Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως hotspot;

 

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Nokia 8110, με τιμή 50 - 55 ευρώ.

Κρατάει η μπαταρία του αρκετά για hot spot?Έχει καλό σήμα?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lenovo tab M10 - 10inch, 3/32 gb, Snapdragon 450, 4850mah, στα 179 ευρώ.

 

Xiaomi Mi Pad 4 - 8inch, 4/64 gb, Snapdragon 660, 6000mah, στα 241 ευρώ. (δεν θέλω να μπλέξω με Κίνα αλλά δεν παίζει και τεράστια διαφορά για να αξίζει ο κόπος)

 

Το Mi Pad 4 παρότι είναι μοντέλο 2018 είναι καλύτερο σε σπεκς και πιο future proof σε αναβάθμιση. Το ενημερώνει η Xiaomi εν αντιθέσει με τη Lenovo που είναι για τα πανηγύρια. Είχα ξανά Lenovo tablet.

 

Ποιο θα παίρνατε σε αυτά τα λεφτά; Κάποια δική σας πρόταση;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi A3

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η Global version έχει ελληνικά; Το φθηνότερο διαθέσιμο είναι στα 160. Έλεγα τα 150 να είναι ταβάνι. Αν υπάρχει και καποια πρόταση για κάτι φθηνότερο καλοδεχούμενη!

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Είχα τον ίδιο ενδοιασμό λόγω μπαταρίας, αλλά ως κάτοχος OP6 θεωρώ ότι θα κινείται στα ίδια επίπεδα η απόδοσή της.

Επομένως, σε όλα τα υπόλοιπα, και ειδικά στην κάμερα, που είναι το βασικό ζητούμενο, όντως είναι καλύτερη συσκευή.

Αν εξαιρέσουμε το μεγάλο notch, που δεν χαλιομαστε, νομίζω ότι καταλήξαμε στο mi 8.

Ευχαριστώ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το mi 8 είναι κατά πολύ καλύτερο στην κάμερα σε σχέση με το mi 9 lite? Επίσης, αν μπορεί να διαθέσει κάποιος μέχρι 270 ευρώ, το mi 9T αξίζει για αγορά? Πάντα έχοντας ως προτεραιότητα την κάμερα και την all-around ποιότητα της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ελληνικά κανονικά. Νομίζω αξίζει αυτήν την υπέρβαση. Αν πάλι το ταβάνι είναι αυστηρά <150 Κοίτα το alcatel 3x ή το redmi 8. Νομίζω όμως ότι είναι αρκετά κατώτερα από το MiA3 και σε επεξεργαστή και σε κάμερα.

 

Edit: Παίζει και το, λίγο παλιό, Motorola One Dual (το αναφέρω γιατί είχε Motorola) στα 150 ευρώ αλλά και για αυτό ισχύει ότι και για τα alcatel και redmi σε σχέση με το Mi A3.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το 8110 φαίνεται καλή περίπτωση. Άλλη επιλογή;

Το τηλέφωνο θα χρησιμοποιηθεί για κλήσεις αλλά και ως hotspot μιας και το συγκεκριμένο νούμερο έχει αρκετά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας παλιότερα για κάτι τέτοιο έχω δει αυτό : https://www.skroutz.gr/s/20259793/Energizer-Energy-E241S-4GB.html

 

Δεν το έχω, απλά μου φαίνεται σε καλή τιμή. Δεν είναι αδιάβροχο-ανθεκτικό, ωστόσο.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες το LG V10 μου θα κλείσει 4ετία και παρότι ακόμα δουλεύει (!!) απρόσκοπτα είναι καιρός να αρχίσω να ψάχνομαι για το επόμενο. Όπως καταλάβατε είμαι τύπος που δεν αλλάζω τις συσκευές μου συχνά και γι' αυτό ακριβώς δεν τσιγκουνεύομαι τα χρήματα όταν αγοράζω (μέχρι ενός ορίου φυσικά...)

Λοιπόν θα ήθελα το επόμενο κινητό μου να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

1. Απαραιτήτως :

- Android

- Οθόνη oled στις +6 ίντσες

- Δυνατό επεξεργαστή και επαρκή RAM (δεν παίζω παιχνίδια, αλλά θέλω να εκτελεί ταυτόχρονα αρκετές εφαρμογές)

- Πολύ καλές φωτογραφίες και video, απαραίτητος ο ευρυγώνιος φακός και OIS

- Ράδιο FM

- είτε δυνατότητα MicroSd είτε μεγάλη ROM (128 τουλάχιστον)

 

2. Ευπρόσδεκτα :

- dual sim

- Υπέρυθρες

- ασύρματη φόρτιση

- κάποια αδιαβροχοποίηση

 

Mου αρέσει πολύ to REALME X2 Pro. Κάποια άλλη συσκευή μπορείτε να προτείνετε που να καλύπτει τα παραπάνω ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες το LG V10 μου θα κλείσει 4ετία και παρότι ακόμα δουλεύει (!!) απρόσκοπτα είναι καιρός να αρχίσω να ψάχνομαι για το επόμενο. Όπως καταλάβατε είμαι τύπος που δεν αλλάζω τις συσκευές μου συχνά και γι' αυτό ακριβώς δεν τσιγκουνεύομαι τα χρήματα όταν αγοράζω (μέχρι ενός ορίου φυσικά...)

