Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
2 ώρες πριν, challenge143 said:

Παιδιά ανάμεσα στο realme gt master edition κ στο Samsung A52s τι άποψη έχετε;

Έχουν υπάρξει κι άλλοι με το ίδιο δίλημμα… https://myphone.gr/forum/topic/190935/?tab=comments#comment-7013005

 

Στη τιμή που είχε Black Friday το A52s, νομίζω ήταν μονόδρομος η επιλογή του. Τώρα δεν θα σου πει κάποιος με σιγουριά, πάντως με το Samsung έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στη software αλλά και στη hardware υποστήριξη αν ποτέ χρειαστείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πλέον στην mid-range κατηγορία δεν θα πάρεις κακό κινητό... μικρό διάφορες με κυριότερο την τιμή και την εμφάνιση.. στα υπόλοιπα ο μέσος χρήστης που αυτός θα πάει σε αυτή την κατηγορία δεν θα δει διαφορά

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/11/2021 at 10:53 ΜΜ, athanaso77 said:

Η OnePlus τελευταία δεν μας τα λέει και τόσο καλά θα έλεγα. Έχει χάσει στο κομμάτι του software support που την έκανε διάσημη, δεν έχει την καλύτερη αυτονομία και η κάμερα επίσης υπολείπεται του ανταγωνισμού. Όχι όμως ότι είναι κακή συσκευή.

είδα από κοντά και το s21+, σχέση με την s20 fe 5g αξίζει το s21+? είδα οτι οι κάμερές τους είναι πανομοιότυπες. Υπάρχει κάποιος λόγος να πάω στο 21?

Απο άποψη λογισμικού φαντάζομαι θα πάρει μια έκδοση android παραπάνω το s21?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ίδιας γενιάς συσκευές είναι, τις ίδιες αναβαθμίσεις θα πάρουν. Είναι πολύ κοντά οι συσκευές σε όλα. Όποιο και να διαλέξεις δε θα απογοητευτείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, athanaso77 said:

Ίδιας γενιάς συσκευές είναι, τις ίδιες αναβαθμίσεις θα πάρουν. Είναι πολύ κοντά οι συσκευές σε όλα. Όποιο και να διαλέξεις δε θα απογοητευτείς.

εχουν κανα 200αρι διαφορα και ηθελα να δω εαν δικαιολογηται να τα δωσω στο 21

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2021 at 4:25 ΜΜ, ostvarivanje said:

Φυσικά και δεν ισχύουν τα κολλήματα. Το έχω από τον προηγούμενο Απρίλιο και ποτέ κανένα κόλλημα δεν είχε!

Επανέρχομαι μετά από τρεις μήνες ακόμα με το Huawei Mate 20 Pro που κατέληξα ότι το πρόβλημα με τα κολλήματα προέρχεται από την μπαταρία.

Πρόσφατα πήγα σε κατάστημα και αποφάσισα να πάω σε κάτι καινούριο με δόσεις. Πιάνοντας λοιπόν το One Plus 9 Pro στα χέρια μου για αρκετή ώρα, μου άρεσε πολύ σαν συσκευή ήταν πολύ premium αλλά με χάλασε 1) η κάμερα δεν με ενθουσίασε 2) ότι έκαιγε με πολύ λίγη και απλή χρήση ατιμε σναπντραγκον. Οπότε ξαναξεσκόνισα ότι καινουριο κυκλοφόρησε το 2021 να δω που θα καταλήξω. Επίσης είδα και το A52s μου φάνηκε πολύ ψευτιά.

Συνεχίζoντας το ψάξιμο στα reviews, videos, κτλ. κατέληξα ότι η καλύτερη συσκευή για φέτος είναι το iPhone 13 (όποια έκδοση), και μιλάει ένας Android fan που δεν έχει αγοράσει ποτέ του iPhone αλλά δεν έχω τέτοια κολλήματα. Θέλω να πάω σε μια καλή συσκευή όπως είπα σε προηγούμενα μηνύματα γιατί δεν αλλάζω συσκευή συχνά και χωρίς λόγο. Επίσης το είδα και έπιασα κι αυτό από κοντά, πολύ premium μου φάνηκε κι αυτό, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση οπότε σκέφτηκα...

Να πάω στο S21 Ultra που από εμφάνιση είναι πολύ ωραίο για τα δικά μου γούστα και είναι από τα καλύτερα Android τηλέφωνα και κοντά στο iPhone. Και έχω σκεφτεί να πάω να το αγοράσω, αλλά κάνω λίγη υπομονή ακόμα γιατί περιμένω και το S22 Ultra (ή Note δεν ξέρω πως θα το πούνε) εφόσον θα παρουσιαστεί και κυκλοφορήσει σε 2 μήνες στην αγορά. Ίσως είναι λίγο μ@λ@κία να πάω να δώσω τα χρήματα που θα κάνει το καινούργιο μοντέλο και από την άλλη φοβάμαι μήπως δεν υπάρχει στοκ.

Αυτά, λίγη υπομονή ακόμα, ελπίζω να μην κούρασα...

