Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

34 minutes ago, karib said:

To κλιματιστικο, εισαγει, φερνει νεο φρεσκο αερα απο το εξωτερικο του σπιτιου εντος σπιτιου;

Αν ναι, γιατι λενε οτι πχ το χειμωνα δεν ειναι καλη τακτικη να βαζεις κλιματιστικο, γιατι 'ανακυκλωνει' τυχον μικροβια του αερα;

Τα συνήθη οικιακά κλιματιστικά με εσωτερική και εξωτερική μονάδα δεν μπορούν να φέρουν φρέσκο αέρα από έξω. Ρουφάνε τον αέρα από γρίλλιες συνήθως στο επάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας και αφού τον θερμάνουν/ψύξουν και τον περάσουν από φίλτρα τον βγάζουν από εμπρός.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, phph said:

Τα συνήθη οικιακά κλιματιστικά με εσωτερική και εξωτερική μονάδα δεν μπορούν να φέρουν φρέσκο αέρα από έξω. Ρουφάνε τον αέρα από γρίλλιες συνήθως στο επάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας και αφού τον θερμάνουν/ψύξουν και τον περάσουν από φίλτρα τον βγάζουν από εμπρός.

Αρα οντως ανακυκλωνουν τον υπαρχοντα αερα ενος δωματιου. Σωστα καταλαβαινω;

Και η σωληνα που βγαινει εξω, ειναι μονο για την υγρασια;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, karib said:

Αρα οντως ανακυκλωνουν τον υπαρχοντα αερα ενος δωματιου. Σωστα καταλαβαινω;

Και η σωληνα που βγαινει εξω, ειναι μονο για την υγρασια;

Ναι, ανακυκλώνουν τον εσωτερικό αέρα.

Έξω βγαίνουν 2 μονωμένοι χαλκοσωλήνες οι οποίοι μεταφέρουν το το ψυκτικό υγρό από την εξωτερική στην εσωτερική μονάδα και αντίστροφα. Επίσης βγαίνουν 1 σπιράλ σωλήνας για την υγρασία και 1 ή 2 καλώδια ρεύματος. Όλα αυτά τα τυλίγουν μαζί και μοιάζουν σαν ένα πράγμα, αλλά δεν υπάρχει μεταφορά αέρα από εκεί.

Για να έχεις μεταφορά αέρα χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου αγωγούς. Φαντάσου κάτι σαν τα μπουριά από τις παλιές ξυλόσομπες ή τις πετρελαίου ή κάτι σαν τους αγωγούς από τους απορροφητήρες. Και επειδή θα χρειαζόσουν και είσοδο και έξοδο αέρα, θα έπρεπε να υπάρχουν 2 τέτοια. Άσε που για να γίνει σωστά η δουλειά θα έπρεπε η είσοδος του αέρα να είναι μακριά από την έξοδο. Κάτι τέτοιο είναι άσχημο και θα χρειαζόταν γυψοσανίδες για να το καλύψεις. Γι' αυτό δεν βρίσκεις τέτοια πράγματα στις συνήθεις κατοικίες.

Edited by phph
Link to comment
Share on other sites

Το κυμα 'ζεστης' που εχει η εξωτερικη μοναδα οταν πας πολυ κοντα της, δεν ειναι απο την εσωτερικη ζεστη του δωματιου, αλλα απο την ιδια την λειτουργία της;

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2023 at 8:23 ΠΜ, karib said:

Το κυμα 'ζεστης' που εχει η εξωτερικη μοναδα οταν πας πολυ κοντα της, δεν ειναι απο την εσωτερικη ζεστη του δωματιου, αλλα απο την ιδια την λειτουργία της;

Μα η λειτουργία του κλιματιστικού (σε περίπτωση ψύξης) είναι η μεταφορά της θερμότητας από το δωμάτιο που ψύχεται στο χώρο της εξωτερικής μονάδας. Επομένως ναι είναι και από τη ζέστη του δωματίου, απλά δεν γίνεται μεταφορά μέσω του αέρα αλλά τη δουλειά την κάνει το ψυκτικό υγρό. Δηλαδή ο αέρας που φυσάει από την εξωτερική μονάδα δεν είναι του δωματίου, η θερμότητα όμως που νιώθεις είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το 'software' αν μπορω να το ονομασω ετσι, το firmware ή ...drivers για να χρησιμοποιησω υπολογιστικους ορους, ποσο σημαντικα ειναι στο πως λειτουργουν τα ηλεκτρονικα του a/c;

