Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, waeo said:

Πολύ καλά είναι. 

Ν78, 3400-3800 MHz 

Αυτή η μέτρηση είναι.. πολύ καλή 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ppkmoby said:

Αυτή η μέτρηση είναι.. πολύ καλή 

Μικρολιμανι πάλι; Λογικά από ΣΕΦ πιάνεις. 

50 minutes ago, Gv2008 said:

Πράγματι, το έχω παρατηρήσει και στην κεραία της περιοχής μου 

Μάλλον περιμένουν άδεια για δομικές αλλαγές. Δηλαδή αλλαγή πάνελ και μέχρι τότε παίζουν έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Σέρνεται το δίκτυο Πειραιά για κάποιο λόγο. Ταχύτητα 160 mbps

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Gv2008 said:

Σέρνεται το δίκτυο Πειραιά για κάποιο λόγο. Ταχύτητα 160 mbps

Του ρούφηξε το αίμα ο φίλος στο Μικρολίμανο και σας άφησε χωρίς δίκτυο 😅

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω εδώ και ένα διάστημα μετά τους πρώτους σταθμούς SA που άρχισαν να σκάνε μύτη και στο cellmapper ότι  σε πολλές περιοχές η cosmote έχει φάει πτώση ταχύτητας και στην Αθήνα και στην επαρχία σε σημεία που έχω εικόνα και είναι μεγάλη πτώση για τα δεδομένα της εταιρίας. Αυτό είναι προφανώς αλληλένδετο με τις αναβαθμίσεις για το SA και δεν πρέπει να τραβήξουν μακριά τη βαλίτσα. Υπάρχουν πολλά θέματα που πρέπει να επιλυθούν και με τα updates που πρέπει να κάνουν οι κατασκευαστές των συσκευών για να παίξουν και εύχομαι να γίνουν σύντομα.

Φράγκα έχετε τώρα φτιάξτε το δίκτυο 🤣

https://www.infocom.gr/2024/01/18/deutsche-telekom-einai-polytimotero-evropaiko-brand-stin-koryfi-apple/76423/

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, p_k said:

Κάτω Σχολάρι Ε στο φουλ και μεγάλο θέμα στις κλήσεις.

Ανατολική Θεσσαλονίκη είναι.

Έχει προγραμματιστεί σταθμός για αυτήν την περιοχή. Ποτέ θα μπει δε ξέρω.

6 ώρες πριν, cmvr said:

Θέλω να αναφέρω εδώ και ένα διάστημα μετά τους πρώτους σταθμούς SA που άρχισαν να σκάνε μύτη και στο cellmapper ότι  σε πολλές περιοχές η cosmote έχει φάει πτώση ταχύτητας και στην Αθήνα και στην επαρχία σε σημεία που έχω εικόνα και είναι μεγάλη πτώση για τα δεδομένα της εταιρίας. Αυτό είναι προφανώς αλληλένδετο με τις αναβαθμίσεις για το SA και δεν πρέπει να τραβήξουν μακριά τη βαλίτσα. Υπάρχουν πολλά θέματα που πρέπει να επιλυθούν και με τα updates που πρέπει να κάνουν οι κατασκευαστές των συσκευών για να παίξουν και εύχομαι να γίνουν σύντομα.

Φράγκα έχετε τώρα φτιάξτε το δίκτυο 🤣

https://www.infocom.gr/2024/01/18/deutsche-telekom-einai-polytimotero-evropaiko-brand-stin-koryfi-apple/76423/

 

Νομίζω ότι τους παίρνει προς το παρόν. Δε φοβούνται μην πέσουν δεύτεροι. Taking the burn when you can. Όλοι οι πάροχοι στην αρχική μετάβαση σε SA θα χάσουν σε απόλυτους αριθμούς. Δυστυχώς το CA είναι τραγικό σε πολλές SA capable devices. 2CA οι περισσότερες. Με iPhone 15 θα είναι καλά τα πράγματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Έχει προγραμματιστεί σταθμός για αυτήν την περιοχή. Ποτέ θα μπει δε ξέρω.