Edited by Crypton-R-

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crypton-R- said:

Συνεχίζoντας το ψάξιμο στα reviews, videos, κτλ. κατέληξα ότι η καλύτερη συσκευή για φέτος είναι το iPhone 13 (όποια έκδοση), και μιλάει ένας Android fan που δεν έχει αγοράσει ποτέ του iPhone αλλά δεν έχω τέτοια κολλήματα. Θέλω να πάω σε μια καλή συσκευή όπως είπα σε προηγούμενα μηνύματα γιατί δεν αλλάζω συσκευή συχνά και χωρίς λόγο. Επίσης το είδα και έπιασα κι αυτό από κοντά, πολύ premium μου φάνηκε κι αυτό, αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η εμφάνιση οπότε σκέφτηκα....

Λέγοντας ότι δεν σου άρεσε η εμφάνιση εννοείς το notch να φανταστώ; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, koutsis said:

Λέγοντας ότι δεν σου άρεσε η εμφάνιση εννοείς το notch να φανταστώ; 

Όχι καμία σχέση, και στο Mate 20 Pro το ίδιο notch έχω και δεν έχω πρόβλημα. Η εμφάνιση του 11 που είναι και πιο στρογγυλεμένη μου αρέσει καλύτερα ενώ στα 12-13 είναι τετραγωνισμένες οι άκρες και είναι πιο άβολο στο πιάσιμο.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crypton-R- said:

Όχι καμία σχέση, και στο Mate 20 Pro το ίδιο notch έχω και δεν έχω πρόβλημα. Η εμφάνιση του 11 που είναι και πιο στρογγυλεμένη μου αρέσει καλύτερα ενώ στα 12-13 είναι τετραγωνισμένες οι άκρες και είναι πιο άβολο στο πιάσιμο.

Ε καλά, θήκη δεν θα βάλεις; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ θήκη θα βάλω, αλλά δεν θα είναι χοντροκομμένο λόγω του σχήματος;

Επίσης μερικά άλλα προβλήματα που σκέφτηκα σε Apple είναι:

  • Θα δουλεύει σωστά το Samsung Gear S3 Classic μου;
  • Θα δουλεύουν σωστά τα Huawei Freebuds 3;
  • Θα μπορώ να συνδέω στο PC το iphone χωρίς θέματα;
  • Επίσης ένα αρνητικό είναι ότι η telephoto camera πάει μέχρι 3x zoom ενώ στο galaxy μέχρι 10x, αλλά είναι και λίγο λεπτομέρεια.
  • Θα αναγκαστώ να πάω στο Pro και όχι στο Pro Max επειδή είναι πολύ πλατύ και δε με βολεύει και θα χάσω αρκετή χωρητικότητας μπαταρίας λόγω αυτού.
Edited by Crypton-R-

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Αν το δούλεψες φίλε το one plus μέσα στο κατάστημα με τον τρομερά χάλια φωτισμό που έχουν κ σίγουρα την παλιά αναβάθμιση γιατί με την καινούργια οι κάμερες σκοτώνουν τότε να ξέρεις εκρινες λάθος κ αν πράγματι η συσκευη σου αρέσει να της δώσεις δεύτερη ευκαιρία κ να το ξανά σκεφτείς. Κ σου μιλάει άνθρωπος που έχει περάσει από τα χέρια του η συγκεκριμένη συσκευή που έμεινα ενθουσιασμένος κ τώρα είμαι κάτοχος του  s21u η οποία είναι τρομερή συσκευή με τρομερό UI. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, challenge143 said:

Αν το δούλεψες φίλε το one plus μέσα στο κατάστημα με τον τρομερά χάλια φωτισμό που έχουν κ σίγουρα την παλιά αναβάθμιση γιατί με την καινούργια οι κάμερες σκοτώνουν τότε να ξέρεις εκρινες λάθος κ αν πράγματι η συσκευη σου αρέσει να της δώσεις δεύτερη ευκαιρία κ να το ξανά σκεφτείς. Κ σου μιλάει άνθρωπος που έχει περάσει από τα χέρια του η συγκεκριμένη συσκευή που έμεινα ενθουσιασμένος κ τώρα είμαι κάτοχος του  s21u η οποία είναι τρομερή συσκευή με τρομερό UI. 

Το δούλεψα ένα μισάωρο περίπου εντός και εκτός του καταστήματος σε καλό φωτισμό, δεν ξέρω για αναβάθμιση, αλλά με ξενέρωσε πολύ ο σναπντραγκον δεν κρύωνε με τίποτα η συσκευή και έκανα απλά περιήγηση στο μενού και τραβούσα φωτογραφίες, τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Φτάνει ο καιρός αντικατάστασης τού ταπεινού redmi note 5.

Θέλω και ή επόμενη συσκευή να αντέξει όσο το δυνατόν περισσότερο και αν είναι εφικτό να έχει όσο γίνεται ενημερώσεις. 

