Jump to content

LG G7


_NikitaS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kok1980 τραβάω την ίδια φωτογραφία την ίδια στιγμή και μου φαίνονται σαφώς πιο αληθινά τα χρώματα της stock κάμερας. Το ίδιο είχε παρατηρηθεί από άλλα μέλη και σε φωτογραφίες που ανέβασε κάποιος άλλος κάτοχος μερικές σελίδες πίσω. Το ότι η gcam κάνει θαύματα στα g6/v30 δεν σημαίνει ότι κάνει και σε όλα τα τηλέφωνα. Μακάρι να υπάρχει κάποια έκδοση της που να βελτιώνει την κάμερα και να βγει κάποιος να μας πει ποια είναι να τη δοκιμάσουμε.

 

εγω παντα ειχα πρόβλημα με την gcam ..και στο lg30 που ειχα ..

παντα τα χρωματα ηταν διαφορετικα ..η photo δεν ηταν οπως επρεπε να ειναι ..

ειχα εντονο μπλε ! ειδικα το βράδυ!

στο g7 δεν εχω βρει ακομη εκδοση που να δουλεύει σωστα γενικά ..

αυτο με το φλας επισης πως ειναι δυνατον εγω και εσυ να εχουμε το ιδιο προβλημα (να μην αποθηκευει τις photos) και πανω οχι ! σηκωνω τα χερια ψηλα :(

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 788
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγω παντα ειχα πρόβλημα με την gcam ..και στο lg30 που ειχα ..

παντα τα χρωματα ηταν διαφορετικα ..η photo δεν ηταν οπως επρεπε να ειναι ..

ειχα εντονο μπλε ! ειδικα το βράδυ!

στο g7 δεν εχω βρει ακομη εκδοση που να δουλεύει σωστα γενικά ..

αυτο με το φλας επισης πως ειναι δυνατον εγω και εσυ να εχουμε το ιδιο προβλημα (να μην αποθηκευει τις photos) και πανω οχι ! σηκωνω τα χερια ψηλα :(

 

Το πρόβλημα με το φλας λογικά το έχουν όλοι, υπάρχουν αναφορές και στο xda. Από πάνω μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι λέγαμε για το φλας της stock κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε κανεις αλλος υπερβολικα μεγαλη καταναλωση απο το google play services? Δε νομίζω να το εκανε παλαιότερα, μαλλον μετα απο κάποιο update. Ενα γρήγορο search στο google επιβεβαιωνει το προβλημα στις τελευταιες εκδοσεις του google play services. Μεσα σε μιαμιση μερα μου εχει φάει 17% μονο αυτό.

 

Επίσης, για ποιο λόγο δε με αφήνει να ανεβασω φωτο το σαιτ? Ανεβάζω το screenshot των 200kb αλλα βγάζει μνμ οτι υπερβαινει το μεγεθος

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεμα του Google play services, στα περισσότερα κινητά εμφανίστηκε. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, περιμένουμε να το διορθωσουν από την google.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το λέω και εγώ πάνω.. Εδώ και μέρες κάτι μου τρώει την μπαταρία συνεχώς. Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι είναι.. Μέχρι και φορματ έκανα.. Βασικά είχα ξενερώσει άσχημα γιατί με το v30 είχα καλομάθει.. Είχε εξαιρετική αναμονή.. Αφού λέτε όμως ότι δεν φταίει το κινητό θα κάνουμε υπομονή 9cacfb3f528ed651b9e5b1f5538beb04.jpg

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εβαλα την beta εκδοση του playstore και το προβλημα λυθηκε ...

επιτελους το κινητο εχει ξανα σωστη αναμονη στην μπαταρια ειχαν σπασει τα νευρα μου μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Δύο μικρές αναφορές.

Τζαμακι ταιριάζει απόλυτα και από pocophone οπότε αν κάποιος ξεμείνει να το έχει υπ όψιν.

Επίσης, αν έχει μείνει κανείς με g7 tim που δεν μπορεί να πάρει την αναβάθμιση σε Android 9, ας μου πει να γράψω την λύση, για να μην γεμίζουμε τσάμπα τη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ειμαι με V10s-222-01 android 8 δεν ηρθε καμια αναβαθμιση. πως βαζω pie?

