Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ειναι λογικο να ενστερνιζεται μια εταιρια το τι γινεται γυρω της. Δεν ζει στο μεταιχμιο πια. Και ειναι καλο για μας τους καταναλωτες. Παντως για το xr που λέτε εγω δεν το θεωρω τιμιο στα λεφτα του.Σε τιμες αμερικης ναι μια χαρα ειναι. Βεβαια μην ξεχναμε οτι αν ειχαμε καλους μισθους δεν θα καναμε καν τη συζητηση. Αλλα με τα ΑΝ δεν γραφεται η ιστορια.

 

Μακαρι να ακουει τι γινεται γυρω της και να μας δωσει κατι ακομα καλυτερο. Aλλα ρε παιδια ειδα και huawei mate 20 pro στα 1000 ευρω και οχι ρε φιλε δεν αξιζει τοσα. Οταν δινεις τοσα για τη συσκευη αυτη ε πρεπει η apple να το βαλει πιο πανω.

 

Πέρα από το θέμα με τις οθόνες, δεν θεωρώ ότι το xr είναι ανώτερο από το mate 20 pro στα ίδια χρήματα σε καμία περίπτωση..η υποστήριξη και μόνο δεν μπορεί να ανεβάσει το κινητό τόσο πολύ ώστε να θεωρηθεί ανώτερο από ένα άλλο ανώτερο τεχνολογικά. Το xs max ναι είναι ανώτερο από το mate 20 pro αλλά μιλάμε και για μια αξιοσέβαστη διαφορά τιμής. Το ίδιο θεωρώ και για το note 9 σε σύγκριση με το xr στα ίδια χρήματα. Δε νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να βγάλει overall καλύτερο το xr..

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα με τις οθόνες, δεν θεωρώ ότι το xr είναι ανώτερο από το mate 20 pro στα ίδια χρήματα σε καμία περίπτωση..η υποστήριξη και μόνο δεν μπορεί να ανεβάσει το κινητό τόσο πολύ ώστε να θεωρηθεί ανώτερο από ένα άλλο ανώτερο τεχνολογικά. Το xs max ναι είναι ανώτερο από το mate 20 pro αλλά μιλάμε και για μια αξιοσέβαστη διαφορά τιμής. Το ίδιο θεωρώ και για το note 9 σε σύγκριση με το xr στα ίδια χρήματα. Δε νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να βγάλει overall καλύτερο το xr..

 

Το note 9 κόστιζε 1000+ όταν βγήκε

Μην κοιτάς τις σημερινές τιμές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα με τις οθόνες, δεν θεωρώ ότι το xr είναι ανώτερο από το mate 20 pro στα ίδια χρήματα σε καμία περίπτωση..η υποστήριξη και μόνο δεν μπορεί να ανεβάσει το κινητό τόσο πολύ ώστε να θεωρηθεί ανώτερο από ένα άλλο ανώτερο τεχνολογικά. Το xs max ναι είναι ανώτερο από το mate 20 pro αλλά μιλάμε και για μια αξιοσέβαστη διαφορά τιμής. Το ίδιο θεωρώ και για το note 9 σε σύγκριση με το xr στα ίδια χρήματα. Δε νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος να βγάλει overall καλύτερο το xr..

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Το iOS.

Για αυτόν που αγαπάει και ξέρει την αξία του iOS, τα παραπάνω τεχνολογικά χαρίσματα του mate 20 (εάν υπάρχουν) πάνε περίπατο.

Το βασικό για κάποιον που θα επιλέξει iPhone είναι πρωτίστως το iOS. Τα υπόλοιπα έπονται...

Για μένα π.χ...ακόμα και το iPhone se είναι "ανώτερο" από οποιοδήποτε Android. Απλά είμαι 42 χρονών...και δεν βλέπω τίποτα στην οθονίτσα του...:rolleyes:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Το iOS.

Για αυτόν που αγαπάει και ξέρει την αξία του iOS, τα παραπάνω τεχνολογικά χαρίσματα του mate 20 (εάν υπάρχουν) πάνε περίπατο.

