Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλιματιστικό 8ετων αδιάκοπης λειτουργίας χειμώνα καλοκαίρι μυρίζει και μετά από επισταμενο καθάρισμα στοιχειου και εσωτερικής φτερωτής και φέτος, με χημικό και ψεκαστήρα προπιεσης και μετά από 40 μέρες τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται;
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό 8ετων αδιάκοπης λειτουργίας χειμώνα καλοκαίρι μυρίζει και μετά από επισταμενο καθάρισμα στοιχειου και εσωτερικής φτερωτής και φέτος, με χημικό και ψεκαστήρα προπιεσης και μετά από 40 μέρες τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται;

 

Πάντα μύριζε ή φέτος μόνο το διαπίστωσες ; Είχες 8 χρόνια να του κάνεις απολύμανση ή έκανες ανά τακτά χρονικά διαστήματα ;

 

Γενικά μπορεί να μυρίζει ένα κλιματιστικό στην ψύξη . Ασχέτως αν το συντηρούμε καλά .

Αυτό συμβαίνει διότι κατά την λειτουργία της ψύξης συσσωρεύεται υγρασία μέσα στο μηχάνημα (πάνω στο στοιχείο ή στην λεκάνη του κτλ) . Οταν κόψουμε την λειτουργία του αυτή η υγρασία μένει μέσα. Όταν θα το ενεργοποιήσουμε πάλι στην αρχή τουλάχιστον θα μυρίζει . Μετά δεν μυρίζει . Ένας αποτελεσματικός τρόπος για να μην συμβαίνει αυτό είναι να βάζεις μερικά λεπτά (π.χ 5 λεπτά) το κλιματιστικό σε λειτουργία fan πριν το απενεργοποιήσεις . Σαφώς πρέπει να γίνονται και συντηρήσεις (απολύμανση και καθαρισμός) .

 

Δοκίμασε μερικές φορές αυτό που σου πα και βλέπεις !

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο παθαινω και εγω σε ενα panasonic καινουργιο.

Μυριζει στην αρχη και φεραμε ανθρωπο για συντηρηση.

Εφυγε και παλι τα ιδια.

Καταλαβαινω αυτο με την υγρασια αλλα μονο στο συγκεκριμενο το κανει ενω στα αλλα δεν εχει μυρισει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω τρία κλιματιστικά 9000 btu στο εξοχικό. Λειτουργούν μόνο το καλοκαίρι για ψύξη δύο μήνες. Βασικά δουλεύουν τα δύο. Το άλλο πολύ σπάνια. Δεν είναι inverter και τα έχω 10 χρόνια. Κανένα πρόβλημα στη λειτουργία τους. Μάλιστα έφερα τεχνικό για καθαρισμό πέρυσι και μου είπε ότι είναι σαν καινούργια. Πριν τα καθαρίσει!

Συμφέρει για δύο μήνες λειτουργίας το χρόνο να τα αλλάξω με inverter λόγω οικονομίας ή να τα κρατήσω μέχρι να λιώσουν;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω τρία κλιματιστικά 9000 btu στο εξοχικό. Λειτουργούν μόνο το καλοκαίρι για ψύξη δύο μήνες. Βασικά δουλεύουν τα δύο. Το άλλο πολύ σπάνια. Δεν είναι inverter και τα έχω 10 χρόνια. Κανένα πρόβλημα στη λειτουργία τους. Μάλιστα έφερα τεχνικό για καθαρισμό πέρυσι και μου είπε ότι είναι σαν καινούργια. Πριν τα καθαρίσει!

Συμφέρει για δύο μήνες λειτουργίας το χρόνο να τα αλλάξω με inverter λόγω οικονομίας ή να τα κρατήσω μέχρι να λιώσουν;

Ευχαριστώ!

 

Τα δουλεύεις και τα τρία όλο το 24ώρο ; Τί χρήση τους κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το ένα δουλεύει βράδυ & μεσημέρι. Το άλλο απόγευμα & που & που πρωί. Το τρίτο πολύ σπάνια. Δηλαδή το 24ωρο το ένα 10 ώρες σίγουρα & το άλλο από 6-10 ώρες ανάλογα τη ζέστη. Το τρίτο σχεδόν καινούργιο!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Πάντα μύριζε ή φέτος μόνο το διαπίστωσες ; Είχες 8 χρόνια να του κάνεις απολύμανση ή έκανες ανά τακτά χρονικά διαστήματα ;

 

Γενικά μπορεί να μυρίζει ένα κλιματιστικό στην ψύξη . Ασχέτως αν το συντηρούμε καλά .