αυτη ειναι η εκδοση που εχω οχι το τηλεφωνο....G7 ΕΧΩ

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομίζω ότι το v10 πήρε καν την 8, οπότε για 9 δεν...

 

αυτη ειναι η εκδοση που εχω οχι το τηλεφωνο....G7 ΕΧΩ

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λάθος εγώ. Μπες μια εδώ

https://lg-firmwares.com/series/lg-g7-thinq/

Βρες ακριβώς το μοντέλο σου και αν δεν βγάζεις άκρη απ' το site πες μου να βοηθήσω.

Εκτός κι αν το κουτί σου γράφει TIM αλλά το τηλέφωνο δεν ήταν branded, οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς τι να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λάθος εγώ. Μπες μια εδώ

https://lg-firmwares.com/series/lg-g7-thinq/

Βρες ακριβώς το μοντέλο σου και αν δεν βγάζεις άκρη απ' το site πες μου να βοηθήσω.

Εκτός κι αν το κουτί σου γράφει TIM αλλά το τηλέφωνο δεν ήταν branded, οπότε μπορώ να σου πω ακριβώς τι να κανεις

 

να κατεβασω το firmware? δεν λει τι να κανω....εκανα κατι με lg bridge κατεβασε το firmware αλλα κολησε στο update...τι μπερδεμα ειναι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει αρχικά να βρεις τι region είναι το τηλέφωνο σου.

Αν το κουτί σου γράφει απ' έξω εκεί που είναι τα barcode "Tim" έγινε το γνωστό πρόβλημα, δηλαδή ειναι αγορασμενο από tim αλλά το έκαναν debrand, άρα πρέπει να ξαναπερασεις την original 8 , δηλαδή να το κάνεις branded της Tim ξανά, και μετά θα κάνει update από μόνο του στην επίσημη 9.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι Tim, βάλε το IMEI σου στο site εκεί που λέει check IMEI και θα σου βγάλει και το region και το μοντέλο.

Το φλασαρισμα θα το κάνεις με το lg up. Ειναι πολύ εύκολο, 10 λεπτά δουλεια στο PC, αλλά πρώτα βρες οπωσδήποτε τι region και ποιο μοντέλο εχεις

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει αρχικά να βρεις τι region είναι το τηλέφωνο σου.

Αν το κουτί σου γράφει απ' έξω εκεί που είναι τα barcode "Tim" έγινε το γνωστό πρόβλημα, δηλαδή ειναι αγορασμενο από tim αλλά το έκαναν debrand, άρα πρέπει να ξαναπερασεις την original 8 , δηλαδή να το κάνεις branded της Tim ξανά, και μετά θα κάνει update από μόνο του στην επίσημη 9.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι είναι Tim, βάλε το IMEI σου στο site εκεί που λέει check IMEI και θα σου βγάλει και το region και το μοντέλο.

Το φλασαρισμα θα το κάνεις με το lg up. Ειναι πολύ εύκολο, 10 λεπτά δουλεια στο PC, αλλά πρώτα βρες οπωσδήποτε τι region και ποιο μοντέλο εχεις

 

εχεις δικιο γραφει TIM! LMG710EM

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?

Edited by couros1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, πήγαινε σε ένα PC/laptop και είναι εύκολο. Δώσε μου 5 λεπτά να στα γράψω αναλυτικά[/quote

σε ευχαριστω πολυ για τοχρονο σου!!! ναι σε pc ειμαι. παρε οσο χρονο θες! μπορω να βαλω κατευθειαν unbranded pie? απο open eu

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περάσω κατευθειαν pie είτε branded είτε unbranded και μου κολλαγε στο 75%, οπότε δεν ξέρω, βέβαια απο την άλλη υπάρχουν 2-3 unbranded EU και δεν ξέρω ποια είναι η αντίστοιχη 8 που είχε, άρα ίσως φταίει αυτό, αλλά δεν την πάλευα με άλλα πειράματα. Θα σου πω τι έκανα και μου δούλεψε.

Κατ αρχήν κάνε backup.

