Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και απλά το δουλεύεις και σταματάει μόνη της η μυρωδιά;
η μυρωδιά είναι μόνο στην έναρξη της λειτουργίας μετά σταματάει

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η μυρωδιά είναι μόνο στην έναρξη της λειτουργίας μετά σταματάει

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Το ίδιο έχω και εγώ σε ένα toyotomi. Από τότε που είχα φέρει έναν για συντήρηση το κάνει, δεν ξέρω τι βλακεία έκανε, πριν ήταν κομπλέ. Σε ένα Daikin που έχω, αν και παλιό, μυρωδιά δεν είχε ποτέ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το έκανε από την αρχή εμένα χωρίς συντήρηση... Οπότε τυχαίο ήταν λογικά.. Είναι καινούρια τα κλιματιστικά. Φέτος είναι 2η χρονιά.
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλά: Τα κλιματιστικά όταν δουλεύουν στην ψύξη συμπηκνώνεται η υγρασία του αέρα (νερό) στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας . Όταν το κλείσουμε η υγρασία παραμένει . Όταν το ανοίξουμε θα μυρίζει για αυτό το λόγο . Είναι φυσιολογικό . Ακόμα και στο αμάξι μου έχω το ίδιο θέμα με το AC . Ο μόνος τρόπος για να μην συμβαίνει αυτό είναι να κλείσω το AC και να το αφήσω στο fan μερικά λεπτά για να στεγνώσει το στοιχείο . Αν το ξεχάσω, την επόμενη φορά θα μυρίζει στην αρχή .

 

Μερικά κλιματιστικά έχουν λειτουργία στεγνώματος . Δες το εγχειρίδιο μήπως έχει και σένα . Είναι μια λειτουργία που όταν την ενεργοποιείς στην ψύξη ή στην αφύγρανση , όταν κλείσεις το κλιματιστικό αυτό συνεχίζει να λειτουργεί τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ταχύτητα για μερικά λεπτά για να στεγνώσει το εσωτερικό του μηχανήματος .

 

Αν δεν έχει τέτοιο αυτοματισμό ένα κλιματιστικό καλό είναι να το γυρνάμε για 5-10 λεπτά στο fan mode πριν το κλείσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλά: Τα κλιματιστικά όταν δουλεύουν στην ψύξη συμπηκνώνεται η υγρασία του αέρα (νερό) στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας . Όταν το κλείσουμε η υγρασία παραμένει . Όταν το ανοίξουμε θα μυρίζει για αυτό το λόγο . Είναι φυσιολογικό . Ακόμα και στο αμάξι μου έχω το ίδιο θέμα με το AC . Ο μόνος τρόπος για να μην συμβαίνει αυτό είναι να κλείσω το AC και να το αφήσω στο fan μερικά λεπτά για να στεγνώσει το στοιχείο . Αν το ξεχάσω, την επόμενη φορά θα μυρίζει στην αρχή .

 

 

 

Μερικά κλιματιστικά έχουν λειτουργία στεγνώματος . Δες το εγχειρίδιο μήπως έχει και σένα . Είναι μια λειτουργία που όταν την ενεργοποιείς στην ψύξη ή στην αφύγρανση , όταν κλείσεις το κλιματιστικό αυτό συνεχίζει να λειτουργεί τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ταχύτητα για μερικά λεπτά για να στεγνώσει το εσωτερικό του μηχανήματος .

 

 

 

Αν δεν έχει τέτοιο αυτοματισμό ένα κλιματιστικό καλό είναι να το γυρνάμε για 5-10 λεπτά στο fan mode πριν το κλείσουμε .

ναι αυτό κάνω εγώ στο αμάξι (όταν δεν βιάζομαι βέβαια)! χμμ να το κάνω και στα του σπιτιού; οκ θα δοκιμάσω να δω! το επόμενο καλοκαίρι.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Πώς μπορώ να καθαρίσω την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού; Εκτός από νερό χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο καθαριστικό;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πώς μπορώ να καθαρίσω την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού; Εκτός από νερό χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο καθαριστικό;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ελπίζω να ξέρεις τί κάνεις με προσοχή να μην βρέξεις το κουτί με την πλακέτα . Κανονικά θες χημικό καθαρισμού, δοχείο προπιέσεως, μάσκα στόματος, γυαλιά προστασίας .

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα το Daikin ATXC25B Siesta Sensira στα 399€ συν δωροεπιταγή 50€ για επόμενη αγορά. Έχουμε άποψη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα κλιματιστικο 18αρι toyotomi απο τον Κωτσοβολο. Σε λιγο καιρο θα ερθει τεχνικος να το βαλει. Διαβαζω οτι χρειαζεται αντλια κενου αλλα οπως διαβαζω σχεδον κανεις δεν εχει και τα βαζουν χωρις αντλια κενου γιατι ολοι λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται". Μπορει κανεις να μου εξηγησει στα γρηγορα γιατι χρειαζεται και αν μου πει καμια βλακεια τετοια να του απαντησω;

 

Επισης, αφου ειναι ο επισημος εγκαταστατης, δεν πρεπει να ακολουθει και τα στανταρς για την εγκατασταση; Μπορω να το παω παραπερα, αν δεν κανει σωστη δουλεια;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΠΡΕΠΕΙ να εχει και θα εχει αντλια κενου

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχω βρει σε προσφορά το Daikin Sensira ATXC/ARXC60B 22ari στα 829 με δωρεαν εγκατάσταση.