Το βασικό για κάποιον που θα επιλέξει iPhone είναι πρωτίστως το iOS. Τα υπόλοιπα έπονται...

Για μένα π.χ...ακόμα και το iPhone se είναι "ανώτερο" από οποιοδήποτε Android. :rolleyes:

 

Τα ίδια ισχύουν και για μένα

Τι να κάνω την ασύρματη φόρτιση, τις τρελές κάμερες, τα giga ram, τις super οθόνες και άλλα πολλά εάν δεν έχω το εργαλείο "iPhone"

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το note 9 κόστιζε 1000+ όταν βγήκε

Μην κοιτάς τις σημερινές τιμές

 

Ακόμη τόσο κοστίζει χωρίς τις εκπτώσεις και εκτός σκρουτζ. Συγκρίνω την έκδοση 128 gb και στα δύο τηλέφωνα που έχουν παρόμοια τιμή. Παρότι είμαι apple fan, δεν μπορώ να μη δεχτώ ότι το note 9 είναι overall καλύτερο τηλέφωνο απ το xr (και νομίζω και η συντριπτική πλειονότητα reviewers και καταναλωτών)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Το iOS.

Για αυτόν που αγαπάει και ξέρει την αξία του iOS, τα παραπάνω τεχνολογικά χαρίσματα του mate 20 (εάν υπάρχουν) πάνε περίπατο.

Το βασικό για κάποιον που θα επιλέξει iPhone είναι πρωτίστως το iOS. Τα υπόλοιπα έπονται...

Για μένα π.χ...ακόμα και το iPhone se είναι "ανώτερο" από οποιοδήποτε Android. Απλά είμαι 42 χρονών...και δεν βλέπω τίποτα στην οθονίτσα του...:rolleyes:

 

To ios είνα ανώτερο του android, όμως σήμερα δεν υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ των 2. Πέρα από την υποκειμενική άποψή μας, δεν νομίζω ότι κάποιος θα θεωρήσει ότι το iphone se είναι ανώτερο του mate 20 pro. Στην ίδια τιμή εννοείται ότι η λογική επιλογή είναι να κατευθυνθείς σε apple μην κοροιδευόμαστε. Όταν όμως περάσει η day one και στους 6 μήνες το xs max έχει διαφορά 500 ευρώ περίπου στο skroutz από τις κορυφαίες ναυαρχίδες του android, οποιοσδήποτε θα έμπαινε σε σκέψεις, ιδίως αν δεν του περισσεύουν χρήματα.

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη τόσο κοστίζει χωρίς τις εκπτώσεις και εκτός σκρουτζ. Συγκρίνω την έκδοση 128 gb και στα δύο τηλέφωνα που έχουν παρόμοια τιμή. Παρότι είμαι apple fan, δεν μπορώ να μη δεχτώ ότι το note 9 είναι overall καλύτερο τηλέφωνο απ το xr (και νομίζω και η συντριπτική πλειονότητα reviewers και καταναλωτών)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

To ios είνα ανώτερο του android, όμως σήμερα δεν υπάρχει χαοτική διαφορά μεταξύ των 2. Πέρα από την υποκειμενική άποψή μας, δεν νομίζω ότι κάποιος θα θεωρήσει ότι το iphone se είναι ανώτερο του mate 20 pro. Στην ίδια τιμή εννοείται ότι η λογική επιλογή είναι να κατευθυνθείς σε apple μην κοροιδευόμαστε. Όταν όμως περάσει η day one και στους 6 μήνες το xs max έχει διαφορά 500 ευρώ περίπου στο skroutz από τις κορυφαίες ναυαρχίδες του android, οποιοσδήποτε θα έμπαινε σε σκέψεις, ιδίως αν δεν του περισσεύουν χρήματα.

