Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι εφαρμογη στις κινεζικες ρομ. Δεν ξέρω αν εχει μπει ή θα μπει καποτε σε global
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@thrasman

Δες εδώ, δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα να εγκατασταθεί

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/mi-health/mi-health-2-7-4-release/mi-health-2-7-4-android-apk-download/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή μέρα,

 

Ενα ftp πρόγραμμα που να το εγκαταστήσω στο pc και με αυτό να ενώνω το xiaomi Mi 9 Android τηλέφωνο μου έτσι που να μπορώ να μεταφέρω από το τηλέφωνο files στο pc.

 

Ftp application το οποίο έχω εγκαταστήσει στο τηλέφωνο και με αυτό να κάνω τη σύνδεση στο file manager του pc βρήκα. Από το pc στο τηλέφωνο δεν...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε το my phone explorer

Με αυτό κάνω αυτά που θέλω χρόνια τώρα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έσπασε η οθόνη του mi9 και σε ένα κατάστημα της πόλης μου έβαλε μια oem. Για λίγες μέρες όλα καλά.

Μετά από μερικές μέρες η οθόνη στο κάτω μέρος άρχισε να ξεκολλάει. Ταυτόχρονα σταματησε μέρος του touch να λειτουργεί. Το πήρε την ξανακολλησε και λέει όλα καλά

Μετά από μερικές ώρες το ίδιο σε μικρότερο βαθμό η οθόνη δεν ανταποκρίνεται στο κάτω δεξιά μέρος.

Αυτός λέει ότι την ξαναχτύπησα καθώς έχει ένα μικρό σημαδακι κάτω χαμηλά.

Εγώ του.λεω ότι ένα μικρό σημαδακι δεν δικαιολογεί να μην λειτουργεί.

Τι κάνουμε? Καμμία ιδέα πως φτιάχνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έσπασε η οθόνη του mi9 και σε ένα κατάστημα της πόλης μου έβαλε μια oem. Για λίγες μέρες όλα καλά.

Μετά από μερικές μέρες η οθόνη στο κάτω μέρος άρχισε να ξεκολλάει. Ταυτόχρονα σταματησε μέρος του touch να λειτουργεί. Το πήρε την ξανακολλησε και λέει όλα καλά

Μετά από μερικές ώρες το ίδιο σε μικρότερο βαθμό η οθόνη δεν ανταποκρίνεται στο κάτω δεξιά μέρος.

Αυτός λέει ότι την ξαναχτύπησα καθώς έχει ένα μικρό σημαδακι κάτω χαμηλά.

Εγώ του.λεω ότι ένα μικρό σημαδακι δεν δικαιολογεί να μην λειτουργεί.

Τι κάνουμε? Καμμία ιδέα πως φτιάχνεται αυτό?

Προφανώς δεν κόλλησε καλά την οθόνη. Προσωπικά θα πήγαινα στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του Mi Health, τελικά η νέα έκδοση κάνει μέτρηση καρδιακού παλμού στο ΜΙ 9 με χρήση του flash και της κάμερας.

Συγκρίνοντας τα αποτελέσματα με τα αποτελέσματα του MI Band 5 που έχω, είδα πολύ μικρές αποκλίσεις. Για όποιον θέλει να το δοκιμάσει, παραθέτω το link.

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/mi-health/mi-health-2-9-3-release/

 

Ευχαριστώ @maarinos για το προηγούμενο link.

HTC HD2 --> Nokia Lumia 800 --> Nokia Lumia 930 --> Mi Note 3 --> Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν κόλλησε καλά την οθόνη. Προσωπικά θα πήγαινα στην επίσημη αντιπροσωπεία.

 

καλησπέρα.

>Επειδή έβαλα oem οθόνη, και σκέφτηκα οτι η επίσημη θα θέλει να βάλω την γνήσια ξανά από την αρχή, το πήγα σε ένα άλλο κατάστημα μήπως μπορέσουν να την κολλήσουν ξανά.

Άντε να δούμε.

Ευχαριστώ πάντως.

 

1η ερώτηση. Που είναι το call recording κουμπί? Στο mi8 k 9 το είχε.

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

>Επειδή έβαλα oem οθόνη, και σκέφτηκα οτι η επίσημη θα θέλει να βάλω την γνήσια ξανά από την αρχή, το πήγα σε ένα άλλο κατάστημα μήπως μπορέσουν να την κολλήσουν ξανά.

Άντε να δούμε.

Ευχαριστώ πάντως.

 

1η ερώτηση. Που είναι το call recording κουμπί? Στο mi8 k 9 το είχε.

Πόσο σου πήγε η OEM οθόνη?

Έχει καλή φωτεινότητα?

