Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
5 minutes ago, GMF80 said:

Μονο καλυτερο αυτη τη στιγμη απο Samsung μερια το S20 FE αν το εβρισκες σε αυτην την τιμη.

...μόνο το 5G θα πρόσθετα εγώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτο εννοω.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ξεμείνει κι εγώ με ένα Huawei Mate 20 Pro που τελευταία μου κάνει φουλ κολλήματα μέσα στη μέρα και δεν την παλεύω άλλο, θέλω να το αλλάξω.

Είχα ψηθεί για P40 Pro αλλά μετά από πολύ σκέψη νομίζω ότι χρειάζομαι τα Google Services εφόσον πληρώνω και για Youtube Premium και επίσης χρησιμοποιώ Gmail, Χάρτες, Επαφές, κτλ.

Θέλω να πάω σε ναυαρχίδα προηγούμενο μοντέλο για να μην πληρώσω τα κέρατα μου. Κοίταζα σε Xiaomi Mi 10 αλλά είναι single-sim και έχω 2 κάρτες, επίσης παρά το καλό σκορ στο dxomark διάβασα σε reviews για μέτρια κάμερα ειδικά το βράδυ. Εν τέλει κατέληξα σε OnePlus 8 Pro αλλά διάβασα ότι οι τελευταίες εκδόσεις του Oxygen τρώνε κολλήματα.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα factory reset πρόσφατα, αλλά δεν...

Δεν ασχολούμαι με ρουταρίσματα και τέτοια πια.

Επίσης ένας ακόμα λόγος που θέλω να πάω σε νέα συσκευή είναι το 5G.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ασχετο; το 5g σε ενα κινιτο που η χρηση του ειναι σερφαρισμα , ανεβασμα καμια φωτο  και βιντεοκλησεις τι παραπανω μπορει να δωσει το 5g που δεν μπορει το 4g; ρωταω μηπως ειναι κατι που δε παει το μυαλό μου και που αξιζει να εχω 5g.

adok13
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
35 minutes ago, adok13 said:

παιδια να ρωτησω κατι ασχετο; το 5g σε ενα κινιτο που η χρηση του ειναι σερφαρισμα , ανεβασμα καμια φωτο  και βιντεοκλησεις τι παραπανω μπορει να δωσει το 5g που δεν μπορει το 4g; ρωταω μηπως ειναι κατι που δε παει το μυαλό μου και που αξιζει να εχω 5g.

Για αυτά που θέλεις να κάνεις, και με το 4G και με το 5G μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Απλά το 5G (όταν θα φτάσει να παρέχει τις πλήρης δυνατότητές του) παρέχει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Crypton-R- said:

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ξεμείνει κι εγώ με ένα Huawei Mate 20 Pro που τελευταία μου κάνει φουλ κολλήματα μέσα στη μέρα και δεν την παλεύω άλλο, θέλω να το αλλάξω.

Είχα ψηθεί για P40 Pro αλλά μετά από πολύ σκέψη νομίζω ότι χρειάζομαι τα Google Services εφόσον πληρώνω και για Youtube Premium και επίσης χρησιμοποιώ Gmail, Χάρτες, Επαφές, κτλ.

Θέλω να πάω σε ναυαρχίδα προηγούμενο μοντέλο για να μην πληρώσω τα κέρατα μου. Κοίταζα σε Xiaomi Mi 10 αλλά είναι single-sim και έχω 2 κάρτες, επίσης παρά το καλό σκορ στο dxomark διάβασα σε reviews για μέτρια κάμερα ειδικά το βράδυ. Εν τέλει κατέληξα σε OnePlus 8 Pro αλλά διάβασα ότι οι τελευταίες εκδόσεις του Oxygen τρώνε κολλήματα.

πες μας μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις, και αν ψαχνεις μονο android η και iphone.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, koutsis said:

πες μας μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις, και αν ψαχνεις μονο android η και iphone.

400-450 μεταχειρισμένο, μόνο Android.

Τα must είναι:

  1. Μπαταρία να βγάζει μέρα
  2. Amoled
  3. Καλή νυχτερινή λήψη
  4. IP68
  5. Fast Charge
  6. 5G
  7. Bezeless

Θα προτιμούσα να έχει και Infared αλλά έχουν μόνο Huawei και Xiaomi.

