Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.
Ψάχνω έναν κωδικό για remote copy.
Έχω το GREE GWH18QD-K6DNB4B/I και προσπαθώ μέσω του XIAOMI REMOTE να το κοντρολαρω μέσω Wi-Fi app.

Δυστυχώς δεν υπάρχει ματσαρισμα με κάποιο άλλο από το database, ούτε υπάρχει training mode.
Ξέρετε ίσως κάποιον άλλον αντίστοιχο κωδικό αλλού μοντέλου που ταιριάζει για να δοκιμάσω;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To Mi Remote δεν είναι μόνο για υπέρυθρες???

Κάνω τόσο λάθος???

Το air condition εγώ το χειρίζομαι απομακρυσμένα με την εφαρμογή της Daikin.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχει κανεις κλιματιστικο της Haier που να χρησιμοποιει την εφαρμογή Smart Air 2?

Ενω μου δουλευε 2 μηνες κανονικα, απο χτες βγηκε offline το κλιμα, εκανα προσπαθεια να το ξανακανω pair και δε με αφηνει καν... ενω συνδεετε στο δικτυο, στην εφαρμογη σταματάει στην επιλογη της πολης και δε μου το κανει bind.  Ψιλιάζομαι πως οι σερβερ τους έχουν το προβλημα μιας και απο μεριας μου δεν αλλαξε τιποτα.

Αν μπορει απλα κανεις να επιβεβαιωσει αυτο που αντιμετωπιζω...

 

update: η αντιπροσωπεια μου προτεινε αλλαγη wifi stick με συνοπτικες διαδικασιες (αν και φαινοταν να δουλευει το original, συνδεοταν στο router) και επαιξε μια χαρα προς εκπληξη μου!

Edited by alphaleaderr
Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Εχω σε ένα από τα δωμάτια,ένα κλιματιστικό Daikin, Sarara Urouru,των 10.000 btu,και εκεί κάνω διάδρομο γυμναστικής.Το δωμάτιο έχει διαστάσεις (5Χ2,8Χ2,98) m,έχει μπαλκονόπορτα με διπλά ενεργειακά τζάμια, και βλέπει στο Νοτιά,δηλαδή στον ήλιο,η δε εξωτερική μονάδα είναι πάνω στο μπαλκόνι.

Χθες,επειδή νομίίζω ότι δεν δουλεύει και πολύ σωστά,έκανα μετρήσεις με ηλεκτρονικό θερμόμετρο,και είδα ότι για να κατέβει 2 βαθμούς η θερμοκρασία,από το 28,8ºC στο 26,8°C,πέρασε πάνω από μισή ώρα.Kαι στη συνέχεια δεν έβλεπα αισθητή κάθοδο της θερμοκρασία.Βλέπετε περπατούσα γρήγορα και ήθελα περισσότερη δροσιά,τουλάχιστον 25°C.Το a/c το είχα βάλει στο 24°C.

Πώς το βλέπετε,δουλεύει καλά,και είναι η ιδέα μου;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεκοντρόλ έχει την επιλογή "follow"? Αν ναι, πάτησε το και ασε το σε οπτική επαφή με το a/c, ώστε να παίρνει μέτρηση θερμοκρασίας απο το τηλεκοντρόλ και όχι απο τον αισθητήρα του a/c που βρίσκεται ψηλά. Αν και αυτό είναι ακόμη πιο χρήσιμο το χειμώνα, όπου ψηλά ανεβαίνει ο θερμός αέρας, πιστεύω αξίζει να το δοκιμάσεις και τώρα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.
Προσφάτως η ανιψιά πέρασε φοιτήτρια στο Βόλο και ενοικίασε μια γκαρσονιέρα στο κέντρο της πόλης, η οποία ομως δεν έχει θέρμανση. Κοιτάμε για ένα 9αρι κλιματιστικό το οποίο να είναι όσο πιο αποδοτικό και οικονομικό στην θέρμανση. Η ψύξη είναι σε δεύτερη μοίρα.
Υπάρχει καμία πρόταση με γνώμονα και την τιμή αγοράς του;
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά έχει κάποιος άποψη για τα Juro Pro για τα οποία ακούω τελευταία όλο και πιο συχνά;

