Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι και εγώ αγορά από info-quest πέρασα χθες βράδυ την αναβάθμιση σήμερα μου έκανε κάτι κούλα με το σήμα δεν είχε καθόλου σύνδεση σε δίκτυο ούτε για τηλέφωνο όχι μόνο data με επανεκκινήσεις και υπομονή έστρωσε αλλά ομολογώ αγχώθηκα κάτω από τη ζέστη γιατί είχα ραντεβού. Με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω ένα format γιατί είναι μεγάλη αναβάθμιση πλέον.

Σε γενικές γραμμές έγινε πιο όμορφο πιο smooth αλλά iphonizei αρκετά πολύ πλέον.

Ευτυχώς με nova τα έχω όλα όπως τα θέλω εκτός από την πάνω μπάρα που με swipe για να κατέβουν τα toggles δεν γίνεται πρέπει να την πιάσεις πάνω δεξιά γωνία πράγμα κουραστικό και περιττός κόπος σε τόσο μεγάλες οθόνες.

Θα το ψάξω όμως Όταν έχω χρόνο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν έχεις cosmote είχε θέμα το δίκτυο τους.

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες μερες της MIUI 12 (καθαρη εγκατασταση) βλεπω οτι εχει βελτιωθει αρκετα η συσκευη ... ειναι

πιο γρηγορη πιο smooth και κατι lag που ειχα στα swipes φυγαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αγορά από info-quest πέρασα χθες βράδυ την αναβάθμιση σήμερα μου έκανε κάτι κούλα με το σήμα δεν είχε καθόλου σύνδεση σε δίκτυο ούτε για τηλέφωνο όχι μόνο data με επανεκκινήσεις και υπομονή έστρωσε αλλά ομολογώ αγχώθηκα κάτω από τη ζέστη γιατί είχα ραντεβού. Με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω ένα format γιατί είναι μεγάλη αναβάθμιση πλέον.

Σε γενικές γραμμές έγινε πιο όμορφο πιο smooth αλλά iphonizei αρκετά πολύ πλέον.

Ευτυχώς με nova τα έχω όλα όπως τα θέλω εκτός από την πάνω μπάρα που με swipe για να κατέβουν τα toggles δεν γίνεται πρέπει να την πιάσεις πάνω δεξιά γωνία πράγμα κουραστικό και περιττός κόπος σε τόσο μεγάλες οθόνες.

Θα το ψάξω όμως Όταν έχω χρόνο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Settings->Display->Control center & notification settings->Use new control center κάνε το disable.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Cosmote έχω και στα 2 νούμερα και ήρθε στη χειρότερη στιγμή που το χρειαζόμουν, και ήταν και μετά το update γιαυτό το ανέφερα δε μου είχε ξανακάνει ποτέ τέτοιο πράγμα!!

Πάντως όλα καλά πάει ρολόι πλέον και χωρίς επαναφορά που σκέφτομαι να την κάνω μόλις βρω χρόνο!!

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έχεις cosmote είχε θέμα το δίκτυο τους.

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Settings->Display->Control center & notification settings->Use new control center κάνε το disable.
Ναι την είδα μετά την επιλογή

Μια χαρά όλα.

Σε ευχαριστώ κιόλας.

Απλά όπως είπα λόγω του Nova που δουλεύω συνεχώς σε όλα μου τα κινητά από το 2012 ή 13 είναι μεγάλη δύναμη της συνήθειας να κάνεις swipe και να μην εμφανίζονται τα toggles..

 

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στη χρήση μπαταρίας είναι 3ο σε κατανάλωση το Miuibiometric.

 

Τι διεργασίες τρέχει και το εμφανίζει αυτό?

 

Υπάρχει κάτι να απενεργοποιήσω αν δεν χρειάζεται?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα. Φαίνεται να έχει σχέση με το ξεκλείδωμα με fingerprint και face id.
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε παίδες , παίρναμε την αναβάθμιση???

Όλα οκ ???

Πήρα και ακόμη είμαι χωρίς factory reset. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Το μόνο σπαστικό είναι στα widgets που έχουν scrollable περιεχόμενο και μόλις κάνεις scroll down κατεβαίνει και το notification center με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις scroll down στο widget. Μπορεί και να στρώσει με το factory reset, αλλά μπορεί και κάποιος φίλος που έχει κάνει reset (και έχει scrollable widget, όπως το google calendar για παράδειγμα) να μας δώσει την πληροφορία του :) Γενικά πολύ ευχαριστημένος, μάλιστα μες στην εβδομάδα, 2 μέρες σερί επειδή δεν το "έλιωσα" το κινητό, στο τέλος της 1ης μέρας με wifi/data/BT συνεχώς ανοιχτά και 15 λεπτά ομιλία, το βράδυ είχε 70% μπαταρία και στο τέλος της 2ης μέρας 40%, όπου και το φόρτισα. Προφανώς και έτυχε!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα. Φαίνεται να έχει σχέση με το ξεκλείδωμα με fingerprint και face id.
Η αλήθεια είναι ότι έχω ενεργά και τα δύο που λες.

