Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω ένα μεγάλο για τη γυναίκα μου.

Το θέλει για περιήγηση στο Internet (ούτε παιχνίδια, ούτε 3G, άντε να δεί και καμμιά ταινιούλα αλλά πιό πολύ βιντεάκια από το Internet)

 

Με την αναλογία 16:9 οι 8" είναι λίγες. Τώρα έχει ένα κινεζικο 8¨αλλά είναι 4:3 και την φτάνει σαν μέγεθος (πιό μεγάλο ακόμα καλύτερα). Αλλά της βγάζει προβλήματα και δεν θέλω να παιδεύομαι... Το να μη βγάζει προβλήματα είναι πολύ βασικό!

 

Αν έβρισκα και κανένα καλομεταχεισισμένο ακόμα καλύτερα. Η τιμή που είμαι διατεθειμένος να δώσω για tablet δεν ξεπερνάει τα 120, άντε 130 €...

 

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Ας μας πει κάποιος που το έχει δουλεψει,αν αξιζει γενικα σαν τηλεφωνο!Περα απο τη καμερα του που πρεπει να ειναι κατι αντιστοιχο με τα κορυφαία smartphones..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος την εταιρία hisense και πιο πολύ για το μοντέλο της c30 rock. Σας ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Σαν εταιρεία την έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτήν. Το συγκεκριμένο κινητό μου φαίνεται υπερβολικά ακριβό για τα χαρακτηριστικά που έχει. Πιστεύω πως δεν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω για κάποιο σχετιικά οικονομικό κινητό που να δουλευει άψογα, χωρίς κολλήματα στο DJI GO, Και το Litchy., καθώς το Mavic Pro μου είναι στο δρόμο..

Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο; Γενικά ακούω ότι τα iphone/ipad δουλευουν καλύτερα..ισχύει;

Προσωπικά θα ήθελα να αποφύγω τη μετάβαση στη σκοτεινή πλευρά με κάθε τρόπο. Από την άλλη αν υπάρχει κίνδυνος από μια ασυμβατότητα του κινητού να πάθει ζημιά το πτηνό ενώ εκτελεί πχ μια αποστολή του Litchy..

Συμβουλές από κάποιους που έχουν εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρεται!!!

 

Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Δεν υπάρχει ταβάνι αλλά θα προτιμούσα να μη ξεπερνάει τα 400 ευρώ.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5 - 6.5 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν υπάρχει προτίμηση αρκεί να μη περάσει τελωνείο Ολλανδίας (ασφάλεια τελωνείου καλύπτει τη χώρα αυτή άραγε;)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Θα την προτιμούσα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Τίποτα απο αυτά δεν είναι απαραίτητο.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αγγλικό μενού

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Να μην επιβαρύνει πολύ την μπαταρία, άρα προτιμώ Amoled και μου αρκεί 1080p τουλάχιστον. Καλή φωτεινότητα - ήλιος Ισπανίας

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία είναι το πιο σημαντικό - 1.5 - 2 μέρες με μέτρια χρήση (άρα τουλάχιστον 3500 mah στις 5.5 ίντσες)

Αντοχή (μη γιαλί κατά προτίμηση) - Να μη σπάει εύκολα (γυαλί) - κεραμικό ίσως;

Ταχύτητα - Να μπορώ να το έχω για 2 έτη μαξ χωρίς πρόβλημα λαγκ

Κάμερα - Δεν βγάζω πολλές φώτος αλλά θα προτιμούσα καλές νυχτερινές λήψεις σχετικά

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. s7e.

 

Mi mix 2 , honor 7x είναι κάποια κινητά που σκέφτομαιι (οκ δεν έχουν την καλύτερη αυτονομία αλλά το μεν είναι κεραμικό / όμορφο και στα 350 σχετικά φτηνό, το δε είναι φτηνό).

Δεν θέλω πάλι samsung.

Δεν θέλω να μπλέξω με σεταρίσματα / flashes κτλπ.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το honor 7x θα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το s7 edge.

 

Το mix 2 έχει ένα ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο.

Πια είναι η άποψή σας;

Επίσης μαρέσει και το Νοκια 7 Plus λόγο μεγέθους οθόνης.

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η κάμερα καλύτερα nokia 8. Αλλιώς mi6

 

Το nokia 7 plus φαίνεται ενδιαφέρουσα συσκευή με καλύτερη αυτονομια, αλλά υστερεί σε επεξεργαστή.

