Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και στους 2 σας,

Ναι, είναι κάπως οξύμωρο να βάζεις Corona στις μέρες του Corona-ιού... :X

 

Κυκλοφόρησε άνοιξη 2020 σε αντικατάσταση 2 παλαιότερων σειρών και, αν το κατάλαβα καλά, διατίθενται μόνο σε/από ψυκτικούς και όχι από καταστήματα ηλεκτρικών συσκευών.

 

Ειχα corona 18.000 btu απο το 1993 και παρεδωσε πνευμα το 2012!!!

Ουτε μια ζημια δεν εβγαλαν!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει κάποιο πρόβλημα γιατί να το αλλάξεις ; Αφού λειτουργεί για ένα μήνα το πολύ ...

 

Τα κακαρωσε και μου ζητάνε 200€... δεν αξίζει να το επισκευάσω ... μάλλον για toshiba με βλέπω ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα... Έχω 3 inventor life pro. Και το ένα από τα τρία μου κάνει ένα θέμα με το WiFi. Βγάζει μήνυμα network request time out. Όσες φορές και να προσπαθήσω. Το σβήνω το περνάω ξανά δουλεύει αλλά σταματάει ξανά.. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα toyotomi izuru 18000 πρόσφατα αγορασμένο. Δεν έχω αντικραδασμικες βιδες.

Στην εξωτερικη μοναδα εκει που μπαίνουν οι σωληνώσεις (χαλκοσωληνες) κάπου εκεί ακούγεται ενας μηχανικός θορυβος σαν βουητό. Φαντάζομαι είναι το μοτέρ/ inverter εκει.

Όταν το κουνάω προς τα πάνω σταματάει.

Μέσα δνε ακούγεται καθόλου και είναι κρίμα να κάνει θόρυβο από την εξωτερική μονάδα και να περνάει μέσα ο ηχος από έξω.

Οι σωληνώσεις επειδή είναι ακριβώς απέξω φυσικά και δνε είναι 3μ. Κάπου στο 1.5 ,

 

Επίσης αν βάλω αντικραδασμικες βιδες θα κάνει κατι? Γιατι βαζω το αυτο στον τοίχο και τον ακούω να δονείται έντονα.

 

Edit μετα απο καποια ωρα χρήσης μαλλον σταματάει το inverter και ο ηχος δνε ακουγεταο πλέον μέσα.

Εηω η μονάδα όμως δουλευει.

 

Τι να φταίει? Αρα οι βάσεις δεν θα κάνουν κάτι.

Edited by achisaeL
Link to comment
Share on other sites

Το Whirpool ή το Haier και γιατί; αν το δει και απαντήσει ο φίλος Bananas που είναι γνωστής θα ήμουν ευγνώμων! Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις όμως! Ευχαριστώ

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/whirlpool-spiw-309l.html

 

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/haier-tide-green-as25thmhra.html

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικoύ και όντας άσχετος με το ζήτημα, το thread με έχει βοηθήσει να πάρω μια ιδέα.

Πρόκειται για ένα μικρό δωμάτιο ~17τ.μ. στο κέντρο της Αθήνας με σχετικά αξιοπρεπή μόνωση, δεν πιάνει εύκολα τρομερή ζέστη/κρύο και δεν σκοπεύω να το λειτουργώ πολύ. Βάσει της εμπειριας των τελευταίων ετών, κανά 40 ώρες το καλοκαίρι και 30 ώρες το χειμώνα. Οπότε ψάχνω κάτι οικονομικο. Έχετε κάποια πρόταση;

 

Βλέπω αυτά σε προσφορά(?):

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικoύ και όντας άσχετος με το ζήτημα, το thread με έχει βοηθήσει να πάρω μια ιδέα.

Πρόκειται για ένα μικρό δωμάτιο ~17τ.μ. στο κέντρο της Αθήνας με σχετικά αξιοπρεπή μόνωση, δεν πιάνει εύκολα τρομερή ζέστη/κρύο και δεν σκοπεύω να το λειτουργώ πολύ. Βάσει της εμπειριας των τελευταίων ετών, κανά 40 ώρες το καλοκαίρι και 30 ώρες το χειμώνα. Οπότε ψάχνω κάτι οικονομικο. Έχετε κάποια πρόταση;

 

Βλέπω αυτά σε προσφορά(?):

 

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, οπότε καλύτερα να πας σε 9αρι. Εδω δεν ισχύει το όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο. Σε υπνοδωμάτιο 18τμ ψηλοτάβανο έχω 9άρι και είναι παραπάνω απο επαρκές. Κάποιες φορές σταματά κιόλας παρότι είναι inverter. Δεν μπορεί να λειτουργήσει πιο χαμηλά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε 20τμ δώμα με τζάμια περιμετρικά αλλά και στην οροφή σε τι btu πρέπει να πάω ;

Ευχαριστώ.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού 12.000btu το οποίο πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε ενιαίο χώρο σαλονο-κουζίνας.