Τα ηλεκτρονικα ακομη και αν ειναι στανταρντ αναμεσα σε καποιους κατασκευαστες, δεν θεωρειτε, οτι για θεματα καταναλωσης, αποδοσης, κλπ, παιζει ρολο το λογισμικο του καθε κατασκευαστη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω ενα σπιτι προς ενοικιαση.το ανακαινιζω .θελω να βαλω ενα κλιματιστικο για ειδος θερμανσης.ειναι σε 1ο οροφο,ανατολικο μεγαλη  μπαλκονοπορτα με διπλα τζαμια,ειναι 35 τετραγωνικα.τι  να κοιταξω 9,12αρι για αυτα τα μετρα? ξερω οτι για θερμανση θελει πιο μεγαλο οπως διαβασα αποτι για /και / ψυξη. 

αν θελετε προτεινετε μου και μαρκες,εχει εκπτωσεις τωρα οποτε ειναι ιδανικη εποχη.

οσον αφορα την αντοχη τους,τα νεα κλματιστικα, να θερμαινουν τον χειμωνα και να ψυχουν το καλοκαιρι,με τετοια συνεχη λειτουργια ποσα χρονια να αντεχουν ? 

επισης σε αυτα τα μετρα και χωρο ,η θερμανση με ενα παλιο μιτουμπισι ,οχι ινβερτερ ποση διαφορα να εχει στην καταναλωση?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dreamer12 said:

ειναι 35 τετραγωνικα.τι  να κοιταξω 9,12αρι για αυτα τα μετρα

Δεν πάει με τα μέτρα, αλλά με τις απώλειες που έχει ο χώρος..

12 ώρες πριν, dreamer12 said:

εχει εκπτωσεις τωρα οποτε ειναι ιδανικη εποχη

Ούτε καν, είναι πανάκριβα όλα τώρα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nikiforos_ said:

Δεν πάει με τα μέτρα, αλλά με τις απώλειες που έχει ο χώρος..

Ούτε καν, είναι πανάκριβα όλα τώρα

τις απωλειες πως τις υπολογιζεις? και ποτε θεωρεις ειναι πιο φθηνα να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites




εχω ενα σπιτι προς ενοικιαση.το ανακαινιζω .θελω να βαλω ενα κλιματιστικο για ειδος θερμανσης.ειναι σε 1ο οροφο,ανατολικο μεγαλη  μπαλκονοπορτα με διπλα τζαμια,ειναι 35 τετραγωνικα.τι  να κοιταξω 9,12αρι για αυτα τα μετρα? ξερω οτι για θερμανση θελει πιο μεγαλο οπως διαβασα αποτι για /και / ψυξη. 
αν θελετε προτεινετε μου και μαρκες,εχει εκπτωσεις τωρα οποτε ειναι ιδανικη εποχη.
οσον αφορα την αντοχη τους,τα νεα κλματιστικα, να θερμαινουν τον χειμωνα και να ψυχουν το καλοκαιρι,με τετοια συνεχη λειτουργια ποσα χρονια να αντεχουν ? 
επισης σε αυτα τα μετρα και χωρο ,η θερμανση με ενα παλιο μιτουμπισι ,οχι ινβερτερ ποση διαφορα να εχει στην καταναλωση?
ευχαριστω!


Να κοιτάς γιατί βγαίνουν κατά καιρούς με δωρεάν εγκατάσταση.
Το 12 είναι οριακό...με 18 είσαι σίγουρα καλυμμένος.
Εγώ έχω midea και toyotomi και είμαι ευχαριστημένος. Επίσης τα gree και haier και tcl είναι μια χαρά.
Το απλό 18 γιατί σε απασχολεί σε κατανάλωση? Αφού θα το νοικιάζεις.
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dreamer12 said:

τις απωλειες πως τις υπολογιζεις?

Έναν ερασιτεχνικό τρόπο, αλλά σχετικά ακριβή, θα βρείς παρακάτω:

https://www.elith.gr/calc/index.php

13 ώρες πριν, dreamer12 said:

και ποτε θεωρεις ειναι πιο φθηνα να αγορασω?

Εμπειρικά μιλώντας, συνήθως τέλη Νοέμβρη (πριν την BF δηλαδή) και αρχές καλοκαιριού.

Φυσικά κατά καιρούς βγαίνουν και προσφορές της στιγμής αλλά θα πρέπει να τις παρακολουθείς.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, takpanos said:



 

 


Να κοιτάς γιατί βγαίνουν κατά καιρούς με δωρεάν εγκατάσταση.
Το 12 είναι οριακό...με 18 είσαι σίγουρα καλυμμένος.
Εγώ έχω midea και toyotomi και είμαι ευχαριστημένος. Επίσης τα gree και haier και tcl είναι μια χαρά.
Το απλό 18 γιατί σε απασχολεί σε κατανάλωση? Αφού θα το νοικιάζεις.

