Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κινητο μου υποστηριζει wifi calling .... αλλα η cosmote δεν κανει τιποτα ... να το ενεργοποιησει ... υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο ;;

 

Οδηγίες Ενεργοποίησης

ΒΗΜΑ 1: Ενεργοποίησε την υπηρεσία με SMS στέλνοντας WIFICALL στο 1333

ΒΗΜΑ 2: Αφού λάβεις SMS επιβεβαίωσης, επιβεβαίωσε ότι έχεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού και κάνε επανεκκίνηση στη συσκευή σου.

ΒΗΜΑ 3: Για τις iPhone συσκευές, ακολούθησε τις οδηγίες ρυθμίσεων εδώ, ενώ για Android συσκευές, ακολούθησε τις οδηγίες ρυθμίσεων εδώ.

 

Μπορείς επίσης να παρακολουθήσεις το σχετικό video με τις οδηγίες ενεργοποίησης για iPhone συσκευές εδώ ή για Android εδώ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το υποστηρίζουν τα xiaomi, αφού αν κάνεις πατέντα με άλλο κινητό ή ενεργοποίηση από το 13888 παίζει κανονικά στα περισσότερα.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το υποστηρίζουν τα xiaomi, αφού αν κάνεις πατέντα με άλλο κινητό ή ενεργοποίηση από το 13888 παίζει κανονικά στα περισσότερα.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

 

:lol: :chair:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το υποστηρίζουν τα xiaomi, αφού αν κάνεις πατέντα με άλλο κινητό ή ενεργοποίηση από το 13888 παίζει κανονικά στα περισσότερα.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

 

Ξαναγράφω την ίδια πληροφορία που είχα γράψει και παλαιότερα στο ίδιο thread.

Η Cosmote έχει ποστάρει τις ρυθμίσεις VoLTE/voWiFi στην database του GSM-A.

Όλοι οι κατασκευαστείες έχουν πρόσβαση εκεί και οφείλουν να τις ακολουθούν.

Αν η Xioami τις ακολουθούσε, θα έπαιζε χωρίς χακιές.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω την ίδια πληροφορία που είχα γράψει και παλαιότερα στο ίδιο thread.

Η Cosmote έχει ποστάρει τις ρυθμίσεις VoLTE/voWiFi στην database του GSM-A.

Όλοι οι κατασκευαστείες έχουν πρόσβαση εκεί και οφείλουν να τις ακολουθούν.

Αν η Xioami τις ακολουθούσε, θα έπαιζε χωρίς χακιές.

 

Φήμες λένε ότι περιμένουν τη μετάφραση στα κινέζικα:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω την ίδια πληροφορία που είχα γράψει και παλαιότερα στο ίδιο thread.

 

Η Cosmote έχει ποστάρει τις ρυθμίσεις VoLTE/voWiFi στην database του GSM-A.

 

Όλοι οι κατασκευαστείες έχουν πρόσβαση εκεί και οφείλουν να τις ακολουθούν.

 

Αν η Xioami τις ακολουθούσε, θα έπαιζε χωρίς χακιές.

 

 

 

Ναι, αλλά ο Μητσος από το Μενιδι πως έχει βολτε στο ΜΙ Μιξ 2 καστομ ρομ του;

Α;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Honor 7A από e-shop.gr (άρα για άλλες χώρες, παραεισαγωγή) ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία μέσω SMS.

H Huawei φαίνεται ότι πάει πολύ καλά στην υποστήριξη των ρυθμίσεων της Cosmote για το VoLTE της.

 

Να ενημερώσω πως σε Nokia 2 που βγήκε επίσημο update σε oreo, αν περαστεί χάνεται το VoLTE/VoWIFI. Το καλό είναι πως για να γίνει update το ζητάς από σελίδα της Nokia όπου έχει τη δυνατότητα για downgrade σε 7.1.1 .

Το δικό μου πήγε σέρβις και άλλαξε πλακέτα, και όταν ήρθε φορούσε 7.1.1 με ενημέρωση ασφαλείας Αυγούστου 2018. Έκανε 4-5 updates και έφτασε στον Φλεβάρη του 19, και VoLTE δουλεύει κανονικά, χωρίς καμία πατέντα να χρειάζεται.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω νέα λίστα, με λίγες προσθήκες και μικρές αλλαγές.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

To eshop πουλάει και συσκευές με την ένδειξη GR και όχι EU όποτε δεν είναι απαραίτητα από άλλη χώρα.
Αν πάρεις τηλ θα σου που ότι υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα κι έχει ελληνικό μενού :)

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το υποστηρίζουν τα xiaomi, αφού αν κάνεις πατέντα με άλλο κινητό ή ενεργοποίηση από το 13888 παίζει κανονικά στα περισσότερα.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

έχεις την καλοσύνη να μας πεις πως ακριβώς γίνεται?έχω το redmi note 4.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και cubot μπορεί να τα πάει καλά..Μόνο η xioami είναι για τα πανηγύρια όπως και η baseband τους..