 

Λοιπόν θα ήθελα το επόμενο κινητό μου να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

 

1. Απαραιτήτως :

 

- Android

 

- Οθόνη oled στις +6 ίντσες

 

- Δυνατό επεξεργαστή και επαρκή RAM (δεν παίζω παιχνίδια, αλλά θέλω να εκτελεί ταυτόχρονα αρκετές εφαρμογές)

 

- Πολύ καλές φωτογραφίες και video, απαραίτητος ο ευρυγώνιος φακός και OIS

 

- Ράδιο FM

 

- είτε δυνατότητα MicroSd είτε μεγάλη ROM (128 τουλάχιστον)

 

 

 

2. Ευπρόσδεκτα :

 

- dual sim

 

- Υπέρυθρες

 

- ασύρματη φόρτιση

 

- κάποια αδιαβροχοποίηση

 

 

 

Mου αρέσει πολύ to REALME X2 Pro. Κάποια άλλη συσκευή μπορείτε να προτείνετε που να καλύπτει τα παραπάνω ?

Αν και δεν έθεσες budget, θα σου έλεγα να κοιτάξεις το LG V40. Dual SIM αυτή τη στιγμή στο skroutz έχει 392€. Σίγουρα θα είσαι οκ, εφόσον πρόκειται για μια από τις καλύτερες ναυαρχίδες της αγοράς, άσχετα με το ότι δεν πούλησε.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας, αρχίσα να ασχολούμαι με αυτα από band2 Huawei,xiaomi mi band3,πήρα και ένα bakeey a6 μάπα...το θέλω για εργασία μιας και είμαι με μουτζουρες θέλω κάτι να μπορώ να δω ποιός με παίρνει να απαντήσω τή κλήση μέσω των ακουστικών μου χωρίς να βγάζω το κινητό από την τσέπη,άντε και οι παλμοί καί τά βήματα αν και δεν έχουν ακρίβεια,δε θα με χάλαγε και αδιάβροχο,όλα τα άλλα δεν με απασχολούν.δε θέλω να δώσω πάνω από 60€ μιας και στραπατσαρωνται στη δουλειά.

 

Έχω βρεί amazfit bip, miband4,(Ελλάδα)

 

Kospet probe kai microwear l9 (Κίνα) αν έχει άλλος πρόταση δεκτή.

Φίλε μου ήμουν κι εγώ σε ψάξιμο για τους ίδιους λόγους με εσένα. Κατέληξα στο amazfit bip. Τα πολύ θετικά του είναι:

 

-- μπορείς να επιλέξεις οποιαδήποτε εφαρμογή θέλεις για να σου στέλνει ειδοποιήσεις. Σημαντικό είναι πως σου δείχνει και το περιεχόμενο, ενώ τα κρατάει και για να τα δεις πάλι.

 

-- όταν σου χτυπάει κλήση έχεις δυνατότητα να κάνεις είτε απόρριψη είτε σιγαση, όπου σταματάει και η δόνηση και ο ήχος του κινητού. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΌ: Για να σου δείχνει το όνομα καλουντος, είναι ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ η γλώσσα κινητού να είναι στα αγγλικά.

 

-- ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ το γεγονός ότι η ώρα του φαίνεται όλη την ώρα, λόγω της e-ink οθόνης. Ωστόσο έχει την δυνατότητα με το γύρισμα του καρπού να φωτίζει η οθόνη, κάτι το οποίο μπορείς να προγραμματίσεις ποιες ώρες να είσαι 5 ενεργό ή αν θες συνέχεια.

 

-- Η μπαταρία του είναι τεράστια. 5 μέρες και έχει πάνω από 50% με συνεχή σύνδεση με το κινητό, ακόμη και το βράδυ για την παρακολούθηση του ύπνου.

 

Αρκετά watch faces, αλλά οκ κάποια δεν είναι ωραίας αισθητικής.