Στην ουσία ψάχνω μια αναβάθμιση του Huawei Mate 20 Pro που έχω τώρα αλλά με 5G και Google Play Services.

Edited by Crypton-R-

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Crypton-R- said:

Δοκίμασα factory reset πρόσφατα, αλλά δεν...

Δεν ασχολούμαι με ρουταρίσματα και τέτοια πια.

Επίσης ένας ακόμα λόγος που θέλω να πάω σε νέα συσκευή είναι το 5G.

Το 5G δεν προσφέρει κάτι παραπάνω για την ώρα στα κινητά, πέρα από την ικανοποίηση. Η τροφοδοσία με δεδομένα για παρακολούθηση βίντεο υψηλής ανάλυσης υπερκαλύπτεται κατά 5 φορές τουλάχιστον από το 4G.

Του χρόνου θα έχουν βγει καλύτερες και φτηνότερες συσκευές αλλά και το 5G θα έχει αρχίσει να υλοποιείται.

Το ρουταρισμα το κάνουν μαγαζιά με 10-15€ άμεσα.

Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlitakis1 said:

Το 5G δεν προσφέρει κάτι παραπάνω για την ώρα στα κινητά, πέρα από την ικανοποίηση. Η τροφοδοσία με δεδομένα για παρακολούθηση βίντεο υψηλής ανάλυσης υπερκαλύπτεται κατά 5 φορές τουλάχιστον από το 4G.

Του χρόνου θα έχουν βγει καλύτερες και φτηνότερες συσκευές αλλά και το 5G θα έχει αρχίσει να υλοποιείται.

Το ρουταρισμα το κάνουν μαγαζιά με 10-15€ άμεσα.

Εσύ αποφασίζεις.

Επειδή δεν αλλάζω κάθε τρεις και λίγο και χωρίς λόσο συσκευή, θα ήθελα να καλύψω το 5G εφόσον θα πάω σε άλλη συσκευή.

Κι εγώ το κάνω το ρουτάρισμα απλά δεν θέλω να ασχολούμαι πια ούτε με ρουταρίσματα, ούτε με σπασμένες εφαρμογές, ούτε με παρόμοια πράγματα.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, Crypton-R- said:

400-450 μεταχειρισμένο, μόνο Android.

Τα must είναι:

  1. Μπαταρία να βγάζει μέρα
  2. Amoled
  3. Καλή νυχτερινή λήψη
  4. IP68
  5. Fast Charge
  6. 5G
  7. Bezeless

Θα προτιμούσα να έχει και Infared αλλά έχουν μόνο Huawei και Xiaomi

Samsung A52s και το παίρνεις καινούργιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanaso77 said:

Samsung A52s και το παίρνεις καινούργιο.

Το κοίταξα ήδη γιατί είδα ότι το αναφέρατε εδώ σε προηγούμενα post, αλλά είδα reviews με νυχτερνές λήψεις και είναι τραγικές.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Crypton-R- said:

Το κοίταξα ήδη γιατί είδα ότι το αναφέρατε εδώ σε προηγούμενα post, αλλά είδα reviews με νυχτερνές λήψεις και είναι τραγικές.

Ψάξτο λίγο παραπάνω. Έχει καλές επιδόσεις και σε νυχτερινές λήψεις. Δεν είναι S21 Ultra αλλά το πληρώνεις αναλόγως.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, athanaso77 said:

Ψάξτο λίγο παραπάνω. Έχει καλές επιδόσεις και σε νυχτερινές λήψεις. Δεν είναι S21 Ultra αλλά το πληρώνεις αναλόγως.

Θα το ψάξω, αλλά με χαλάνε και τα χοντρο-bezels του οπότε δεν νομίζω. Σε σχέση με το OnePlus 8 Pro πάντως είναι υποδυέστερο, δεν με νοιάζει να είναι καινούργιο.

Τελικά ισχύουν τα κολλήματα στο OxygenOS; Αν όχι δεν χρειάζεται νομίζω να το ψάχνω περεταίρω, έφυγα για 8 Pro.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crypton-R- said:

Θα το ψάξω, αλλά με χαλάνε και τα χοντρο-bezels του οπότε δεν νομίζω. Σε σχέση με το OnePlus 8 Pro πάντως είναι υποδυέστερο, δεν με νοιάζει να είναι καινούργιο.