Χρήματα 230-280€

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2021 at 9:30 ΜΜ, Crypton-R- said:

Μωρέ θήκη θα βάλω, αλλά δεν θα είναι χοντροκομμένο λόγω του σχήματος;

Επίσης μερικά άλλα προβλήματα που σκέφτηκα σε Apple είναι:

  • Θα δουλεύει σωστά το Samsung Gear S3 Classic μου;
  • Θα δουλεύουν σωστά τα Huawei Freebuds 3;
  • Θα μπορώ να συνδέω στο PC το iphone χωρίς θέματα;
  • Επίσης ένα αρνητικό είναι ότι η telephoto camera πάει μέχρι 3x zoom ενώ στο galaxy μέχρι 10x, αλλά είναι και λίγο λεπτομέρεια.
  • Θα αναγκαστώ να πάω στο Pro και όχι στο Pro Max επειδή είναι πολύ πλατύ και δε με βολεύει και θα χάσω αρκετή χωρητικότητας μπαταρίας λόγω αυτού.

Το ρολόι δεν ξέρω αν θα δουλεύει τα ακουστικά ναι θα παίζουν.

Για υπολογιστή αν θες να περασεις αρχεία π.χ μουσική κατεβασμένη και tethering με iOS 15 και Windows 10 έχει φασαρία.Θελει το iTunes που είναι το πιο δύστροπο πρόγραμμα. Με Macbook παίζει πολύ καλύτερα. Μεσω cloud ή αν έχεις συνδρομή σε spotify δεν έχεις θέμα.

Φωτογραφίες είναι όπως στο Android, κανένα θέμα.

Για την κάμερα και την μπαταρία,υπάρχουν review.Δεν απογοητεύει πάντως το 13 Pro σε μπαταρία. Αλλά με βαριά χρήση οριακά βγάζει την ημέρα.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostasw said:

Καλησπέρα. 

Φτάνει ο καιρός αντικατάστασης τού ταπεινού redmi note 5.

Θέλω και ή επόμενη συσκευή να αντέξει όσο το δυνατόν περισσότερο και αν είναι εφικτό να έχει όσο γίνεται ενημερώσεις. 

Χρήματα 230-280€

Master edition Realme κ θα το ευχαριστηθεις 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, challenge143 said:

Master edition Realme κ θα το ευχαριστηθεις 

Σε ευχαριστώ για την πρόταση. 

Από μπαταρία πως τα πάει; 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια μπαταρία αλλά πάντα έχει σχέση με την χρήση.  Μια μέρα στην βγάζει άνετα. Αλλά έχει  ταχυφορτιστη  που φορτίζει  μπαμ 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, challenge143 said:

Μέτρια μπαταρία αλλά πάντα έχει σχέση με την χρήση.  Μια μέρα στην βγάζει άνετα. Αλλά έχει  ταχυφορτιστη  που φορτίζει  μπαμ 

Λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι. Αν την βγάζει άνετα είναι οκ έτσι και αλλιώς κάθε βράδυ μπαίνει στην φόρτιση όλα τα χρόνια. 

Τα 6giga είναι αρκετά σε βάθος τριετίας; 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα 6 ακόμη και τα 4gb.

Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kostasw said:

Λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι. Αν την βγάζει άνετα είναι οκ έτσι και αλλιώς κάθε βράδυ μπαίνει στην φόρτιση όλα τα χρόνια. 

Τα 6giga είναι αρκετά σε βάθος τριετίας; 

Μια χαρά είναι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Μια χαρά είναι τα 6 ακόμη και τα 4gb.

Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. 

Και τώρα με 4 είμαι και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ 

8 minutes ago, challenge143 said:

Μια χαρά είναι δεν έχεις κανένα πρόβλημα. 

Ωραία τότε θενξ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Το ρολόι δεν ξέρω αν θα δουλεύει τα ακουστικά ναι θα παίζουν.

Για υπολογιστή αν θες να περασεις αρχεία π.χ μουσική κατεβασμένη και tethering με iOS 15 και Windows 10 έχει φασαρία.Θελει το iTunes που είναι το πιο δύστροπο πρόγραμμα. Με Macbook παίζει πολύ καλύτερα. Μεσω cloud ή αν έχεις συνδρομή σε spotify δεν έχεις θέμα.

Φωτογραφίες είναι όπως στο Android, κανένα θέμα.

Για την κάμερα και την μπαταρία,υπάρχουν review.Δεν απογοητεύει πάντως το 13 Pro σε μπαταρία. Αλλά με βαριά χρήση οριακά βγάζει την ημέρα.

 

Ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες αν και κατέληξα να μην πάω λόγω εμφάνισης κυρίως και μπαταρίας. Αν δω ότι θα υπάρξει καθυστέρηση στο S22 Ultra/Note λόγω της γνωστής έλλειψης, θα πάω στο S21 Ultra.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή κινητού με κύριο χαρακτηριστικό την κάμερα, ειδικά σε low light indoor και νύχτα....είμαι ανάμεσα σε Oppo find x2 pro και mi 10 pro....παίζει κάτι άλλο σε αυτο το budget ; Έχουμε κάποια άλλη πρόταση;

Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...