 

ναι παντα με δωρεαν εγκατασταση ψαχνω,τα βλεπω στις διαφημισεις καθε χρονο.στης μητερας μου εχουμε fujitsu,μας ειπαν οτι ειναι το πιο οικονομικο.καλο ειναι και αθορυβο σχετικα. δεν θυμαμαι αν ειναι 12αρι.18αρι δεν ειναι παντως. ειναι ιδια τετραγωνικα σπιτι απλα σε πολυ κρυο ,εξω κοντα στους 8 βαθμους δεν ζεσταινει οπως τωρα.αργει λιγο.δεν εχω και πολυ εμπειρια απο κλιματιστικο ζεστης για να ξερω.μονο απο ψυξη ειχα εμπειρια.

τι εννοεις απλο 18αρι?

Link to comment
Share on other sites

Και την 1η του μήνα είχε καλές τιμές για κλιματιστικά το Πλαίσιο. Δωρεάν την εγκατάσταση και επιπλέον έκπτωση στο κλιματιστικό. Κοίταζα ένα 12αρι που από τα 650 αρχική τιμή έφτανε στα 470 περίπου.


Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι παντα με δωρεαν εγκατασταση ψαχνω,τα βλεπω στις διαφημισεις καθε χρονο.στης μητερας μου εχουμε fujitsu,μας ειπαν οτι ειναι το πιο οικονομικο.καλο ειναι και αθορυβο σχετικα. δεν θυμαμαι αν ειναι 12αρι.18αρι δεν ειναι παντως. ειναι ιδια τετραγωνικα σπιτι απλα σε πολυ κρυο ,εξω κοντα στους 8 βαθμους δεν ζεσταινει οπως τωρα.αργει λιγο.δεν εχω και πολυ εμπειρια απο κλιματιστικο ζεστης για να ξερω.μονο απο ψυξη ειχα εμπειρια.
τι εννοεις απλο 18αρι?
Γραφεις απο πάνω αν ένα παλιό μιτσουμπισι όχι ινβερτερ θα κάνει δουλειά και αν θα έχει μεγαλη κατανάλωση.
Δηλαδή το απλό και όχι ινβερτερ λες.
Σου απαντώ λέγοντας ότι αφού θα το νοικιάζεις δε σε νοιάζει αν καίει 1 ευρώ αντί για 0,50λ
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο το ξεχασα τι εγραψα.

α εχει τοση διαφορα δλδ. σε καταναλωση,διπλασια. ναι εμενα δεν με νοιαζει ,δεν ξερω αν νοιαζει αυτους και ρωτανε αν ειναι ινβερτερ, γιατι προφανως το θελουν για ζεστη και θα τους νοιαζει λογικα και αυτους ποσο καιει.τωρα αν θα ειναι λογος επιλογης του σπιτιου αυτο δεν το ξερω.

οσον αφορα την αντοχη τους ,αν δουλευουν ολο τον χρονο ψυξη/θερμανση  ,με συντηρηση καθε χρονο σωστη,ποσα χρονια αντεχουν ? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς γιατί είναι σχετικό αλλά και θέμα τύχης. Ο κύριος μηχανισμός του πάντως (κομπρεσέρ) δεν διαφέρει απο του ψυγείου το οποίο δουλεύει συνέχεια για 10ετίες. Είχα δει στο στρατό πχ μερικά κλιματικά που δεν έκλειναν ποτέ. Δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί τόσο αυτό, αρκεί να γίνει σωστά η τοποθέτηση (με αντλία κενού κλπ.) και σωστά η συντήρηση (καθαρισμός, έλεγχος φρέον κλπ). Με λίγα λόγια μπορεί να πάει για πέταμα ένα μηχάνημα εκτός εγγύησης που έχει δουλέψει 5 ώρες γιατί έτυχε να καεί κάποιο ανταλλακτικό που δεν βρίσκεται ή δεν συμφέρει, και μπορεί ένα άλλο να δουλεύει όλη μέρα για 20 χρόνια. 

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2024 at 9:44 ΜΜ, nikiforos_ said:

Έναν ερασιτεχνικό τρόπο, αλλά σχετικά ακριβή, θα βρείς παρακάτω:

https://www.elith.gr/calc/index.php

Εμπειρικά μιλώντας, συνήθως τέλη Νοέμβρη (πριν την BF δηλαδή) και αρχές καλοκαιριού.

