Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, patrik said:

Καλημέρα στην παρέα. 

Σκέφτομαι να πάω σε αγορά του s22 ultra, σε γειτονικό φόρουμ το  βρίσκω 750-780 πάνω κάτω 1 με 2 μηνών συσκευή 

Απλά λέω ότι αν φτάσω τόσο ψηλά σε τιμή μήπως αξίζει να περιμένω λίγο να πέσει η τιμή στο s23 ultra; 

Αξίζει η αναμονή; 

Η να πάρω το s22 ultra να τελειώνουμε 

Άμα δεν βαριέσαι να περιμένεις άλλο ένα χρόνο, περίμενε...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια άλλη σκέψη που κάνω επειδή δεν χρησιμοποιώ ποτέ πενάκι και το καλοκαίρι λόγω εργασίας είμαι με μηχανάκι νομίζω το μέγεθος του s22 ultra θα με δυσκολεύει αρκετά ... 

Σε αυτή την περίπτωση ειναι μονόδρομος  το s23+...

Απ την άλλη σκέφτομαι ότι φωτογραφικα το s23+ δεν θα έχει και καμιά τεράστια διαφορά στην κάμερα από το s21+ που είχα και έδωσα... 

Τι λέτε; 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, jasonas said:

κανεις?

https://nanoreview.net/en/phone-compare/xiaomi-poco-x5-pro-vs-xiaomi-poco-f4

Κατά την γνώμη μου το F4 είναι μία κλάση πάνω,,,το μόνο μειονέκτημα είναι η μπαταρία αλλά κατά τ' άλλα είναι κλάσεις καλύτερο και σε επεξεργαστή και σε ταχύτητα μνήμης και σε κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, geotzia said:

αυτο με σύγκριση το x4 gt ή το x5 pro που εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jasonas said:

αυτο με σύγκριση το x4 gt ή το x5 pro που εχεις βαλει?

Σόρι τώρα που το είπες το πρόσεξα.... Δαγκωτό f4, μόνο σε μπαταρία υστερεί... Σε όλα τα άλλα είναι πολύ καλύτερο δηλαδή οθόνη amoled το αλλο εχει lcd, επεξεργαστή snapdragon αντί mediatek(άποψη μου) και λιγο καλύτερη κάμερα - ίσως - 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα ειμαι κατοχος του huawei p30 και μετα απο 3 χρονια  ειπα να ψαξω κατι καινουργιο ,απο λιγο που κοιταξα ειμαι αναμεσα σε

iphone 11 pro στα 460 ευρω μεταχειρισμενο με εγγυηση απο καταστημα και το ειδα απο κοντα ειναι σε αριστη κατασταση

Google Pixel 6a καινουργιο στα 370 ευρω  αλλα φοβαμαι αυτα που λεγονται για το σημα και τα δεδομενα , ηδη  μου βγαινει η παναγια δεν θελω παραπανω 

Samsung Galaxy A53 5G, Samsung Galaxy s21fe  και Samsung Galaxy A54 5G καινουργια αλλα γενικα τα κινητα samsung εκτος απο s21,22,23  κλπ τα φοβαμαι γιατι βγαζουν προβληματα και κολλανε ασχημα 

ειμαι ανοιχτος και σε αλλα κινητα οπως vivo ,oppo, realme κλπ  γιατι εχω μεινει πισω οσο αφορα την εξελιξη των κινητων 

το κυριοτερο ειναι για μενα η αυτονομια και η καμερα γιατι παιχνιδια δεν πολυ  παιζω , μονο social media ,φωτογραφιες ,πληρωμες κλπ 

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  450 με 500 μαξ
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Μονο απο Ελλαδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;  ΚΑΙ ΤΑ 2 
5) Μέγεθος οθόνης;  ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤ
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); ΣΙΓΟΥΡΑ NFC ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΑΟΜΙ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) ΚΥΡΙΩΣ SOCIAL MEDIA , ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΚΑΙ BROWSING ,ΧΑΡΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ , LIGHTROOM ,GMAIL, BANKING ΚΛΠ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή κ το iPhone κ το s21 fe .πιστεύω να επικεντρωθεί ανάμεσα σε αυτά τα 2.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, basilis13 said:

Καλησπερα ειμαι κατοχος του huawei p30 και μετα απο 3 χρονια  ειπα να ψαξω κατι καινουργιο ,απο λιγο που κοιταξα ειμαι αναμεσα σε

iphone 11 pro στα 460 ευρω μεταχειρισμενο με εγγυηση απο καταστημα και το ειδα απο κοντα ειναι σε αριστη κατασταση

Google Pixel 6a καινουργιο στα 370 ευρω  αλλα φοβαμαι αυτα που λεγονται για το σημα και τα δεδομενα , ηδη  μου βγαινει η παναγια δεν θελω παραπανω 

Samsung Galaxy A53 5G, Samsung Galaxy s21fe  και Samsung Galaxy A54 5G καινουργια αλλα γενικα τα κινητα samsung εκτος απο s21,22,23  κλπ τα φοβαμαι γιατι βγαζουν προβληματα και κολλανε ασχημα 

ειμαι ανοιχτος και σε αλλα κινητα οπως vivo ,oppo, realme κλπ  γιατι εχω μεινει πισω οσο αφορα την εξελιξη των κινητων 

το κυριοτερο ειναι για μενα η αυτονομια και η καμερα γιατι παιχνιδια δεν πολυ  παιζω , μονο social media ,φωτογραφιες ,πληρωμες κλπ 

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  450 με 500 μαξ
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Μονο απο Ελλαδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;  ΚΑΙ ΤΑ 2 
5) Μέγεθος οθόνης;  ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤ
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); ΣΙΓΟΥΡΑ NFC ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΑΟΜΙ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) ΚΥΡΙΩΣ SOCIAL MEDIA , ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΚΑΙ BROWSING ,ΧΑΡΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ , LIGHTROOM ,GMAIL, BANKING ΚΛΠ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Το iphone 11 έιναι πλεον πολύ παλιό για τα λεφτά που ζητάνε! Ακου εκεί 460 ευρω, μάλλον ψάχνουν για κορόιδα!. Γύρω στα 300-320 το πολύ αξίζει μεταχειρισμένο. Στη θέση σου θα πήγαινα σε samsung s21fe.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Καλή επιλογή κ το iPhone κ το s21 fe .πιστεύω να επικεντρωθεί ανάμεσα σε αυτά τα 2.

 

1 hour ago, koutsis said:

Το iphone 11 έιναι πλεον πολύ παλιό για τα λεφτά που ζητάνε! Ακου εκεί 460 ευρω, μάλλον ψάχνουν για κορόιδα!. Γύρω στα 300-320 το πολύ αξίζει μεταχειρισμένο. Στη θέση σου θα πήγαινα σε samsung s21fe.

δυστυχως τοσο πανε τα iphone  το s21 fe με προβληματιζει η νυχτερινη ληψη του , μου εχει προταθει και το realme gt2 αλλα δεν ξερω καθολου καμερες κλπ

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, basilis13 said:

 

δυστυχως τοσο πανε τα iphone  

Εγώ που είδα λίγο αγγελίες μεταχειρισμένων τα 11αρια είναι όπως είπα γύρω στα 300 ευρώ. Απλά τα μαγαζιά ψαχνουν για κορόιδα! Ψάξε facebook marketplace.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, koutsis said:

Εγώ που είδα λίγο αγγελίες μεταχειρισμένων τα 11αρια είναι όπως είπα γύρω στα 300 ευρώ. Απλά τα μαγαζιά ψαχνουν για κορόιδα!

