Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μετά από ένα bootloop του G4 (εκτός εγγύησης πιά), θέλω να αγοράσω ένα κινητό με πολύ καλή κάμερα, με απόδοση εξαιρετική και την ημέρα αλλά οπωσδήποτε και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Μέγεθος 5,5''-6''. Διαθέτω 550-600€(δόσεις). Τι μου προτείνετε;

Ξεφεύγει στη τιμή. Τι θα έλεγες για:

1) Sam S8

2) Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Mate 10 pro;

Και αυτο καλη επιλογή ζ απλά δεν εχει τοσο καλη καμερα οσο το s9, αλλά είναι φθηνότερο.

Και το s8 ή s8+ επίσης. Περσινά αλλά φθηνότερα και με καλύτερη καμερα απο mate 10 pro.

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβάς πορτρέτα (δηλαδή ανθρώπους/προσωπα) δες και το u11 που εχει πεσει στα 460 ευρώ. Και η αυτονομία μετά το update σε oreo ειναι εντυπωσιακή παρά την ανάλυση και μέγεθος μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο καλη επιλογή ζ απλά δεν εχει τοσο καλη καμερα οσο το s9, αλλά είναι φθηνότερο.

Και το s8 ή s8+ επίσης. Περσινά αλλά φθηνότερα και με καλύτερη καμερα απο mate 10 pro.

Μάλλον η καλύτερη λύση ειναι το s8. Γιά το s7 edge στα 440 € πως ακούγεται:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν τραβάς πορτρέτα (δηλαδή ανθρώπους/προσωπα) δες και το u11 που εχει πεσει στα 460 ευρώ. Και η αυτονομία μετά το update σε oreo ειναι εντυπωσιακή παρά την ανάλυση και μέγεθος μπαταρίας.

Είμαι ζωγράφος και μ' ενδιαφεέρει η καλή φωτογράφιση των έργων μου. Παράλληλα όμως μου αρέσει η φωτογραφία και οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η καλύτερη λύση ειναι το s8. Γιά το s7 edge στα 440 € πως ακούγεται:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι ζωγράφος και μ' ενδιαφεέρει η καλή φωτογράφιση των έργων μου. Παράλληλα όμως μου αρέσει η φωτογραφία και οι λήψεις με χαμηλό φωτισμό.

 

Εχει πολύ καλή κάμερα. Απο το s7 edge σίγουρα καλύτερη. Και αν μάλιστα θες λεπτομέρεια εκει διαπρέπει. Αν έχω κατί να του καταλογίσω ειναι οτι το βράδυ μπορει να αφήσει θόρυβο στον ουρανό. Δες για παράδειγμα αυτή εδώ που γενικά είναι πολύ ζόρικη και έχω ξεφτιλίσει πολλά κινητά σε αυτό το κάδρο.

 

41163040515_4c22e98aae_z.jpgIMAG0054(1) by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η καλύτερη λύση ειναι το s8. Θα δω και το u11.Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα παλαιότερα το htc one7, πολύ καλό.

Edited by Modigliani
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

 

Για έναν φίλο μου που ψάχνεται για το 1ο του smartphone (ήθελε να αγοράσει αρχικά το fairphone αλλά του το έβγαλα απο το μυαλό), θα σας παρακαλούσα , αν γνωρίζετε , να προτείνετε κάτι με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Ας πούμε 250 μαξ. Για 1ο smartphone και τη χρήση που θέλει να κάνει νομίζω είναι υπεραρκετά.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5.5'

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν έχει σημασία.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Δεν έχει σημασία.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δεν έχει σημασία.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Δεν έχει σημασία.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Δεν έχει σημασία.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

 

Αυτονομία

Αδιάβροχο / αντικραδασμικό για αντοχή σε πτώσεις (αν και σκέφτομαι απλά να του κάνω δώρο καμιά καλή θήκη γιατί μάλλον δύσκολο να βρεις κάτι καλό και με αντοχή σε πτώσεις με καλά χαρακτηριστικά και καλή τιμή)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά είναι μονόδρομος το Mi Note 3

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το mi note 3 δεν είναι αδιάβροχο, ένα από τα 2 που ζητάει.

 

Samsung A5 2017 από μένα με μαλακή θήκη με πορτάκι και tempered glass. Δύσκολο να το σπάσει έτσι.

 

Βέβαια, είναι μικρότερο από 5.5. Μετά θα έλεγα Lg G6 στις 5.7, ανεβαίνει όμως σε τιμή.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτά τα δυο τηλεφωνα, τα οποία προς το παρόν εχουν γυρω στα 300€. Έχουν αρκετά μεγάλη διαφορά στο μέγεθος της οθόνης (5.15 το honor, 5.6 το Samsung) αλλά δεν με πειράζει ιδιαίτερα αυτό. Στο θέμα της κάμερας νομίζω ότι το honor έχει το προβάδισμα (έχει κάμερα αντίστοιχη με αυτήν του p10) αλλά θα ήθελα τη γνωμη σας, γιατι και του Α8 δεν είναι κακη. Αυτο που με κάνει να σκεφτομαι και το A8 ειναι πως το τηλέφωνο είναι αδιαβροχο και τελος, έχει super amoled οθόνη. Ποιο πιστευετε οτι είναι καλύτερη επιλογή σε αυτα τα λεφτα; Edited by kon_0
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε και μία συζήτηση για το τι κινητό έχουμε και τι μας αρέσει σε αυτό. Εγώ έχω Blackberry Passport Silver Edition με λειτουργικό ΒΒ10, ξέρω είμαι πίσω δεν είμαι επίκαιρος, αλλά μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η συσκευή και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, δεν χρειάζεται θήκη, υπέροχη οθόνη, ηχεία με εκπληκτικό ήχο για κινητό, οι κλήσεις έχουν απίστευτη ποιότητα με σήμα εκεί που πολλές συσκευές δυσκολεύονται. Η κάμερα είναι μια χαρά βγάζει καλές φωτογραφίες και τη νύχτα, έχει και σταθεροποιητη. Το λειτουργικό είναι πολύ εύχρηστο, με γρήγορη ανταπόκριση χωρίς κωλύματα και έχει ότι χρειάζομαι χωρίς πολλά περιττά! Οι λειτουργίες με χειρονομίες υπάρχουν 4 χρόνια στο ΒΒ10 και που τώρα υιοθετούν apple και android. Μπορεί πολλές εφαρμογές να μην παίζουν αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς. Χρησιμοποιώ Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Viber και ΒΒΜ από εφαρμογές που υπάρχουν στη συσκευή η από τον browser η από εφαρμογή android όπως στη περίπτωση του viber. Έχω δυόμισι χρόνια τη συσκευή και ακόμα δεν έχω αρχίσει να σκέφτομαι κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

