειο service και υποστήριξη από την εταιρεία... Επίσης 9αρι παίρνεις με 350 και όχι 700 που έχουν τα Mitsubishi. Με 750 παίρνεις 18αρι inventor..
Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου πάντως με inventor είχαν αστοχία στη πλακέτα σε 9αρι κρεβατοκαμμαρας το οποίο δεν πρόλαβε να δουλέψει 2 μήνες, είχαν άθλια συμπεριφορά από τον αντιπρόσωπο που δεν κάλυψε τίποτα και τα έριξε στη ΔΕΗ. Αυτό που δεν γνώριζαν είναι ότι το σπίτι είναι ολοκαίνουριο με σταθεροποιητη στη γραμμή των κλιματιστικό.

 

Μετά από αυτό που είδα, μακριά κι αγαπημένοι.

 

Δεν λέω, μια περίπτωση δεν κάνει τον κανόνα, αλλά καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου πάντως με inventor είχαν αστοχία στη πλακέτα σε 9αρι κρεβατοκαμμαρας το οποίο δεν πρόλαβε να δουλέψει 2 μήνες, είχαν άθλια συμπεριφορά από τον αντιπρόσωπο που δεν κάλυψε τίποτα και τα έριξε στη ΔΕΗ. Αυτό που δεν γνώριζαν είναι ότι το σπίτι είναι ολοκαίνουριο με σταθεροποιητη στη γραμμή των κλιματιστικό.

 

Μετά από αυτό που είδα, μακριά κι αγαπημένοι.

 

Δεν λέω, μια περίπτωση δεν κάνει τον κανόνα, αλλά καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι

 

Όταν λες απο τον αντιπρόσωπο εννοείς απο το κατάστημα που το αγόρασαν ;

Link to comment
Share on other sites

H Inventor είναι ελληνική, αν έχετε θέμα πηγαίνετε στην εταιρεία κατευθείαν.

Έχετε κάποιο συγκεκριμένο οικονομικό να προτείνεται?

Έγω έχω αυτό δύο χρόνια και είναι τέλειο. Αλλά δεν είναι και οικονομικό.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/portable/184183-inventor-mghp-12-magic

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

H Inventor είναι ελληνική, αν έχετε θέμα πηγαίνετε στην εταιρεία κατευθείαν.

 

Έγω έχω αυτό δύο χρόνια και είναι τέλειο. Αλλά δεν είναι και οικονομικό.

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/portable/184183-inventor-mghp-12-magic

Κάποιες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δώσεις από την εμπειρία σου ;

Το σπίτι είναι νοικιασμένο και θέλω να γλιτώσω μερεμέτια και μετά ξηλώματα βάζοντας ένα τοίχου.

Ψύχει ικανοποιητικά ; Ο θόρυβος υποφερτός ; Είναι υποχρεωτικό να έχει έξοδο σε παράθυρο ; Δεν μπορεί να συγκεντρώνει νερά σε αποχέτευση πχ όπως ένας αφυγραντήρας ;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δώσεις από την εμπειρία σου ;

Το σπίτι είναι νοικιασμένο και θέλω να γλιτώσω μερεμέτια και μετά ξηλώματα βάζοντας ένα τοίχου.

Ψύχει ικανοποιητικά ; Ο θόρυβος υποφερτός ; Είναι υποχρεωτικό να έχει έξοδο σε παράθυρο ; Δεν μπορεί να συγκεντρώνει νερά σε αποχέτευση πχ όπως ένας αφυγραντήρας ;

 

Δεν υπάρχει ψύχει δεν ψύχει για ένα κλιματιστικό. Ψύχει για αυτό που σχεδιάστηκε . Δηλαδή αποδίδει 12.000 btu/h. Αν ο χώρος σου έχει ψυκτικές ανάγκες (btu/h) μεγαλύτερες τότε δεν θα σε καλύψει .

