Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεψε με είναι καλύτερο το service τις oneplus απο τα μπ@υρδελ@ τα δικά μας. To ότι είναι στο εξωτερικό δεν λέει κάτι. Σε 2 μέρες παραλαμβάνουν την συσκευή σου και σε εξυπηρετούν. Ουτε μεταφορικά πληρώνεις.

 

Δεν σχολιαζουμε αν ειναι κατι καλυτερο ή χειροτερο.

 

Γραφουμε το αυτονοητο,οτι το γεγονος οτι δεν εχει επισημα service και αντιπροσωπειες στις ιδιες τις χωρες και αυτο βοηθαει στην χαμηλοτερη τιμη.

 

Απο την αλλη μην ξεχναμε οτι μιλαμε για την εταιρεια που πιο παλια ηταν που επαιρνε τα δεδομενα των χρηστων,που παραδεχτηκε οτι κλεβει στα benchmarks και που προσφατα ειχε θεμα με υποκλοπη στοιχειων καρτων(θα μπορουσα να αναφερω και τα περι oneplus 2 που το παρατησε )αλλα τελος παντων.

 

Το ολο point μου ειναι οσο ανεβαινει τιμη η oneplus τοσο χανει τον λογο υπαρξης της. Και σε αυτο σιγουρα δεν βοηθαει και η Nokia που και αυτη ειναι με stock android(αλλα ειναι ακομα νεα στον χωρο).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζουμε αν ειναι κατι καλυτερο ή χειροτερο.

 

Γραφουμε το αυτονοητο,οτι το γεγονος οτι δεν εχει επισημα service και αντιπροσωπειες στις ιδιες τις χωρες και αυτο βοηθαει στην χαμηλοτερη τιμη.

 

A ok λάθος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για επισημο service/αντιπροσωπεια οπως εχουν οι αλλες εταιρειες κινητης,τι ακριβως δεν καταλαβαινεις?

 

Service εχει μονο στο εξωτερικο αν σου παθει κατι.

 

Μια χαρά επισημο σερβις εχουν. Απλά ειναι κεντρικό σερβις για ολη την περιοχη ΕΜΕΑ. Δεν καταλαβαινω την αναγκη υπαρξης τοπικου μαγαζιου. H καθε εταιρια το ρυθμιζει οπως αυτη θεωρει καλυτερα. Σημασια εχει να εξυπηρετει σωστα τον πελατη. Και σε αλλες εταιριες με παρουσια κιολας στην Ελλάδα, παλι εξω εφευγαν για επισκευη τα προιοντα (sony computers)

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επισημο σερβις εχουν. Απλά ειναι κεντρικό σερβις για ολη την περιοχη ΕΜΕΑ. Δεν καταλαβαινω την αναγκη υπαρξης τοπικου μαγαζιου. H καθε εταιρια το ρυθμιζει οπως αυτη θεωρει καλυτερα. Σημασια εχει να εξυπηρετει σωστα τον πελατη. Και σε αλλες εταιριες με παρουσια κιολας στην Ελλάδα, παλι εξω εφευγαν για επισκευη τα προιοντα (sony computers)

 

Παμε παλι τα ιδια. Καλως ή κακως η εταιρεια εχει επιλεξει αυτο τον τροπο για το service οπως και την πωληση των κινητων ψηφιακα,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

 

Αυτο που λεμε ειναι ομως οτι ολα αυτα εχουν και επιπτωσεις στις τιμες που βλεπουμε απο τις υπολοιπες μεγαλες εταιρειες και συμπεριλαμβανονται και μεσα στην τιμη του κινητου τους.

 

Στην τιμη ενος προιοντος δηλαδη δεν ειναι μονο αν φοραει τον τελευταιο snapdragon ή αν το κινητο ειναι αδιαβροχο.

Ειναι και η διαφημιση που τρωει ενα κινητο,ειναι τα service/αντιπροσωπειες,ειναι τα σημεια πωλησης που μπορεις να τα δεις εκθεσιακα απο κοντα και παει λεγοντας.Γιαυτο κιολας και πεφτουν οι τιμες τους μεσω 3ων και φτανουν σε επιπεδα oneplus και φθηνοτερα.

 

Αυτη την στιγμη πχ στα 750ευρω περιπου βρισκεις με προωθητικες απο samsung ενεργειες το S9+ και το P20 pro(σαν συσκευες του 2018 το λεω).

Αν φτασει η Oneplus να ζηταει πανω κατω τα ιδια χρηματα τοτε παει χαθηκε το παιχνιδι. Και φυσικα επειδη η Samsung και η huawei ειναι απο τις πρωτες εταιρειες που βγαζουν τα κινητα τους στην αγορα,γιαυτο και σε βαθος χρονου πεφτει τοσο η τιμη τους.

