Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω γραφειο 35 τμ και σκεφτομαι να τοποθετησω ενα 12αρι για θερμανση και ψυξη .Η χρηση του θα ειναι για 3-4 ωρες τις καθημρινες .

ειμαι μεταξυ (τιμες με εγκατασταση)

Mitsubishi 650 euro (το πιο φτηνο Mitsubishi 12αρι απο τον επισημο αντιπρ/πο MSZ/MUZ-HR 35VF INVERTER)

Daikin 600 euro ( το πιο φτηνο Daikin 12αρι που κυκλοφορει στα επωνυμα καταστηματα ηλεκτρ, ειδων Daikin Sensira ATXC35B/ARXC35B)

Inventor Corona με wifi 550 euro ( 10 ετη εγγυηση)

Προτιμω τα επωνυμα γενικοτερα καθως εχω μεινει ικανοποιημενος απο Mitsubishi - Daikin , αλλα χρειαζομαι το wifi για αυτο εχω συμπεριλαβει και το inventor ,οπως επισης και γιατι δεν θα λειτουργει πολλες ωρες ετησιως οπότε δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις . εξοικονομεις και 50-100 ευρω αλλα απο την αλλη δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα .

12 btu θα φτασουν για το χωρο ?

Αξιζει μονο και μονο για το wifi να παω στο inventor ? και αν οχι , Μitsubishi or Daikin ?

Επισης εκτος απο το dAIKIN τα αλλα δυο θα αγοραστουν απο αντιπροσωπο με σερβις που θα αναλαβει και την εξυπηρετηση (πολυ θετικο για μενα απο ενα πολυκαταστημα που σε παραπεμπει αλλου )

εκτιμω καθε συμβουλη οπως και εναλλακτικη προταση μεταξυ 500 - 600 ευρω ( με τα περαστικα που τα υπολογιζω 80 ευρω ή συμπεριλαμβανονται σαν προσφορα) .ευχαριστω

Edited by xatzoglu
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσο αφορά την υγεία μας, όταν δουλεύει το aircool χρειάζεται να έχουμε κάποιο παράθυρο στην ανάκληση; το άκουσα και αυτό, τι ισχύει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν το https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg του Κοτσόβολου είναι το ίδιο με αυτό https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html ή με αυτό https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html.

Έχουν παρόμοιους κωδικούς αλλά στον κοτσο το λέει μόνο EDGE ενώ στο σκρουτζ SHORAI EDGE. Μήπως του κοτσοβολου είναι κάποια δικιά του εισαγωγή γιαυτο και το έχει τώρα σε καλή προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα περασε ο ψυμτικος το καινουριο κλιματιστικο GENERAL ECTRIC 18000BTU...Στη δοκιμη που εκανα στο ψυξη ολα τελεια παγωσε τον χωρο σε 10 λεπτα αλλα καποια στιγμη το κλιματιστικο εκλεισε για κανενα 4λεπτο εντελως και μετα ξεκινησε παλι...πως γινεται να σβηνει ενω ειναι INVERTER???Απο οσο ξερω τα INVERTER δε κλεινουν εντελως απλα ριχνουν στροφες..τι μπορει να συμβαινει σε κλιματιστικο καινουριο λιγων ..ωρων...??μηπως η εγκατασταση που εγινε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημερα περασε ο ψυκτικος το καινουριο κλιματιστικο GENERAL ELECTRIC 18000BTU...Στη δοκιμη που εκανα στη ψυξη ολα τελεια παγωσε τον χωρο σε 10 λεπτα αλλα καποια στιγμη το κλιματιστικο εκλεισε για κανενα 4λεπτο εντελως και μετα ξεκινησε παλι...πως γινεται να σβηνει ενω ειναι INVERTER???Απο οσο ξερω τα INVERTER δε κλεινουν εντελως απλα ριχνουν στροφες..τι μπορει να συμβαινει σε κλιματιστικο καινουριο λιγων ..ωρων...??μηπως η εγκατασταση που εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Με τον ψυκτικο δεν μιλησες;;;

Τι σου ειπε;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δε μιλησα!!Αλλωστε εαν ειχα μιλησει δε θα ζητουσα γνωμες εδω μεσα στο φορουμ...επιπλεον χθες το περασε ..οταν τον παρατηρησα δε μπορουσα να τον ρωτησω...underatand my friend???