 

Όλα τα φορητά έχουν σωλήνα Φ14-15 πλαστική σπυράλ όπου πρέπει να καταλήγει σε εξωτερικό χώρο . Αλλιώς δεν μπορούν να λειτουργήσουν . Σε κάνουν περισσότερο θόρυβο απο ένα κλιματιστικό τοίχου και δεν μπορούν να φτάσουν την ενεργειακή απόδοση ενός κλιματιστικού τοίχου . Λόγοι για να προτιμήσεις φορητό: μένεις σε διατηρητέο κτίριο όπου απαγορεύεται να τρυπηθεί και να μπει εξωτερική μονάδα στην πρόσοψη , έχεις τροχόσπιτο και χρειάζεσαι ψύξη, η κάποιος άλλο λόγος όπου η φορητότητα είναι το βασικότερο .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H Inventor είναι ελληνική, αν έχετε θέμα πηγαίνετε στην εταιρεία κατευθείαν.

 

Aπο τι καταλαβαίνω δεν απευθύνθηκε στην Inventor όπου δίνει την εγγύηση και ζήτησε εξυπηρέτηση απο το κατάστημα που του το πούλησε .

Η εγγύηση, η απόφαση κάλυψης εντός εγγύησης και γενικότερα η εξυπηρέτηση καθορίζεται απο την αντιπροσωπεία ή τον εισαγωγέα . Έπρεπε να καλέσει την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας . Αυτοί δίνουν την εγγύηση όχι το κατάστημα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα 30τμ τι κλιματιστικό να πάρω;

 

Νομίζω ότι σαν τετραγωνικά με καλύπτει το 12αρι απλά με προβληματίζει ο φούρνος στην κουζίνα και λιγότερο το ψυγείο... Μήπως να κοιτάξω σε 18αρι για να ειμαι σίγουρος;

 

Το σπίτι είναι του 2007, έχει διπλά τζάμια και σχετικά καλή μόνωση. (1ος όροφος). Και στα άλλα 2 υπνοδωμάτια υπάρχει AC.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Sargon16
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα 30τμ τι κλιματιστικό να πάρω;

 

Νομίζω ότι σαν τετραγωνικά με καλύπτει το 12αρι απλά με προβληματίζει ο φούρνος στην κουζίνα και λιγότερο το ψυγείο... Μήπως να κοιτάξω σε 18αρι για να ειμαι σίγουρος;

 

Το σπίτι είναι του 2007, έχει διπλά τζάμια και σχετικά καλή μόνωση. (1ος όροφος). Και στα άλλα 2 υπνοδωμάτια υπάρχει AC.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το MI 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

18 άρι να σαι σίγουρος . Το 12άρι μπορεί και να είναι οριακό . Ζήτησε γνώμη και απο ψυκτικό .

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δώσεις από την εμπειρία σου ;

Το σπίτι είναι νοικιασμένο και θέλω να γλιτώσω μερεμέτια και μετά ξηλώματα βάζοντας ένα τοίχου.

Ψύχει ικανοποιητικά ; Ο θόρυβος υποφερτός ; Είναι υποχρεωτικό να έχει έξοδο σε παράθυρο ; Δεν μπορεί να συγκεντρώνει νερά σε αποχέτευση πχ όπως ένας αφυγραντήρας ;

Και γω για τον ίδιο λόγο πήρα φορητό, γιατί έχουμε κάποια θεματάκια με τον ιδιοκτήτη και μέχρι να αλλάξω, δεν ήθελα να μπλέξω σε ράβε-ξήλωνε ή να αφήσω κάβα κλιματιστικό χωρίς να έχουμε συμφωνήσει. Επίσης με βόλεψε αρκετά το ότι το παίρνω στο εξοχικό το καλοκαίρι για τον Αυγουστο, για το σαλόνι.

 

Το έχω σε υπνοδωμάτιο περίπου 12 τετραγωνικών όπου το κάνει ψυγείο οπως καταλαβαίνεις. Στο εξοχικό που το βάζω στο σαλόνι σε ενιαίο χώρο περίπου 30 τμ, που δεν κλείνει εντελώς με πόρτες, δεν τον κάνει ψυγείο, αλλά ρίχνει 3-4 κρίσιμους βαθμούς τον χώρο, όταν έχει κάυσωνα. Και τα δύο σπίτια καινούργια με καλή σχετικά μόνωση.