Σκέφτομαι το παρακάτω λόγω και των ευκολιών με τις άτοκες δόσεις αλλά και την δωρεάν εγκατάσταση:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/toyotomi-set-12-htn20-12r32-htg20-12r32%0A/1520256

 

Ποια είναι η άποψή σας;

 

Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται για 12άρι σε ένα budget 450-500 με δυνατότητα άτοκων δόσεων;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παρακσλω προς τους γνωστες του αντικειμενου.

ενδιαφερομαι γιαυτο το κλιματιστικο

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR για 9000 btu

ποια η γνωμη σας;

 

επισης ισχυει αυτο που διαβασα οτι πρέπει ο χαλκοσωλήνας που κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό (μεταξύ εσωτερικής κι εξωτερικής μονάδας) να έχει ελάχιστο μήκος 3 τουλάχιστον μέτρα, αλλιώς αφενός πέφτει η απόδοση του κλιματιστικού και αφετέρου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακούγονται έντονοι "κραδασμοί" από την εσωτερική μονάδα.

 

και αν ισχυει πως επιτυγχανεται η αποσταση των 3 μετρων οταν η εσωτερικη μοναδα ειναι στην μεσα πλευρα του τοιχου και η εξωτερικη ακριβως στι ιδιο σημειο στην εξω πλευρα του τοιχου;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ελαχιστη απόσταση σωλήνα 3 μέτρα για σωστή απόδοση του Α/Κ.

Τεχνικά δεν γνωρίζω πως και τι, αλλά ισχύει.

 

Κάνουν "κουλουρίτσα" την σωλήνα ανάμεσα σε εξωτερική μονάδα και τοίχο..

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που βάζουν μεγάλο μήκος σωλήνα είναι αυτοί που δεν βολεύονται διαφορετικά, @pexths πέρασέ το όπως οι περισσότεροι και θα είσαι μια χαρά, ούτε που θα το καταλάβεις
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι που έκανε εγκατάσταση κλιματιστικού και το είχα ψάξει, μου είχαν πει ψυκτικοί ότι αυτό δεν ισχύει πλέον και αφορούσε τα παλιότερα μηχανήματα. Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα και εγώ τώρα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικου https://www.skondo.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=11554&ref=bestprice.gr

Το θέλω για σπίτι που υστερεί σε μόνωση και και κουφώματα..ειναι μονοκατοικία και πάνω πλάκα. Είναι υπερβολή τα 18000btu για θέρμανση για περίπου 20 25 τετραγωνικά δωμάτιο και κουζινακι; Γεωγραφικά το σπίτι είναι στη Θράκη σε χωριό. Μπερδεύτηκα λίγο γιατί μου έχουν πει και για 24αρι αλλά αν και δεν ξέρω πολλά, μου φάνηκε υπερβολικά πολύ μεγάλο για τον χώρο που θέλω να καλύψω. Ναι μεν θα είναι τέρας αλλά φοβάμαι μήπως στο υπέρ ρελαντί που θα δουλεύει, έχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Να ζορίζεται με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το WiFi του inventor life pro? Η συσκευή εννοώ στο κλιματιστικό. Έχω ένα έξτρα να το άλλαζα διότι μου βγάζει συνεχώς network error
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το WiFi του inventor life pro? Η συσκευή εννοώ στο κλιματιστικό. Έχω ένα έξτρα να το άλλαζα διότι μου βγάζει συνεχώς network error

 

Ειναι WiFi Ready τα στικ τα αγοραζεις εξτρα.Εγω τα πληρωσα 20 ευρω το καθένα.Μπαινουν μπροστα δεξια ουσιαστικα μεσα στο καπακι εχει υποδοχη την οποια δειχνει με αυτοκολλητα που βρισκεται.Εχω 3 ProLife 24/9/9 και δουλευουν χωρις κανενα προβλημα.Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν πρεπει να εχεις μεγαλη αποσταση απο το ρουτερ γιατι αν εισαι μακρια η σε οροφο δεν συνδεεται.Η συνδεση γινεται μονο στα 2.4GhZ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια ερωτηση παρακσλω προς τους γνωστες του αντικειμενου.

ενδιαφερομαι γιαυτο το κλιματιστικο

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 828ZR για 9000 btu

ποια η γνωμη σας;

 

επισης ισχυει αυτο που διαβασα οτι πρέπει ο χαλκοσωλήνας που κυκλοφορεί το ψυκτικό υγρό (μεταξύ εσωτερικής κι εξωτερικής μονάδας) να έχει ελάχιστο μήκος 3 τουλάχιστον μέτρα, αλλιώς αφενός πέφτει η απόδοση του κλιματιστικού και αφετέρου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακούγονται έντονοι "κραδασμοί" από την εσωτερική μονάδα.