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανως και δε μιλησα!!Αλλωστε εαν ειχα μιλησει δε θα ζητουσα γνωμες εδω μεσα στο φορουμ...επιπλεον χθες το περασε ..οταν το παρατηρησα δε μπορουσα να τον ρωτησω...understand my friend???

Link to comment
Share on other sites

Τα inventor που έχω ενώ είναι inverter κλείνουν όταν πιάσουν θερμοκρασία. Και γενικά σχεδόν όλα τα inverter που έχω δει κλείνουν. Δε ξέρω αν είναι σωστό ή όχι αλλά κλείνουν
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δε μιλησα!!Αλλωστε εαν ειχα μιλησει δε θα ζητουσα γνωμες εδω μεσα στο φορουμ...επιπλεον χθες το περασε ..οταν τον παρατηρησα δε μπορουσα να τον ρωτησω...underatand my friend???

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανως και δε μιλησα!!Αλλωστε εαν ειχα μιλησει δε θα ζητουσα γνωμες εδω μεσα στο φορουμ...επιπλεον χθες το περασε ..οταν το παρατηρησα δε μπορουσα να τον ρωτησω...understand my friend???

 

Συγνωμη ρε φιλε που σε ρωτησα...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους.

 

Θα βοηθούσε πολύ η συμβουλή σας για το παρακάτω θέμα.

 

Ανακαινίζω 2 διαμερίσματα που αποτελούν έναν όροφο. Από πάνω ταράτσα, από κάτω μη θερμαινόμενα καταστήματα. Τα διαμερίσματα περιμετρικά και από πάνω πρόκειται να μονωθούν αρκετά καλά (εξωτερική θερμομόνωση, μόνωση δώματος, νέα κουφώματα ενεργειακά).

 

Το μεγάλο διαμέρισμα έχει ενιαίο χώρο 45 τμ και 3 υπνοδωμάτια των 10 τμ. Το μικρό διαμέρισμα έχει ενιαίο χώρο 31 τμ και 1 υπνοδωμάτια των 11,5 τμ, όλες οι επιφάνειες είναι οι ωφέλιμες δηλαδή καθαρές χωρίς τους τοίχους, καθαρό ύψος 2,90 μ περίπου.

 

Πρόκειται να χρησιμοποιήσω κλιματιστικά τόσο για ψύξη όσο και για θέρμανση και έχω τη δυνατότητα να ξοδέψω λίγο περισσότερα χρήματα για απόδοση και καλή ποιότητα αέρα.

 

Μίλησα με 2-3 καταστήματα και εδώ αρχίζει το πρόβλημα: ο ένας μιλάει για κλιματιστικά δαπέδου για καλύτερη αίσθηση στην θέρμανση, ο άλλος για κλιματιστικά τοίχου για καλύτερη απόδοση, κάποιος λέει από 2 κλιματιστικά στους ενιαίους χώρους, κάποιος προτείνει για οικονομία σε μία εξωτερική μονάδα περισσότερα του ενός εσωτερικού κάποιος άλλος διαφωνεί, οπότε γενικά έχω μπερδευτεί.

 

Για την ώρα προσανατολίζομαι στη σειρά LN της Mitsubishi όμως με προβληματίζει η ποιότητα του αέρα κυρίως στη θέρμανση.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Έχω το κλιματιστικό Midea MSG-12HRIN2 το βάζω στο HEAT για να βγάλει ζεστό αέρα, αλλά δεν κάνει τίποτα.

Τα LED που εμφανίζει είναι Operation (πράσινο) και Pre-def (κόκκινο). Καμία ιδέα τι να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για μοναδική θέρμανση στο σπίτι. Ο χώρος που θέλω να ζεσταίνω είναι 50-53 τμ σαλόνι-κουζίνα όλη μέρα + 12τμ η κρεβατοκάμαρα προς τις βραδινές ώρες για να είναι έτοιμο όταν θα κοιμηθούμε. Το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα, βόρεια προάστια. 2ος όροφος και έχει σκεπή μόνο, χωρίς ταβάνι και στο ψηλότερο σημείο είναι 4,5-5 μέτρα ύψος. Ενεργειακή κλάση Γ.

Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στα παρακάτω

 

https://www.bestprice.gr/item/2155328514/midea-mission-ii-mb-24n8d0-i.html?filter=in-stock:1

https://www.bestprice.gr/item/2154534243/daikin-ftxb60crxb60c.html?filter=in-stock:1

https://www.bestprice.gr/item/2156134177/tcl-miracle-ii-24chsave.html?filter=in-stock:1

 

Γενικά από ότι έχω διαβάσει η Daikin είναι η καλύτερη από τις 3, αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύπτει στους χώρους που θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο. Για το Μidea έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και τέλος το TCL σαν λίγο πιο οικονομικό αλλά με καλές κριτικές γενικά για την TCL. Τι πιστεύετε; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αφυγρανση των κλιματιστικων. Φετος εχω κανει ανακαινιση με το εξ οικονομω και εχω βαλει 2 κλιματιστικα Inventor Life Pro ενα 24αρι και ενα 9αρι ... μονο

Γνωριζω οτι εχουν αφυγρανση αλλα το θεμα ειναι οτι εχω διαβασει διαφορα για την αφυγρανση των κλιματιστικων.

Διάβασα οτι εάν ένα κλιματιστικό είναι αρκετά μεγάλο σε δυναμικότητα δεν μπορεί να δουλέψει αποτελεσματικά για αφύγρανση.Δεν ξερω τι ισχυει πραγματικα γενικα και σκεφτομαι να αγορασω εναν inventor αφυγραντηρα. To τελικα τι ισχυει παιζει η δεν παιζει η αφυγρανση απο το κλιματιστικο ? Υπαρχουν πραγματικα αθορυβοι αφυγραντηρες?

Link to comment
Share on other sites

Αφυγρανση δύσκολα να κάνει το κλιματιστικό, δεν πιστεύω να κάνει κάποιο, όσο για αφυγραντηρα κοίτα να είναι με ζεολιθο, υπόψιν καίνε περισσότερο ρεύμα από τους άλλους
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αθόρυβοι η σχετικά χαμηλοι αφυγραντηρες; Κάτω απο πόσα db παίζουν οι σχετικά αθόρυβοι αφυγραντηρες;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

37 και κάτω , αυτό πάλι με επιφύλαξη

 

 

Τα χαμηλότερα που εχω βρεί ειναι τα Juro pro diamont με 37,5 db και τα Inventor Eva life ΙΙ επίσης με 37 db. Και με 5 χρόνια εγγύηση μαλλον σε Inventor με βλέπω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αθόρυβοι η σχετικά χαμηλοι αφυγραντηρες; Κάτω απο πόσα db παίζουν οι σχετικά αθόρυβοι αφυγραντηρες;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

ο Puredry που πριν 2 χρόνια πήρα και έλεγε σχετικά αθόρυβος, αποδείχτηκε αρκετά θορυβώδης παρά τα λεγόμενα και τις κριτικές, αλλά κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε η αδερφή μου ένα Toyotomi Satori.. Πολύ καλό εργαλείο.. Είναι φασον; ποιος τα φτιάχνει;

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω για μια λειτουργία του.... ELE.H τη λέει στο τηλεκοντρόλ... Τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε η αδερφή μου ένα Toyotomi Satori.. Πολύ καλό εργαλείο.. Είναι φασον; ποιος τα φτιάχνει;

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω για μια λειτουργία του.... ELE.H τη λέει στο τηλεκοντρόλ... Τι είναι αυτό;

 

Φασον τα ΤΟYOTOMI ? toyotomi kogyo LTD!

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε ειναι αξιόπιστα φαντάζομαι. Τα Morris?

Τα toyotomi είναι φασον από gree και νομίζω και απο midea.

Τα Morris είναι φασον απο TCL.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...