 

Ο θόρυβος είναι αρκετός. Δεν με ενοχλεί (ούτε την γυναίκα μου, αλλά είναι γενικά καλόβολη), είναι χοντρικά σαν να έχεις στο τέρμα ανεμιστήρα δαπέδου. Από την στιγμή που θα φέρει τον χώρο σε θερμοκρασία, δεν δουλευει συνέχεια, οπότε πες ότι δεν σου παίρνει συνεχώς τα αυτιά, αλλά είναι αρκετός. Σε ανθρώπους ευαίσθητους στον θόρυβο θα είναι ενοχλητικό υποθέτω.

 

Είναι υποχρεωτική η έξοδος έξω για τον αέρα, έχω φτιαξει ένα πανελάκι για να σφραγίζει, θα πρέπει να προσαρμοσεις κάτι σε αυτό που έρχεται μαζί, εκτός αν έχεις παραθυρο. Σε μπαλκονόπορτα χρειάζεται κάτι εξτρα.

 

Σε γενικές γραμμές, αν μπορείς με κάποιον συμβιβασμό να βάλεις κανονικό βάλε, εννοείται. Αν όχι, δεν θα σκάσεις, αλλά είναι χειρότερο ως εμπειρία συνολικά.

Edited by kagio

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και γω για τον ίδιο λόγο πήρα φορητό, γιατί έχουμε κάποια θεματάκια με τον ιδιοκτήτη και μέχρι να αλλάξω, δεν ήθελα να μπλέξω σε ράβε-ξήλωνε ή να αφήσω κάβα κλιματιστικό χωρίς να έχουμε συμφωνήσει. Επίσης με βόλεψε αρκετά το ότι το παίρνω στο εξοχικό το καλοκαίρι για τον Αυγουστο, για το σαλόνι.

 

Το έχω σε υπνοδωμάτιο περίπου 12 τετραγωνικών όπου το κάνει ψυγείο οπως καταλαβαίνεις. Στο εξοχικό που το βάζω στο σαλόνι σε ενιαίο χώρο περίπου 30 τμ, που δεν κλείνει εντελώς με πόρτες, δεν τον κάνει ψυγείο, αλλά ρίχνει 3-4 κρίσιμους βαθμούς τον χώρο, όταν έχει κάυσωνα. Και τα δύο σπίτια καινούργια με καλή σχετικά μόνωση.

 

Ο θόρυβος είναι αρκετός. Δεν με ενοχλεί (ούτε την γυναίκα μου, αλλά είναι γενικά καλόβολη), είναι χοντρικά σαν να έχεις στο τέρμα ανεμιστήρα δαπέδου. Από την στιγμή που θα φέρει τον χώρο σε θερμοκρασία, δεν δουλευει συνέχεια, οπότε πες ότι δεν σου παίρνει συνεχώς τα αυτιά, αλλά είναι αρκετός. Σε ανθρώπους ευαίσθητους στον θόρυβο θα είναι ενοχλητικό υποθέτω.

 

Είναι υποχρεωτική η έξοδος έξω για τον αέρα, έχω φτιαξει ένα πανελάκι για να σφραγίζει, θα πρέπει να προσαρμοσεις κάτι σε αυτό που έρχεται μαζί, εκτός αν έχεις παραθυρο. Σε μπαλκονόπορτα χρειάζεται κάτι εξτρα.

 

Σε γενικές γραμμές, αν μπορείς με κάποιον συμβιβασμό να βάλεις κανονικό βάλε, εννοείται. Αν όχι, δεν θα σκάσεις, αλλά είναι χειρότερο ως εμπειρία συνολικά.

 

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κοιτάζω για 24άρι αξιόπιστο με χρήση και σε θέρανση έντονη κκαι γλυκοκοιτάζω το midea prime από praktiker https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-midea-prime-ma2-24nxd0-i-24000btu-inverter-93769# με 10 χρόνια εγγύηση όπως είπε ο πωλητής επιπλέον βέβαια της 3ετους του καταστήματος. έχει κανείς εμπειρία χρήσης ή αντίστοιχη ποιοτικά πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κοιτάζω για 24άρι αξιόπιστο με χρήση και σε θέρανση έντονη κκαι γλυκοκοιτάζω το midea prime από praktiker https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-midea-prime-ma2-24nxd0-i-24000btu-inverter-93769# με 10 χρόνια εγγύηση όπως είπε ο πωλητής επιπλέον βέβαια της 3ετους του καταστήματος. έχει κανείς εμπειρία χρήσης ή αντίστοιχη ποιοτικά πρόταση;

 

Διευκρίνισε κάτι με τον πωλητή γιατί δεν μου κολλάει . Το κατάστημα δίνει την 10ετή ;Δεν νομίζω να εννοούσε αυτό. Γιατί η εγγύηση του κατασκευαστή δεν είναι 10ετης .