Αυτό συμβαίνει διότι κατά την λειτουργία της ψύξης συσσωρεύεται υγρασία μέσα στο μηχάνημα (πάνω στο στοιχείο ή στην λεκάνη του κτλ) . Οταν κόψουμε την λειτουργία του αυτή η υγρασία μένει μέσα. Όταν θα το ενεργοποιήσουμε πάλι στην αρχή τουλάχιστον θα μυρίζει . Μετά δεν μυρίζει . Ένας αποτελεσματικός τρόπος για να μην συμβαίνει αυτό είναι να βάζεις μερικά λεπτά (π.χ 5 λεπτά) το κλιματιστικό σε λειτουργία fan πριν το απενεργοποιήσεις . Σαφώς πρέπει να γίνονται και συντηρήσεις (απολύμανση και καθαρισμός) .

 

Δοκίμασε μερικές φορές αυτό που σου πα και βλέπεις !

Κάθε 3σεζον καθαριζοταν, αλλά από την 2αρχιζε και μύριζε. Την υγρασία την στεγνωνει το μηχάνημα.Τον καθαρισμό από το καλοκαίρι τον κάνω μόνος και ποιο καλά από τον τεχνικό αφού προμηθευτικα αντλία και χημικό επαγγελματικο. Το ζήτημα είναι ότι μετά από 50 μέρες λειτουργίας ξανά μυρίζει. Δηλ λύσιμο καθάρισμα κάθε 2 μήνες;Υπάρχει άλλη λύση;

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Bil έχεις λεφτά για πέταμα; επένδυσε το χρήμα κάπου αλλού

Πρώτη γνώμη καταγράφηκε. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Περιμένω & άλλες! :)

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

αν βάζεις τη θερμοκρασία στους 30 γιατί σου φαίνεται περίεργο ότι πρέπει να φτάσει στους 30 (και λίγο παραπάνω) για να αρχίσει την ψύξη;

 

Γιατί όταν φτάσει στους 30 για να ξαναξεκινήσει έχω ήδη σκάσει Αλλιώς δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρόταση για 12αρι με wi fi, γύρω στα 500€;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για υπνοδωμάτιο ή σαλόνι είναι ; Το θές κυρίως για ψύξη ή/και για θέρμανση ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μεγάλο χώρο, ενιαίο σαλόνι, κουζίνα και τραπεζαρία και είχα 2 12αρια. Το ένα χάλασε και το άλλο πνέει τα λοίσθια... Κυρίως για ψύξη το θέλω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μεγάλο χώρο, ενιαίο σαλόνι, κουζίνα και τραπεζαρία και είχα 2 12αρια. Το ένα χάλασε και το άλλο πνέει τα λοίσθια... Κυρίως για ψύξη το θέλω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες αυτό αυτό που έχει την μεγαλύτερη εγγύηση του εμπορίου και απο τις καλύτερες καταναλώσεις στα λεφτά που κοιτάς .

https://www.skroutz.gr/s/18629628/Inventor-Aria-AR3VI32-12WF-AR3VO32-12.html

 

Έχει εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη του μηχανήματος και δεν χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

Έχει wi-fi ενσωματωμένο . Δε χρειάζεται να το αγοράσεις έξτρα .

 

To βρίσκεις 479 ευρώ εδώ: https://www.bestprice.gr/item/2155617975/inventor-aria-ar3vi32-12wfar3vo32-12.html

Ή 489 ευρώ απο εδώ: https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1vi32-12wifi.html?source=external&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1Njc1ODc5MjU2ODIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω ενα Midea Passion 9αρι στο υπνοδωματιο..

Μου κανει κατι περιεργα τωρα τελευταια που δεν μου τα εκανε, ή δεν τα ειχα προσεξει τι να πω (κυριως γιατι το χρησιμοποιω στον υπνο)

 

Το εχω σχεδον παντα στους 27 τωρα το καλοκαιρι.

Ηξερα οτι τα inverter δεν σταματανε ποτέ οι συμπιεστες εξω

Αυτο οταν φτανει στην θερμοκρασια, σταματαει ο συμπιεστης εντελως, και η εσωτερικη μοναδα, βγαζει ελαχιστο εως καθολου αερα.

Οκ εχει μια λογικη, το θεμα ειναι μεχρι να αναψει παλι , εγω ιδρωνω.

Ειναι νορμαλ?

Fan εχω παντα στο auto

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα inverter μπορεί να σταματησουν αν όταν με την ελαχιστη ταχύτητα του μοτερ, η θερμοκρασία συνεχίζει να πέφτει αντί απλά να διατηρείται. Το χειριστήριο σου έχει τη λειτουργία follow me ώστε να μετράει από εκεί τη θερμοκρασία του χώρου?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω ενα Midea Passion 9αρι στο υπνοδωματιο..

