Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ψήνομαι να αγοράσω το INVENTOR PREMIUM PR1VI32-09WF/PR1VO32-09 με ιονιστή για το παιδικό δωμάτιο και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει, αν είναι ευχαριστημένος και αν κάνει θόρυβο η εσωτερική μονάδα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρισυ που εψαχνα κλιματιστικό μου ειχατε προτείνει το Inventor life pro WiFi αλλα φετος μπορω να το παρω. Επειφη δεν το βρισκω σε πολλα μαγαζια εχει βγει κατι καλύτερο σε αυτα τα λεφτα ή προτεινετε καποιο αλλο μοντελο invertor ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψήνομαι να αγοράσω το INVENTOR PREMIUM PR1VI32-09WF/PR1VO32-09 με ιονιστή για το παιδικό δωμάτιο και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει, αν είναι ευχαριστημένος και αν κάνει θόρυβο η εσωτερική μονάδα.

 

Με βάση τα χαρακτηριστικά του στη χαμηλή σκάλα o θορυβος είναι 21 db . Πολύ καλή τιμή θορύβου . Δεν θα ακούγεται .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο Σκρουτζ σε αρκετά..

Ναι το ξερω το.ειδα σε 4-5 .απλως ειπα μηπως αν αλλαξε η σειρα με το premium και για αυτο δεν ειναι σε πιο πολλα σιτε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο άλλο compact 24αρι(μήκος ~90cm) πλήν του Fujitsu ASYG24KLCA

και να επιτρέπει την έξοδο των σωληνώσεων απο την αριστερή πλευρά ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Think Fast Cause Life Goes Faster...:!:

Panasonic GD50, GD92, GD93/Ericsson T20s, T39 /Sagem MYX2-2/Nokia 6100, 6200/Moto MPx200-220/Sony Eric. T280i, - k800i/QTEK 9100/Sciphone /LG KE970 shine/HAIPAI X710D/THL W7S/Jiayu S3+/Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω το.ειδα σε 4-5 .απλως ειπα μηπως αν αλλαξε η σειρα με το premium και για αυτο δεν ειναι σε πιο πολλα σιτε.

 

Τί μέγεθος κλιματιστικό κοιτάς; Για τί χώρο το θες ;

Link to comment
Share on other sites

Τί μέγεθος κλιματιστικό κοιτάς; Για τί χώρο το θες ;
Καλησπερα. Για παιδικο δωματιο 15τμ με καλη μονωση και για ψυξη θερμανση βορεινο εκτεθειμενο δωματιο. Μου ειχαν προτεινει εδω τα παιδια το ινβερτορ λιφε προ πριν απο καιρο απλως επειδη περασε καιρος και τωρα μπορω να το παρω ειπα μηπως σε αυτά τα λεφτα υπαρχει και κατι αλλο επειδη ειδα οτι στο σκρουτζ δεν το εχουν πολλοι σε αντιθεση με το premium που δεν ειδα και τιποτα κριτικες. Ειδα πολυ καλες κριτικες για το Toyotomi Hiro eco και μπερδευτικα

 

 

 

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by BEBAKOS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κλιματιστικού για ας πούμε επαγγελματικό χώρο (γραφείο - χώρος ιδιαίτερων μαθημάτων) χοντρικά μιλαμε για 15 περίπου τετραγωνικά με τρομακτική ζεστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα ήτοι από μόνωση έχουμε αρκετό θέμα το οποίο δε μπορεί να βελτιωθεί άμεσα..

 

Το μπάτζετ θα ήθελα να ειναι μέχρι το πολύ 300 ευρώ.. Προς τα που θ έπρεπε να κινηθώ; Έχω βάλει πχ στο μάτι τα cvmore ή aux που πάνω κάτω εκεί κινούνται..

 

Υπόψιν το κλιματιστικό ας πούμε θα λειτουργεί κατά μέσο όρο χοντρικά 4 ώρες τη μέρα πενθήμερο οπότε και η κατανάλωση είναι κάτι που προφανώς έχω σαν προτεραιότητα.*

 

Ανακεφαλαιωνοντας vfm κλιματιστικό για κακομονωμενο δωμάτιο καλοί μου φίλοι..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Για παιδικο δωματιο 15τμ με καλη μονωση και για ψυξη θερμανση βορεινο εκτεθειμενο δωματιο. Μου ειχαν προτεινει εδω τα παιδια το ινβερτορ λιφε προ πριν απο καιρο απλως επειδη περασε καιρος και τωρα μπορω να το παρω ειπα μηπως σε αυτά τα λεφτα υπαρχει και κατι αλλο επειδη ειδα οτι στο σκρουτζ δεν το εχουν πολλοι σε αντιθεση με το premium που δεν ειδα και τιποτα κριτικες. Ειδα πολυ καλες κριτικες για το Toyotomi Hiro eco και μπερδευτικα

 

 

 

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η Toyotomi δίνει μικρή εγγύηση (2 χρόνια και 5 στο συμπιεστή) και σε αυτά τα λεφτά που πουλάει τα μοντέλα της και με τις αποδόσεις-χαρακτηριστικά που διαθέτουν παίρνεις καλύτερα μηχανήματα ή τουλάχιστον με μεγάλη εγγύηση .