Είναι 3 χρόνια σε όλα τα μέρη του μηχανήματος και + 7 χρόνια στον συμπιεστή μόνο εφόσον πληρώνεις ετήσιες συντηρήσεις .

 

Με 773 ευρώ . Kαλύτερο σε κατανάλωση στην ψύξη και στην θέρμανση (έχει μεγαλύτερα SCOP SEER) απο το Midea παίρνεις αυτό με 5 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?b=1561113491&ref=bestprice.gr

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνισε κάτι με τον πωλητή γιατί δεν μου κολλάει . Το κατάστημα δίνει την 10ετή ;Δεν νομίζω να εννοούσε αυτό. Γιατί η εγγύηση του κατασκευαστή δεν είναι 10ετης .

Είναι 3 χρόνια σε όλα τα μέρη του μηχανήματος και + 7 χρόνια στον συμπιεστή μόνο εφόσον πληρώνεις ετήσιες συντηρήσεις .

 

Με 773 ευρώ . Kαλύτερο σε κατανάλωση στην ψύξη και στην θέρμανση (έχει μεγαλύτερα SCOP SEER) απο το Midea παίρνεις αυτό με 5 ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?b=1561113491&ref=bestprice.gr

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

 

Ναι αυτό ήθελα να γράψω, 3+7 από τον κατασκευαστή, με τις ετήσιες συντηρήσεις ~30€, περίπου όσο έχει δλδ και στην αγορά από οποιονδήποτε. Προφανώς η 3ετης εμπορική του πράκτικερ δεν έχει πρακτικό νόημα εδώ.

 

όσο για το SCOP φαίνεται να έχουν και τα δύο 4 ενώ στο SEER όντως μόλις 1 μονάδα διαφορά, 6.1 και 7.1. Φυσικά η διαφορά τιμής είναι αισθητή αν και σε τέτοιες μαρκοπρόθεσμες επενδύσεις προσωπικά προτιμώ τα 10 χρόνια στον συμπιεστή του Midea από τα 5 του Haier..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

θελω να εχει δωρεαν εγκατασταση γιατι πρωτη φορα βαζω..

 

πάσο απλά να είσαι διαβασμένος γιατί σε κάθε περίπτωση κοιτάζουν να κόψουν το κόστος με σωλήνες αποστάσεςι κλπ. Άλλά τά 50-70€ της εγκατάσταση ςπροσωπική μου άποψη προτιμώ να τα πληρώσω για να μπει και ν αλειτουργήσει η εσωτερική & εξωτερική μονάδα όπου θέλω εγώ και όχι μόνο όπου θέλουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

πάσο απλά να είσαι διαβασμένος γιατί σε κάθε περίπτωση κοιτάζουν να κόψουν το κόστος με σωλήνες αποστάσεςι κλπ. Άλλά τά 50-70€ της εγκατάσταση ςπροσωπική μου άποψη προτιμώ να τα πληρώσω για να μπει και ν αλειτουργήσει η εσωτερική & εξωτερική μονάδα όπου θέλω εγώ και όχι μόνο όπου θέλουν αυτοί.

 

https://www.skroutz.gr/s/14682200/Midea-Prime-2018-MA2-12NXD0.html

 

πηρα αυτο απο mediamarkt..

Link to comment
Share on other sites

 

πολύ σωστό σε βρίσκω κι εγώ ετοιμάζω το midea το 24άρι από πράκτικερ στα 899€

Link to comment
Share on other sites

 

Η το Carrier ή το GE θα κοιτούσα .Η Carrier δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις. Η GE δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

Συγκρίνεις ανόμοιου μεγέθους μοντέλα . Π.χ το Carrier είναι 9άρι το GE 12άρι .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...