 

Ίσως καλύτερα να συμπληρώσεις τη φόρμα που θα της βρεις pinned στην ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 300-350 και κατι

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα, αδιάφορο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) οχι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual σίγουρα, ir και ραδιοφωνo καλό θα ήταν, nfc τελείως αδιάφορο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Αδιάφορα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα , κάμερα, gaming, αυτονομία

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Nexus 5x

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα σ' αυτά τα δύο . Τα τσεκαρα κ τα δυο από κοντά . Τα δούλεψα κιόλας . Πολύ πιο όμορφη συσκευη στο μάτι κ στο χέρι το mi 6 . Επίσης πιο καλή κάμερα και συνολικά για μένα πιο vfm συσκευή .Ωραίο το stock android αλλά αλλόκοτη συσκευή το nokia
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα με το sar είναι αστεία . Πρώτα από όλα έχει πάρει έγκριση άρα είναι εντός ορίων και δεύτερον τρώμε τόση ακτινοβολία από αλλά πράγματα όπως το wifi που είναι αστείο να το συζητάμε
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα με το sar είναι αστεία . Πρώτα από όλα έχει πάρει έγκριση άρα είναι εντός ορίων και δεύτερον τρώμε τόση ακτινοβολία από αλλά πράγματα όπως το wifi που είναι αστείο να το συζητάμε

 

Το sar ειναι οντως καλό να αναφέρεται. Για κάποιους ειναι σημαντικό. Το θέμα ομως ειναι ο λόγος που αναφέρεται. Γιατι δεν μπορώ να διαβάζω για υψηλό sar από άνθρωπο που σχεδον σε κάθε του Post προτείνει huawei που ούτε και αυτή έχει χαμηλό sar...

 

Κατά τα άλλα δεν βλέπω να χουν τρελές διαφορές σε sar το Nokia 8 με Mi6. Το ένα έχει υψηλότερο head και το άλλο υψηλότερο body.

Nokia 8 (head/body): 0.711/1.33

Mi6 (head/body): 0.409/1.55

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω κινητό από εγχώριο κατάστημα να πάρω γύρω στα 120-160 €.. Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για κλήσεις (GSM, 3G, Viber) και για κοινωνική δικτύωση.

 

Θέλω πρώτα απ' όλα μεγάλη μπαταρία... >3000 mAh για Snapdragon επεξεργαστή ή >4000 για Mediatek/Kirin, αλλά Snapdragon για τα λεφτά που δίνω δύσκολο το κόβω..

 

Οθόνη: 5-5.2 ίντσες (αυστηρά)

Ηχείο και ακουστικό: Κάτι αξιοπρεπές βασικά

Θέλω να παίρνει και TWRP για να το ρουτάρω.

 

Έχω σταμπάρει και τα εξής:

 

1. Vernee Thor E

2. Cubot H3

3. Ulefone Metal

4. Asus ZenFone 3 Max

5. LG X Power

 

Xiaomi δε θέλω, έχω το Mi6 ως κύριο τηλέφωνο.. Τι λέτε για τα παραπάνω; Κάτι άλλο να μου ξέφυγε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω κινητό από εγχώριο κατάστημα να πάρω γύρω στα 120-160 €.. Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για κλήσεις (GSM, 3G, Viber) και για κοινωνική δικτύωση.

 

Θέλω πρώτα απ' όλα μεγάλη μπαταρία... >3000 mAh για Snapdragon επεξεργαστή ή >4000 για Mediatek/Kirin, αλλά Snapdragon για τα λεφτά που δίνω δύσκολο το κόβω..

 

Οθόνη: 5-5.2 ίντσες (αυστηρά)

Ηχείο και ακουστικό: Κάτι αξιοπρεπές βασικά

Θέλω να παίρνει και TWRP για να το ρουτάρω.

 

Έχω σταμπάρει και τα εξής:

 

1. Vernee Thor E

2. Cubot H3

3. Ulefone Metal

4. Asus ZenFone 3 Max

5. LG X Power

 

Xiaomi δε θέλω, έχω το Mi6 ως κύριο τηλέφωνο.. Τι λέτε για τα παραπάνω; Κάτι άλλο να μου ξέφυγε;

 

Από το ulefone metal μακρυά. Το είχα, ούτε έξι μήνες δεν πήγε η μπαταρία. Την άλλαξα, και έκανε πάλι περίεργα. Έσβηνε από το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, και θα ήθελα την βοήθειά σας!

 

Ψάχνω για κινητό το οποίο θέλω να κάνει το εξής:

Να ενεργοποιώ το bluetooth και το built-in ραδιόφωνο (όχι ιντερνετικό) με ένα jack 3.5, και το ράδιο να ακούγεται στα bluetooth ακουστικά!

 

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει, να απαντήσει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το 3.5 είναι και κεραία

Έτσι ο κατασκευαστής λει αφού έχει 3.5 μέσα τι το θέλει bluetooth

Μόνο με root γίνεται με audio rerouting

Link to comment
Share on other sites

Το 3.5 είναι και κεραία

Έτσι ο κατασκευαστής λει αφού έχει 3.5 μέσα τι το θέλει bluetooth

Μόνο με root γίνεται με audio rerouting

 

Φίλε μου, κάποια κινητά συναδέλφων μου δοκιμάστηκαν και το κάνουν. Απλά τώρα δεν θυμάμαι τα μοντέλα για να τα παραθέσω. Είναι Xiaomi, Samsung, Sony.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...