Φυσικά κατά καιρούς βγαίνουν και προσφορές της στιγμής αλλά θα πρέπει να τις παρακολουθείς.

Θερμικές Απώλειες

799167018_2024-01-1010_14_06.png.b26069e26ce4d5b3bfb2c36cc25bf0d3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dreamer12 said:

Θερμικές Απώλειες

799167018_2024-01-1010_14_06.png.b26069e26ce4d5b3bfb2c36cc25bf0d3.png

Λογικά έχεις κάνει κάποιο λάθος στο ερωτηματολόγιο.

Έχεις βάλει τις σωστές διαστάσεις του δωματίου (π.χ ύψος δωματίου και όχι ολόκληρης της οικοδομής)?

Πάρα πολλές απώλειες για 35τμ... (χρειάζεσαι σχεδόν δύο 24άρια μηχανήματα για να τις καλύπτεις)

 

Link to comment
Share on other sites

lol εχεις δικιο,δεν προσεξα καλα απο βιασυνη και νομιζα ολης της οικοδομης,που δεν ξερω και ποσο ειναι στην τυχη εβαλα.λεω και εγω το υψος της οικοδομης τι το θελει? εβαλα υψος 2,5 μετρα δνε ξερω ποσο ακριβως ειναι ,αν παιζει ρολο.πανω απο 3 δνε θα ειναι παντως,παιζω μπασκετ και ξερω το στεφανι ποσο ειναι.😅

 

1113857996_2024-01-119_31_29.png.5cef7740ac2376c188376df87bbabad5.png

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Ε οκ, οπότε ουσιαστικά χρειάζεσαι ~14000BTU για τις απώλειές σου.

Εφόσον το θες κυρίως για θέρμανση μάλλον θα πας σε toshiba ή daikin και όχι στα κινεζοειδή.

Οριακά ίσως και να έφτανε ένα yukai 13000 (αρχές καλοκαιριού το είχαν 499€ έμμεσα με επιστροφή και τώρα το βλέπω 749€ :classic_laugh:) αλλά μάλλον καλύτερα το 16άρι.

Βέβαια, όπως προείπα τώρα είναι όλα φουλ υπερκοστολογημένα, πανάκριβα.

 

 

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

ok,δεν βιαζομαι,εχει θερμανση το σπιτι τωρα,θα βαλω το καλοκαιρι η' την μαυρη παρασκευη που ειναι πιο φθηνα..καπου εκει θα αδειασει ξανα το σπιτι.ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2024 at 2:30 ΜΜ, takpanos said:

Γραφεις απο πάνω αν ένα παλιό μιτσουμπισι όχι ινβερτερ θα κάνει δουλειά και αν θα έχει μεγαλη κατανάλωση.
Δηλαδή το απλό και όχι ινβερτερ λες.
Σου απαντώ λέγοντας ότι αφού θα το νοικιάζεις δε σε νοιάζει αν καίει 1 ευρώ αντί για 0,50λ

αυτο το παλιο κλιματιστικο που γραφω ,18αρι ειναι,ξερουμε ποσες περιπου kw/ωρα καιει για θερμανση?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dreamer12 said:

18αρι ειναι,ξερουμε ποσες περιπου kw/ωρα καιει για θερμανση?

Δεν είναι στάνταρ αυτό, εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου που καλείται να καλύψει και τη θερμοκρασία που του ζητάς να επιτύχει.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα ομάδα έχει κάποιος να μου προτείνει κληματιστικο για 20 τετραγωνικά δωμάτιο χωρης μονοση πιο πολύ για ψύξη στην θέρμανση πολύ σπάνια θα δουλεύει. Οικονομικό? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bilis123456 said:

Καλημέρα ομάδα έχει κάποιος να μου προτείνει κληματιστικο για 20 τετραγωνικά δωμάτιο χωρης μονοση πιο πολύ για ψύξη στην θέρμανση πολύ σπάνια θα δουλεύει. Οικονομικό? 

Αν και δεν αναφέρεις πόσες απώλειες έχει ο χώρος σου, θα ρισκάρω ότι ένα 9άρι θα σου φτάνει.

Δες ένα φτηνιάρικο tesla με 10 χρόνια εγγύηση.

Θα καίει λίγο παραπάνω από τα επώνυμα  μηχανήματα, αλλά με ούτε 400€ τοποθετημένο, τί άλλο να πάρεις... 

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...