Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://techblog.gr/internet/eyropi-tha-triplasiasthei-kinisi-dedomenon-kinitis-tilefonias-eos-to-2028/

Το GSMA, το οποίο συγκεντρώνει περισσότερους από 1.000 παρόχους κινητής τηλεφωνίας και επιχειρήσεις, λέει ότι οι συνδρομητές 5G ενδιαφέρονται να προσθέσουν υπηρεσίες και περιεχόμενο υψηλού εύρους ζώνης στα συμβόλαιά τους για κινητά. Όλα αυτά οφείλονται στη ζήτηση για gaming υψηλής ποιότητας, την εκτεταμένη πραγματικότητα και περιεχόμενο βίντεο αυξάνεται ραγδαία με όλο και περισσότερους ανθρώπους να θέλουν να χρησιμοποιήσουν 5G.

Το 2022, οι Δυτικοευρωπαίοι χρησιμοποιούσαν περίπου 20 GB δεδομένων κινητής τηλεφωνίας το μήνα, ενώ οι Ανατολικοευρωπαίοι κατά μέσο όρο περίπου 14 GB. Σύμφωνα με την ετήσια έκθεση κινητής οικονομίας της GSMA, μέχρι το 2028, τα άτομα μεταξύ Αυστρίας και Πορτογαλίας αναμένεται να καταναλώνουν περίπου 56 GB δεδομένων κινητής τηλεφωνίας μηνιαίως, ενώ η χρήση των Ανατολικοευρωπαίων προβλέπεται να αυξηθεί στα 37 GB το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2023 at 12:59 ΠΜ, mixtri said:

Δεν έχει Ν78 στην κεραία που καλύπτει την πλατεία;

Πιθανόν όχι γιατί με έκανε συνεχώς εναλλαγή από 2100 σε 3500.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει ποιες περιοχές θα αποκτήσουν υποδομές COTE 5G SA? Με ενδιαφέρει Κυπαρισσία Μεσσηνίας.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, WizeMan said:

Υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει ποιες περιοχές θα αποκτήσουν υποδομές COTE 5G SA? Με ενδιαφέρει Κυπαρισσία Μεσσηνίας.

οχι δεν υπαρχει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, doganos said:

οχι δεν υπαρχει

Οπότε ο μόνος τρόπος να το ανακαλύψουμε είναι να τσεκάρουμε με cellmapper / netmonster σε ένα κινητό android?

Link to comment
Share on other sites

Ξάνθη στα βιαστικά που πέρασα...
248d985531d2ec1cb48d6b74b62a314b.jpg

Στην περιοχή που είμαστε καλύπτει τέλεια, από πλατεία ρολόι και πάνω.
Τα ίδια και η νόβα >400


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με NR only σε Samsung S23 Ultra δεν παίρνει δίκτυο στην Πιερία. Έχει μόνο σήμα από τις N28 και Ν78. Αλλά δεν παίρνει IP κλπ. Άντε να δούμε πότε θα ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με NR only σε Samsung S23 Ultra δεν παίρνει δίκτυο στην Πιερία. Έχει μόνο σήμα από τις N28 και Ν78. Αλλά δεν παίρνει IP κλπ. Άντε να δούμε πότε θα ανοίξει.
Μα δεν έχει ανοίξει ακόμα σε κανέναν ώστε να περνάει δεδομένα και φωνή. Δοκιμαστική λειτουργία είμαστε ακόμα, απλά εμείς τουλάχιστον όσοι έχουμε Samsung κινητά, μπορούμε και εντοπίζουμε τα gnbs πλέον όπως ονομάζονται για το NR μόνο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

106130 Λιοντάρια Ηράκλειο

Παλιά (1-1,5 χρόνο πριν)  μου έδινε πολύ περισσότερο κοντά 1400 Mbps, πλέον κάπου εδώ και άδειο cell.  

IMG_0088.thumb.png.af57d273ff4e21e3ba7b32e88580bc43.png

Στο uplink ωστόσο είναι και  προσωπικό ρεκόρ και υπάρχει βελτίωση από παλιά (120-130) 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, rebel1 said:

Ξάνθη στα βιαστικά που πέρασα...
248d985531d2ec1cb48d6b74b62a314b.jpg

Στην περιοχή που είμαστε καλύπτει τέλεια, από πλατεία ρολόι και πάνω.
Τα ίδια και η νόβα >400


Sent from my iPad using Tapatalk

Στο πολύ κέντρο αν πας προς δυτικά καμία σχέση ότι κάνει η 103155 και παίζει πολύ πιο κάτω από τις άλλες. Αυτή την εικόνα έχω από μετρήσεις που μου έστειλε ο φίλος μου. Όταν πάω βόρεια θα έχω καλύτερη εικόνα. 

