Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας, εγκατέστησα το TWRP. Είμαι σε miui 12. Το βλέπω μόνο για μια φορά αμέσως μετά την εγκατάσταση. Μετά δεν το ανοίγει. Με το volume+ και power βγάζει αυτό της miui. Νομίζω ότι τα κάνω όλα σωστά. Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εγκατέστησα το TWRP. Είμαι σε miui 12. Το βλέπω μόνο για μια φορά αμέσως μετά την εγκατάσταση. Μετά δεν το ανοίγει. Με το volume+ και power βγάζει αυτό της miui. Νομίζω ότι τα κάνω όλα σωστά. Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

Ευχαριστώ.

 

Βασική ερώτηση: Το συγκεκριμένο TWRP, λειτουργούσε σε MiUi 11, ή για πρώτη φορά το δοκίμασες στη 12;

Υπάρχει link (Π.χ στο xda ή όπου το βρήκες) του TWRP που χρησιμοποιείς;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Βασική ερώτηση: Το συγκεκριμένο TWRP, λειτουργούσε σε MiUi 11, ή για πρώτη φορά το δοκίμασες στη 12;

Υπάρχει link (Π.χ στο xda ή όπου το βρήκες) του TWRP που χρησιμοποιείς;

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Πρωτη φορα το δοκιμασα σε miui 12 διοτι το κινητο προσφατα το αγορασα.Εχω αρκετη πειρα απο xda και custom roms σε αλλα κινητα.TWRP αυτα που δινουν οι roms στο XDA. Δοκιμασα διαφορα TWRP αλλα δεν...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Πρωτη φορα το δοκιμασα σε miui 12 διοτι το κινητο προσφατα το αγορασα.Εχω αρκετη πειρα απο xda και custom roms σε αλλα κινητα.TWRP αυτα που δινουν οι roms στο XDA. Δοκιμασα διαφορα TWRP αλλα δεν...

Ευχαριστω.

 

Μπορώ να έχω το link (εάν το έχεις διαθέσιμο) του TWRP που έχεις; απο που το κατέβασες;

Μπορώ να σου απαντήσω, ότι λόγω της <<φρέσκιας>> έκδοσης του νέου λειτουργικού (MiUi 12), υπάρχει ασυμβατότητα στον κώδικα της TWRP που χρησιμοποιείς και του λειτουργικού, και προφανώς το TWRP θέλει update.

Αλλά εάν δε γνωρίζω ποιο είναι το TWRP που έχεις, η παραπάνω μου άποψη διαβάζεται ως κάτι εντελώς αυθαίρετο. Εκτός κι αν γνωρίζεις ότι υπάρχει ασυμβατότητα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω το link (εάν το έχεις διαθέσιμο) του TWRP που έχεις; απο που το κατέβασες;

Μπορώ να σου απαντήσω, ότι λόγω της <<φρέσκιας>> έκδοσης του νέου λειτουργικού (MiUi 12), υπάρχει ασυμβατότητα στον κώδικα της TWRP που χρησιμοποιείς και του λειτουργικού, και προφανώς το TWRP θέλει update.

Αλλά εάν δε γνωρίζω ποιο είναι το TWRP που έχεις, η παραπάνω μου άποψη διαβάζεται ως κάτι εντελώς αυθαίρετο. Εκτός κι αν γνωρίζεις ότι υπάρχει ασυμβατότητα.

Τα παρακατω TWRP:

https://eu.dl.twrp.me/cepheus/

 

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/development/recovery-unofficial-twrp-xiaomi-mi-9-t3905825

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιος στις τελευταίες σελίδες του νήματος του xda που μου παράθεσες, κάποιος ρώτησε εάν υπάρχει συμβατότητα με MiUi 12, και η απάντηση ήταν θετική.

Ποια έκδοση αυτού έχεις; την τελευταία 3.4.0-1;

 

Υπάρχει και αυτή εδώ η custom TWRP recovery, αλλά με λιγότερο development σε σχέση με αυτή που έχεις περασμένη.

Εναλλακτικά, απλά θα περιμένεις update του TWRP που φοράς.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος στις τελευταίες σελίδες του νήματος του xda που μου παράθεσες, κάποιος ρώτησε εάν υπάρχει συμβατότητα με MiUi 12, και η απάντηση ήταν θετική.

Ποια έκδοση αυτού έχεις; την τελευταία 3.4.0-1;

 

Υπάρχει και αυτή εδώ η custom TWRP recovery, αλλά με λιγότερο development σε σχέση με αυτή που έχεις περασμένη.

Εναλλακτικά, απλά θα περιμένεις update του TWRP που φοράς.

 

Ευχαριστώ.

Εβαλα και την 3.4.0-1 αλλα δεν... δοκιμασa και την 3.3.1 siankatabg αλλα δεν δουλευει, θα περιμενω update.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Edited by sxaxd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς γιατί μόλις τερματιστεί μια κλήση και κοιτάς την συσκευή για να την κλείσεις ας πούμε , η οθόνη δεν δείχνει φωτεινή αλλά με πολύ μικρή φωτεινότητα;

Σαν να λέμε είναι στην αυτόματη φωτεινότητα ενώ δεν το εχω πειράξει καθόλου;

Έκλεισα και την λειτουργία ηλιακού φωτός κια την φωτεινότητα νυχτερινού φωτισμού αλλά πάλι τα ίδια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί μόλις τερματιστεί μια κλήση και κοιτάς την συσκευή για να την κλείσεις ας πούμε , η οθόνη δεν δείχνει φωτεινή αλλά με πολύ μικρή φωτεινότητα;

Σαν να λέμε είναι στην αυτόματη φωτεινότητα ενώ δεν το εχω πειράξει καθόλου;