Νομίζω ότι τους παίρνει προς το παρόν. Δε φοβούνται μην πέσουν δεύτεροι. Taking the burn when you can. Όλοι οι πάροχοι στην αρχική μετάβαση σε SA θα χάσουν σε απόλυτους αριθμούς. Δυστυχώς το CA είναι τραγικό σε πολλές SA capable devices. 2CA οι περισσότερες. Με iPhone 15 θα είναι καλά τα πράγματα.

Και σε Samsung με x65 και επάνω θα είναι  το θέμα είναι ο χρόνος που θα πάρει για τη μετάβαση  τόσο σε επίπεδο cosmote αλλά και σε updates των κατασκευαστών των συσκευών. Ο Μάρτιος που ανάφεραν ως νέα ημερομηνία θα ισχύει αυτή τη φορά γιατί δύσκολο το βλέπω.

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το διαχειριστεί η Cosmote λόγω N78C, αυτό το υποστηρίζουν όλοι εκτός από το X50.
Το θέμα είναι τι θα γίνει στις περιοχές χωρίς N78. Εκεί θέλει πολλή σκέψη το θέμα με τις συσκευές προ X70.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Κάποιοι έχουμε και Mediatek 😛

Ενδεικτικές γενιές τσιπ έγραψα, όχι ντε και καλά Κουάλκομ 😛

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgemv said:

Μπορεί να το διαχειριστεί η Cosmote λόγω N78C, αυτό το υποστηρίζουν όλοι εκτός από το X50.
Το θέμα είναι τι θα γίνει στις περιοχές χωρίς N78. Εκεί θέλει πολλή σκέψη το θέμα με τις συσκευές προ X70.

Ποια η διαφορά προ Χ70;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, doganos said:

Ποια η διαφορά προ Χ70;

x55, 60->2CC  NR SA

x65->3CC

x70->4CC

x75->5CC

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgemv said:

Μπορεί να το διαχειριστεί η Cosmote λόγω N78C, αυτό το υποστηρίζουν όλοι εκτός από το X50.
Το θέμα είναι τι θα γίνει στις περιοχές χωρίς N78. Εκεί θέλει πολλή σκέψη το θέμα με τις συσκευές προ X70.

Πάντως η Qualcomm το x65 βλέπω υποστηρίζει και στα νέα APUs που θα βγάλουν για τα windows on arm laptops. Θα δούμε τι θα κάνουν 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, king2009 said:

Υπαρχει εφαρμογη για iphone για να βλεπουμε σε πια band ειμαστε?

Field test *3001#12345#* στον dialer και πατάς το κουμπί της κλήσης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, minast said:

Κάποιοι έχουμε και Mediatek 😛

MTK είναι φοβερά σε ό,τι αφορά NRCA. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι τραγική πραηματικα σκέτη απογοήτευση . IMG_5018.thumb.jpeg.d95f4509401eeb3b59b7a9c912ad4381.jpeg

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ; ΕΝ ΕΤΗ 2024 να μην παίρναμε η ούτε push notifications ? ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ;;; Τι χάλια είναι αυτά ; Όλη η Θεσσαλονίκη έχει πρόβλημα . Ειλικρινα να το δουν . Που ζούμε ; Το πρόβλημα με τις 800αρες οργιάζει 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για μία από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές του πολεοδομικού συγκροτήματος της Θεσσαλονίκης.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για μία από τις πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές του πολεοδομικού συγκροτήματος της Θεσσαλονίκης.

 

Να βάλουν κεραίες . Το αναγνωρίζει η εταιρία ότι έχει θέμα εδώ και 2 χρονια και δεν κάνουν. Τ Ι Π Ο Τ Α

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω φίλε μου, από τη στιγμή που οι συνδρομητές ανέχονται τέτοιες καταστάσεις (ανεξαρτήτως εταιρείας ισχύει αυτό), τότε ας μη διαμαρτύρονται.