Γιατί μία που μου είχαν βάλει παλιά σε ένα redmi note 6 ήταν για τα σκουπίδια και το είχα δώσει άμεσα μετά..

Πληροφοριακά η οθόνη του Mi9 έχει 123 ευρώ...

Το κουμπί είναι στο κύκλο που σου έχω στην φώτο..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

50514154fa57656bad2d281992b725a5.jpg

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου πήγε η OEM οθόνη?

Έχει καλή φωτεινότητα?

Γιατί μία που μου είχαν βάλει παλιά σε ένα redmi note 6 ήταν για τα σκουπίδια και το είχα δώσει άμεσα μετά..

Πληροφοριακά η οθόνη του Mi9 έχει 123 ευρώ...

Το κουμπί είναι στο κύκλο που σου έχω στην φώτο..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

50514154fa57656bad2d281992b725a5.jpg

 

H οθονη οσο λειτούργησε ήταν μια χαρά. δεν κατάλαβα καμμία διαφορά εγώ, βέβαια δεν έκανα μετρήσεις και τέτοια.

Η γνησια του MI9 έχει πράγματι 123 ευρώ αλλά αν το κινητο ειναι παραεισαγωγή δεν το αναλαμβάνουν. Και όσους ρώτησα έξω για γνήσια θέλαν 190. Εν τέλει αυτο έπρεπε να κάνω αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα πέσω σε βλάκα και θα μπλέξω έτσι.

Το κουμπι κατά λάθος ρώτησα. Πήρα το mi10 και έκανα edit σε αυτό το νήμα από λάθος ενώ η ερώτηση πήγαινε στο mi10. δεν έχει recording.

Τέσπα όταν βιάζεσαι κάνεις λάθη και χάνεις λεφτά. Μάθημα - πάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ενημέρωση στην εφαρμογή των μηνυμάτων τι μπορεί να φέρει...

Φυσικά και δεν αποδέχτηκα, απλά βλέπουμε πόσο ευγενικά πιεστική γίνετε η Google στους ΟΕΜ.

Είμαστε οι τελευταίοι που έχουμε κάποιες υπηρεσίες της Xiaomi και με τρίπλες προσπαθούν να μας τις απενεργοποιήσουν κι αυτές.296aeefa2d7d025b58c50e5efb44deab.jpg

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο messaging του miui δεν μου εχει πεταξει κατι τετοιο. Μηπως στο βγαζει αν εχεις το messages της google;

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο messaging του miui δεν μου εχει πεταξει κατι τετοιο. Μηπως στο βγαζει αν εχεις το messages της google;
Όχι, δεν έχω εγκαταστήσει τπτ. Μη στεναχωριέσαι, θα έρθει και η δική σου σειρά (αστειεύομαι).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπαταρία που μπορούμε να αλλάξουμε; σε ποια επισκευαστεί κα κέντρα; που βρίσκεται κάποιο επίσημο; είμαι Αθήνα. Κάτι άλλο είναι η πρώτη φορά που πήρα μεταχειρο xiaomi και το συγκεκριμένο παιδιά με έχει γοιτευση πραγματικά δεν το περίμενα εάν είχε λόγο καλύτερη μπαταρία θα ήταν γαματο αλλά δεν με χαλάει κιόλας. Ποιο άλλο έτσι mi είναι σαν αυτό έτσι σούπερ και με Amoled οθόνη παιδιά; Edited by GIANNAKIS75
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπαταρία που μπορούμε να αλλάξουμε; σε ποια επισκευαστεί κα κέντρα; που βρίσκεται κάποιο επίσημο; είμαι Αθήνα. Κάτι άλλο είναι η πρώτη φορά που πήρα μεταχειρο xiaomi και το συγκεκριμένο παιδιά με έχει γοιτευση πραγματικά δεν το περίμενα εάν είχε λόγο καλύτερη μπαταρία θα ήταν γαματο αλλά δεν με χαλάει κιόλας. Ποιο άλλο έτσι mi είναι σαν αυτό έτσι σούπερ και με Amoled οθόνη παιδιά;
Γνήσια στην info-quest έχει 35 περίπου ευρώ με την εργασία

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Γνήσια στην info-quest έχει 35 περίπου ευρώ με την εργασία

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και πόσο χρόνο χρειάζεται για την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο χρόνο χρειάζεται για την αλλαγή?
Δυστυχώς δεν κρατάνε στοκ απ'ότι είπαν οπότε πάνω από εβδομάδα υπολόγισε

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Από χθες μου έχει έρθει η MIUI Global 12.0.3.0 (QFAMIXM). Διαφορά δεν έχω δει από την 12.0.2.0, αλλά έχει το Android security patch του Οκτωβρίου
Link to comment
Share on other sites

