Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να το είχαν κάλλιες εταιρίες αυτό το σύστημα...Πολύ μου αρέσει. Ποιο service είναι αυτό?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε inventor premium και Aria ποίο θα διαλέγατε και γιατί μιλάω για 12.000 btu

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος θα το εκτιμούσα.

 

Πήρα 2 toyotomi kuro 9αρια πριν μια εβδομάδα.

Κάθε φορά που τα ανάβω ξεκινάνε πάντα στο κρύο με ιονιστη όμως.(ελατάκι στο κοντρόλ)

 

Έψαξα το μανιουαλ αλλά δεν βρήκα κάτι.

Είναι φυσιολογικό?

Έχει κάποιος το ίδιο και ξεκινάει έτσι?

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

κανένα. κινεζοφασόν

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα toyotomi ,inventor κλπ δεν είναι επώνυμα. Είναι κλιματιστικά μαζικής παραγωγής και κολλάει η κάθε εταιρεία το αυτοκόλλητο της πάνω.

 

Μακρυά

 

Καλως τον.

Εσυ τι προτεινεις;;;

Μονο Daikin η Mitsubishi ???

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Χάλασε το κλιματιστικό των γονιών μου. Argo, μετά από 30 περίπου χρόνια.

Αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάποιο αξιόπιστο & να μου το αιτιολογήσει θα το εκτιμούσα!

Θέλω να προχωρήσω σε αγορά άμεσα.

Ευχαριστώ πολύ.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Να το βράσω το επώνυμο με 2 χρόνια εγγύηση με το ζόρι και αυτο με όρους και προϋποθέσεις.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε αν έχουν πιστοποίηση η όχι εγώ έχω Invertor από το 2016 και 2 φορές που χρειάστηκα βοήθεια μέσα στην εγγύηση , την είχα άμεσα!!!

Έχω ακόμη αλλά 5 χρόνια εγγύηση!!!

Για αυτό άσε τις γενικότητες γιατί αρχίσεις και θυμίζεις κάποιον παλιόφιλο εδώ μέσα που κατηγορούσε συνεχώς τα μη «επώνυμα» κλιματιστικά !!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πχ τα Toshiba έχουν 7 χρόνια σε όλα τα μέρη.

 

Τα φασόν τύπου inventor δεν έχουν καν πιστοποίηση eurovent. Γι αυτό και αυτά που γράφουν σε πολλές περιπτώσεις δεν ισχύουν. Χρειάζεται προσοχή.

Τώρα είδα ότι έκανες εγγραφή τον Ιούνιο 2020!!!

Και με το καλημερα άρχισες να βγάζεις off τα μη επώνυμα !!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πχ τα Toshiba έχουν 7 χρόνια σε όλα τα μέρη.

 

 

 

Τα φασόν τύπου inventor δεν έχουν καν πιστοποίηση eurovent. Γι αυτό και αυτά που γράφουν σε πολλές περιπτώσεις δεν ισχύουν. Χρειάζεται προσοχή.

Από πότε έχουν 7 χρόνια και με τι όρους και προϋποθέσεις;

Εγώ αγόρασα το 2016 2 toshiba για το γραφείο και είχαν 2 έτη εγγύηση.

Αν γυρναγα τον χρόνο πίσω εννοείται ότι θα έπαιρνα inventor μόνο και μόνο για τα 10 χρόνια εγγύηση

Θυμήθηκα τώρα και την νέα διαφήμιση "επωνύμου" κλιματιστικού που στην ερώτηση πελάτη ποσα χρόνια εγγύηση έχει το προϊόν λαμβάνει την απάντηση εμείς είμαστε εγγύηση. Τρέχα γυρευε δηλαδή. Χαχαχα

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα juropro σαν κλιματιστικά ενδιαφέρομαι για αγορά ενός 18αρι και ρωτάω για τα συγκεκριμένα γιατί δίνουν 10χρονια εγγύηση παντού.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τώρα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις επώνυμο με φασον. Είναι και ο λόγος που δεν παίρνουν πιστοποίηση τα κλιματιστικά αυτα. Τα επώνυμα έχουν twin rotary συμπιεστές με αποτέλεσμα να ινβερταρουν πραγματικά. Τα φασον είναι Β και Γ πολλές φορές inverter.

 

 

 

Ένας μετρητής κατανάλωσης αρκεί για να αποκαλυφθούν όλα τα ένοχα μυστικά.

 

 

 

Το θέμα είναι ότι τα φασον μη πιστοποιημένα, ζητούν περίπου τα ίδια χρήματα με τα επώνυμα! Τραγικό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Δεν είναι γενικότητες, είναι η πραγματικότητα. Είχα και εγώ noname toyotomi και το ξήλωσα στο δήμινο με τις καταναλώσεις που είχε... Το ίδιο toyotomi το έχει φορέσει και η inventor και άλλοι..

 

 

 

Έβαλα πραγματικό inverter και ησύχασα.