 

και αν ισχυει πως επιτυγχανεται η αποσταση των 3 μετρων οταν η εσωτερικη μοναδα ειναι στην μεσα πλευρα του τοιχου και η εξωτερικη ακριβως στι ιδιο σημειο στην εξω πλευρα του τοιχου;

 

Αν η αποσταση ειναι ανω των 3μ στα οποια το φρεον ειναι αναλογα μεσα ηδη προεγκατεστημενο το μονο που χρειαζεται εφοσον θα πρεπει να "προσθεσεις" μετρα στην σωληνα ειναι να προστεθει και εξτρα φρεον στην εγκατασταση.(Εξτρα κοστος και δεν ειναι και μικρο.)Αυτο που δεν αναφερουν πολλοι ειναι η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ μεταξυ Εσωτερικης και εξωτερικης μοναδας!!!!!! Για την λειτουργεία του κλιματιστικού inverter οφείλουν οι σωληνώσεις του ψυκτικού υγρού να έχουν ελάχιστο μήκος τα 1,5 ή 2 μέτρα, δηλαδή απαγορεύεται η εξωτερική μονάδα να είναι ακριβώς “πίσω” από την εσωτερική..γιατί πρέπει να έχει μεγαλύτερη απόσταση από αυτή.

Τα περι κραδασμών αφορουν μονο το βίδωμα της εξωτερικης μονάδας πανω σε αντικραδασμικη βαση για αποφυγη συντονισμου και κραδασμων κατα την λειτουργια της εξωτερικής μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το δικό μου είναι σε απόσταση μόνο γύρω στα 60 εκατοστά το αιρκοντίσιον από την εξωτερική μονάδα.αλλα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.ουτε κάποιος συντηρητής δεν μου έχει πει κάτι ύποπτο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το δικό μου είναι σε απόσταση μόνο γύρω στα 60 εκατοστά το αιρκοντίσιον από την εξωτερική μονάδα.αλλα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.ουτε κάποιος συντηρητής δεν μου έχει πει κάτι ύποπτο.

 

Πολλοι μα παρα πολλοι αγνοουν βασικες αρχες στην τοποθετηση των κλιματιστικων.Μην σου φαινεται παραξενο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι του φόρουμ καλησπερα σας!

 

Πρέπει να αποφασίσω άμεσα για αγορά 18αρι inverter. Υπολογισμένα χρειάζομαι περίπου 16.000 btu

 

Αποφάσισα για το inventor premium 18αρι, αλλά εχθές έπεσε στην αντίληψη μου το inventor king 12αρι με απίστευτα χαρακτηριστικά (έως 24000 btu στην θέρμανση όπου το χρειάζομαι περισσότερο)

Είναι με καλύτερους συντελεστές απόδοσης -άρα οικονομικότερο και πιο αθόρυβο. Είναι όμως και 100 € ακριβότερο παρ όλο ότι είναι 12αρι.

Θα ήθελα Απαντήσεις από καλους γνώστες του αντικειμένου η κάποιον που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Έχει πράγματι την δυνατότητα να δίνει θέρμανση όσο το 18αρι και περισσότερο η κρύβει λάθος αυτή η τοποθέτηση .?

 

Αν το έχει κάποιος θα παρακαλέσω να μου πει και τις εντυπώσεις του ειδικά στην θέρμανση

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by Othyseas
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι του φόρουμ καλησπερα σας!

 

Πρέπει να αποφασίσω άμεσα για αγορά 18αρι inverter. Υπολογισμένα χρειάζομαι περίπου 16.000 btu

 

Αποφάσισα για το inventor premium 18αρι, αλλά εχθές έπεσε στην αντίληψη μου το inventor king 12αρι με απίστευτα χαρακτηριστικά (έως 24000 btu στην θέρμανση όπου το χρειάζομαι περισσότερο)

Είναι με καλύτερους συντελεστές απόδοσης -άρα οικονομικότερο και πιο αθόρυβο. Είναι όμως και 100 € ακριβότερο παρ όλο ότι είναι 12αρι.

Θα ήθελα Απαντήσεις από καλους γνώστες του αντικειμένου η κάποιον που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Έχει πράγματι την δυνατότητα να δίνει θέρμανση όσο το 18αρι και περισσότερο η κρύβει λάθος αυτή η τοποθέτηση .?

 

Αν το έχει κάποιος θα παρακαλέσω να μου πει και τις εντυπώσεις του ειδικά στην θέρμανση

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

ακομα κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι εγω εβαλα INVENTOR οχι μονο επειδη ακουσα καλα λογια απο αλλους κατοχους χρονια τωρα αλλα και για την χωρις ορους και προυποθεσεις 10ετη εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω το life pro το 18αρι στο σαλόνι στο κρύο μόνο μυρίζει μούχλα. Στο ζεστό ποτέ. Τι μπορεί να φταίει; είχε έρθει πέρυσι από την inventor τεχνικός δωρεάν εννοείται και έκανε ένα ψιλό καθαρισμό δεν άλλαξε κάτι δεν μου έδωσε μια σαφή απάντηση. Σταμάτησε ελάχιστα αλλά το ξανά κάνει. Μυρίζει για 3-4 λεπτά και μετά σταματάει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...