Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά από την κεραία 104647 στο πρώην Χίλτον πιάνεις

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, king2009 said:

Ναι σήμερα χαμουλης γίνεται είναι ότι πρέπει. Πολύ πράμα δεν τον θυμόμουν έτσι είχα να πάω προ covid και με εντυπωσίασε.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν έχω πάει ποτέ. 

Δεν τα μπορώ αυτά. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα ericsson έχουν reverse fading mechanism (patented). Εντοπίζουν το fading του χρηστών και κάνουν fading cancellation με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό το σήμα. Αυτό μπορεί να αποτυπώνεται σε λιγότερο rsrp αλλά θα σου παίζει σωστά και με -125dBm. Όλα αυτά γίνονται σε hardware level. Μιλάμε για άπιαστη ποιότητα σήματος. Πλέον εν κινήσει θα έχετε σταθερό σήμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mixtri said:

Τα νέα ericsson έχουν reverse fading mechanism (patented). Εντοπίζουν το fading του χρηστών και κάνουν fading cancellation με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό το σήμα. Αυτό μπορεί να αποτυπώνεται σε λιγότερο rsrp αλλά θα σου παίζει σωστά και με -125dBm. Όλα αυτά γίνονται σε hardware level. Μιλάμε για άπιαστη ποιότητα σήματος. Πλέον εν κινήσει θα έχετε σταθερό σήμα.

Το παρατηρησα εν πλω για Αιγινα τρομερη υλοποιηση με τα νεα ericsson οταν χρειαζεσαι ιντερνετ σε τετοιες περιπτωσεις με αναβαθμισμενους ιστους ειναι αισθητη η διαφορα 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mixtri said:

Τα νέα ericsson έχουν reverse fading mechanism (patented). Εντοπίζουν το fading του χρηστών και κάνουν fading cancellation με αποτέλεσμα να είναι πολύ σταθερό το σήμα. Αυτό μπορεί να αποτυπώνεται σε λιγότερο rsrp αλλά θα σου παίζει σωστά και με -125dBm. Όλα αυτά γίνονται σε hardware level. Μιλάμε για άπιαστη ποιότητα σήματος. Πλέον εν κινήσει θα έχετε σταθερό σήμα.

Σε Rayleigh και Rician fading με εφαρμογη του Kronecker model για χαρτογράφηση τιυ spatial ccorrelation αναμεσα στη ζεύξη ε ? 😉

Ενα ωραιο παράδειγμα εδω που παίζει οριακά ...ομως ...δουλεύει σε side lobes :

 

https://youtube.com/shorts/Pd-0T2dbuFY?feature=shared

Screenshot_20230830_105355_Chrome.thumb.jpg.b28b8a252b60cd2a0eee94c33ce5be48.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ο χρήστης δε θα το καταλάβει ιδιαίτερα πέραν του rsrp fluctuation σε πολύ στατικές συνθήκες. Αν αρχίσει και κινείται τότε θα δει διαφορά αναλόγως πως είναι η κινηση στην κυψέλη που βρίσκεται. Τα συγκεκριμένα RBs που γίνονται allocate για αυτό το χρήστη έρχονται ανέπαφα στη radio unit και εκεί αρχίζει το pre filtering 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σέρρες τέλος μεραρχίας στο Κατάστημα yuppie

https://www.speedtest.net/result/i/5750081250

Και στην είσοδο της πολησ από το εθνικό στάδιο Σερρών 

https://www.speedtest.net/result/i/5750072762

Μπορεί να μην είναι κάτι εντυπωσιακό αλλά από το 1.5mbps τα 60 είναι πολύ ξαλυτερα 

Αιώνες μπροστά η cosmote στην πόλη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Σέρρες τέλος μεραρχίας στο Κατάστημα yuppie

https://www.speedtest.net/result/i/5750081250

Και στην είσοδο της πολησ από το εθνικό στάδιο Σερρών 

https://www.speedtest.net/result/i/5750072762

Μπορεί να μην είναι κάτι εντυπωσιακό αλλά από το 1.5mbps τα 60 είναι πολύ ξαλυτερα 

Αιώνες μπροστά η cosmote στην πόλη

Η VF δεν έχει αναβαθμίσει μέσα στην πόλη;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Η VF δεν έχει αναβαθμίσει μέσα στην πόλη;

Έχει αλλά σέρνεται παι Δεν είναι όλες  . N78 έχει 1 sector για όλη την πόλη . Η cosmote έχει 9 . Όλα από κτήρια ΟΤΕ finer fed  . Δεν  πέφτουν με ΤΙΠΟΤΑ . Στις Σέρρες λεμε ότι οντως έχουμε SA ready network 

Link to comment
Share on other sites

Off topic, γνωρίζει κανείς αν έχει απενεργοποιηθεί η καταγραφή ταχύτητας των κελιών στο cellmapper? 

Όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

image.png.d62808445003ace38d31d91a280c3c6c.png

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, waeo said:

Off topic, γνωρίζει κανείς αν έχει απενεργοποιηθεί η καταγραφή ταχύτητας των κελιών στο cellmapper? 

Όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

image.png.d62808445003ace38d31d91a280c3c6c.png

Δεν νομίζω. Έχει να κάνει με την συσκευή που καταγράφεις

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

Σέρρες τέλος μεραρχίας στο Κατάστημα yuppie

https://www.speedtest.net/result/i/5750081250

Και στην είσοδο της πολησ από το εθνικό στάδιο Σερρών 

https://www.speedtest.net/result/i/5750072762

Μπορεί να μην είναι κάτι εντυπωσιακό αλλά από το 1.5mbps τα 60 είναι πολύ ξαλυτερα 

Αιώνες μπροστά η cosmote στην πόλη

Η μαύρη δεν δίνει περισσότερο;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Η μαύρη δεν δίνει περισσότερο;;

Η μαυρη από ότι ξέρω σεβ έχει καθόλου n78 , και Έπισης δεν παίζει να τρέχει και ποκυ με τις αναβαθμίσεις εδψ γιατί πραγματικά δεν έχει κανένας . Σύντομα θα πάρω αριθμό nova 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgebad said:

Η μαυρη από ότι ξέρω σεβ έχει καθόλου n78 , και Έπισης δεν παίζει να τρέχει και ποκυ με τις αναβαθμίσεις εδψ γιατί πραγματικά δεν έχει κανένας . Σύντομα θα πάρω αριθμό nova 

Να πάρεις! Έχει και ανανέωση 1€ το free to go!

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Chrischal1908 said:

Να πάρεις! Έχει και ανανέωση 1€ το free to go!

Εγώ speed test θέλω να κάνω 😂 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και λίγο την Cosmote, να κάνω μερικές μετρήσεις. Η Cosmote με μία πρώτη ματιά, μοιάζει μακράν η καλύτερη στην πόλη της Καβάλας. Έχει πολλούς κεραίες. 

Στο λιμάνι. 

Screenshot_2023-08-31-18-26-58-352_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-08-31-18-26-22-520_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου μου, κοντά στην περιοχή. 

Screenshot_2023-08-31-18-12-46-897_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-08-31-18-12-54-886_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Επίσης στο μπαλκόνι του ξενοδοχείου, σήμερα το πρωί, χωρίς κίνηση. 

Screenshot_2023-09-01-05-49-41-189_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-09-01-05-49-46-073_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια 700αρα στον Άγιο μάμα Χαλκιδικής

Screenshot-2023-08-29-20-05-12-671-cz-mroczis-netmonster.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Θα κατεβάσουν οπτικές στο δεύτερο πόδι, τελείωσαν πριν λίγο καιρό στα Μουδανιά κι ένα κομμάτι της Κασσάνδρας. Ίσως ταυτόχρονα αυξήσουν χωρητικότητες στην κινητή;
Το καλοκαίρι στάθηκε καλά το δίκτυο, με τον κόσμο που είχε. Βέβαια δεν πιέστηκε φέτος τόσο πολύ η cosmote, μιας και η nova απορρόφησε τους πολλούς πελάτες του group της.
Πάντως καμία σχέση με πέρσι η cos σε όλη τη Χαλκιδική.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γίνεται αναβάθμιση αλλά στο σπίτι μου κάνει συνεχώς εναλλαγές μεταξύ της 104671 (5G 100-160mbps) και της 4052 (μη λειτουργικό 4G) 

Επισης να προσθέσω πως Β7 δεν ειδα από την 104671. Είναι Ν1+Β3+Β20 συνολικά 50MHz. Έχει πολυ καλές ταχύτητες όμως. 
 