 

-- ΑΡΝΗΤΙΚΟ το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει πλήρως τους ελληνικούς χαρακτήρες, κυρίως το τελικό σίγμα και τους τονισμένους χαρακτήρες. Ωστόσο υπάρχει ήδη fix από την ελληνική κοινότητα, που είναι πολύ εύκολο και μάλιστα μεταφράζει όλα τα πεδία του ρολογιού. Εγώ ωστόσο δεν μπήκα στην διαδικασία, γιατί δε μου είναι πρόβλημα, καθώς κυρίως ήθελα να βλέπω ποιος μου στέλνει, για το αν θα βγάλω να απαντήσω.

 

Στο χέρι μου είναι άνετο, ενώ είναι και αρκετά όμορφο, χωρίς να κάνει μπαμ.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για φίλο τωρινό κάτοχο S9 plus. Έχει πιστωτικό σε Κωτσοβολο και είναι ανάμεσα σε αυτά τα 2. Χρήση ομιλία, surf, chat,fb, and insta email, Office, and μουσική αρκετή και φωτός ερασιτεχνικά. Ρωτάω εσάς γιατί δεν έχω ιδέα τι να του προτείνω. Πάντα Android είχε αλλά σκέφτεται για μετάβασγ σε ios. Εγω του είπα p30 για μπαταρία και κάμερες και επειδή σιχαινομαι το ios αλλά πολύ περισσότερο το έκτρωμα που έχει στο πάνω μέρος της οθόνης. Οπότε δεν ειμαι αντικειμενικος.. Παρακαλώ βοήθεια..
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έθεσες budget, θα σου έλεγα να κοιτάξεις το LG V40. Dual SIM αυτή τη στιγμή στο skroutz έχει 392€. Σίγουρα θα είσαι οκ, εφόσον πρόκειται για μια από τις καλύτερες ναυαρχίδες της αγοράς, άσχετα με το ότι δεν πούλησε.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν είναι κακή ιδέα το V40 (πολύ καλό κινητό) αλλά έχει το μείον ότι είναι ήδη μοντέλο 2018... Και το V50 δεν είναι διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά..

 

Χθες κοιτούσα κατά σύμπτωση ένα review του Realme X2 pro. Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο. Θεωρω ότι θα μεινεις ευχαριστημένος.

 

Ναι, το Χ2 συγκεντρώνει σε μεγάλο ποσοστό όλα όσα θέλω. Και έμαθα ότι εντός των ημερών (μέχρι τα μέσα Φλεβάρη) θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα από επίσημο Έλληνα αντιπρόσωπο. Καλό αυτό (θεωρητικά τουλάχιστον) από θέμα service... :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένου κινητού, το οποίο να πληρεί τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

 

1. Dual sim

2. Mid-range ή "ξεπερασμένη" ναυαρχίδα

3. Να έχει όσο το δυνατόν πιο χαμηλό δείκτη ακτινοβολίας SAR τόσο στο κεφάλι όσο και στο σώμα

4. Να βγάζει αξιοπρεπή φωτογραφία σε όλες τις συνθήκες (όταν λέω αξιοπρεπή δεν είμαι φωτογράφος για να αντικαταστήσω dslr και να αλλά δεν θέλω κάτι απαράδεκτο με θόρυβο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και εσωτερικού χώρου)

5. Τιμή γύρω στα 130 € με ταβάνι (τραβηγμένο όσο δεν πάει) τα 150 €.

 

Οι υποψήφιοι (κατά την γνώμη μου)

 

1. Honor 8x

2. Honor 10

3. LG G6 (επειδή δεν βρίσκω δίκαρτα στην αγορά αλλά μόνο μονόκαρτα-θα έκανα τον συμβιβασμό να έπαιρνα μονόκαρτο και θα κουβαλούσα 2 κινητά μόνο και μόνο για την φωτογραφικές του ιδιότητες που έχει θεωρητικά λόγω OIS)

4. Xiaomi Μi A2

 

Ποιο θα προτείνατε από τα παραπάνω; Έχετε κάποιο άλλο να συμπληρώσετε;

Link to comment
Share on other sites

LG G6 από μένα...Είναι και με πιστοποίηση ΙΡ...

 

Αφου κοιτάς μεταχειρισμένο ρίξε μια ματιά στο Motorola One Vision,έχει πολύ καλή κάμερα για την κατηγορία του,και επειδή δεν είναι εμπορικό κινητό το βρίσκεις και στα 150€...

Το έχω σαν δεύτερη συσκευή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Το SAR κεφάλι/σώμα του Vision ποιο είναι;

Επειδή ανέφερες ότι το είχες ως 2η συσκευή, βολεύει να κουβαλάς μαζί σου δύο συσκευές;

Ο μοναδικός λόγος που το σκέφτομαι και εγώ είναι ότι καθώς λόγω οικογενειακού προβλήματος υγείας, πρέπει να έχω έναν αριθμό συνέχεια διαθέσιμο και να μην ξεμένω από μπαταρία.