Σε καλύτερη τιμή (είναι σε προσφορά) με περισσότερα φίλτρα και καλύτερη στάθμη θορύβου βρίσκεις το Inventor premium το οποίο είναι νεότερο μοντέλο .

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-premium-pr1vi32-09wifi.html?source=external&cash=1

https://www.apothema.gr/inventor-premium-pr1vi32-09wf-pr1vo32-09-135975p

Με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη.

 

Η το νέο Life μοντέλο που βγήκε πρόσφατα εξίσου καλό με το premium : https://airsamoilis.gr/product/l5vi32-09wfr-l5vo32-09/

 

Φαντάζομαι σου είχαν προτείνει το μοντέλο της προηγούμενης χρονιάς .

Link to comment
Share on other sites

Πήρα περισυ ένα φορητό κλιματιστικό.μεχρι σήμερα δούλευε εντάξει.σημερα μου λειτουργεί το κρύο με διακοπές.σαν να θελει φρεον.στο μαγαζί που το πήρα,μου είπαν ότι δεν χρειάζονται συμπλήρωση φρεον.γμωριζει κάποιος αν όντως αυτό ισχύει;edit.χωρις να είμαι ειδικός δεν νομίζω ότι είναι θέμα φρεον.οταν λειτουργεί ο συμπιεστής ψύχει κανονικά.απλα λειτουργεί πολύ λιγότερη ώρα από το συνηθισμένο.ισως να είναι πρόβλημα θερμοστάτη. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Πήρα περισυ ένα φορητό κλιματιστικό.μεχρι σήμερα δούλευε εντάξει.σημερα μου λειτουργεί το κρύο με διακοπές.σαν να θελει φρεον.στο μαγαζί που το πήρα,μου είπαν ότι δεν χρειάζονται συμπλήρωση φρεον.γμωριζει κάποιος αν όντως αυτό ισχύει;edit.χωρις να είμαι ειδικός δεν νομίζω ότι είναι θέμα φρεον.οταν λειτουργεί ο συμπιεστής ψύχει κανονικά.απλα λειτουργεί πολύ λιγότερη ώρα από το συνηθισμένο.ισως να είναι πρόβλημα θερμοστάτη.

 

Τα φορητά είναι on-off κλιματιστικά . Ο συμπιεστής ενεργοποιείται και απενεργοποιείται όταν φτάσει ο χώρος σου την επιθυμητή θερμοκρασία . Αυτό μπορεί να το κάνουν π.χ ανα 5 λεπτά ανα 10 λεπτά ανά 30 λεπτά ανά 2 ώρες ανά 3μιση ώρες . Εξαρτάται απο τις ανάγκες ψύξης του χώρου σου που μεταβάλλονται φυσικά .

 

Αν το δουλεύεις και ζεσταίνεσαι στο χώρο σου ίσως να έχει θέμα το φορητό . Αν δεν έχεις θέματα με την θερμοκρασία στο χώρο σου τότε δουλεύει μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει στο σέρβις γιατί και ο συμπιεστής όταν αρχίζει και σταματάει να δουλεύει κάνει ένα θόρυβο σριγμιαιο που δεν έκανε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αξίζει να αλλάξει κάποιος κλιματιστικό on off 10ετιας που έχει χρησιμοποιηθεί πολύ λίγο, 9000btu για να πάει σε inverter για εξοικονόμηση ρεύματος γιατί σαν λειτουργία και το on off δουλεύει μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τα φορητά κλιματιστικά αξίζουν? Κάνουν δουλειά? Ίσα ίσα για λίγη δροσούλα τπτ άλλο.

 

The power of the S10 Plus be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τα φορητά κλιματιστικά αξίζουν? Κάνουν δουλειά? Ίσα ίσα για λίγη δροσούλα τπτ άλλο.

 

The power of the S10 Plus be with you

εγω πηρα περισυ ενα.με βολεψε.μαλιστα δυο τρεις μερες πριν εκανε καποιες κογξες,το ανεβασα και εδω και ρωτουσα,και πριν να το παω στο σερβις εστρωσε μονο του.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τα φορητά κλιματιστικά αξίζουν? Κάνουν δουλειά? Ίσα ίσα για λίγη δροσούλα τπτ άλλο.

 

The power of the S10 Plus be with you

Και γω έχω ένα της Inventor και τα σπάει. Βέβαια το είχα πάρει ακρίβούτσικα νομίζω κοντά €400.