το honor 9 επεξεργαστικά είναι δυνατότερο διοτι είναι περσινή ναυαρχίδα.. και καλύτερη κάμερα

θα επέλεγα αυτό και ας μην είναι αδιάβροχο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν ιδέα αλλά δε νομίζω ότι εδώ (επιλογή συσκευής) είναι το κατάλληλο μέρος για αυτό.

Υγ. Μεγάλη καψούρα η blackberry.... Προσπαθώ να την ξεχάσω αλλά όλο μπροστά μου την βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το bootloop του LG G4 (κατά τα άλλα εξαιρετικού τηλ), σκέφτομαι την αγορά του Samsung S8 ή του HUAWEI Mate 10 PRO. Πρωταρχικά μ' ενδιαφέρει η κάμερα... σε απόδοση ημέρας αλλά οπωσδήποτε και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης πληροφορίες και επισημάνσεις για ο,τιδήποτε άλλο που αφορούν τα δυο κινητά.....καλόδεχτες!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μήπως καλύτερα να συμπληρωνες και τη φορμα;

 

Πέραν αυτών των 2 κοίτα και u11 που έχει πέσει στα 460.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: 180-200 ευρω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: 5,5 - 6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος: Προτιμηση για ελλαδα, μας αρκει εγγυηση καταστηματος για τετοια ποσα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) . Ναι ιδιαιτερα σημαντικο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? : Dual καλοδεχουμε αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; : Θα προτιμουσα να μην φλασαρω κατι.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. : Οσο καλυτερη οθονη μπορουμε σε αυτα τα χρηματα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. : Ταχυτητα, μπαταρια, καμερα, βαρυ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. : Moto G 2014 dual

 

Καλησπερα σε όλους, ηρθε η ωρα για ανανεωση στο κινητο μιας και η παλια μου συσκευη κολλαει μεχρι και στα βασικα: browsing, messenger, instagram, κλπ. Γενικα θέλω ενα κινητο το οποιο να ειναι αρκετο για αυτες τις βασικες λειτουργίες αλλα θα ηθελα να ειναι οσο πιο lag free γινεται. Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα stock android κινητο, το οποιο ειχα αγορασει επι τουτου για να ειναι οσο πιο ελαφρυ γινοταν. Ειχε ερθει με android kitkat αλλα με το που εγινε αναβαθμιση σε android 5 αρχισε να παρουσιαζει προβληματα. Θα προτιμουσα ενα κινητο με οσο πιο κοντινο λειτουργικο στο stock android αλλα αποτι βλεπω δεν υπαρχουν πολλα σε αυτη την κατηγορια τιμης. Εχω δει κυριως καποια xiaomi κανοντας αναγκαστικα παραχωρηση στην καμερα (redmi note 4 , redmi 5 plus, mi a1) και κλεινω προς το redmi note 4 4gb/64 gb κυριως επειδη τα αλλα μοντελα αν και νεωτερα βλεπω οτι εχει ανεβει υπερβολικα ο δεικτης SAR κατι το οποιο αποτελει σημαντικο κριτήριο.

Θα ήθελα να ρωτησω αμα στραφω στο redmi note 4 ποσο lag free ειναι η εμπειρια σε βαθος 1-2 χρονων και αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.

Ευχαριστω πολυ.

Edited by Universe
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το xiaomi όντως είναι η καλύτερη λύση σε αυτά τα χρήματα

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Samsung j7 2017 τρομερη οθονη, πολυ καλη φωτογραφικη και αυτονομια επισης πολυ καλη 2 μερες χαλαρα!!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To "αντικραδασμικό" για αντοχή σε πτώσεις σε περιορίζει πολύ στις επιλογές

Θα πρέπει να πας σε κάποιο "άσημο" τύπου Vernee Active

 

Όπως και για αδιάβροχο δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εκεί.

Αν δεν είναι πραγματικά απαραίτητο θα έλεγα να το σκεφτείς πάλι, αν προτιμάς κάποιο "άσημο" με προστασία ή κάποια πιο επώνυμη-"σίγουρη" επιλογή χωρίς προστασία στα ίδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η διαφορα το v30 με v30 + ειναι η χωριτηκοτητα αν και θα επρεπε να ειναι 6 gb ram.το note 8 υποστηριζει hdr10 με φοβιζει αυτη η poled.ειχα pixel xl2 και μπλεδιζε παντου σχεδον!σιγουρα στο manual του v30 κανεις παπαδες!αλλα το note ειναι ο βασιλιας στην οθ8νη.ευχαριστω και τους δυο..

 

Και το V30 Υποστηρίζει hdr10

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...