το 11 προ ειναι οχι το απλο και πηγα και το ειδα δεν ειχε ουτε γρατζουνια σαν καινουργιο θεωρητικά  , τωρα οσο αφορα realme gt2 pro , realme gt2 , samsung s21fe και iphone 11 pro ποιο θα προτεινες με βαση την φωτογραφια και την αυτονομια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι εδώ σε έναν μαγαζί με εκθεσιακά s21 ultra 500 ευρώ ,s22 500 ευρώ και iphone 12 pro 88% μπαταρία 520 ευρώ  όλα σαν καινούργια ούτε γρατζουνιά 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, basilis13 said:

Λοιπόν είμαι εδώ σε έναν μαγαζί με εκθεσιακά s21 ultra 500 ευρώ ,s22 500 ευρώ και iphone 12 pro 88% μπαταρία 520 ευρώ  όλα σαν καινούργια ούτε γρατζουνιά 

Είναι πολύ εύκολη ή αγορά που κοιτάς.ποτέ να ξέρεις ότι δεν υπάρχει η καλύτερη συσκευή, όλα έχουν τα + κ τα - . Κ ο τρόπος που πρέπει να διαλέξεις ώστε να μείνεις πλήρως ικανοποιημένος, είναι ποια σου αρέσει περισσότερο στο μάτι κ κάνεις κέφι να κρατάς και να το γουστάρεις. Τόσο απλά κ θα βγεις κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, challenge143 said:

Είναι πολύ εύκολη ή αγορά που κοιτάς.ποτέ να ξέρεις ότι δεν υπάρχει η καλύτερη συσκευή, όλα έχουν τα + κ τα - . Κ ο τρόπος που πρέπει να διαλέξεις ώστε να μείνεις πλήρως ικανοποιημένος, είναι ποια σου αρέσει περισσότερο στο μάτι κ κάνεις κέφι να κρατάς και να το γουστάρεις. Τόσο απλά κ θα βγεις κερδισμένος.

Η αλήθεια είναι ότι θα έπαιρνα το s22 με το που το έπιασα το ερωτεύτηκα αλλά διάβασα τόσα άσχημα για την κακή μπαταρία που το άφησα όπως επίσης διάβασα ότι ζεστενεται και όντως όσο το είχα στα χέρια 25 λεπτά που το τεσταρα είχε ζεσταθεί.

Το s21 ultra ήταν φοβερό αλλά σε σύγκριση με το αιφον έχανε στα μάτια μου στην φωτογραφία κανονικά και στην σελφι ,κέρδιζε οκφ ς στο ζουμ και στην νυχτερινή λήψη που έκανα.

Για όλα αυτά συν την μεταπωλιτικθ αξία που κρατάνε τα iphone πήγα στο 12 προ. Που στα 520 ευρώ μείον 200 που έδωσα που το π30 που είχα πιστεύω στα 320 ευρώ ήταν μια καλή αγορά 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αξιζει πιστευετε να πας σε συσκευη με 5G?

με τα σημερινα δεδομενα δε νομιζω να στερηθεις κατι και με 4G αλλα  δεν αλλαζω συχνα κινητο κ ποιος ξερει σε 3 χρονια τι θα γινεται με τα δικτυα. μεχρι τωρα δουλευα το 3G αλλα καταργηθηκε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, μετά απο το s21+ σε τι θα προτείνατε να στραφώ?

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η μπαταρία και η κάμερα σαφώς. Η χρήση του κινητού είναι καθαρά επαγγελματική, emails, browsing, chatting, ενίοτε remote desktop κλπ

Σε τι θα μπορούσα να πάω ώστε να θεωρηθεί αναβάθμιση από το s21+ ?

Iphone αξίζει να δω? Ιδανικά θα ήθελα να μείνω σε budget με 650 ευρώ 

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Ασχολούμαι χρόνια με τον χώρο της κινητής τηλεφωνίας και γενικά γνωρίζω αρκετά όμως, έχω χάσει εξελίξεις και δεν γνωρίζω πράγματα για τους νεότερους παίκτες. Πέρυσι που αγόρασα καινούργια συσκευή, αποφάσισα να στηρίξω έναν από τους «κλασικούς» παίκτες, τη Samsung και δεν έψαξα και πάρα πολύ τις εναλλακτικές μου και θα ήθελα λίγο να με διαφωτίσετε. Δεν επείγομαι για αντικατάσταση τηλεφώνου αλλά για όταν προκύψει, ας γνωρίζω κάποια πράγματα. Έχω δει διαφορά reviews, θα γράψω συνοπτικά τι εικόνα έχω σχηματίσει για την κάθε φίρμα και θα μου πείτε αν είναι σωστή η όχι η προσέγγιση μου για την καθεμία. 
 