 

Το προβλημα υπαρχει κυριως στο δευτερο T μοντελο που βγαζει η εταιρεια στις γιορτες που εκει εχουν πεσει αρκετα και οι τιμες των αλλων.

 

Και τελος ενα αλλο συγχρονο θεμα με την Oneplus ειναι αυτο που κανει με τα Τ μοντελα που στην ουσια απαξιωνει τις συσκευες της καθε 6μηνες(πολυ ή λιγο δεν εχει σημασια). Το τελευταιο ειδικα ειναι κατι που αρκετος κοσμος εχει κανει παραπονα και εχει ενοχληθει και να πω την αληθεια τους καταλαβαινω απολυτα .

 

Θα δουμε βεβαια την αλλη εβδομαδα τελικα τι θα γινει .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επισημο σερβις εχουν. Απλά ειναι κεντρικό σερβις για ολη την περιοχη ΕΜΕΑ. Δεν καταλαβαινω την αναγκη υπαρξης τοπικου μαγαζιου. H καθε εταιρια το ρυθμιζει οπως αυτη θεωρει καλυτερα. Σημασια εχει να εξυπηρετει σωστα τον πελατη. Και σε αλλες εταιριες με παρουσια κιολας στην Ελλάδα, παλι εξω εφευγαν για επισκευη τα προιοντα (sony computers)

Στην πόλη μου μέχρι σήμερα άλαξα οθόνη, κάμερα, και πολλές μπαταρίες όλα με 10 ευρώ σε κάθε άνοιγμα-τοποθέτηση σε 3 ώρες το πολύ!

Έτσι, αγοράζω τα πράγματα από το aliexpress και μένουν και τα χρήματα στον τόπο μου...

Είπες κάτι για την ύπαρξη τοπικού μαγαζιού?

..........

Το Μι Μιχ 2s δεν το παρήγγειλα από εκεί που είπες...! (ήταν κανένα 30/άρι ακριβότερο από εκεί...)

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η εταιρεία δεν δέχεται στο service της συσκευές που είναι αγορασμενες εκτός του επίσημου site..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η εταιρεία δεν δέχεται στο service της συσκευές που είναι αγορασμενες εκτός του επίσημου site..

 

Υποθετω γιατι προτιμαει να εχει μεγαλυτερο μεριδιο εσοδων/κερδων μεσω των πωλησεων απο το site της παρα απο τα κινεζομαγαζα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η εταιρεία δεν δέχεται στο service της συσκευές που είναι αγορασμενες εκτός του επίσημου site..

 

Αυτό αφορά νομίζω για όσους επιλέγουν την αγορά από την Κίνα... Δεν νομίζω να ισχύει αν το πάρεις πχ από το Amazon Αγγλίας ή Γερμανίας...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά νομίζω για όσους επιλέγουν την αγορά από την Κίνα... Δεν νομίζω να ισχύει αν το πάρεις πχ από το Amazon Αγγλίας ή Γερμανίας...

 

Ναι από μαγαζιά Κίνας σίγουρα δεν τα καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπεία...

Αλλά πιστεύω ότι και για Amazon το ίδιο ισχύει αφού είναι εκτός επίσημης αντιπροσωπείας .... Δεν ξέρω σίγουρα... Παντος για μένα είναι απαράδεκτο....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαράδεκτο? Σε ποια εταιρεία ισχύει αυτό και θες να το κάνει και η 1+??

 

Η εγγύηση αφορά την Ευρωπαική αγορά... Όπως αν πάρεις ένα Xiaomi από την Κίνα δεν θα στο καλύψει η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα....

 

 

Επίσης αφού δεν έχεις ίδεα γιατί πετάς πράγματα που δεν γνωρίζεις αν ισχύουν/? Όπως για το Amazon...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαράδεκτο? Σε ποια εταιρεία ισχύει αυτό και θες να το κάνει και η 1+??

 

Η εγγύηση αφορά την Ευρωπαική αγορά... Όπως αν πάρεις ένα Xiaomi από την Κίνα δεν θα στο καλύψει η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα....

 

 

Επίσης αφού δεν έχεις ίδεα γιατί πετάς πράγματα που δεν γνωρίζεις αν ισχύουν/? Όπως για το Amazon...

 

Έχεις αγοράσει από Amazon 1+ συσκευή,η το έχεις διαβάσει ι κάπου, η στο έχουν πει;;;

Αν ισχύει, ου δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω έχει να κάνει με την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία και όχι γιατί η ίδια θα ήθελε, γιατί ειναι κάτι αντίστοιχο με τα Κινεζομαγαζα... Πώληση εκτός επίσημου site...Εκτος και υπάρχει άλλος λόγος που από Amazon το καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπεία...