Το κλιματιστικό θα μπει να καλυψει ενιαιο χωρο σαλονι κουζινα και βλεπει και προς το διαδρομο που οδηγει στα δωματια, μπανιο κτλ. Το σπιτι συνολικα ειναι 115τμ και ο χωρος που θα καλυψει το aircodition ειναι 40-50τμ ...

Πολυκατοικια 10 ετιας , με τζακι , καλη μονωση, και τα δωματια ειναι καλυμμενα οσον αφορα θερμανση.

Πιστευετε οτι θα ειναι ενταξει η θα πρεπει να κοιταξω αποκλειστικα 24 αρι?

Η θερμανση με νοιαζει κυριως.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Η αγορα λογω black friday θα πρεπει να γινει σημερα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Εχω βρει σε προσφορά το Daikin Sensira ATXC/ARXC60B 22ari στα 829 με δωρεαν εγκατάσταση.

Το κλιματιστικό θα μπει να καλυψει ενιαιο χωρο σαλονι κουζινα και βλεπει και προς το διαδρομο που οδηγει στα δωματια, μπανιο κτλ. Το σπιτι συνολικα ειναι 115τμ και ο χωρος που θα καλυψει το aircodition ειναι 40-50τμ ...

Πολυκατοικια 10 ετιας , με τζακι , καλη μονωση, και τα δωματια ειναι καλυμμενα οσον αφορα θερμανση.

Πιστευετε οτι θα ειναι ενταξει η θα πρεπει να κοιταξω αποκλειστικα 24 αρι?

Η θερμανση με νοιαζει κυριως.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Η αγορα λογω black friday θα πρεπει να γινει σημερα.

 

Πιστεύω ναι, προσέξτε να μην στέλνει τον αέρα προς το τζάκι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνετε σας παρακαλώ από κωτσόβολο ή από άλλο κατάστημα που να μπορώ να πάρω με άτοκες δόσεις κλιματιστικό.

 

Θέλω το πιο φθηνό 9αρι και το πιο αθόρυβο. Δε με ενδιαφέρει μάρκα. Ας είναι κινέζικο.. Και τα TCL πχ που είναι κινέζικα βλέπω τις καλύτερες κριτικές ας πούμε. Με ενδιαφέρει να είναι πολύ οικονομικό σε ζέστη κυρίως και αθόρυβο στο τέρμα χαμηλό. Το δωμάτιο είναι μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνετε σας παρακαλώ από κωτσόβολο ή από άλλο κατάστημα που να μπορώ να πάρω με άτοκες δόσεις κλιματιστικό.

 

Θέλω το πιο φθηνό 9αρι και το πιο αθόρυβο. Δε με ενδιαφέρει μάρκα. Ας είναι κινέζικο.. Και τα TCL πχ που είναι κινέζικα βλέπω τις καλύτερες κριτικές ας πούμε. Με ενδιαφέρει να είναι πολύ οικονομικό σε ζέστη κυρίως και αθόρυβο στο τέρμα χαμηλό. Το δωμάτιο είναι μικρό...

 

Απο κωτσόβολο για τις δόσεις :

 

Ότι πιο οικονομικό αυτό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198479-tycoon-tc3vi32-09

στα 270 ευρώ (με δωροεπιταγή 50 ευρώ) . Εγγύηση 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη .

 

 

Καλή περίπτωση διότι δίνουν δωρεάν την εγκατάσταση η οποία κοστίζει περίπου 60-70 ευρώ .

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185589-general-electric-ges-nx2g25-prime

στα 404 ευρώ . Εγγύηση 5 χρόνια .

 

ή αυτό το General electric με δωρεάν εγκατάσταση:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime

Στα 409 ευρώ (με δωροεπιταγή) .Εγγύηση 5 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ναι, προσέξτε να μην στέλνει τον αέρα προς το τζάκι..
Μπήκε το Σάββατο που πέρασε και πραγματικά με εντυπωσίασε σαν μηχάνημα.

Εξαιρετική επιλογή ήταν σε πολύ καλή προσφορά .