POCO: Θυγατρική εταιρεία της XIAOMI, η οποία, προσφέρει σε προσιτές τιμές, χαρακτηριστικά κινητών ανώτερης κατηγορίας και γενικά, είναι ανώτερης ποιότητας XIAOMI, απευθύνονται κυριως σε gamers και όσους ενδιαφέρονται για φωτογραφίες.

OnePlus: Μια εταιρεία η οποία κυρίως ποντάρει στην ανώτερη κατηγορία τιμής, πουλώντας ναυαρχίδες, κινητά για την ανώτερη κατηγορία

realme: Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για την XIAOMI της σύγχρονης εποχής, θα έλεγα ότι μου θυμίζει την XIAOMI όταν πρωτοείχε λανσαριστεί στην Ελλάδα, συσκευές οικονομικές, προσιτές και πλέον με μια πλήρη γκάμα, από την πιο φθηνή κατηγορία προς τις πιο ακριβές. Ξαδερφάκι της XIAOMI θα έλεγα, ίσως όμως ποιοτικά, ένα κλικ χαμηλότερα

TCL: Σχετικά καινούργια εταιρεία όμως, είδα ότι πρόκειται για την μαμά εταιρεία της Alcatel συνεπώς, μακριά και αγαπημένοι….

Oppo & Vivo: Οι εταιρείες για τις οποίες δεν έχω σαφή εικόνα και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω την εντύπωση ότι η Vivo, είναι η πιο premium από τις δύο.

Motorola & Nokia: Γνώριμοι από τα παλιά όμως, σχετικά καινούργιοι στην αγορά των smartphones αλλά, δεν ξέρω αν αξίζουν οι προτάσεις τους. Ξέρω ότι έχουν προσιτές οικονομικά συσκευές, δεν ξέρω όμως κατά ποσό αξίζουν και γενικά, σε αυτή την κατηγορία τιμών που κινούνται, δε νομίζω να υπάρχουν αξιόλογες επιλογές γενικότερα, θα με ενδιέφερε όμως η γνώμη κάποιου που έχει επαφή με κάποια από τις δύο αυτές μάρκες.

 

Γενικά, θα με ενδιέφερε η πρόταση της Motorola καθώς, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου συσκευή της εταιρείας συνεπώς, για την εμπειρία, θα τη δοκίμαζα, δεν ξέρω αν αξίζει. Έξυπνη η επαναφορά του ονόματος razr στην γκάμα της, τώρα που υπάρχει και το ενδιαφέρον για τα αναδιπλούμενα τηλέφωνα, ίσως είναι κάτι που θα δοκίμαζα, ειδικά μιλώντας για τη Motorola, που έχει εμπειρία στα αναδιπλούμενα τηλέφωνα….

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 500 600

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιαφορο

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; οχι ΚΙΝΑ

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ΝΑΙ 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?  IR BLASTER

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ΕΛΛΗΝΙΚΟ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.AMOLED ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΗΧΟ

😎 Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ΤΑΧΎΤΗΤΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ GAMING

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. P30 PRO

 

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ P30 PRO?????? 

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 11:13 ΜΜ, tsimisde said:

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Ασχολούμαι χρόνια με τον χώρο της κινητής τηλεφωνίας και γενικά γνωρίζω αρκετά όμως, έχω χάσει εξελίξεις και δεν γνωρίζω πράγματα για τους νεότερους παίκτες. Πέρυσι που αγόρασα καινούργια συσκευή, αποφάσισα να στηρίξω έναν από τους «κλασικούς» παίκτες, τη Samsung και δεν έψαξα και πάρα πολύ τις εναλλακτικές μου και θα ήθελα λίγο να με διαφωτίσετε. Δεν επείγομαι για αντικατάσταση τηλεφώνου αλλά για όταν προκύψει, ας γνωρίζω κάποια πράγματα. Έχω δει διαφορά reviews, θα γράψω συνοπτικά τι εικόνα έχω σχηματίσει για την κάθε φίρμα και θα μου πείτε αν είναι σωστή η όχι η προσέγγιση μου για την καθεμία. 
 