 

Δεν το συζητάμε ότι το note 9 είναι από τα καλύτερα

Τι να κάνεις όμως εάν χρειάζεσαι iPhone;

Ο περισσότερος κόσμος δεν το νιώθει

Ούτε κάποιος μπορεί να σου μεταφέρει Τι ακριβώς καλό έχει το iPhone

 

Πέρα όμως από το ότι δεν νοείται συγκεκριμένα εγώ να μην μπορώ χωρίς iPhone θέλω να πω ότι χρειάζομαι και το Android για να συμπληρώνω τα κενά

Τα δύο αυτά λειτουργικά συμπληρώνουν το ένα τα κενά του άλλου

Για αυτό έχω παράλληλα ένα iPhone X κι ένα OnePlus X

Με το τίμιο αυτό OnePlus κάνω πράγματα τα οποία δεν μπορώ να κάνω με το iPhone X των 1000€ αλλά και το αντίθετο

 

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι για να πει κάποιος σήμερα εν έτη 2019 ότι τα κάνει όλα θέλει να έχει και τα 2 λειτουργικά παράλληλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάμε ότι το note 9 είναι από τα καλύτερα

Τι να κάνεις όμως εάν χρειάζεσαι iPhone;

Ο περισσότερος κόσμος δεν το νιώθει

Ούτε κάποιος μπορεί να σου μεταφέρει Τι ακριβώς καλό έχει το iPhone

 

Πέρα όμως από το ότι δεν νοείται συγκεκριμένα εγώ να μην μπορώ χωρίς iPhone θέλω να πω ότι χρειάζομαι και το Android για να συμπληρώνω τα κενά

Τα δύο αυτά λειτουργικά συμπληρώνουν το ένα τα κενά του άλλου

Για αυτό έχω παράλληλα ένα iPhone X κι ένα OnePlus X

Με το τίμιο αυτό OnePlus κάνω πράγματα τα οποία δεν μπορώ να κάνω με το iPhone X των 1000€ αλλά και το αντίθετο

 

Με όλα αυτά θέλω να πω ότι για να πει κάποιος σήμερα εν έτη 2019 ότι τα κάνει όλα θέλει να έχει και τα 2 λειτουργικά παράλληλα

 

Από τις πιο αντικειμενικές και σωστά τεκμηριωμένες απόψεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Υπερθεματίζω για το πόσο τίμια είναι η oneplus ακόμη και στα επίπεδα τιμών που έχει φτάσει σήμερα.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Εχω την συσκευη σχεδον 1 μηνα,ολοι ξερουμε οτι η συσκευη κοστολογιστικε ακριβα για τα σημερινα δεδομενα..Μιλαμε ομως για την εταιρεια που λιγο πολυ ολους μας κανει να τα ακουμπαμε.Ξερουμε οτι και οι Android συσκευες εχουν φτασει σε ιδια επιπεδα,αλλα ποτε δεν θα μιασουν στο Iphone,ο λογος που αγωραζω την συγκεκριμενη εταιρεια ειναι πολλοι,ποιοτητα,λογισμικο,ταχυτητα,και μεταπολιτικη αξια,και μετα απο 1/5-2 χρονια δεν θα χασω τα λεφτα που θα χασω σε Andoid συσκευες.Οσο για την συσκευη να πω δυο λογια σε οσους σκεφτονται την αγορα,μπαταρια με βγαζει δυο μερες,φωτογραφιες παρα μα παρα πολυ ρεαλιστικες,βιντεο οτι καλυτερο παιζει σε συσκευη,και οσο για την ταχυτητα δεν θα σχολιασω,IOS..

Τελος να πω οτι προσφατα κουμπωσα και μια θηκη της UAG,για να μην εχουμε τιποτα εγκεφαλικα!!

Παντα λεω την γνωμη μου παιδια!!