- μετά κατέβασε την original 8 rom της TIM

https://lg-firmwares.com/downloads-file/19645/G710EM10u_00_0327.kdz

- παράλληλα κατέβασε το LG UP

https://goo.gl/GRFHGu

- το dll που χρειαζεται

https://goo.gl/6idLqN

- και τους drivers της lg για σιγουρια

https://lg-firmwares.com/downloads/flash-tools/LGUnitedMobileDriver_Ver_3.11.3.exe

 

πέρνα στο pc σου τους drivers, κάνε install το LGUP και τέλος μεσα στο φάκελο του LGUP

C:\Program Files (x86)\LG Electronics\LGUP\model , πέτα τον φάκελο common που έχεις κατεβάσει ζιπαρισμενο, δηλαδη το path να γίνει:

" C:\Program Files (x86)\LG Electronics\LGUP\model\common και μέσα εκει θα έχει το "LGCOMMON DLL".

 

όταν κατέβει το firmware σβήσε το κινητό σου, κράτα πατημενο μονο το vol up και συνδεσέ το στο pc όπως είναι σβηστό. όταν γράψει download mode ασε το vol up και δεν κάνεις τίποτε άλλο.

Τώρα ανοίγεις το LGUP και θα σου αναγνωρίσει κατευθείαν το τηλέφωνο

επέλεξε το REFURBISH (αν βάλεις Upgrade θα κολλήσει, όπως και αν πας να περάσεις κατευθείαν Pie), και απο κάτω επέλεξε το firmware που θα έχεις ήδη κατεβάσει και πατα start.

 

Τέλος. τώρα έχεις το τηλέφωνο σου όπως ήταν αρχικά, πριν το κάνουν debrand στο μαγαζι ή όπου αλλου, δηλαδη έχει μια οθόνη της TIM όταν ανοίγει και αρκετες εφαρμογες της ΤΙΜ οι οποιες όμως σβήνονται ή απενεργοποιούνται ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως και δεν σε επηρεάζει καπου. Μόνο η οθόνη ενεργοποίησης θα μείνει αλλα οκ, 2 δευτερολεπτα είναι όταν κάνεις Restart...

 

μετά με το που το σετάρεις κάνε μέσα απο το τηλέφωνο αναζήτηση για update και θα στην κατεβάσει μόνο του απο το wifi κανονικα και εργοστασιακα

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περάσω κατευθειαν pie είτε branded είτε unbranded και μου κολλαγε στο 75%, οπότε δεν ξέρω, βέβαια απο την άλλη υπάρχουν 2-3 unbranded EU και δεν ξέρω ποια είναι η αντίστοιχη 8 που είχε, άρα ίσως φταίει αυτό, αλλά δεν την πάλευα με άλλα πειράματα. Θα σου πω τι έκανα και μου δούλεψε.

Κατ αρχήν κάνε backup.

- μετά κατέβασε την original 8 rom της TIM

https://lg-firmwares.com/downloads-file/19645/G710EM10u_00_0327.kdz

- παράλληλα κατέβασε το LG UP

https://goo.gl/GRFHGu

- το dll που χρειαζεται

https://goo.gl/6idLqN

- και τους drivers της lg για σιγουρια

https://lg-firmwares.com/downloads/flash-tools/LGUnitedMobileDriver_Ver_3.11.3.exe

 

πέρνα στο pc σου τους drivers, κάνε install το LGUP και τέλος μεσα στο φάκελο του LGUP

C:\Program Files (x86)\LG Electronics\LGUP\model , πέτα τον φάκελο common που έχεις κατεβάσει ζιπαρισμενο, δηλαδη το path να γίνει:

" C:\Program Files (x86)\LG Electronics\LGUP\model\common και μέσα εκει θα έχει το "LGCOMMON DLL".

 

όταν κατέβει το firmware σβήσε το κινητό σου, κράτα πατημενο μονο το vol up και συνδεσέ το στο pc όπως είναι σβηστό. όταν γράψει download mode ασε το vol up και δεν κάνεις τίποτε άλλο.

Τώρα ανοίγεις το LGUP και θα σου αναγνωρίσει κατευθείαν το τηλέφωνο

επέλεξε το REFURBISH (αν βάλεις Upgrade θα κολλήσει, όπως και αν πας να περάσεις κατευθείαν Pie), και απο κάτω επέλεξε το firmware που θα έχεις ήδη κατεβάσει και πατα start.