Πως τα ξεχωρίζεις τα no name φίλε,για πες και σε μας
Link to comment
Share on other sites

Ok thanks, εγώ βλέπω και την άλλη πλευρά, υπάρχουν γνωστοί μου που έχουν no name κλιματιστικά (να φανταστείς δεν κυκλοφορούν πλέον στην αγορά ούτε σαν εταιρία) τα οποία εδώ και μια δεκαετία δουλεύουν ασταμάτητα (πιο πολύ το καλοκαίρι) χωρίς προβλήματα και όσο αφορά στο ρεύμα δεν καταλαβαίνουν την διαφορά, όπως και άλλοι που πήραν πρόσφατα (πριν δύο τρία χρόνια) φθηνά κλιματιστικά τον 300 ευρώ και είναι ευχαριστημένοι, αναφέρομαι για την ψύξη διότι στην θέρμανση έχουν άλλες πηγές, αυτοί τι λες εσύ; Την πάτησαν; Εγώ πιστεύω σε γενικές γραμμές ότι και να πάρεις είναι να μη σου τύχη, όσο για την κατανάλωση δεν είναι όλα ίδια, σίγουρα θα υπάρχουν μοντέλα τα οποία καίνε πιο πολύ από τις τιμές που αναφέρουν, όχι όλα όμως και δεν ισχύει μόνο για τα no name
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι το τι ζητά ο καθένας, οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, άλλοι το δουλεύουν συνολικά τριάντα μέρες το χρόνο και άλλοι 360 , εγώ βλέπω όμως πως και αυτοί με τις φθηνές επιλογές μια χαρά κερδισμένοι βγαίνουν
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι το τι ζητά ο καθένας, οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, άλλοι το δουλεύουν συνολικά τριάντα μέρες το χρόνο και άλλοι 360 , εγώ βλέπω όμως πως και αυτοί με τις φθηνές επιλογές μια χαρά κερδισμένοι βγαίνουν

Μην ασχολείσαι φίλε , είναι ο γνωστός τύπος που εμφανίζεται κατά καιρούς με νέο ψευδώνυμο και κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κλιματιστικό Hitachi 14 ετών, με ελάχιστη ετήσια χρήση και συντηρήσεις κάθε 2 χρόνια περίπου έριξε χθες βράδυ που δούλευε αρκετή ώρα την ασφάλεια και δεν ξανά άναψε ποτέ αν και σήκωσα την ασφάλεια. Πάπαλα; Επισκευάζεται άραγε;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εγκατεστησα το inventor nemesis pro 24000 btu δεν μπορω να βρω στο χιερηστηριο την λειτουργια save energy αυτη υπαρχει μονο στο app του κινητου? ξερει κανεις τιποτα?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις εγκατεστησα το inventor nemesis pro 24000 btu δεν μπορω να βρω στο χιερηστηριο την λειτουργια save energy αυτη υπαρχει μονο στο app του κινητου? ξερει κανεις τιποτα?

 

Μηπως υπαρχει σαν eco ????

Διαφορςτικα με ποια εφαρμογη το δουλευεις;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για ενα χωρο 45τμ ειμαι μεταξυ Toshiba Edge RAS-B24 και Toshiba Edge RAS-B18.

 

Με παραξενευει οτι το 24btu εχει χαμηλοτερα scop και seer απο το 18btu.

 

Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι συμβαινει αυτο σε μοντελα ιδιας εταιριας?

 

Μεχρι 1400ε ποιο θα προτείνατε ως εναλλακτικη

Edited by ARISPOLO2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά,

 

Και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιου ac, για εξοχικό σπίτι για να αντικαταστήσω το 25ετιας Mitsubishi nv 24btu, που λειτουργεί το πολυ για ένα μήνα τον χρόνο και ψύχει περίπου 45-50 τμ. Μέχρι στιγμής έχω δει τα παρακάτω που είναι κοντά στο χιλιάρικο που θέλω να διαθέσω ... μεταξύ των δυο πιο λέτε?

Toshiba Edge RAS-B24

 

Fujitsu asyg24klca

 

Ευχαριστω πολυ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά,

 

Και εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιου ac, για εξοχικό σπίτι για να αντικαταστήσω το 25ετιας Mitsubishi nv 24btu, που λειτουργεί το πολυ για ένα μήνα τον χρόνο και ψύχει περίπου 45-50 τμ. Μέχρι στιγμής έχω δει τα παρακάτω που είναι κοντά στο χιλιάρικο που θέλω να διαθέσω ... μεταξύ των δυο πιο λέτε?

Toshiba Edge RAS-B24

 

Fujitsu asyg24klca

 

Ευχαριστω πολυ,

 

Εάν δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί να το αλλάξεις ; Αφού λειτουργεί για ένα μήνα το πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα έβαλα ένα Inventor Corona 12 και μέχρι στιγμής νομίζω ότι τα πάει πολύ καλά
Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα έβαλα ένα Inventor Corona 12 και μέχρι στιγμής νομίζω ότι τα πάει πολύ καλά

 

Γενικά τα Corona πηγαίνουν καλά φέτος!!:lol:

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μια βδομάδα έβαλα ένα Inventor Corona 12 και μέχρι στιγμής νομίζω ότι τα πάει πολύ καλά

 

Υπαρχουν ακομη τα corona ;;;;;

Μηχανηματαρες by the way!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και στους 2 σας,

Ναι, είναι κάπως οξύμωρο να βάζεις Corona στις μέρες του Corona-ιού... :X

 

Κυκλοφόρησε άνοιξη 2020 σε αντικατάσταση 2 παλαιότερων σειρών και, αν το κατάλαβα καλά, διατίθενται μόνο σε/από ψυκτικούς και όχι από καταστήματα ηλεκτρικών συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...