Από χθες μου έχει έρθει η MIUI Global 12.0.3.0 (QFAMIXM). Διαφορά δεν έχω δει από την 12.0.2.0, αλλά έχει το Android security patch του Οκτωβρίου

Τι χώρα το έχεις? Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω μια custom ROM περισσότερο επειδή ξενέρωσα που δε θα πάρει η συσκευή μας το MIUI 13. Μετά από λίγο διάβασμα έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτή https://forum.xda-developers.com/Mi-9/development/rom-crdroid-v6-3-t4053505 επειδή έχει ενεργό support. Βασικά και Lineage θα πήγαινα αλλά όλες είναι unofficial και φοβάμαι λίγο. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια custom και να μην έχει πρόβλημα για χρήση ως καθημερινή συσκευή; Αν δουλεύει και το NFC θα ήταν ιδανικό :)

Κάτι που με προβληματίζει κάπως είναι τα notes και κάποια records που έχω να συγχρονίζουν στο Mi Account και δεν ξέρω αν θα έχω πρόσβαση μετά, με την αλλαγή της ROM εννοώ.

ΥΓ. Έχω επιλέξει στο εικονίδιο της μπαταρίας να ΜΗΝ εμφανίζεται το ποσοστό και (ψυχολογικά) έχω ηρεμήσει. Άλλωστε είμαι σπίτι και όποτε θέλω το βάζω στην πρίζα. Αλλά αυτό το άγχος με τη μπαταρία, δεν το έχω πια. Θα σας πρότεινα να το δοκιμάσετε.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Για ρομ δεν ασχολούμαι πλέον αλλά για την μπαταρία εγώ την έβαλα κάτω να είναι ευδιάκριτη γιατί πάνω ειδικά με μερικά wallpapers τρομάζεις να δεις ποσοστό ειδικά αν είσαι κάποιας ηλικίας.

Και αυτό είναι από τα μεγάλα μου παράπονα σε σχέση με τα samsung π.χ. που είναι πολύ πιο ευδιάκριτο το ποσοστό μπαταρίας στην notification bar 130f61bde4a3f3be328745d7ad7ce8ac.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! σκέφτομαι πολύ σοβαρά να περάσω μια custom ROM περισσότερο επειδή ξενέρωσα που δε θα πάρει η συσκευή μας το MIUI 13. Μετά από λίγο διάβασμα έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτή https://forum.xda-developers.com/Mi-9/development/rom-crdroid-v6-3-t4053505 επειδή έχει ενεργό support. Βασικά και Lineage θα πήγαινα αλλά όλες είναι unofficial και φοβάμαι λίγο. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια custom και να μην έχει πρόβλημα για χρήση ως καθημερινή συσκευή; Αν δουλεύει και το NFC θα ήταν ιδανικό :)

Κάτι που με προβληματίζει κάπως είναι τα notes και κάποια records που έχω να συγχρονίζουν στο Mi Account και δεν ξέρω αν θα έχω πρόσβαση μετά, με την αλλαγή της ROM εννοώ.

ΥΓ. Έχω επιλέξει στο εικονίδιο της μπαταρίας να ΜΗΝ εμφανίζεται το ποσοστό και (ψυχολογικά) έχω ηρεμήσει. Άλλωστε είμαι σπίτι και όποτε θέλω το βάζω στην πρίζα. Αλλά αυτό το άγχος με τη μπαταρία, δεν το έχω πια. Θα σας πρότεινα να το δοκιμάσετε.

Έβγαλε κάποια επίσημη ανακοίνωση η Xiaomi που λέει ότι δε θα πάρουμε την MIUI 13;
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε κάποια επίσημη ανακοίνωση η Xiaomi που λέει ότι δε θα πάρουμε την MIUI 13;

 

Διάβασα σε διαφορετικά sites πριν λίγο καιρό την λίστα που θα πάρει το miui 13 και το δικό μας δεν ήταν μέσα. Ήταν Redmi Note 9, αλλά όχι το δικό μας με τον 855.

 

Εδώ πρόσφατα: https://news.xiaomi-miui.gr/the-first-leaked-video-of-the-upcoming-xiaomi-miui-13-50394-2/

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε διαφορετικά sites πριν λίγο καιρό την λίστα που θα πάρει το miui 13 και το δικό μας δεν ήταν μέσα. Ήταν Redmi Note 9, αλλά όχι το δικό μας με τον 855.

 

 

 

Εδώ πρόσφατα: https://news.xiaomi-miui.gr/the-first-leaked-video-of-the-upcoming-xiaomi-miui-13-50394-2/

Όπως λέει και το άρθρο, δεν είναι κάτι επίσημο αλλά θα είναι μεγάλο φάουλ αν δεν πάρουμε την 13.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...