Jump to content

LG G7


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν εχει κανείς εδώ μέσα το fit. Παρόλα αυτά φαίνεται πολύ καλή συσκευή dual sim στα 190! Από ότι καταλαβαίνω υστερεί σε κάμερα και επεξεργαστή. Μάλλον θα επηρεάζεται και η αυτονομία λόγω του οτι ο 821 είναι στα 14nm σε αντίθεση με τον 845 (10). Κρατάς όμως αδιαβροχοποιηση, quad dac και την ίδια εξαιρετική οθόνη, ενώ ο 821 έιναι αξιοπρεπέστατος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 788
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 2 weeks later...
Νομίζω ότι δεν εχει κανείς εδώ μέσα το fit. Παρόλα αυτά φαίνεται πολύ καλή συσκευή dual sim στα 190! Από ότι καταλαβαίνω υστερεί σε κάμερα και επεξεργαστή. Μάλλον θα επηρεάζεται και η αυτονομία λόγω του οτι ο 821 είναι στα 14nm σε αντίθεση με τον 845 (10). Κρατάς όμως αδιαβροχοποιηση, quad dac και την ίδια εξαιρετική οθόνη, ενώ ο 821 έιναι αξιοπρεπέστατος. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα λεφτά!

 

Λόγω του ότι φαίνεσαι γνώστης, μιας και όπως λες κανείς δεν έχει ακόμά το fit, γνωρίζεις να μου πεις αν το θέμα ήχου, αφορά μόνο στο να είναι περασμένα στην συσκευή αρχεία υψηλής ανάλυσης ή αν θα έχω επίσης καλύτερο ήχο σε σχέση με τον ανταγωνισμό παίζοντας απλά μουσικά βίντεο από youtube?

Επίσης, επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ καθόλου με θέματα λειτουργικού, το λειτουργικό της LG γενικότερα θεωρείται "καθαρό"? γιατί διαβάζω παραπάνω πάλι για root κλπ...Θέλω εν ολίγοις ένα κινητό να μην χρειαστεί να πειράξω τπτ και δίνω πολύ μεγάλη βάση στο θέμα των notifications όπως επίσης και στην διαφορετική επιλογή ήχου για καθένα από αυτά (άλλο για τα μαιλ πχ άλλο για μνμ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Γνώστη δε θα με χαρακτήριζα, και το παραπάνω σχόλιο το έκανα χωρίς να ξέρω τι ανταγωνισμός υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής. Παρόλα αυτα έχοντας αγορασει μετά από αρκετό ψάξιμο το G7 στα 320 (270 χωρίς ΦΠΑ) είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό, και θεωρώ πως έκανα την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Όσο αφορά το λειτουργικό ξέρω σίγουρα να σου απαντήσω για το G7: Μία έκδοση αντροιντ πίσω μεν (μεχρι προσφατα), απροβλημάτιστο δε. Δε χρειάστηκε τίποτα. Δουλεύουν όλα άψογα και κανείς εδώ μεσα δεν περίμενε update για να φτιάξει η κάμερα, το 4G ή οποιαδήποτε άλλη έλλειψη. Μάλλον ισχύουν αυτά και για τα υπόλοιπα της σειράς, αλλά δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

Όσον αφορά τον ήχο, έχει μια πολύ ωραία λειτουργία DTS Surround που ενεργοποιείται με οποιαδήποτε αρχείο και οποιαδήποτε ακουστικά, bluetooth ή ενσυρματα και κάνει τη μουσική πιο χορταστική. Κάτι αντίστοιχο με άλλο trademark είχε και το Huawei P10 που είχε περάσει κάποτε από τα χέρια μου, αλλά δεν ξερω για τις άλλες εταιρείες.

To DAC για να ενεργοποιηθεί και να κάνει διαφορά θέλει αρχεία υψηλής ανάλυσης και αντίστοιχα (σχετικά ακριβά) ενσυρματα ακουστικα υψηλης αντιστασης. Το αποτέλεσμα είναι τρομερή ευκρίνεια και διαχωρισμός των οργάνων - πιο audiofile. Πολύ προτιμούν τον πρώτο ήχο ομως σε σχέση με το δεύτερο. Στην καθημερινότητα μου και εγώ χρησιμοποιώ τα ταπεινά bluetooth ακουστικά μου ή τα ενσύρματα και απλά έχω το DTS ανοικτό. Καλό αποτέλεσμα χωρίς να κουράζει και ότι πρεπει για μετακινήσεις με μετρο κτλ.