Τέλος, απορω πως γίνεται να μην πιάνω καθόλου από τον Πύργο του ΟΤΕ με την cosmote ενώ εχω Ν78 με τις άλλες δυο από εκεί. Να σημειωθεί πως εχω οριακή οπτική επαφή με τον Πύργο από το ένα μπαλκονι, ο οποίος βέβαια είναι τουλάχιστον 2 χιλιόμετρα μακριά. Προφανώς έχει αλλιώς τοποθετημένα τα panel η κοσμοτε, αλλα μου κάνει εντύπωση. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.k2 said:

Ελπίζω να γίνεται αναβάθμιση αλλά στο σπίτι μου κάνει συνεχώς εναλλαγές μεταξύ της 104671 (5G 100-160mbps) και της 4052 (μη λειτουργικό 4G) 

Επισης να προσθέσω πως Β7 δεν ειδα από την 104671. Είναι Ν1+Β3+Β20 συνολικά 50MHz. Έχει πολυ καλές ταχύτητες όμως. 
 

Τέλος, απορω πως γίνεται να μην πιάνω καθόλου από τον Πύργο του ΟΤΕ με την cosmote ενώ εχω Ν78 με τις άλλες δυο από εκεί. Να σημειωθεί πως εχω οριακή οπτική επαφή με τον Πύργο από το ένα μπαλκονι, ο οποίος βέβαια είναι τουλάχιστον 2 χιλιόμετρα μακριά. Προφανώς έχει αλλιώς τοποθετημένα τα panel η κοσμοτε, αλλα μου κάνει εντύπωση. 

Στα κέντρα των πόλεων τα έχει downtilted. Επιπλέον έχει πολύ μικρή ισχύ στη Ν78. Εγώ πχ στο Βόλο είχα συνδεθεί στα 14κμ σε Ν78 αλλά από macro cell…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα άλλα κέντρα πόλεων, στην Ξάνθη στην 3156 τα έχουν uptilted. Μάλλον χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας στο χωριό μου πιάνω 5g από μια κεραία με n1 και n28. Όταν η cosmote δώσει sa λογικα θα είναι n28. Θα παίζει τότε κανένα ρόλο η ήδη υπάρχουσα 700αρα; Πώς θα γίνει η μετάβαση από nsa σε sa;

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Στα κέντρα των πόλεων τα έχει downtilted. Επιπλέον έχει πολύ μικρή ισχύ στη Ν78. Εγώ πχ στο Βόλο είχα συνδεθεί στα 14κμ σε Ν78 αλλά από macro cell…

Σωστά, δεν το σκέφτηκα αυτo. Αυτά που κοιτάνε προς τα βόρεια της πολης είναι downtilted. Αυτά που κοιτάνε προς λίμνη ειναι uptilted. Για αυτό άλλωστε έχει πολυ καλή κάλυψη Ν78 και η κοσμοτε αλλά και οι άλλες δυο στην λίμνη, το νησάκι…

Αυτος ο πύργος είναι τουμπανο. Παίζουν και οι τρεις από αυτόν με Ν78. Καταλαβαίνεις τι γίνεται από μηχανήματα, panels, N78 sectors(αυτά τα μικρά κουτάκια έτσι δεν λέγονται;), links…

Συγγνωμη που θα μιλήσω λίγο οφφ τοπικ, αλλά γενικά παρατήσω πως η Ν78 της κοσμοτε, στα ιωαννινα τουλάχιστον, έχει ένα τεράστιο προβαδισμα στις ταχύτητες(λόγω περισσότερου φάσματος, πολυ καλύτερου backhaul και λιγότερης κίνησης) από την νοβα, Παρ όλα αυτά βλέπω πάντα πιο υψηλό ping ενώ σε εσωτερικους χωρους τη χάνει πιο εύκολα σε σχέση με τη νοβα, λόγω ισχύος.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε παλι η Cosmote τα Timers 😉

( λιγότερο χρόνο αναμονής / περισσότερες αναμεταδόσεις πακέτων) .

Νομιζω το έχουν κάνει εδώ και μηνα+  ομως τωρα το εντόπισα.

 Η n78 Band καποτε επαιζε

1300 MBps με 100 MHz

..μετα 600+ MBps με 100 MHz

...τωρα 400 MBps με 100 MHz

 

( μέσος όρος σε real world συνθήκες)

 Καλύτερα ετσι ΟΣΟ ΈΧΟΥΜΕ

....NSA 5G

 

σχετικά με Uptilted κεραίες ΝΑΙ υπάρχουν στο κέντρο της πολης Massive κεραίες Uptilted . ( Στο Ηράκλειο σε 2 Micro ...που πρακτικά παιζουν σαν ...Macro με 5 χιλιόμετρα N78 )

Αριαδνη Massive  και Μινωταυρου Massive

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, paanos said:

Σύνταγμα, αποβάθρα γραμμής 3

IMG_5126.png

IMG_5127.png

Εντός τρένου; Υπάρχει και αλλού βελτίωση;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...