Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιρνεις το 13700 πρεπει να στο ανοίξουν αυτοι εφοσον φυσικά έχεις συμβολαιο και υποστηριζόμενη συσκευή.

Για την κοκκινη ρωτας/κοιτας στο νημα της...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις iphone, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν έχεις Android κάνεις τα παρακάτω:

Αφού το ενεργοποιήσεις από την εξυπηρέτηση πελατών, δημιουργείς ένα νέο APN (δεν το ορίζεις προεπιλεγμένο), με όνομα, APN και τύπο apn " ims ".

Αν έχεις xiaomi, πληκτρολογείς το *#*#volte#*#* για να εμφανιστεί ο διακόπτης.

Μετά από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου ενεργοποιείς τον διακόπτη και βλέπεις αν παίζει.

 

*Εάν έχεις Samsung, θα πρέπει το csc της συσκευής σου να είναι EUR, όχι COS ή VGR.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε πρόσφατα αγορασμένο xiaomi redmi 9s μου είχε ήδη ανοιγμένο- ενεργοποιημένο τον διακόπτη. Το κινητό φέρει το τελευταίο update Μαΐου έχει φυσικά android 10 και είναι του γιού μου. Το πήρα χθες έκανα κάτι δοκιμές είδα και τος διάφορες ρυθμίσεις για sim δίκτυα κλπ και μου έκανε εντύπωση τι γεγονός αυτό όπου default ήταν ενεργοποιημένος ο διακόπτης. Επίσης ακριβώς στο ίδιο σημείο με την ίδια κάρτα όταν την έβαλα στο redmi note 7 της γυναίκας οι μετρήσεις των δοκιμών ήταν πολύ πιο καλές στο 9ς ,όπου έβγαλε download 45Mbps με φτωχό όμως upload γύρω στο 1Mbps ενώ στο 7αρι έβγαλε 20 κάτι αλλά με καλύτερο upload κοντά στα 10 με 15Mbps. Μάλλον είναι εμφανές ότι χρησιμοποιούσαν διαφορετικές μπάντες αν και τα δύο υποστηρίζουν 4g κι όχι 4g+ που υπάρχει κανονικά στην περιοχή.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά εδώ και μερικές μέρες μέρες έχει ενεργοποιηθεί το volte σε f2go. Οι συσκευές που έχω είναι Samsung s10e και s20+. Για το vowifi έχουμε υπόψιν κάτι?

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί αλλά εδώ και μερικές μέρες μέρες έχει ενεργοποιηθεί το volte σε f2go. Οι συσκευές που έχω είναι Samsung s10e και s20+. Για το vowifi έχουμε υπόψιν κάτι?

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.

Άρχισαν να το δίνουν και στην καρτοκινητή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να υποθέσουμε ότι έχουν αρχίσει και δίνουν volte στα καρτοκινητα; ενδιαφέρον

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Πολύ καλή είδηση!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως δεν φαίνεται να λειτουργεί σε f2go σε συσκευή που με σιμ από what's up λειτουργούσε το volte

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται η ενεργοποίηση και μέσω messenger.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους φιλους. Πράγματι ήθελε ενεργοποίηση στο 13700

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστειλα αίτημα στο chat της wind για q αριθμό. Με ρώτησε τι συσκευή εχω. Μετά απο λίγο αφπυ μου είπε να περιμένω, μου ειπε οτι ενεργοποιηθηκε η υπηρεσία. Βέβαια δεν βλέπω ακόμα κάποια ένδοξη στο κινητό, ίσως πρέπει να περιμένω λιγο, δεν το ρώτησα.

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεκκίνηση την συσκευή σου

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγω την ενεργοποίηση VoLte σε F2G μου μέσω FB messenger.

 

Απλή διαδικασία και 10 λεπτα υπομονή και ένα restart του κινητού.

 

Σε xiaomi mi8 με τους γνωστούς κωδικους στο dialer για να εμφανιστούν οι σχετικές επιλογές του menu.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ. Άμεση ενεργοποίηση μεσω messenger σε samsung flip. Ενημερωτικά μου εμφανίζει ένδειξη Volte1 δίπλα στην ένδειξη 4g.
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα και στα κινητά των παιδιών, μέσω chat.

Πολύ καλή κίνηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεκκίνηση την συσκευή σου

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα αλλα τίποτα. Huawei P Smart Z εχω. Πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη, βλέπουν ενεργοποιημενο το Volte αλλα λεει μαλλον δεν το υποστηρίζει η συσκευή. Το αστείο ειναι οτι με αλλη εταιρεία παίζει μια χαρά. Ίσως παίζει ρολο οτι ειναι q. Θα δείξει.

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλα τίποτα. Huawei P Smart Z εχω. Πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη, βλέπουν ενεργοποιημενο το Volte αλλα λεει μαλλον δεν το υποστηρίζει η συσκευή. Το αστείο ειναι οτι με αλλη εταιρεία παίζει μια χαρά. Ίσως παίζει ρολο οτι ειναι q. Θα δείξει.

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

edit: Δοκίμασα στο ίδιο τηλέφωνο μια f2g που εχω αφού ενεργοποίησα πρώτα μεσω messenger το Volte και παίζει κανονικά. Δλδ η υπηρεσία λειτουργεί. Όταν όμως βάζω τη κάρτα της q, δεν ανοίγει η υπηρεσία. Άρα κάτι γίνεται με τους αριθμούς q προς ενημέρωση και των υπολοίπων,εάν τυχόν ενεργοποησουν και αυτοι

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο q νούμερο που έχω δεν εμφανίζει καν ρύθμιση για volte. Αντίθετα σε ένα f2g εμφανίζεται κανονικά. Δεν κάνω τίποτα βέβαια ακόμη γιατί έχω μηδενικό υπόλοιπο στο f2g, και από ότι θυμάμαι παλιότερα σε αυτήν την περίπτωση δεν κρατάει 4G δίκτυο ούτε καν στην αναμονή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...