Κοιτάω για κλιματιστικό και έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το Oxygen Eco II και το τελευταίο που είδα εδώ https://www.skroutz.gr/s/40839722/Juro-Pro-Maxclima-9K-Inverter-Air-Conditioner-9000-BTU-A-A-with-Wi-Fi-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω ένα Toyotomi hiro το οποίο ενώ συνδεόταν κανονικά στο wifi με την αλλαγή. Router σε 2,4ghz_ 5ghz cosmote μου βγάζει μήνυμα ότι δεν συνδέεται στο 5 ghz και πρέπει το router να είναι στα 2,4ghz. Γνωρίζει κάποιος αν συνδέεται και πως γίνεται. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα Toyotomi hiro το οποίο ενώ συνδεόταν κανονικά στο wifi με την αλλαγή. Router σε 2,4ghz_ 5ghz cosmote μου βγάζει μήνυμα ότι δεν συνδέεται στο 5 ghz και πρέπει το router να είναι στα 2,4ghz. Γνωρίζει κάποιος αν συνδέεται και πως γίνεται. Ευχαριστώ.
Οι περισσότερες συσκευές τέτοιου τύπου αλλά και έξυπνες λάμπες/πρίζες κλπ. υποστηρίζουν wifi σύνδεση αποκλειστικά 2.4ghz. Άρα μπορείς να ρυθμίσεις το router να έχει ενεργά 2 διαφορετικά wifi δίκτυα 2.4/5 ώστε να κάνεις τη δουλειά σου.

Κι εγώ έχω laptop/tablet/κινητά στο 5 και τις υπόλοιπες συσκευές στο 2.4.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!
Έχεις ενεργοποιημένες κ τις 2 μπάντες, κ συνδέεις οποία συσκευή θες, σε όποια μπάντα θες.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/5/2023 at 11:31 ΠΜ, Sofos_5 said:

Παιδιά έχει κάποιος άποψη για τα Juro Pro για τα οποία ακούω τελευταία όλο και πιο συχνά;

Κοιτάω για κλιματιστικό και έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το Oxygen Eco II και το τελευταίο που είδα εδώ https://www.skroutz.gr/s/40839722/Juro-Pro-Maxclima-9K-Inverter-Air-Conditioner-9000-BTU-A-A-with-Wi-Fi-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Κατοχος 1 ετος τωρα "Juro-Pro Oxygen Eco II 24K" υπερ ευχαριστημενος απο την λειτουργεια του 

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος 1 ετος τωρα "Juro-Pro Oxygen Eco II 24K" υπερ ευχαριστημενος απο την λειτουργεια του 
Ευχαριστώ πολύ, τα πήρα κι εγώ και τα 2 μοντέλα και είμαι ευχαριστημένος όντως από θέμα απόδοσης. Ήσυχα εσωτερική & εξωτερική μονάδα (ειδικά το τελευταίο μοντέλο το μαύρο) και κυρίως αποδοτικά τουλάχιστον για καλοκαίρι. Λογαριασμό ρεύματος δεν έχω δει ακόμα.

Αν είναι κάτι minor που με ενοχλεί στο πιο παλιό μοντέλο, είναι στο κλείσιμο του air condition που δίνει πόνο και φυσάει στα τέρματα λίγο πριν κλείσει!
Ίσα ίσα όσο χρειάζεται για να πιαστείς!

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/12/2020 at 1:49 ΜΜ, zerokill said:

 

Φασον τα ΤΟYOTOMI ? toyotomi kogyo LTD!

Όλα τα Toyotomi είναι φασον ανεκαθεν. Όλα σχεδιασμένα από τον Δημητρίου και τους συνεργάτες του, φασον, σε Κινεζικά εργοστάσια. Πλέον κυρίως Midea και Gree. Την διαφήμιση αγοράζεις και το after sales του Δημητρίου (πλέον Φέσσα). Όπως ακριβώς και με τα Inventor ή τα Morris (που είναι TCL). Τι θα γίνει όμως π.χ αν οι Σουηδοί που αγόρασαν τον Inventor φύγουν? Τι θα γίνει αν ξαναχρεοκοπησει η Toyotomi και αυτή τη φορά δεν της διαγράψουν τα δάνεια οι τράπεζες και τη δώσουν σε άλλη εταιρεία. Ποιος θα υποστηρίξει τεχνικά μια ανύπαρκτη -πλην Ελλάδας- εταιρεία? 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Toyotomi είναι φασον ανεκαθεν. Όλα σχεδιασμένα από τον Δημητρίου και τους συνεργάτες του, φασον, σε Κινεζικά εργοστάσια. Πλέον κυρίως Midea και Gree. Την διαφήμιση αγοράζεις και το after sales του Δημητρίου (πλέον Φέσσα). Όπως ακριβώς και με τα Inventor ή τα Morris (που είναι TCL). Τι θα γίνει όμως π.χ αν οι Σουηδοί που αγόρασαν τον Inventor φύγουν? Τι θα γίνει αν ξαναχρεοκοπησει η Toyotomi και αυτή τη φορά δεν της διαγράψουν τα δάνεια οι τράπεζες και τη δώσουν σε άλλη εταιρεία. Ποιος θα υποστηρίξει τεχνικά μια ανύπαρκτη -πλην Ελλάδας- εταιρεία? 