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να αναφέρω πως έχω σε τρία υπνοδωμάτια από ένα κλιματιστικό Sharp inverter 9000 btu και στο σαλόνι ένα μεγάλο Sharp 28000 btu αν θυμάμαι καλά {όχι inverter (νομίζω τότε δεν έβγαινε τόσο μεγάλο σε inverter)}. Τα δε inverter ήταν από τα πρώτα, καινούριας τότε τεχνολογίας. Τα μηχανήματα είναι 20ετίας+, τα είχα αγοράσει πανάκριβα βέβαια τότε (με δραχμές) αλλά δε μου έχουν παρουσιάσει πότε πρόβλημα. Δεν ξέρω αν τότε θεωρούταν καλή μάρκα η Sharp για τα κλιματιστικά (δεν το είχα ψάξει και πολύ να πω την αλήθεια) και δεν ξέρω σήμερα αν εξακολουθεί να παράγει κλιματιστικά και αν είναι επίσης αξιόπιστα.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με cvmore arielli κλπ βλέπω τα tycoon ποιο οικονομικά σε θέρμανση.. Ισχύει;

 

Λίγο πολύ τα ίδια καταναλώνουν στην θέρμανση σε αυτή τη τιμή όλα .

Ποια μοντέλα κοιτάς σε arielli και cvmore για να σου πω;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ τα ίδια καταναλώνουν στην θέρμανση σε αυτή τη τιμή όλα .

Ποια μοντέλα κοιτάς σε arielli και cvmore για να σου πω;

 

Βασικά αυτό εδώ πες μου.. Έχει 5.1 στη θέρμανση. Ποιο οικονομικό δεν είναι από αυτά; και νομίζω είναι θυγατρική της midea

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198479-tycoon-tc3vi32-09

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό εδώ πες μου.. Έχει 5.1 στη θέρμανση. Ποιο οικονομικό δεν είναι από αυτά; και νομίζω είναι θυγατρική της midea

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198479-tycoon-tc3vi32-09

 

To Scop θα κοιτάς στην θέρμανση. Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία είναι ένα κλιματιστικό . Στο εύρος τιμής που κοιτάς , όλα τα κλιματιστικά κυμαίνονται μεταξύ 4.7- 5.1 SCOP . Oπότε το SCOP του συγκεκριμένου είναι πολύ καλό στην κατηγορία των οικονομικών μοντέλων .

 

Η Tycoon είναι μάρκα της Inventor . Ο Κωτσόβολος έχει την αποκλειστικότητα στην πώληση και η εγγύηση- υποστήριξη παρέχεται απο την Inventor .

 

https://www.tycoon.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα τελικά το arielli από eshop με 229€

 

Καλό φαίνεται, δουλεύει πολύ καλά μέσα. Βράζει κυριολεκτικά το δωμάτιο, αλλά με χάλασε η εξωτερική μονάδα. Κάνει πολύ θόρυβο. Κάποιες φορές είναι σαν να μη δουλεύει ενώ γυρνάει ο ανεμιστήρας, αλλά κάποιες άλλες αδελφάκι μου σηκώνει τη γειτονιά στο πόδι.... Τι να κάνω; να επικοινωνήσω με την arielli να το δουν; η θεωρείτε φυσιολογική λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα LG 18αρι (Όχι inverter) απο το 2006 στο σαλόνι και κάθε 5 λεπτά ή και λιγότερο, μπαίνει σε διαδικασία αφυγρανσης έχοντας στο σε 23 βαθμούς θερμοκρασία με εξω να έχει τώρα 15 βαθμους. Γνωρίζει κανείς κάτι? Μπορώ να κάνω κατι ο ίδιος ή καλύτερα να φωνάξω τεχνικο? :)

Καθαρισμό σε φίλτρα έκανα πρόσφατα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα τελικά το arielli από eshop με 229€

 

Καλό φαίνεται, δουλεύει πολύ καλά μέσα. Βράζει κυριολεκτικά το δωμάτιο, αλλά με χάλασε η εξωτερική μονάδα. Κάνει πολύ θόρυβο. Κάποιες φορές είναι σαν να μη δουλεύει ενώ γυρνάει ο ανεμιστήρας, αλλά κάποιες άλλες αδελφάκι μου σηκώνει τη γειτονιά στο πόδι.... Τι να κάνω; να επικοινωνήσω με την arielli να το δουν; η θεωρείτε φυσιολογική λειτουργία;

 

Nα επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία . Αν υπάρχει αντιπροσωπεία Ελλάδα επίσημα . Το πιθανότερο είναι ότι είναι εισαγωγή του e-shop . Κάνε πρώτα ένα τηλέφωνο στο e-shop να σου πουν .

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα LG 18αρι (Όχι inverter) απο το 2006 στο σαλόνι και κάθε 5 λεπτά ή και λιγότερο, μπαίνει σε διαδικασία αφυγρανσης έχοντας στο σε 23 βαθμούς θερμοκρασία με εξω να έχει τώρα 15 βαθμους. Γνωρίζει κανείς κάτι? Μπορώ να κάνω κατι ο ίδιος ή καλύτερα να φωνάξω τεχνικο? :)

Καθαρισμό σε φίλτρα έκανα πρόσφατα!

 

Μήπως κάτι μπερδεύεις ; Εννοείς ότι γυρίζει σε λειτουργία αφύγρανσης και βγάζει ψυχρό αέρα ; Είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...