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

έχεις την καλοσύνη να μας πεις πως ακριβώς γίνεται?έχω το redmi note 4.
Ενεργοποιείς την υπηρεσία σε συμβατή συσκευή και μετά ανοίγεις τον διακόπτη volte στις ρυθμίσεις (με έναν κωδικό, έχει κλείδωμα χώρας) και προσθέτεις στον τύπο APN το ims. Παίζει κανονικά σε Redmi Note 5.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες το VoWIFI μου κάνει νερά -ιδιαίτερα σπίτι- και δε γνωρίζω τί να κοιτάξω για να κάνω troubleshooting.

 

Η συσκευή δείχνει στις ρυθμίσεις πως όλα είναι όπως πρέπει για το VoWifi, internet έχω, αλλά η υπηρεσία δε λειτουργεί.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες το VoWIFI μου κάνει νερά -ιδιαίτερα σπίτι- και δε γνωρίζω τί να κοιτάξω για να κάνω troubleshooting.

 

 

 

Η συσκευή δείχνει στις ρυθμίσεις πως όλα είναι όπως πρέπει για το VoWifi, internet έχω, αλλά η υπηρεσία δε λειτουργεί.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο router μπας και στρώσει!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To eshop πουλάει και συσκευές με την ένδειξη GR και όχι EU όποτε δεν είναι απαραίτητα από άλλη χώρα.

Κοιτάω τώρα την συσκευασία ενός Huawei Honor 7S από το Πλαίσιο. Δεν υπάρχει ένδειξη για οποιαδήποτε χώρα, μόνο "This device may be operated in all members of the EU". Επίσης, η συσκευασία αναγράφει τα στοιχεία των εισαγωγέων της Huawei σε 10 ευρωπαϊκές χώρες, συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας. Φαίνεται ότι η Huawei δίνει το ίδιο σε όλη την Ευρώπη.

Περιέργως, έχει επιπλέον αυτοκόλλητο στα ελληνικά, με τα περιεχόμενα της συσκευασίας, τα στοιχεία του Τσέχου εισαγωγέα και του διανομέα τους.

 

ΥΓ: Αγοράσθηκε εχθές στο κατάστημα της Ευκαρπίας και έδωσαν δώρο μία θήκη σιλικόνης.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση στο router μπας και στρώσει!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To πρώτο που έκανα. Ύστερα έκανα και ένα στην συσκευή αλλά τρίχες.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε pixel 1 και σε pixel 3xl λειτουργει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα διαπίστωσα πιθανότητα conflict μεταξύ WiFi calling και χρήσης Twin SIM (σε καρτοκινητό what's up). Ρίξτε εδώ μια ματιά μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7795329#post7795329

 

Συγκεκριμένα, σε Νοkia 8 που μέχρι στιγμής λειτουργούσε μια χαρά και το VoLTE και το WiFi calling, άλλαξα τη nanoSIM ποιου είχα μέχρι σήμερα σε Twin SIM. Από το πρωί είχα ένα σωρό χαμένες εισερχόμενες κλήσεις όταν είχα τη γραμμή γυρισμένη σε 2G (χωρίς VoLTE/VoWiFi). Με το που άνοιγα είτε το VoLTE είτε το VoWiFi, κανονικά οι κλήσεις όλες. Με απενεργοποίηση εντελώς του WiFi calling με το λεκτικό, όλα μια χαρά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα διαπίστωσα πιθανότητα conflict μεταξύ WiFi calling και χρήσης Twin SIM (σε καρτοκινητό what's up). Ρίξτε εδώ μια ματιά μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7795329#post7795329

 

Συγκεκριμένα, σε Νοkia 8 που μέχρι στιγμής λειτουργούσε μια χαρά και το VoLTE και το WiFi calling, άλλαξα τη nanoSIM ποιου είχα μέχρι σήμερα σε Twin SIM. Από το πρωί είχα ένα σωρό χαμένες εισερχόμενες κλήσεις όταν είχα τη γραμμή γυρισμένη σε 2G (χωρίς VoLTE/VoWiFi). Με το που άνοιγα είτε το VoLTE είτε το VoWiFi, κανονικά οι κλήσεις όλες. Με απενεργοποίηση εντελώς του WiFi calling με το λεκτικό, όλα μια χαρά.