Μηχανήματα που σχεδιάζονται σε μια εταιρία και κατασκευάζονται σε τριτη χώρα με φτηνά εργατικά χερια δεν ονομάζονται φασόν.
Link to comment
Share on other sites

Μια μη σωστη εγκατασταση κλιματιστικου, τι συνεπειες εχει;

Για να πεις 'θα χαλασει το κλιματιστικο' δεν το πιστευω, αλλα σιγουρα πρεπει να εχει επιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, karib said:

Μια μη σωστη εγκατασταση κλιματιστικου, τι συνεπειες εχει;

Για να πεις 'θα χαλασει το κλιματιστικο' δεν το πιστευω, αλλα σιγουρα πρεπει να εχει επιπτωσεις...

Δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να απαντήσει αυτήν την ερώτηση γιατί είναι πολύ γενική. Εξαρτάται από το τι πήγε λάθος στην τοποθέτηση, οπότε θα υπάρχει και η αντίστοιχη επίπτωση στην απόδοση ή μακροζωία του μηχανήματος.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, orfeas92 said:

Δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να απαντήσει αυτήν την ερώτηση γιατί είναι πολύ γενική. Εξαρτάται από το τι πήγε λάθος στην τοποθέτηση, οπότε θα υπάρχει και η αντίστοιχη επίπτωση στην απόδοση ή μακροζωία του μηχανήματος.

Θα μπορουσε να τεθει και αλλιως, σχετικα παντα.

Αν ειναι τοσο γενικο το ζητημα, μη ευκολα διεκρινισιμο, ποσο καλη εγκατασταση ειναι η δωρεαν εγκατασταση κλιματιστικων απο αλυσιδες ηλεκτρικων. Δεν διαλεγεις εσυ εγκαταστατη, στελνουν εκεινοι με οποιον εχουν συμβαση. Βεβαια, δε μπορει παρα να ειναι ψυκτικος, αλλα αυτο το τι σημαινει και τι οχι, ισως θελει αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει τίποτα. Είναι θέμα τύχης στο πόσο ευσυνείδητος επαγγελματίας θα είναι αυτός ο random ψυκτικό που θα έρθει. Αν πιστεύεις οτι είναι πολλοί τέτοιοι γύρω μας σε αυτή τη χώρα, τότε οι πιθανότητες να έχει γίνει καλή δουλειά είναι περισσότερες. Αν πιστεύεις το αντίθετο (όπως εγώ), τότε φωνάζεις έναν καλό ψυκτικό όταν έρθει η ώρα του καθαρισμού, ώστε να κάνει έλεγχο και να χρειαστεί να διορθώσει κάτι.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, orfeas92 said:

Δεν σημαίνει τίποτα. Είναι θέμα τύχης στο πόσο ευσυνείδητος επαγγελματίας θα είναι αυτός ο random ψυκτικό που θα έρθει. Αν πιστεύεις οτι είναι πολλοί τέτοιοι γύρω μας σε αυτή τη χώρα, τότε οι πιθανότητες να έχει γίνει καλή δουλειά είναι περισσότερες. Αν πιστεύεις το αντίθετο (όπως εγώ), τότε φωνάζεις έναν καλό ψυκτικό όταν έρθει η ώρα του καθαρισμού, ώστε να κάνει έλεγχο και να χρειαστεί να διορθώσει κάτι.

Αρα παιρνει επιδιορθωση η εγκατασταση, εστω και εκ των υστερων, αν κατι δεν εχει εγκατασταθει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά.. όλα φτιάχνονται.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατι στα νεα κλιματιστικα Inverter, δεν νιωθεις να 'παγωνεις', οπως με τα παλιοτερα κλιματιστικα; Κι ας εχεις στα μεν και στα δε, την ιδια θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To κλιματιστικο, εισαγει, φερνει νεο φρεσκο αερα απο το εξωτερικο του σπιτιου εντος σπιτιου;

Αν ναι, γιατι λενε οτι πχ το χειμωνα δεν ειναι καλη τακτικη να βαζεις κλιματιστικο, γιατι 'ανακυκλωνει' τυχον μικροβια του αερα;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, karib said:

To κλιματιστικο, εισαγει, φερνει νεο φρεσκο αερα απο το εξωτερικο του σπιτιου εντος σπιτιου;

Αν ναι, γιατι λενε οτι πχ το χειμωνα δεν ειναι καλη τακτικη να βαζεις κλιματιστικο, γιατι 'ανακυκλωνει' τυχον μικροβια του αερα;

Όταν λες "ανακυκλώνει", σημαίνει οτι δεν το έχεις βάλει στην λειτουργία να φέρνει απ'έξω, αλλά ανακυκλώνεις τον εσωτερικό αέρα του δωματίου.
 

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...