Edited by Geo_1983
Link to comment
Share on other sites

Εχω την συσκευη σχεδον 1 μηνα,ολοι ξερουμε οτι η συσκευη κοστολογιστικε ακριβα για τα σημερινα δεδομενα..Μιλαμε ομως για την εταιρεια που λιγο πολυ ολους μας κανει να τα ακουμπαμε.Ξερουμε οτι και οι Android συσκευες εχουν φτασει σε ιδια επιπεδα,αλλα ποτε δεν θα μιασουν στο Iphone,ο λογος που αγωραζω την συγκεκριμενη εταιρεια ειναι πολλοι,ποιοτητα,λογισμικο,ταχυτητα,και μεταπολιτικη αξια,και μετα απο 1/5-2 χρονια δεν θα χασω τα λεφτα που θα χασω σε Andoid συσκευες.Οσο για την συσκευη να πω δυο λογια σε οσους σκεφτονται την αγορα,μπαταρια με βγαζει δυο μερες,φωτογραφιες παρα μα παρα πολυ ρεαλιστικες,βιντεο οτι καλυτερο παιζει σε συσκευη,και οσο για την ταχυτητα δεν θα σχολιασω,IOS..

Τελος να πω οτι προσφατα κουμπωσα και μια θηκη της UAG,για να μην εχουμε τιποτα εγκεφαλικα!!

Παντα λεω την γνωμη μου παιδια!

 

Εννοείς για τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας με τους μισθούς στα 500€

Σε άλλες χώρες με μισθούς 2-3 χιλιάδων ευρώ δεν νομίζω να τους κακό φαίνεται τόσο

Άλλο να χρειαστείς 2,5 μηνιατικα στην Ελλάδα και άλλο 1/3 του μισθού στην Αγγλία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αφαιρέθηκαν off topic posts.

Για λεπτομερείς αναλύσεις σχετικά με άλλες συσκευές μπορείτε να γράψετε στα αντίστοιχα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 4 μήνες 100!

Κάνω μόνο ασύρματη φόρτιση!

 

 

 

Ποιον φορτιστή χρησιμοποιείς;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 4 μήνες 100!

Κάνω μόνο ασύρματη φόρτιση!

 

Κι εμένα κάπως έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 4 μήνες 100!

Κάνω μόνο ασύρματη φόρτιση!

 

Πολυ καλα,σε τι ποσοστο το αφηνεις να παει και το βαζεις για φορτισει?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 μήνες 100% με χρήση γρήγορου φορτιστή.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι αν συμβαίνει σε κανέναν. Δεν βλέπω αν οι παραλήπτες των imessage έχουν διαβάσει το μήνυμα μου, ακόμα και όταν έχουν ενεργοποιημένη αυτη τη δυματότητα. Μου δείχνει οτι απλά το παρέλαβαν. Αυτό μου συμβαίνει και στο XS Max αλλά και στο MacBook.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα,σε τι ποσοστο το αφηνεις να παει και το βαζεις για φορτισει?

 

Το βάζω να φορτίσει σχεδόν κάθε βράδυ άλλες φορές είναι 20 άλλες 30 , 40 ή 50%. Αν είναι 55% το φορτίσω το επόμενο βράδυ όπου έχει πέσει στο 5-10%. Το αφήνω όλη τη νύχτα να φορτίζει πάντα. Ο φορτιστή μου είναι ο Samsung fast charger converible. Νομίζω είναι εξαιρετικός!

Γενικώς δεν ασχολούμαι με το ποτε ή πόση ώρα θα το φορτίσω αλλά κοιτάζω να προσαρμόζεται το κινητό στις δικές μου ανάγκες.

Είναι σπουδαίο εργαλείο η συγκεκριμένη συσκευή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με συσκευή μετά από χρόνια.

Έχω πάρει από το iPhone 4 και μετά όλα τα μοντέλα της apple και αρκετά της Samsung. Αλλάζω πολύ συχνά συσκευές ακόμα και ένα κάποιους μήνες. Αυτό θα το κρατήσω οπωσδήποτε μέχρι να βγάλει το επόμενο η apple.

Από τα προηγούμενα κινητά που είχα με είχαν ενθουσιάσει το Samsung note 3, το Samsung galaxy 7 edge, iPhone 6s Plus. Γενικά περισσότερο χρόνο είχα iPhone. Έχω ολόκληρο το οικοσύστημα και με βολεύει το iOS.