Δύο μειονεκτήματα έχουν, το ένα είναι ο θόρυβος που είναι σαν ανεμιστήρας δαπέδου στο full χοντρικά (ίσως λιγότερο), αλλά αν έχεις καλή μόνωση, δεν δουλεύει συνέχεια και το αλλο η δίοδος για τον ζεστό αέρα έξω που πρέπει να υπάρχει.

 

Αν δεν σε νοιάζουν ή έχεις λύση για αυτά, για ανθρώπους που έχουν τους λόγους τους να θέλουν φορητό, είναι μια χαρά.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αξίζει να αλλάξει κάποιος κλιματιστικό on off 10ετιας που έχει χρησιμοποιηθεί πολύ λίγο, 9000btu για να πάει σε inverter για εξοικονόμηση ρεύματος γιατί σαν λειτουργία και το on off δουλεύει μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι γιατί τα σύγχρονα κλιματιστικά καίνε λιγότερο και είναι και πιο αθόρυβα . Το θέμα είναι ποιο μοντέλο έχεις τώρα και πόσες ώρες το δουλεύεις καλοκαίρι ; Το δουλεύεις κάθε μέρα; Το δουλεύεις και χειμώνα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί τα σύγχρονα κλιματιστικά καίνε λιγότερο και είναι και πιο αθόρυβα . Το θέμα είναι ποιο μοντέλο έχεις τώρα και πόσες ώρες το δουλεύεις καλοκαίρι ; Το δουλεύεις κάθε μέρα; Το δουλεύεις και χειμώνα ;
Ναι το γνωρίζω αυτό, από θόρυβο μια χαρά είναι και το τωρινό και γενικά απόδοση. Το θέμα είναι σε πόσο καιρό θα κάνει απόσβεση ένα ποσό της τάξης των 400-500 ευρώ για την αγορά inverter. Airwell είναι το κλιματιστικό με λειτουργία follow me πριν 10 χρόνια που τώρα βλέπω ότι είναι της μόδας στα πιο ακριβά μοντέλα. Θα χρησιμοποιηθεί και χειμώνα, καλοκαίρι 8-10 υπολογίζω, χειμώνα λογικά κανένα 6ωρο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω ένα της Inventor και τα σπάει. Βέβαια το είχα πάρει ακρίβούτσικα νομίζω κοντά €400.

 

Δύο μειονεκτήματα έχουν, το ένα είναι ο θόρυβος που είναι σαν ανεμιστήρας δαπέδου στο full χοντρικά (ίσως λιγότερο), αλλά αν έχεις καλή μόνωση, δεν δουλεύει συνέχεια και το αλλο η δίοδος για τον ζεστό αέρα έξω που πρέπει να υπάρχει.

 

 

 

Αν δεν σε νοιάζουν ή έχεις λύση για αυτά, για ανθρώπους που έχουν τους λόγους τους να θέλουν φορητό, είναι μια χαρά.

Έχετε κάποιο συγκεκριμένο οικονομικό να προτείνεται?

 

The power of the S10 Plus be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει ένα οικονομικό από τα Leroy Merlin.αν είσαστε κοντά περάστε να ριξετε μια ματιά

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει ένα οικονομικό από τα Leroy Merlin.αν είσαστε κοντά περάστε να ριξετε μια ματιά
Θα το κοιτάξω! Ευχαριστώ πολύ

 

Edit :κάτι τέτοιο??

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/forita/forito-klimatistiko-equation-7000-btuh-80701428/

 

The power of the S10 Plus be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω αυτό, από θόρυβο μια χαρά είναι και το τωρινό και γενικά απόδοση. Το θέμα είναι σε πόσο καιρό θα κάνει απόσβεση ένα ποσό της τάξης των 400-500 ευρώ για την αγορά inverter. Airwell είναι το κλιματιστικό με λειτουργία follow me πριν 10 χρόνια που τώρα βλέπω ότι είναι της μόδας στα πιο ακριβά μοντέλα. Θα χρησιμοποιηθεί και χειμώνα, καλοκαίρι 8-10 υπολογίζω, χειμώνα λογικά κανένα 6ωρο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι εύκολο να υπολογίσουμε από δω μέσα σε πόσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση αλλά με τόσες ώρες κατανάλωσης χειμώνα καλοκαίρι αξίζει να κοιτάξεις για ένα σύγχρονο inverter . Θα κάνεις σύντομα απόσβεση .

 

Αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας να δω τους βαθμούς απόδοσης για να δω αν βρίσκεις κάτι με διαφορά οικονομικότερο σε λειτουργία στα χρήματα αυτά . Λογικά βρίσκεις αλλά το θέλω για μέτρο σύγκρισης .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...