 

Όσον αφορά το ηχείο, σε δοκιμή που έκανα με συσκευη χωρις θηκη και ακουμπισμενη σε επιφανεια το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο και νομιζω καλυτερο απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη. Γενικα δεν ακουω μουσικη ετσι μιας και εχω κανονικα bluetooth ηχεια σπιτι. Αυτά αφορούν το εσωτερικο ηχειο του G7 (boombox??) το οποιο μπορεις να ψαξεις να δεις αν υπαρχει και στο φιτ.

 

Το αρνητικο που πιθανα να εχει το φιτ ειναι η μπαταρια του, λογω του λιγο περισσοτερο ενεργοβορου επεξεργαστη και ειδικα αν το χρησιμοποιησεις σαν dual sim

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, με κάλυψες σχεδόν σε όλα...Αν καταλήξω σε αυτό, μπορεί να ξαναεπανέλθω για θέματα εγγύησης και ίσως επιλόγη καταστήματος για αγορά μιας και δεν βλέπω πουθενά να πωλούνται σε μεγάλες αλυσίδες παρά μόνο skroutz.. Να σαι καλά Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς LG δεν θα βρεις σε μεγάλα καταστήματα, είναι μόνο εισαγωγής λόγω ότι σταμάτησε στην Ελλάδα (εγγύηση έχεις φυσικά εάν είναι ευρωπαϊκό), κάπου είχα διαβάσει ότι έχει το ίδιο dac με το κανονικό όπως και την πιστοποίηση για αδιάβροχο ποίησης! https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9305&idPhone2=9115

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο μενού επιλογή για διπλότυπες εφαρμογές (βλέπε Xiaomi)? Αν όχι τότε Google it!

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κάτι, όταν τραβάς βίντεο είτε στην κανονική είτε στην wide κάμερα ειναι σαν να ειναι κάπως σαν zoom. ενώ αν πας χειροκίνητο βίντεο τραβάει αζουμαριστα. συμβαίνει και σε σας?
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κάτι, όταν τραβάς βίντεο είτε στην κανονική είτε στην wide κάμερα ειναι σαν να ειναι κάπως σαν zoom. ενώ αν πας χειροκίνητο βίντεο τραβάει αζουμαριστα. συμβαίνει και σε σας?

 

Το μικρο κροπαρισμα που βλέπεις ειναι λογω του ηλεκτρονικου σταθεροποιητη (eis). Αν θυμαμαι καλα μπορεις να το απενεργοποιησεις και να εχεις μονο τον οπτικο σταθεροποιητη (ois).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από θερμοκρασίες πως πάει το G7; Ενδιαφέρομαι για το Fit μοντέλο.

Σε σχέση με το V10, η αυτονομία της μπαταρίας του είναι στα ίδια επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το g7 και το g7 fit,το fit ζεσταίνεται αρκετά με απλή χρήση ίντερνετ και έχει χαλιά μπαταρία,σε όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλό τηλέφωνο, πανέμορφο πολύ καλή κατασκευή,υπέροχη οθόνη και πολύ καλός ήχος.
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να έχει να κάνει με την ανάλυση της οθόνης, σε Low setting, δεν ζεσταίνει πολύ και η μπαταρία έχει καλύτερη αυτονομία. Ωραία συσκευή, τίμια για αυτά που προσφέρει σε σχέση με την τιμή της.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι παίζει;

Εχω το κινητό από τον Φεβρουάριο που τότε το πήρα στα 350€.

5 μήνες μετά, όχι μόνο δεν έχει πέσει αλλά έχει ανέβει. Ένα μόνο κατάστημα το έχει στα 324€ και όλοι οι άλλοι στα 400+

Θα "χαιρόμουν" αν δεν ήταν το ότι ήθελα να πάρω ένα 2ο για την σύζυγο.

 

Απλα "τελειώνουν" με το στοκ και δεν ξαναβγάζουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι παίζει;

 

Εχω το κινητό από τον Φεβρουάριο που τότε το πήρα στα 350€.

 

5 μήνες μετά, όχι μόνο δεν έχει πέσει αλλά έχει ανέβει. Ένα μόνο κατάστημα το έχει στα 324€ και όλοι οι άλλοι στα 400+

 

Θα "χαιρόμουν" αν δεν ήταν το ότι ήθελα να πάρω ένα 2ο για την σύζυγο.