POCO: Θυγατρική εταιρεία της XIAOMI, η οποία, προσφέρει σε προσιτές τιμές, χαρακτηριστικά κινητών ανώτερης κατηγορίας και γενικά, είναι ανώτερης ποιότητας XIAOMI, απευθύνονται κυριως σε gamers και όσους ενδιαφέρονται για φωτογραφίες.

OnePlus: Μια εταιρεία η οποία κυρίως ποντάρει στην ανώτερη κατηγορία τιμής, πουλώντας ναυαρχίδες, κινητά για την ανώτερη κατηγορία

realme: Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για την XIAOMI της σύγχρονης εποχής, θα έλεγα ότι μου θυμίζει την XIAOMI όταν πρωτοείχε λανσαριστεί στην Ελλάδα, συσκευές οικονομικές, προσιτές και πλέον με μια πλήρη γκάμα, από την πιο φθηνή κατηγορία προς τις πιο ακριβές. Ξαδερφάκι της XIAOMI θα έλεγα, ίσως όμως ποιοτικά, ένα κλικ χαμηλότερα

TCL: Σχετικά καινούργια εταιρεία όμως, είδα ότι πρόκειται για την μαμά εταιρεία της Alcatel συνεπώς, μακριά και αγαπημένοι….

Oppo & Vivo: Οι εταιρείες για τις οποίες δεν έχω σαφή εικόνα και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω την εντύπωση ότι η Vivo, είναι η πιο premium από τις δύο.

Motorola & Nokia: Γνώριμοι από τα παλιά όμως, σχετικά καινούργιοι στην αγορά των smartphones αλλά, δεν ξέρω αν αξίζουν οι προτάσεις τους. Ξέρω ότι έχουν προσιτές οικονομικά συσκευές, δεν ξέρω όμως κατά ποσό αξίζουν και γενικά, σε αυτή την κατηγορία τιμών που κινούνται, δε νομίζω να υπάρχουν αξιόλογες επιλογές γενικότερα, θα με ενδιέφερε όμως η γνώμη κάποιου που έχει επαφή με κάποια από τις δύο αυτές μάρκες.

 

Γενικά, θα με ενδιέφερε η πρόταση της Motorola καθώς, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου συσκευή της εταιρείας συνεπώς, για την εμπειρία, θα τη δοκίμαζα, δεν ξέρω αν αξίζει. Έξυπνη η επαναφορά του ονόματος razr στην γκάμα της, τώρα που υπάρχει και το ενδιαφέρον για τα αναδιπλούμενα τηλέφωνα, ίσως είναι κάτι που θα δοκίμαζα, ειδικά μιλώντας για τη Motorola, που έχει εμπειρία στα αναδιπλούμενα τηλέφωνα….

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι motorola είναι καλύτερη στην ίδια κατηγορία τιμής από xiaomi και realme μακράν. Από θέμα ποιότητας θα έλεγα πρώτη motorola, μετά realme, μετά xiaomi και τελευταία poco.

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 11:13 ΜΜ, tsimisde said:

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες. Ασχολούμαι χρόνια με τον χώρο της κινητής τηλεφωνίας και γενικά γνωρίζω αρκετά όμως, έχω χάσει εξελίξεις και δεν γνωρίζω πράγματα για τους νεότερους παίκτες. Πέρυσι που αγόρασα καινούργια συσκευή, αποφάσισα να στηρίξω έναν από τους «κλασικούς» παίκτες, τη Samsung και δεν έψαξα και πάρα πολύ τις εναλλακτικές μου και θα ήθελα λίγο να με διαφωτίσετε. Δεν επείγομαι για αντικατάσταση τηλεφώνου αλλά για όταν προκύψει, ας γνωρίζω κάποια πράγματα. Έχω δει διαφορά reviews, θα γράψω συνοπτικά τι εικόνα έχω σχηματίσει για την κάθε φίρμα και θα μου πείτε αν είναι σωστή η όχι η προσέγγιση μου για την καθεμία. 
 