Έχω σήμερα το iPhone XS Max silver 256gb. Μοναδική συσκευή !

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται το θέμα με την πτώση του ποσοστού της μπαταρίας είναι μόνο στα XS ενώ το XR και το Max δε φαίνεται να έχουνε τέτοια προβλήματα πάντως σε γενικές γραμμές η ασύρματη φόρτιση λόγω του ότι ανεβάζει τη θερμοκρασία της συσκευής και της μπαταρίας δεν φαίνεται να είναι και ότι καλύτερο για καθημερινή χρήση.

 

Εγώ κοίταξα το maτe 20 προ Αλλά διαπιστώνω ότι τα προβλήματα με την οθόνη συνεχίζονται και δεν έχω καμία διάθεση να μπω μέσα σε αυτό το τριπάκι.

Το Max μου έχει φανεί και μου έχει πέσει λίγο μεγάλο υπάρχει κάποιος άλλος που έχει παρόμοιο πρόβλημα ή το έχετε συνηθίσει;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται το θέμα με την πτώση του ποσοστού της μπαταρίας είναι μόνο στα XS ενώ το XR και το Max δε φαίνεται να έχουνε τέτοια προβλήματα πάντως σε γενικές γραμμές η ασύρματη φόρτιση λόγω του ότι ανεβάζει τη θερμοκρασία της συσκευής και της μπαταρίας δεν φαίνεται να είναι και ότι καλύτερο για καθημερινή χρήση.

 

 

 

Εγώ κοίταξα το maτe 20 προ Αλλά διαπιστώνω ότι τα προβλήματα με την οθόνη συνεχίζονται και δεν έχω καμία διάθεση να μπω μέσα σε αυτό το τριπάκι.

 

Το Max μου έχει φανεί και μου έχει πέσει λίγο μεγάλο υπάρχει κάποιος άλλος που έχει παρόμοιο πρόβλημα ή το έχετε συνηθίσει;

 

 

 

Εγώ άφησα το μικρό XS για το Max. Στην αρχή μου κακοφάνηκε ,αλλά τώρα δεν μπορώ σε μικρή οθόνη . Παρόλο που είναι βολικό σε τσέπη κ χειρισμό με το ένα χέρι . Συνήθεια είναι

 

 

Sent from my iPhone XS Max

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εύκολα το συνηθίζεις. Από τη στιγμή που πηγαίνεις σε plus μοντέλα δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω σε μέγεθος.. Προσωπική γνώμη πάντα αλλά ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει τελεια οθονη η αληθεια ειναι,πως να γυρισεις σε πιο μικρη.Εγω παιδια εχω βαλει μια θηκη τις UAG που ειναι φουλ ανθεκτικη σε προστασια του κινητου και δεν καθεται τοσο χοντροκομενη αλλα κοστιζει λιγο,τωρα παιζουν πολλες slim τις spigen και φτηνες.Στο apple store εχω δει μια διαφανη λεπτη,με προστασια στις γωνιες,και η συγκεκρημενη δεν κιτρινιζει μου ειπε ο πωλητης.
Link to comment
Share on other sites

Έχει από χθες μου εμφανίζει συνέχεια 2 εφαρμογές που πρέπει να ενημερωθούν. Τις ενημερώνω και μετά μου τις ξαναβγάζει προς ενημέρωση. Όσες φορές και αν ενημερώσω πάλι τις βγάζει διαθέσιμες. Δοκίμασα και επανεκκίνηση αλλά πάλι το κάνει. Τυχαίνει και σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει από χθες μου εμφανίζει συνέχεια 2 εφαρμογές που πρέπει να ενημερωθούν. Τις ενημερώνω και μετά μου τις ξαναβγάζει προς ενημέρωση. Όσες φορές και αν ενημερώσω πάλι τις βγάζει διαθέσιμες. Δοκίμασα και επανεκκίνηση αλλά πάλι το κάνει. Τυχαίνει και σε κάποιον άλλο;

 

Έχει τύχει πολλές φορές.Μην πειράζεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...