 

Τέλος. τώρα έχεις το τηλέφωνο σου όπως ήταν αρχικά, πριν το κάνουν debrand στο μαγαζι ή όπου αλλου, δηλαδη έχει μια οθόνη της TIM όταν ανοίγει και αρκετες εφαρμογες της ΤΙΜ οι οποιες όμως σβήνονται ή απενεργοποιούνται ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως και δεν σε επηρεάζει καπου. Μόνο η οθόνη ενεργοποίησης θα μείνει αλλα οκ, 2 δευτερολεπτα είναι όταν κάνεις Restart...

 

μετά με το που το σετάρεις κάνε μέσα απο το τηλέφωνο αναζήτηση για update και θα στην κατεβάσει μόνο του απο το wifi κανονικα και εργοστασιακα

 

σ ευχαριστω παρα πολυ!! το δοκιμαζω αργοτερα και σου λεω τι εγινε!:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ

Τον πιο πολύ χρόνο θα στον φάει να κατέβει η rom.η υπόλοιπη διαδικασία ειναι γρήγορη.

Στείλε να δούμε αν δούλεψε και σε εσενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αποφυγή παρεξήγησης, γιατί όπως το έγραψα δεν ξέρω αν φαίνεται σωστό, το common το έχεις κατεβάσει ζιπαρισμενο, αλλά το ξεζιπαρεις πριν το πετάξεις στον φάκελο του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Σε LG V30 VODAFONE branded στο οποίο δεν έρχεται ενημέρωση για pie ακολουοθούμε ανάλογη διαδικασία?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ήδη branded κανονικά , δοκίμασε με το lg bridge αρχικά για να μην μπλέξεις με φλασαρισματα. Αν δεν το κάνει, μπες στο lg firmwares, κατέβασε τη rom για το region και το μοντέλο σου και πέρνα το με lgup(ίδια διαδικασία, με το common, τους drivers κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάλι χάλι μαύρο με την μπαταρία.. Και με την μπέτα έκδοση του play store.. έχω αρχίσει να ξενερώνω με το θέμα άσχημα.. γνωρίζει κανείς αν έχουμε κανένα νεότερο εδώ; cd3d60c7eca77f12370aa66220c1576e.jpg

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει τοσο χαλια αναμονη το g7 ?

εχω παθει την πλακα μου γιατι με το v30 ειχα καλομάθει !

χθες την εβγαλα με 2 ωρες οθόνη ...:(

κατι τρωει την μπαταρια συνεχως ..γενικα το κινητο δεν εχει καλη αναμονή ..

ενω ειμαι πολυ ευχαριστημενος σαν συνολο εχω παλι το άγχος του φορτιστή κτλ ενω με το v30 το ειχα ξεχάσει ..!

ειναι μονο σε μενα το προβλημα η γενικα παιζει κατι με το το google play που λεγατε πιο πανω ?

εχω κανει 2 φορες φορματ τα εχω βαλει ολα απο την αρχη ενα ενα αλλα το προβλημα παραμενει ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει τοσο χαλια αναμονη το g7 ?

εχω παθει την πλακα μου γιατι με το v30 ειχα καλομάθει !

χθες την εβγαλα με 2 ωρες οθόνη ...:(

κατι τρωει την μπαταρια συνεχως ..γενικα το κινητο δεν εχει καλη αναμονή ..

ενω ειμαι πολυ ευχαριστημενος σαν συνολο εχω παλι το άγχος του φορτιστή κτλ ενω με το v30 το ειχα ξεχάσει ..!

ειναι μονο σε μενα το προβλημα η γενικα παιζει κατι με το το google play που λεγατε πιο πανω ?

εχω κανει 2 φορες φορματ τα εχω βαλει ολα απο την αρχη ενα ενα αλλα το προβλημα παραμενει ...

 

Οντως τελευταια βλεπω κι εγω μια αυξημενη καταναλωση απο το google play,αλλα το καλο μου 30αρι συνεχιζει απτοητο να χτυπαει 7ωρα+ σε οθονη ))..

Μηπως εχει γενικοτερα θεμα αυτονομιας το G7;προλαβαινεις παντως να το πουλησεις και να ξαναπαρεις φρεσκο V30 οσο ακομα κυκλοφορει..η μια η αλλη θα σου ερθει σε χρηματα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...