Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) 200€

2) Τουλάχιστον 5,5'' όσο μεγαλύτερη τόσο το καλύτερο.

3) Ελλάδα ή Ευρωπαϊκή αποθήκη Κίνα όχι γιατί το θέλω σχετικά γρήγορα.

4) Β20 (800) Ναι

5) Dual, NFC, δαχτυλικό αποτύπωμα, καλή αυτονομία με καλή φωτεινότητα.

6) Ελληνικό μενού, χωρίς φλασάρισμα.

7) Στερεοφωνικό ήχο και πολύ καλή οθόνη για μουσική, σειρές και ταινίες.

8) Ταχύτητα, ήχο, αυτονομία.

9) LG G4

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αλλά δεν έχει NFC και stereo speakers. Χωρίς αυτά δε μου ταιριάζει και σε σχέση με το redmi note 5 που κι αυτό δεν έχει NFC θα προτιμούσα το Xiaomi που έχει και μεγαλύτερη οθόνη.

 

Υ.Γ

Υπάρχουν δύο εκδόσεις. Η μια έχει NFC ή άλλη όχι. Αυτή με το NFC είναι η FIG-LX1. Στο skroutz όμως δεν διευκρινίζετε κάπου.

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum!!!

γραφω επειτα απο παρα πολυ καιρο.

ο λογος ειναι κατι που παρατηρω σε ολα τα τηλεφωνα που ετυχε να <<πεσουν>> στα χερια μου!!

οταν τα αφηνεις στο τραπεζι για παραδειγμα η οταν τα χτυπας (ελαφρα βεβαια)στο πανω μερος τους ακουγεται κατι σαν να παιζει μεσα.κατι σαν σπασμενη βιδα π.χ

αυτο το παρατηρησα κ σε iphone κ σε huawei κ σε samsung.

τι στην ευχη ειναι αυτο?προφανως κ δεν ειναι καποια βλαβη.

καποιος ειχε πει γυροσκοπιο ,αλλος το φλας κτλπ.

εχει ρωτησει καποιος υπευθυνα να μας πει?

ευχαριστω και να ειστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

300-350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Κατα προτίμηση από Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

όχι δεν με νοιάζει η 800αρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

αν έχει ir δεκτό, τα άλλα 2 αδιάφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

προτιμώ να μην ασχοληθώ με φλασαρισματα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

όσο καλύτερα γίνεται

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

mi note 2 - lenovo vibe z2 pro

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum!!!

γραφω επειτα απο παρα πολυ καιρο.

ο λογος ειναι κατι που παρατηρω σε ολα τα τηλεφωνα που ετυχε να <<πεσουν>> στα χερια μου!!

οταν τα αφηνεις στο τραπεζι για παραδειγμα η οταν τα χτυπας (ελαφρα βεβαια)στο πανω μερος τους ακουγεται κατι σαν να παιζει μεσα.κατι σαν σπασμενη βιδα π.χ

αυτο το παρατηρησα κ σε iphone κ σε huawei κ σε samsung.

τι στην ευχη ειναι αυτο?προφανως κ δεν ειναι καποια βλαβη.

καποιος ειχε πει γυροσκοπιο ,αλλος το φλας κτλπ.

εχει ρωτησει καποιος υπευθυνα να μας πει?

ευχαριστω και να ειστε καλα!!!

Η καμερα. Συνήθως το σύστημα σταθεροποιησης για να μη βγαίνουν κουνημενες οι φωτο και το βίντεο οταν κινησαι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε ολα υπερέχει το νοτε 8. Με κλειστά μάτια πας σε αυτο.

 

Είναι λίγο υποκειμενικό αυτό...

Παράδειγμα, στην κάμερα το V30 εχει Wide lens φακό που προσθέτει σε δυνατότητες, αλλά και αν συγκρίνεις τις 2 κάμερες σε πολλά αναλυτικά τεστ θα δεις ότι το V30 δίνει αποτελέσματα με καλύτερη λεπτομέρεια.

 

Σχετικά με την μπαταρία σε όλα τα τεστ στο youtube το V30 είναι βασιλιάς

 

Στο θέμα design πιστεύω ότι είναι πολύ ποιο αρμονικό και συμμετρικό το design του V30.

Ασε που προσωπικά δεν μπορώ να χωνέψω την αναλογία τηλεκοντρόλ ακόμα.

 

Στο μόνο που το ΝΟΤΕ8 είναι σίγουρος νικητής είναι η οθόνη, όχι ότι του V30 με HDR δεν θα ικανοποιήσει .

Εγώ θα πήγαινα στο απλό V30 και όχι στο + για να έχω εγγύηση στην Ελλάδα αλλά και περισσότερα € στην τσέπη ;) η μόνη διαφορά είναι στην χωρητικότητα μνήμης που την καλύπτεις με μια microSD

 

το V30 μπορείς να το πάρεις με 100€ φθηνότερα απο το ΝΟΤΕ 8

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Mi mix 2.

Αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω € γι'αυτό. Αν πάλι το ποσό είναι αυστηρό τότε περίμενε λίγο γιατί η τιμή του πέφτει σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να παρω για φιλο το mia1 στα 160€, Να κοιταξω καποιο απο την σειρα 5 καλυτερα η υστερουνε σε συγκριση με το mia1? (prime plus note κλπ κλπ?)