15 ώρες πριν, Cris4524 said:

Πάντως με NR only σε Samsung S23 Ultra δεν παίρνει δίκτυο στην Πιερία. Έχει μόνο σήμα από τις N28 και Ν78. Αλλά δεν παίρνει IP κλπ. Άντε να δούμε πότε θα ανοίξει.

Λίγο υπομονή σας είπα και σε προηγούμενο post να κάνετε δεν είναι γυρνάω ένα διακόπτη και όλα έτοιμα 😃

Θα ανοίξει και θα δούμε ping άψογα.  Από ταχύτητες μην περιμένετε τρελά πράγματα όπως μερικοί νομίζουν εσφαλμένα. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η 101018 και σήμερα χωρίς ca, single band 3 σε speedtest down 1 mbps.

Η 1322 που ήταν κλειστή λίγες μέρες άνοιξε σαν 101322. Το τελευταίο 1+ χρόνο ανά διαστήματα είχε τόσα θέματα που δεν έδινε καν data κάποιες μέρες, και όταν έδινε ήταν μονοψήφια. Από band 3 πρόσθεσαν και την 1 χωρίς να ξέρω αν άλλαξε και εξοπλισμός αλλά δεν νομίζω. Ταχύτητες γύρω στα 30-40 είδα στα γρήγορα τίποτα ουαου.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, VasilisSam said:

Η 101018 και σήμερα χωρίς ca, single band 3 σε speedtest down 1 mbps.

Η 1322 που ήταν κλειστή λίγες μέρες άνοιξε σαν 101322. Το τελευταίο 1+ χρόνο ανά διαστήματα είχε τόσα θέματα που δεν έδινε καν data κάποιες μέρες, και όταν έδινε ήταν μονοψήφια. Από band 3 πρόσθεσαν και την 1 χωρίς να ξέρω αν άλλαξε και εξοπλισμός αλλά δεν νομίζω. Ταχύτητες γύρω στα 30-40 είδα στα γρήγορα τίποτα ουαου.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γενικα όταν έχει τρελή κίνηση ένα sector για κάποιο λόγο η COSMOTE κλείνει το CA . Παίζουν όλες οι συχνότητες αλλά δεν τις κάνει CA . Η 101322 βοηθάει καθόλου προς τα κάτω προς την τρύπα της Μαρτίου η τίποτα ; Αλλά αν δεν άλλαξαν πάνελ δρν θα άλλαξε κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Έχω motorola edge 40 pro. Με nr only μπορώ να δω SA 

Έχει ιδέα κάνεις πότε θα ενεργοποιηθεί κανονικά;

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Έχω motorola edge 40 pro. Με nr only μπορώ να δω SA 

Έχει ιδέα κάνεις πότε θα ενεργοποιηθεί κανονικά;

Κοίταξε είχαν πει ή τέλος του τρέχοντος έτους ή βαριά βαριά αρχές του επόμενου. Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Νομίζω από Ιανουάριο κάτι θα δούμε παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα τις τελευταιες προσθεσεις/αλλαγες στο SA, οποτε ενημερωστε το Netmonster σας.

432 σταθμοι συνολο.  Εχω περασει (στα 3500) και ολους τους σταθμους που εχουν τις αντιστοιχες κεραιες ετοιμες (ακομα κι αν δεν εχουν παρατηρηθει σαν SA).  Για τα 700 οχι, γιατι δεν ξερω αν παιζει το [4] ή το [8].  Αληθεια, εχει καταλαβει κανεις γιατι αυτες οι διαφορες στο gNB;

https://www.ham.gr/gsm/CLF.v3-Netmonitor-Netmonster/

https://www.ham.gr/gsm/COSMOTE-SA.txt

 

Link to comment
Share on other sites

Η 101322 βοηθάει πολύ τις περιοχές της αναλήψεως Μαρτίου. Καλα προφανώς δεν είναι ανεκτή η κατάσταση αλλά τουλάχιστον δεν είναι χάλια παντού . Ανεβαίνει cellmapper

 

Link to comment
Share on other sites

Η 101322 βοηθάει πολύ τις περιοχές της αναλήψεως Μαρτίου. Καλα προφανώς δεν είναι ανεκτή η κατάσταση αλλά τουλάχιστον δεν είναι χάλια παντού . Ανεβαίνει cellmapper
 