POCO: Θυγατρική εταιρεία της XIAOMI, η οποία, προσφέρει σε προσιτές τιμές, χαρακτηριστικά κινητών ανώτερης κατηγορίας και γενικά, είναι ανώτερης ποιότητας XIAOMI, απευθύνονται κυριως σε gamers και όσους ενδιαφέρονται για φωτογραφίες.

OnePlus: Μια εταιρεία η οποία κυρίως ποντάρει στην ανώτερη κατηγορία τιμής, πουλώντας ναυαρχίδες, κινητά για την ανώτερη κατηγορία

realme: Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για την XIAOMI της σύγχρονης εποχής, θα έλεγα ότι μου θυμίζει την XIAOMI όταν πρωτοείχε λανσαριστεί στην Ελλάδα, συσκευές οικονομικές, προσιτές και πλέον με μια πλήρη γκάμα, από την πιο φθηνή κατηγορία προς τις πιο ακριβές. Ξαδερφάκι της XIAOMI θα έλεγα, ίσως όμως ποιοτικά, ένα κλικ χαμηλότερα

TCL: Σχετικά καινούργια εταιρεία όμως, είδα ότι πρόκειται για την μαμά εταιρεία της Alcatel συνεπώς, μακριά και αγαπημένοι….

Oppo & Vivo: Οι εταιρείες για τις οποίες δεν έχω σαφή εικόνα και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω την εντύπωση ότι η Vivo, είναι η πιο premium από τις δύο.

Motorola & Nokia: Γνώριμοι από τα παλιά όμως, σχετικά καινούργιοι στην αγορά των smartphones αλλά, δεν ξέρω αν αξίζουν οι προτάσεις τους. Ξέρω ότι έχουν προσιτές οικονομικά συσκευές, δεν ξέρω όμως κατά ποσό αξίζουν και γενικά, σε αυτή την κατηγορία τιμών που κινούνται, δε νομίζω να υπάρχουν αξιόλογες επιλογές γενικότερα, θα με ενδιέφερε όμως η γνώμη κάποιου που έχει επαφή με κάποια από τις δύο αυτές μάρκες.

 

Γενικά, θα με ενδιέφερε η πρόταση της Motorola καθώς, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου συσκευή της εταιρείας συνεπώς, για την εμπειρία, θα τη δοκίμαζα, δεν ξέρω αν αξίζει. Έξυπνη η επαναφορά του ονόματος razr στην γκάμα της, τώρα που υπάρχει και το ενδιαφέρον για τα αναδιπλούμενα τηλέφωνα, ίσως είναι κάτι που θα δοκίμαζα, ειδικά μιλώντας για τη Motorola, που έχει εμπειρία στα αναδιπλούμενα τηλέφωνα….

Έχω εδώ και δύο χρόνια tcl και είναι ότι ποιο αξιόπιστο είχα σε κινητό.οκ δεν παίρνει εύκολα αναβαθμίσεις αλλα όλα δουλεύουν ρολόι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 30/7/2023 at 1:58 ΜΜ, Orbit21 said:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 500 600

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιαφορο

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; οχι ΚΙΝΑ

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ΝΑΙ 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?  IR BLASTER

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; ΕΛΛΗΝΙΚΟ

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.AMOLED ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΗΧΟ

😎 Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ΤΑΧΎΤΗΤΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ GAMING

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. P30 PRO

 

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ P30 PRO?????? 

Κανεις???????? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Orbit21 said:

Κανεις???????? 

Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις μια συσκευή από Ελλάδα με την επίσημη εγγύηση κ το κινητό που σε ευχαριστεί καλύτερα να κρατάς στο χέρι σου.  Έτσι θα το διαλέξεις για να το ευχαριστηθεις, αυτό που σου αρέσει πολύ.  Πλέον όλα τα κινητά πάνω κάτω στα λεφτά αυτά μια χαρά σου κάνουν την δουλειά.  Ποτέ δεν πρόκειται να βρεις την καλύτερη συσκευή γιατί δεν υπάρχει, εκεί που υπερτερεί η μία, υστερεί η άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...