Τελικά ισχύουν τα κολλήματα στο OxygenOS; Αν όχι δεν χρειάζεται νομίζω να το ψάχνω περεταίρω, έφυγα για 8 Pro.

Το Samsung  s20 fe 5g κοίταξε επίσης 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 2:02 ΜΜ, Crypton-R- said:

Τελικά ισχύουν τα κολλήματα στο OxygenOS; Αν όχι δεν χρειάζεται νομίζω να το ψάχνω περεταίρω, έφυγα για 8 Pro.

Φυσικά και δεν ισχύουν τα κολλήματα. Το έχω από τον προηγούμενο Απρίλιο και ποτέ κανένα κόλλημα δεν είχε!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για νέα συσκευή. Θα το χρησιμοποιήσει η μητέρα μου για αντικατάσταση του Redmi Note 4X*. Δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο. Παίρνει τηλέφωνα, βλέπει καμιά ομάδα ή κανέναν γνωστό στο Facebook, πληρώνει λογαριασμούς με τραπεζικές εφαρμογές, κανένα βίντεο στο YouTube, σπάνια να τραβήξει φωτογραφίες και βίντεο, κάποιες μικροδουλειές (π.χ. να λάβει κανένα mail ή να ρίξει καμιά ματιά σε pdf), άντε και πλοηγό 1-2 φορές τον χρόνο. Η μνήμη δηλαδή δεν απασχολεί, δηλαδή ούτε τα 64GB του Note 4X δεν χρειάζεται, μαζί με φωτογραφίες και βίντεο, αλλά και η RAM δεν πειράζει να είναι 6GB καθώς δεν τρέχει πολλές εφαρμογές, πόσο μάλλον ταυτόχρονα. Αυτό που θέλει οπωσδήποτε είναι ευκολία στην χρήση, θύρα για ακουστικά και να κρατήσει η συσκευή 4 χρόνια, όπως η τωρινή της, γιατί δεν είναι των αλλαγών. Το βασικότερο είναι η τιμή: με άνεση δίνει τα 250€ που είχε το Note 4X, όταν το είχε αγοράσει, αρκεί να της βγάλει τα 4 χρόνια χωρίς ταλαιπωρίες. Κοιτάω μέχρι και για Α52S (αν και είναι αρκετά πιο πάνω σε τιμή), Redmi Note 10, κάποιο Nord κτλ. Τι λέτε, λοιπόν; Τι θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ.

 

* Έχει παλιώσει, updates δεν βγαίνουν, ενώ έχει αρχίσει να κάνει και κολπάκια (π.χ. σήμερα δεν έπαιρνε τηλέφωνο για μερικές ώρες μέχρι που έστρωσε μετά από 2 restart).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
56 minutes ago, leros2004 said:

Στα γρήγορα : mi10 lite 5g (6/128) ή realme 8 pro (8/128)? 

Αν δεν σε ενοχλεί το MIUI της Xiaomi, το mi 10 lite είναι οριακά καλύτερο. Έχει δυνατότερο επεξεργαστή αλλά ελαφρώς μικρότερη μπαταρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν δεν σε ενοχλεί το MIUI της Xiaomi, το mi 10 lite είναι οριακά καλύτερο. Έχει δυνατότερο επεξεργαστή αλλά ελαφρώς μικρότερη μπαταρία.

Δεν είναι για μένα, για κοπέλα είναι, θέλει τα κλασσικά, φώτο social media κτλ. Παιχνίδια καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, από samsung galaxy note 9 σε τι θα άξιζε να αναβαθμίσω; budget max 500 πολύ βαριά 600 ευρω

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
28 minutes ago, haris013 said:

Καλησπέρα παιδιά, από samsung galaxy note 9 σε τι θα άξιζε να αναβαθμίσω; budget max 500 πολύ βαριά 600 ευρω

S20 FE 5G

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
36 minutes ago, haris013 said:

one plus 9 αξίζει την υπέρβαση;

Η OnePlus τελευταία δεν μας τα λέει και τόσο καλά θα έλεγα. Έχει χάσει στο κομμάτι του software support που την έκανε διάσημη, δεν έχει την καλύτερη αυτονομία και η κάμερα επίσης υπολείπεται του ανταγωνισμού. Όχι όμως ότι είναι κακή συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...