 

Έχω twin εδώ και χρόνια, δεν έχω θέμα με volte, wifi calling, ή μάλλον δεν είχα μέχρι πριν δύο εβδομάδες γιατί τελευταία είναι συνέχεια σε volte ενώ θα έπρεπε να ειναι wifi, σε xz1 με την τελευταία ενημέρωση. Με το xz1 είχα και πριν κάποια μικροπροβλήματα με το wifi calling αλλά τώρα τελευταία είναι μόνιμα σε volte, μετα από επανεκκίνηση λειτουργεί για λίγο αλλά μετά ξανά μόνιμα σε volte

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ξέρετε αν υπάρχει υποστήριξη wifi calling σε OnePlus 3t?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σήμερα διαπίστωσα πιθανότητα conflict μεταξύ WiFi calling και χρήσης Twin SIM (σε καρτοκινητό what's up). Ρίξτε εδώ μια ματιά μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7795329#post7795329

 

Συγκεκριμένα, σε Νοkia 8 που μέχρι στιγμής λειτουργούσε μια χαρά και το VoLTE και το WiFi calling, άλλαξα τη nanoSIM ποιου είχα μέχρι σήμερα σε Twin SIM. Από το πρωί είχα ένα σωρό χαμένες εισερχόμενες κλήσεις όταν είχα τη γραμμή γυρισμένη σε 2G (χωρίς VoLTE/VoWiFi). Με το που άνοιγα είτε το VoLTE είτε το VoWiFi, κανονικά οι κλήσεις όλες. Με απενεργοποίηση εντελώς του WiFi calling με το λεκτικό, όλα μια χαρά.

 

Η Twin SIM είναι μια μαϊμουδιά που το δίκτυο δεν έχει την _ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ_ ιδέα ότι είναι δύο διαφορετικά σιμάκια εκεί έξω, βλέπει μόνο ένα κωδικό SIM.

Πολύ δύσκολο να είναι το twin SIM το θέμα, πιστεύω ότι έφαγε απλά κόλλημα το IMS με την αλλαγή SIM.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το WiFi calling ώστε να σε ξεχάσει ο IMS και μετά να το ενεργοποιήσεις πάλι ώστε να τρέξει πάλι η διαδικασία να σε μάθει από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η Twin SIM είναι μια μαϊμουδιά που το δίκτυο δεν έχει την _ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ_ ιδέα ότι είναι δύο διαφορετικά σιμάκια εκεί έξω, βλέπει μόνο ένα κωδικό SIM.

Πολύ δύσκολο να είναι το twin SIM το θέμα, πιστεύω ότι έφαγε απλά κόλλημα το IMS με την αλλαγή SIM.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το WiFi calling ώστε να σε ξεχάσει ο IMS και μετά να το ενεργοποιήσεις πάλι ώστε να τρέξει πάλι η διαδικασία να σε μάθει από την αρχή.

 

Το έχω απενεργοποιήσει το WiFi Calling με το αντίστοιχο λεκτικό (END WIFICALL στο 1333) και έχω κανονικά εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις μόνο μέσω 2G, κάτι που δεν είχα σήμερα με το που έβαλα τις νέες SIM. Θα το αφήσω μερικές μέρες στην ησυχία του να δω πώς ρολάρει, και θα το ενεργοποιήσω ξανά.

 

Ίσως φταίει αυτό τελικά. Πέρσι το Μαΐο που είχα πάρει τη συσκευή μου, πρώτα του έβαλα τη nanoSIM και λίγες μέρες μετά ενεργοποίησα το WiFi Calling. Σήμερα ξαφνικά με το Wifi Calling ενεργοποιημένο είδε ξαφνικά καινούρια SIM, ίσως γι' αυτό σκάλωσε. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε pixel 1 και σε pixel 3xl λειτουργει?

Καλησπέρα παιδιά ξέρετε αν υπάρχει υποστήριξη wifi calling σε OnePlus 3t?

Ελπίζουμε κάποιος ιδιοκτήτη τους να στείλει το δωρεάν sms και να μας πει. :)

Για να ενημερώσουμε και την σελίδα 12. :happy:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε κάποιος ιδιοκτήτη τους να στείλει το δωρεάν sms και να μας πει. :)

Για να ενημερώσουμε και την σελίδα 12. :happy:

 

Για το 3τ ισχύει ότι και στα υπόλοιπα μοντέλα της OnePlus

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα στο οποίο βρήκα λύση.

 

Η λύση ήταν να στείλω μήνυμα στο 1333 ENDGAME (lol jk :p ) END WIFICALL και μόλις λάβω απάντηση πως η υπηρεσία απενεργοποιήθηκε να ξαναστείλω για ενεργοποίησή της.

Βέβαια μεταξύ των δύο μηνυμάτων μου άφησα ένα 10ωρο να περάσει και πλεόν το VoWIFI λειτουργεί κανονικά.

Παραδόξως, το VoLTE δεν είχε κανένα πρόβλημα όσο είχα θέματα με το VoWIFΙ.

 

Tην λύση την εφάρμοσα παίρνοντας έμπνευση από το ποστ του χρήστη @georgemv.

Thanks mate! :cool:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...