Μου κανει κατι περιεργα τωρα τελευταια που δεν μου τα εκανε, ή δεν τα ειχα προσεξει τι να πω (κυριως γιατι το χρησιμοποιω στον υπνο)

 

Το εχω σχεδον παντα στους 27 τωρα το καλοκαιρι.

Ηξερα οτι τα inverter δεν σταματανε ποτέ οι συμπιεστες εξω

Αυτο οταν φτανει στην θερμοκρασια, σταματαει ο συμπιεστης εντελως, και η εσωτερικη μοναδα, βγαζει ελαχιστο εως καθολου αερα.

Οκ εχει μια λογικη, το θεμα ειναι μεχρι να αναψει παλι , εγω ιδρωνω.

Ειναι νορμαλ?

Fan εχω παντα στο auto

 

Λάθος όποιος σου είπε ότι τα inverter δεν σταματάνε . Όλα τα inverter ενδέχεται να κόψουν την λειτουργία τους όταν οι απαιτήσεις ενός χώρου (btu/h) σε μια δεδομένη χρονική στιγμή είναι μικρότερες απο την ελάχιστη απόδοση btu/h που μπορεί να δώσει ένα inverter μηχάνημα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω ενα Midea Passion 9αρι στο υπνοδωματιο..

Μου κανει κατι περιεργα τωρα τελευταια που δεν μου τα εκανε, ή δεν τα ειχα προσεξει τι να πω (κυριως γιατι το χρησιμοποιω στον υπνο)

 

Το εχω σχεδον παντα στους 27 τωρα το καλοκαιρι.

Ηξερα οτι τα inverter δεν σταματανε ποτέ οι συμπιεστες εξω

Αυτο οταν φτανει στην θερμοκρασια, σταματαει ο συμπιεστης εντελως, και η εσωτερικη μοναδα, βγαζει ελαχιστο εως καθολου αερα.

Οκ εχει μια λογικη, το θεμα ειναι μεχρι να αναψει παλι , εγω ιδρωνω.

Ειναι νορμαλ?

Fan εχω παντα στο auto

 

Μα γι'αυτό τα λένε inverter..αλλιώς θα ήταν ασύμφωρα..νομίζεις οτι σταματάει..κάτι δουλεύει που εσύ δεν το αντιλαμβάνεσαι

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Σταματάει σε κάποιες περιπτώσεις. Το έχω πει και πιο πάνω. Όταν η ελάχιστη ταχύτητα του μοτέρ υπερκαλύπτει τις ανάγκες για διατήρηση θερμοκρασίας, τότε σταματάει για λίγο για να μην πέσει κάλλιο η θερμοκρασία του χώρου.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορεί να μου προτείνει κάποιος, έναν τεχνικό, που να έχει μείνει ικανοποιημένος, για εγκατάσταση κλιματιστικού στα Άνω Πατήσια.. pm me..

Σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορεί να μου προτείνει κάποιος, έναν τεχνικό, που να έχει μείνει ικανοποιημένος, για εγκατάσταση κλιματιστικού στα Άνω Πατήσια.. pm me..

Σας ευχαριστώ πολύ..

 

Δε ξέρω να σου πω τεχνικό αλλά να προσέξεις μερικά πράγματα:

 

Να γίνει εγκατάσταση με χρήση αντλίας κενού οπωσδήποτε .

Να τηρηθεί το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων που ορίζει ο κατασκευαστής . Αν δεν το ξέρεις μίλα με την αντιπροσωπεία του κλιματιστικού να σου πούνε .

Αν υπάρχει δυνατότητα η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί στο δάπεδο και όχι στο τοίχο πάνω για να αποφύγεις φαινόμενα μεταφοράς θορύβου και συντονισμού στο μέσα χώρο .

Να τηρηθούν οι ελάχιστες αποστάσεις της εσωτερικής μονάδας και της εξωτερικής όπως αναγράφονται στο installation manual του κλιματιστικού .

Link to comment
Share on other sites

 

To Carrier ! Δίνουν μεγαλύτερη εγγύηση . Πρέπει να είναι μοντέλο που καταργήθηκε αλλά μπορεί και να το βρείς .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

θέλω να αγοράσω 1 κλιματιστικό 12άρι για το σαλόνι 26 τ.μ. και 2 9αράκια σε δωμάτια 17 τ.μ.

Τα οποία θέλω να έχουν το ψυχτικό υγρό το R32 και τα Φίλτρα Καθαρισμού Αέρα αντιαλλεργικά κτλ.

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αύτα τα χρήματα ή μου προτείνεται κάτι άλλο?

Εγώ έχω βρεί αυτά

 

https://www.skroutz.gr/s/14564418/Mitsubishi-MSZ-MUZ-LN35VG-Pearl-White.html

 

https://www.skroutz.gr/s/18541314/Carrier-Platinum-42QHP09E8S-38QHP09E8S.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...