 

Άρα πρέπει να το αφήσω έτσι.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος ενός mi9 εδώ και λίγες μέρες. Το αγόρασα μεταχειρησμένο (μερικών μηνών σε πολύ καλή κατάσταση). Έχει miui 12.0.1.0 Stable. Παρατηρώ ενώ όταν το λειτουργώ η μπαταρία μπορει να πέφτει π.χ. 10-15% ανα ωρα, όταν είναι σε stand by με κλειστα δεδομένα, wifi, gps, η μπαταρία κατεβαίνει 1 με 1,5% ανα ώρα (7 ώρες το βράδυ σε flight mode χωρίς να ανοίξει καν η οθόνει χάνει 10%)... Παρατήρησα στο battery usage stats ότι την μπαταρία με κλειστή οθόνη την χάλαγε το play store. Εκανα clear cache, unistall updates, τώρα αντί για το play store, την χαλάει το instagram... Στο mi6 που είχα πριν, αντε να εχανα 1% ολο το βράδυ. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστω :) Edited by drift391
Xiaomi mi6, Xiaomi redmi note3 pro, Xperia z3 compact, xperia z, Lg p990 2x, Samsung galaxy 551, Sony ericsson elm, sony ericsson K800i, NOKIA 5310, Sharp 770sh, Sharp gx17, Nokia 5210, Ericsson t28
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ενεργά τα έχω. Δεν έχω δει κάτι στα στατιστικά μπαταρίας όμως...

 

Αυτό τώρα μπερδεύει τη κατάσταση.

 

Δε σου δείχνει εσένα δηλαδή το MiuiBiometric στη χρήση μπαταρίας?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα πρόβλημα που είχα από το 11 και συνεχίζει στο 12 είναι ότι ανοίγει ο φακός σε άσχετες στιγμές μόνος του. Επίσης ξέρει κανείς πως κάνουμε καλιμπραρισμα του αισθητήρα εγγύτητας;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα πρόβλημα που είχα από το 11 και συνεχίζει στο 12 είναι ότι ανοίγει ο φακός σε άσχετες στιγμές μόνος του. Επίσης ξέρει κανείς πως κάνουμε καλιμπραρισμα του αισθητήρα εγγύτητας;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το είχα και εγώ το πρόβλημα με το φακό όταν είχα να ανοίγει με το AI Button πατώντας το δυο φορές.

 

Το άλλαξα να ανοίγει με κρατημένο το AI Button και δεν ξανάνοιξε μόνος του.

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ το πρόβλημα με το φακό όταν είχα να ανοίγει με το AI Button πατώντας το δυο φορές.

 

 

 

Το άλλαξα να ανοίγει με κρατημένο το AI Button και δεν ξανάνοιξε μόνος του.

Εγω το έχω με πατημενο και ανοίγει... Άβυσσος η ψυχή των mi
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το κέντρο ελέγχου. Χρησιμοποιώ γενικά πάρα πολύ το widget του chrome για τους σελιδοδείκτες. Πλέον μόλις κάνω τις σελίδες προς τα κάτω ανοίγει το κέντρου ελέγχου. Δοκίμασα την επιλογή να βάλω το παλιό αλλά και πάλι μόλις σέρνω οπουδήποτε στην οθόνη ανοίγει. Καμία λύση ίσως?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το κέντρο ελέγχου. Χρησιμοποιώ γενικά πάρα πολύ το widget του chrome για τους σελιδοδείκτες. Πλέον μόλις κάνω τις σελίδες προς τα κάτω ανοίγει το κέντρου ελέγχου. Δοκίμασα την επιλογή να βάλω το παλιό αλλά και πάλι μόλις σέρνω οπουδήποτε στην οθόνη ανοίγει. Καμία λύση ίσως?

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα με όλα τα scrollable widgets. Το έχω αναφέρει λίγο πιο πάνω σε προηγούμενο post. Ελπίζω να το διορθώσουν.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κοινοποιήστε στη Xiaomi τα bugs που γράφετε, μέσα από την εφαρμογή 'Υπηρεσίες και σχόλια'. Με αυτό το τρόπο λύνονται πιο γρήγορα τα σφάλματα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα μπερδεύει τη κατάσταση.

 

Δε σου δείχνει εσένα δηλαδή το MiuiBiometric στη χρήση μπαταρίας?

 

Όχι δεν το βλέπω στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

2 φορές που προσπάθησα πετάγεται ένα popup για επιλέξω κάτι, αλλά δεν έχω κάποια επιλογή. Και το παρατάω...
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...