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Mi mix 2.

Αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω € γι'αυτό. Αν πάλι το ποσό είναι αυστηρό τότε περίμενε λίγο γιατί η τιμή του πέφτει σχετικά γρήγορα.

 

Έχεις δίκιο και εγώ προς τα εκεί κλείνω... με κλέφτες ματιές στο επερχόμενο Mi Max 3....

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ετοιμος να παρω για φιλο το mia1 στα 160€, Να κοιταξω καποιο απο την σειρα 5 καλυτερα η υστερουνε σε συγκριση με το mia1? (prime plus note κλπ κλπ?)

 

Εγώ πιστεύω ότι το ΜΙΑ1 είναι γενικά καλύτερο σαν συσκευή, συν το γεγονός ος ότι είναι Android one που σημαίνει ότι θα παίρνει πρώτα τις αναβαθμίσεις μαζί με pixel κλπ κλπ...

Τώρα αν θέλει MIUI πάει σε Redmi...

Για μένα το μόνο αρνητικό του ΜΙΑ1 είναι το πολύ υψηλό Sat που φτάνει τιμή 1,75 στο κεφάλι...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα σίγουρα αξίζει αν εμπιστευεσαι αυτόν που το παίρνεις μην έχει κάποιο πρόβλημα και τέτοια...

Το έχω μια βδομάδα.. Μπαταρία πολύ καλή. Οθόνη πολύ καλή. Κάμερα όχι αυτό που διαφημίζουν αλλά πολύ καλή ειδικά για έναν μέσο χρήστη. Πολύ γρήγορο και smooth γενικά.

Το πήρα στα 600 με δόσεις βέβαια οπότε δεν μπορούσα να το πάρω μεταχειρισμένο. δεν ξέρω κατά πόσο αξιζει τα 600 αλλά τα 400-450 σίγουρα τα αξίζει και με το παραπάνω.. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα που να το συναγωνιζεται.. Γενικά είναι ένα πολύ καλό all around κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η διαφορα το v30 με v30 + ειναι η χωριτηκοτητα αν και θα επρεπε να ειναι 6 gb ram.το note 8 υποστηριζει hdr10 με φοβιζει αυτη η poled.ειχα pixel xl2 και μπλεδιζε παντου σχεδον!σιγουρα στο manual του v30 κανεις παπαδες!αλλα το note ειναι ο βασιλιας στην οθ8νη.ευχαριστω και τους δυο..
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Και γω mi mix 2 θα πρότεινα. Τα 300 ευρώ που το βρίσκεις Κίνα είναι τρελό deal. Βέβαια δεν έχει πραγματικά μεγαλύτερη οθόνη αφού είναι αναλογία 17:9. Πρέπει να είναι σαν 5.6 ιντσες στην πραγματικότητα.
Link to comment
Share on other sites

Και γω mi mix 2 θα πρότεινα. Τα 300 ευρώ που το βρίσκεις Κίνα είναι τρελό deal. Βέβαια δεν έχει πραγματικά μεγαλύτερη οθόνη αφού είναι αναλογία 17:9. Πρέπει να είναι σαν 5.6 ιντσες στην πραγματικότητα.

 

Αυτό που λες με την οθόνη είναι λίγο θέμα... το mi max 3 να μην το κοιτάξω καθόλου??

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο

http://kmv.to/vs/vUEfev

Ποιο θα παίρνατε?

Με ενδιαφέρει να έχει fingerprint μπροστά

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει η Β20 τότε Meizu..... Αν θες Β20 Nubia....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Από κάμερα ποιο είναι καλύτερο?

 

Έχω την εντύπωση ότι το Meizu αλλά καλύτερα να σου πουνε κάτοχοι....

Link to comment
Share on other sites

Καλά το mi max 3 με την 18:9 αναλογία αντί για 7 πες ότι είναι 6.4. Δεν την λες και μικρή :p

 

Για το mix 2 θα πρότεινα να το δεις σε κατάστημα. Γενικά πρόσεχε την αναλογία. Το g6 για παράδειγμα είναι 5.7 ιντσες αναλογίας 18:9 (όχι 17:9 που είναι το mix). Το αποτέλεσμα είναι να ομοιάζει με οθόνη 5.15 ιντσες (σε υλικό 4:3 ή 16:9 αφήνει μαύρες μπάρες και ενώ προφανώς λόγο ότι η μία πλευρά παραμένει ίδια δεν είναι μεγαλύτερα τα εικονίδια ή γράμματα... Απλά δείχνει περισσότερα χωρις σκρολαρισματα)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει σε μια φιλη μου το Mi a1 και παρ'οτι μεγαλο κινητο και ογκωδης ειναι καταευχαριστημενη εκτος την καμερα που ειναι κακη.προχθες πηρα ενα redmi 5 plus και το κινητο παει σφαιρα..και η καμερα του νομιζω σε καλυτερο επιπεδο απο το ΜΙ Α1.γενικοτερα εμενα προσωπικα μου αρεσε το 2τερο.το αλλο ειναι αρκετα μεγαλο...και αν εξαιρεσεις το stock android και την γρηγορη φορτιση το redmi 5+ μου αρεσε περισσοτερο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...