 

 

 

Απλα "τελειώνουν" με το στοκ και δεν ξαναβγάζουν;

Είναι καλοκαίρι και ο κόσμος αγοράζει , επίσης κλείνουν οι εταιρίες για λίγο , περίμενε για μετά το Σεπτέμβρη.

Όλα τα κινητά πάνω στο χρόνο συνήθως καλοκαίρι παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. Αλλά μετά θα πέσει κάτω απ τα 300 θεωρώ

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη συγκριση stock camera με ενεργο το AI CAM εναντι την gcam της Arnova's Advanced 1.7

 

με AI CAM

 

2019-07-29_08-53-50 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

 

stock wide camera

 

2019-07-29_09-15-01 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

Edited by ran_tan_plan
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη συγκριση stock camera με ενεργο το AI CAM εναντι την gcam της Arnova's Advanced 1.7

 

με AI CAM

 

2019-07-29_08-53-50 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

 

stock wide camera

 

2019-07-29_09-15-01 by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

 

H stock καλυτερα χρωματα και στις 2 ληψεις...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

ναι οι φώτος που βγάζει , κυρίως με ενεργή την AI Cam είναι αρκετά κορεσμένες , το αντίθετο συνεβενε με το G6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά, εκανα και εγω πριν απο μερικες μερες την αναβαθμιση! Περα απο μια μικρή αλλαγή στα transition effects στο μενου δεν παρατηρησα καποια ουσιωδη αλλαγη, ουτε στην μπαταρια. Βεβαια περασα την pie από πανω καθως δε βλεπω το λόγο προς το παρον για καθαρή εγκατασταση Περιμενα να έχει αυτα τα ωραία wallpapers με τa εφε στο ξεκλείδωμα του lg g8, αλλα μαλλον δεν περαστηκαν δυστυχώς.

 

Παρολα αυτα ανακαλυψα ενα νεο κουμπι στην εφαρμογη της μουσικης που σου επιτρέπει να ακους τη μουσικη σου από οποιαδηποτε συσκευη ηχου ειναι στο wifi δίκτυο σου! Το βρηκα εξαιρετικα βολικό μιας και δε χρειαζεται πλεον να συνδεθω μεσω bluetooth. Οποιος έχει αντιστοιχες συσκευες σπιτι του θα το εκτιμησει πιστευω

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έκανα βλακεία μάλλον.

Έβαλα την 20c. Πρίν είχα την 20b με ξεκλείδωτο bootloader και περασμένο root από Magisk.

 

Μετά την 20c το Magisk δεν γινόταν εγκατάσταση και θυμήθηκα ότι πρέπει να φλασάρω με adb το boot.img όπως το είχα κάνει και την προηγούμενη φορά.

 

ΣΥΜΦΟΡΑ

Το τηλέφωνο έχει κολήσει στο LG logo, δεν κάνει reboots αλλά το χειρότερο είναι ότι ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ έστω να το ξανάνοιγα στο download mode και να ξαναφλασάρω την original rom.

Οσο και να κρατάω το power button δεν σβήνει. Μόνο αν το κρατήσω μαζί με το Vol down τώρα απλά κάνει restart και πάλι από την αρχή.

Βοήθεια παίδες, με έπιασε κρύος ιδρώτας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από random συνδυασμούς κατάφερα να το φέρω από την κατάσταση που είναι stuck στο LG Logo στο να κάνει συνεχόμενα reboots...

Μετά από αυτό ΚΑΤΑΦΕΡΑ να το κλείσω εντελώς.

Μετά VolUp + Power και μπήκε σε download mode.

LGUP και ξαναπέρασμα της ROM

...

Θα πάω να ξανακλειδώσω και τον bootloader να πα να γ@μη8εί

:mad:

Τέτοια λαχτάρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι μεταξυ lgv 30 (να το αγορασω ξανα) και lg7 ...

το v 30 ηταν για μενα και παραμένει κορυφαίο κινητο ..στο lg 7 με φοβιζει η μπαταρια του που ειναι μικροτερη ..κυριως επειδη καλομαθα με το v30 που η διαχείριση που κανει το κινητο (περα απο την μεγαλυτερη μπαταρια) ειναι κορυφή ...

για βοηθήστε εδω λιγο ? τα παει καλα η θα ξενερώσω ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...