Πρέπει να καργαρουν micros παντού, σε ό, τι τρύπα βλέπουν για αρχή

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανεβασα τις τελευταιες προσθεσεις/αλλαγες στο SA, οποτε ενημερωστε το Netmonster σας.
432 σταθμοι συνολο.  Εχω περασει (στα 3500) και ολους τους σταθμους που εχουν τις αντιστοιχες κεραιες ετοιμες (ακομα κι αν δεν εχουν παρατηρηθει σαν SA).  Για τα 700 οχι, γιατι δεν ξερω αν παιζει το [4] ή το [8].  Αληθεια, εχει καταλαβει κανεις γιατι αυτες οι διαφορες στο gNB;
https://www.ham.gr/gsm/CLF.v3-Netmonitor-Netmonster/
https://www.ham.gr/gsm/COSMOTE-SA.txt
 
Ωραίος φίλε μου, πολύ καλή δουλειά και ευχαριστούμε!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 101322 βοηθάει πολύ τις περιοχές της αναλήψεως Μαρτίου. Καλα προφανώς δεν είναι ανεκτή η κατάσταση αλλά τουλάχιστον δεν είναι χάλια παντού . Ανεβαίνει cellmapper
 
Δεν φτάνει αυτή ούτε για πλάκα να σώσει την κάλυψη τέρμα κάτω στη Μαρτίου. Καλές οι αναβαθμίσεις αλλά εκκρεμούν προσθήκες και σε πολλά σημεία δεν έχει βγει ούτε άδεια οπότε δεν θα αλλάξει κάτι δυστυχώς.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια Μια ερωτηση μου κανανε μια καλη προταση απο vodafone.Μπορειτε να μου πειτε απο σημα 5G Κατερινη και γενικα βορεια ελλαδα πως ειναι??Ευχαριστω αν μπορει καποιος να βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια Μια ερωτηση μου κανανε μια καλη προταση απο vodafone.Μπορειτε να μου πειτε απο σημα 5G Κατερινη και γενικα βορεια ελλαδα πως ειναι??Ευχαριστω αν μπορει καποιος να βοηθησει??
Καλησπέρα φίλε μου. Άμα θες καλύτερα ρώτα στο νήμα της vodafone για το 5G. Εδώ είναι για Cosmote και καλύτερα είναι να μην τα μπλέξουμε τα θέματα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Καλησπέρα φίλε μου. Άμα θες καλύτερα ρώτα στο νήμα της vodafone για το 5G. Εδώ είναι για Cosmote και καλύτερα είναι να μην τα μπλέξουμε τα θέματα emoji41.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνώ απόλυτα. Παρομοίως, στα θέματα της Vodafone γίνονται συγκρίσεις με τη NOVA και προκαλείται άσκοπη σύγχυση, θέλω να πιστεύω εν τη ρύμη του γραπτού λόγου. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, p_k said:

Συμφωνώ απόλυτα. Παρομοίως, στα θέματα της Vodafone γίνονται συγκρίσεις με τη NOVA και προκαλείται άσκοπη σύγχυση, θέλω να πιστεύω εν τη ρύμη του γραπτού λόγου. 

Επειδή έχω υποπέσει κι εγώ σε παρόμοιο ατόπημα όπως αναφέρεις, εννοείται από τους περισσοτερους γίνεται καταλάθος. Εγώ τις προάλλες μπέρδεψα το topic της vf με αυτό της σύγκρισης δικτύων 

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι Κυπαρισσία Μεσσηνίας και τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει στο Zyxel NR7101 τα εξής:

- Εμφανίστηκε για πολύ λίγο στα connection info η N78 και εξαφανίστηκε μετά από λίγο, δυστυχώς δεν κράτησα PCI η ENB και στο Zyxel δεν παίζει το scanning στο Web UI του για να δω αν υπάρχει ακόμα.

- Σήμερα κούμπωσε σε άλλο PCI που δεν έχω ξανά παρατηρήσει, ενώ έπαιζε μεταξύ PCI 284 σε B3 + B7 + B1 + N28 και 444 σε B3 + B1 + N1, ξαφνικά εμφανίστηκε ένα PCI 446 που δίνει B3 + N1.

Συνήθως τι σημαίνουν αυτές οι αλλαγές; Παίζει να είναι προετοιμασία για SA? 

Edited by WizeMan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...