Είμαι βέβαιος ότι και σε αυτό το τμήμα της Θεσσαλονίκης, η εταιρεία έχει την πρωτιά σε αριθμό συνδρομητών. Επομένως, πρέπει να το σεβαστεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgebad said:

Η κατάσταση είναι τραγική πραηματικα σκέτη απογοήτευση . IMG_5018.thumb.jpeg.d95f4509401eeb3b59b7a9c912ad4381.jpeg

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ; ΕΝ ΕΤΗ 2024 να μην παίρναμε η ούτε push notifications ? ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ;;; Τι χάλια είναι αυτά ; Όλη η Θεσσαλονίκη έχει πρόβλημα . Ειλικρινα να το δουν . Που ζούμε ; Το πρόβλημα με τις 800αρες οργιάζει 

Εγώ δεν το παρατηρώ τόσο πολύ, ίσως φταίει ότι την εχω σαν δεύτερη καρτα. 
 

20 minutes ago, p_k said:

Δεν ξέρω τι να πω φίλε μου, από τη στιγμή που οι συνδρομητές ανέχονται τέτοιες καταστάσεις (ανεξαρτήτως εταιρείας ισχύει αυτό), τότε ας μη διαμαρτύρονται.

Είμαι βέβαιος ότι και σε αυτό το τμήμα της Θεσσαλονίκης, η εταιρεία έχει την πρωτιά σε αριθμό συνδρομητών. Επομένως, πρέπει να το σεβαστεί.

Γενικα στην πόλη θα μου επιτρέψεις να πω ότι οι 7 στους 10 έχουν Cosmote. Διότι στο κέντρο της πόλης και περιμετρικά έχει κάποια σημεία που παίζει χωρίς αντίπαλο. Πευκα,Πολίχνη,Φάληρο,Χαριλάου,Άνω Πόλη,Νεάπολη,Σταυρουπολη,Αμπελοκήπους,Μενεμένη είναι μερικά από αυτά. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ δεν το παρατηρώ τόσο πολύ, ίσως φταίει ότι την εχω σαν δεύτερη καρτα. 
 

Γενικα στην πόλη θα μου επιτρέψεις να πω ότι οι 7 στους 10 έχουν Cosmote. Διότι στο κέντρο της πόλης και περιμετρικά έχει κάποια σημεία που παίζει χωρίς αντίπαλο. Πευκα,Πολίχνη,Φάληρο,Χαριλάου,Άνω Πόλη,Νεάπολη,Σταυρουπολη,Αμπελοκήπους,Μενεμένη είναι μερικά από αυτά. 

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τους σέβεται τους συνδρομητές της και να μην αφήνει ολόκληρες περιοχές όπως περιέγραψε ο συμφορουμίτης.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τους σέβεται τους συνδρομητές της και να μην αφήνει ολόκληρες περιοχές όπως περιέγραψε ο συμφορουμίτης.

Αυτά καλό είναι να τα βλέπουν κάποιοι. Γιατί η κριτική τους σε άλλους παρόχους είναι κυνικά απαισιόδοξη σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με τις επενδύσεις και τις διευκολύνσεις προς την αγαπημένη πράσινη!☘️💚

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Αυτά καλό είναι να τα βλέπουν κάποιοι. Γιατί η κριτική τους σε άλλους παρόχους είναι κυνικά απαισιόδοξη σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με τις επενδύσεις και τις διευκολύνσεις προς την αγαπημένη πράσινη!☘️💚

Εγώ θα έλεγα αυτά να τα συζητάμε στο κατάλληλο νήμα συγκρίσεων, γι' αυτό αποφεύγω τέτοιου είδους συγκρίσεις εδώ.

Άστους να γράφουν ό,τι θέλουν.

Δημοκρατία έχουμε και πρέπει να σεβόμαστε τις απόψεις τους.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chrischal1908 said:

Αυτά καλό είναι να τα βλέπουν κάποιοι. Γιατί η κριτική τους σε άλλους παρόχους είναι κυνικά απαισιόδοξη σε ελάχιστο χρόνο σε σχέση με τις επενδύσεις και τις διευκολύνσεις προς την αγαπημένη πράσινη!☘️💚

Ναι αλλά κούρασε να μιλάμε για τις επενδύσεις του χαθε παρόχου . Βλέπουμε τε χαΐρια της κάθε μιας . Δεν θέλω να μπω σε συγκριτικά . Φτάνει . Με αντικείμενο τρόπο όλες απογοητεύουν , η κάθε μια στον τομέα της 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...