Έως τώρα όταν έμενα από μπαταρία στο dual sim που είχα, είχε ως αποτέλεσμα να έμενα εντελώς και από συσκευή.

Edited by yiankap74_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω ένα εκ των LG g6 και honor 10. Το g6 είναι πιο ολοκληρωμένο κινητό, αλλά δεν αναμένεται να έχει περεταίρω υποστήριξη λογισμικού. Το honor 10 από την άλλη αναμένεται να πάρει Android 10. Μια επιπλέον παράμετρος είναι και η εγγύηση. Αν πχ το honor έχει ακόμα εγγύηση μπορείς με λίγα χρήματα να αλλάξεις μπαταρία.

Και θα συμφωνήσω με το φίλο, τσέκαρε και το Motorola ή και το Mi a3, το οποίο πιστεύω σε καλύπτει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξω μπαταρία στο Honor 10; Για λόγους ανανέωσης ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σειρά που επιβάλλει την αλλαγή μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξω μπαταρία στο Honor 10; Για λόγους ανανέωσης ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σειρά που επιβάλλει την αλλαγή μπαταρίας;

 

Δεν έχει να κάνει με το honor αλλά με το ότι μια μεταχειρισμένη συσκευή θα έχει κάνει όσο το δυνατόν κάποιες φορτίσεις με αποτέλεσμα να έχει πέσει η αυτονομία.

 

Για μένα πάντως το δύο συσκευές δεν βολεύει. Έχεις μια συσκευή που την έχεις πάντα μαζί, δεν ψάχνεις να κουβαλάς και τη 2η και ελέγχεις την αυτονομία μιας.

 

Όσους ξέρω με δύο συσκευές πιο πιθανό είναι να ξεμείνουν από μπαταρία λόγω αμέλειας στην δεύτερη συσκευή παρά όσους είναι με δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω επιδοτηση αποκλειστικα στον κωτσοβολο, €190 για οποια συσκευη θελω ή μπορω να παρω δωρεαν το readmi note 8pro (που το πουλαει ο κωτσο €288) και θελω την βοηθεια σας.

 

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. ως €300

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Δεν με πειραζει

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αποκλειστικα απο κωτσοβολο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα). Ναι, θελω και 800αρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Καλο θα ηταν να εχει splashproof και faceid η καμια αλλη γκατζετια αλλα για τον χαβαλε περισσοτερο και για να χαζευω. Ραδιοφωνο επισης και NFC καλα αλλα οχι απαραιτητα.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; φανταζομαι ολες οι συσκευες θα εχουν ελληνικα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Προφανως με ενδιαφερει αλλα και να μην εχει..

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Καμερα, αυτονομια, ταχυτητα, βαρυ, gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. P9lite

 

Κυριο κριτηριο θα ειναι η καμερα, σε μεγαλο βαθμο. Απο το να βγαζει καλες νυχτερινες φωτογραφιες σε καποιο μπαρακι μεχρι ωραιες και φωτεινες σε καποια εκδρομη στο βουνο.

Επισης εχω φορτιστη και σε γραφειο και σε αυτοκινητο και σπιτι αλλα δεν θελω να εχω τοση εξαρτιση απο το καλωδιο

Θελω να πιστευω οτι κανενα δεν θα κολλαει, τουλαχιστον σε σχεση με αυτο που εχω ως τωρα αλλα να μην φοβαμαι να του φορτωσω εφαρμογες

 

Δεν με νοιαζει αν θα ειναι dual ή αν θα εχει ασυρματη φορτιση.

 

Οποτε κυριως καλη καμερα αλλα και να μην ξεφευγει σε τιμη απο την επιδοτηση που εχω. Για το rm 8pro ο μοναδικος λογος που το σκεφτομαι ειναι οτι εχω ακουσει καποια αρνητικα για την καμερα. Η υπερεπιδοτηση που εχει ειναι ομως μεγαλο δελεαρ.

Να το δω για P30 lite, Α50 ή κατι αντιστοιχο? Αξιζει????

Edited by gasgounis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Ψάχνω συσκευή έως €200 , μεταπηδώντας από Xiaomi MiA2 , με κύρια ζητούμενα :

 

- καλύτερη αυτονομία

- ακόμα καλύτερη κάμερα

 

Τι αξίζει ΑΥΤΗ τη στιγμή , μόνο από Ελλάδα ενδιαφέρομαι , σε ποια συσκευή να στραφώ ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...