Έκλεισα και την λειτουργία ηλιακού φωτός κια την φωτεινότητα νυχτερινού φωτισμού αλλά πάλι τα ίδια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Καλησπέρα, με ποια έκδοση rom είσαι;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί μόλις τερματιστεί μια κλήση και κοιτάς την συσκευή για να την κλείσεις ας πούμε , η οθόνη δεν δείχνει φωτεινή αλλά με πολύ μικρή φωτεινότητα;

Σαν να λέμε είναι στην αυτόματη φωτεινότητα ενώ δεν το εχω πειράξει καθόλου;

Έκλεισα και την λειτουργία ηλιακού φωτός κια την φωτεινότητα νυχτερινού φωτισμού αλλά πάλι τα ίδια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το ίδιο και σε εμένα. Είμαι με global 12.0.1 android 10.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα. Είμαι με global 12.0.1 android 10.

 

Άρα προφανώς μιλάμε για bug της Rom. Εν αναμονή του update λοιπόν.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα προφανώς μιλάμε για bug της Rom. Εν αναμονή του update λοιπόν.

 

Βέβαια...δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά την εγκατάσταση. Παρατήρησα και άλλο ένα Bug, στο ευρετήριο επαφών δεν μου βγάζει ελληνικό αλφάβητο για να αναζητήσω επαφή, μόνο αγγλικό. Αναγκάστηκα να εγκαταστήσω άλλη εφαρμογή!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια...δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά την εγκατάσταση. Παρατήρησα και άλλο ένα Bug, στο ευρετήριο επαφών δεν μου βγάζει ελληνικό αλφάβητο για να αναζητήσω επαφή, μόνο αγγλικό. Αναγκάστηκα να εγκαταστήσω άλλη εφαρμογή!

 

Και σε άλλες σειρές Xiaomi, με την 12 έγινε αυτό το πισωγύρισμα με την αγγλική γραμματοσειρά στο ευρετήριο επαφών. Δεν αφορά μόνο το Mi 9 δηλαδή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που ΔΕΝ έκανα ακόμα την αναβάθμιση;;;

Μόλις είδα την 12.0.1, συγκεκριμένα το 1 στο τέλος, είπα ωχ. Άσε. Μόλις σκάσει μύτη η 12.0.3 κτλ, που θα είναι πιο stable τότε θα αναβαθμίσω.

Βέβαια, να πούμε ότι δεν έχω διαβάσει στο νήμα από κάποιον να την πέρασε καθαρή. Οι περισσότεροι από πάνω την πέρασαν για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως πρέπει να την περάσει κάποιος για να λέμε περαστηκε σωστά;

Από υπολογιστή;

Στην αντιπροσωπεία;

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως πρέπει να την περάσει κάποιος για να λέμε περαστηκε σωστά;

Από υπολογιστή;

Στην αντιπροσωπεία;

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, απλά μετά την εγκατάσταση καλό είναι να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αλλά, όπως οι περισσότεροι έτσι και εγώ δεν κάνουμε γιατί ποιός ξαναστήνει συσκευή από την αρχή με εφαρμογές κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως πρέπει να την περάσει κάποιος για να λέμε περαστηκε σωστά;

Από υπολογιστή;

Στην αντιπροσωπεία;

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έγραψα ότι δεν την περάσατε σωστά. Θυμάμαι μία έκδοση ios στο 6S που είχα, ήταν κι αυτή 1.2gb αναβάθμιση. Την πέρασα από πάνω και υπήρχαν θεματάκια.

Θέλω να πω ότι συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, βλέπε Apple.

Απ ότι διαβάζω είναι κοντά η 12.0.3 με το patch Αυγούστου. Σίγουρα πολλά θα διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια...δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά την εγκατάσταση. Παρατήρησα και άλλο ένα Bug, στο ευρετήριο επαφών δεν μου βγάζει ελληνικό αλφάβητο για να αναζητήσω επαφή, μόνο αγγλικό. Αναγκάστηκα να εγκαταστήσω άλλη εφαρμογή!

 

Δεν νομίζω ότι έχω αυτό το πρόβλημα.

Η αναζήτηση βγάζει το κανονικό πληκτρολόγιο και μπορείς να ψάξεις σε όποια γλώσσα.

Στη λίστα των επαφών βγάζει μόνο το αγγλικό αλφάβητο αλλά νομίζω ότι έτσι ήταν και πριν

Link to comment
Share on other sites

 

Στη λίστα των επαφών βγάζει μόνο το αγγλικό αλφάβητο αλλά νομίζω ότι έτσι ήταν και πριν

 

Με την 11.0.9 που έχω, μου εμφανίζει κανονικά το ελληνικό αλφάβητο.

Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.9 που έχω, μου εμφανίζει κανονικά το ελληνικό αλφάβητο.

 

Πρίν την αναβάθμιση και σε εμένα το εμφάνιζε...

Link to comment
Share on other sites

Το αγγλικό αλφάβητο στην αναζήτηση της λίστας επαφών, ήρθε με την αναβάθμιση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα ότι ανάβει το φλας στα ξεκάρφωτα χωρίς λόγο και όταν έρχεται κάποιο μήνυμα στο viber (λίγες φορές).

 

Νομιζω το είχαμε συζητήσει ξανά παλιότερα αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως δεν φορτιζω το κινητο σε ταχυφορτιση αλλα εχοντας τον ταχυφορτιστη του mi note 10 lite φορτισα το mi 9. Απο 23% σε 84% πήγε σε 31 λεπτα και στο 90% στα 38 λεπτά. Ελπίζω να μην έχασα κανα δεκαλεπτο στον υπολογισμο:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...