Απλά ρωτάω για να μάθω....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκρίνια ρε παιδιά! Τι μιζέρια είναι αυτή ακόμα δεν παρουσιάστηκε η συσκευή; Κάνετε λες και μαθαίνετε τώρα την OnePlus.

 

Σε τελευταία ανάλυση οποίος δεν έχει σκοπό να την αγοράσει και δεν του αρέσουν οι πολιτικές της με το service και τις τιμές της, πάει αλλού και τελειώνει το θέμα. Δεν κάθεται να το ψυριζει από εδώ και από εκεί για να πείσει τον εαυτό του.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Trade in πρόγραμμα για όποιον ενδιαφέρεται...

https://www.androidauthority.com/oneplus-trade-in-6-863829/

 

Δε νομίζω ότι αξίζει.

Στη σελίδα της 1+ λέει "Receive your voucher for up to €280 within 2 weeks" άρα στην καλύτερη περίπτωση, η οποία καλύτερη περίπτωση είναι το 5Τ, θα πάρεις πίσω 280 ευρώ.

Αν το βάλεις αγγελία θα πάρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει από Amazon 1+ συσκευή,η το έχεις διαβάσει ι κάπου, η στο έχουν πει;;;

Αν ισχύει, ου δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω έχει να κάνει με την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία και όχι γιατί η ίδια θα ήθελε, γιατί ειναι κάτι αντίστοιχο με τα Κινεζομαγαζα... Πώληση εκτός επίσημου site...Εκτος και υπάρχει άλλος λόγος που από Amazon το καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπεία...

Απλά ρωτάω για να μάθω....

 

Ειλικρινά παραιτούμαι.... Αρχικά γράφεις κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις σαν δεδομένο... Επίσης ο λόγος που δεν δέχονται τις συσκευές από Κινεζομάγαζα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ότι αφορούν πωλήσεις εκτός επίσημου site... Έχει να κάνει ότι η συσκευή αυτή προορίζεται για την αγορά της Ασίας οπότε δεν καλύπτεται από καμία εγγύηση στην Ευρώπη. Το ίδιο και από Αμερική...

 

Το ίδιο και αν πάρεις ένα Xiaomi από Κινεζομάγαζο... Το ίδιο και ένα Samsung... To ίδιο με όλα τέλος πάντων γιατί θα ξεχάσουμε τα βασικά με εσένα....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά παραιτούμαι.... Αρχικά γράφεις κάτι το οποίο δεν το γνωρίζεις σαν δεδομένο... Επίσης ο λόγος που δεν δέχονται τις συσκευές από Κινεζομάγαζα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ότι αφορούν πωλήσεις εκτός επίσημου site... Έχει να κάνει ότι η συσκευή αυτή προορίζεται για την αγορά της Ασίας οπότε δεν καλύπτεται από καμία εγγύηση στην Ευρώπη. Το ίδιο και από Αμερική...

 

Το ίδιο και αν πάρεις ένα Xiaomi από Κινεζομάγαζο... Το ίδιο και ένα Samsung... To ίδιο με όλα τέλος πάντων γιατί θα ξεχάσουμε τα βασικά με εσένα....

 

Έχω να πω ότι πραγματικά η σκέψη μου ήταν λάθος, μιας και μου έχουν φέρει Samsung από Ασία και ΔΕΝ είχε εγγύηση Ευρωπη,εγω έκανα τελείως λανθασμένη σύγκριση...

Καμία φορά κολλάει το μυαλό και δεν καταλαβαίνουμε το απλό και αυτονόητο... Βασικά λανθασμένα κόλλησα με την 1+ και αγορά από Ασία, στο γεγονός οτιβγαζει μια έκδοση συσκευής, και ποιος ο λόγος να μην έχει international εγγύηση... Και αν δεν κάνω λάθος η Ασιατική έκδοση λειτουργικού δεν λέγεται Oxygen αλλά κάπως αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 6 blind camera test

With the OnePlus 6, we'll let the images do the talking.

The best in the world - the OnePlus 6, iPhone X, Samsung Galaxy S9 and Google Pixel 2 will be put to the test.

Μπείτε εδώ...

https://www.oneplus.in/blindtest-6?code=14151316

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Θα ποσταρει κανένας άλλος πονηρός με τον κωδικό του στο url?

Παρακαλώ να επιληφθεί κάποιος διαχειριστής και να βάλει καθαρό link

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερουμε ποσο περιπου θα ειναι η τιμη του?επισης θα συμφερει να το παρω απο καναδα μιας και 23 μαη θα βρισκομαι εκει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ξερουμε ποσο περιπου θα ειναι η τιμη του?επισης θα συμφερει να το παρω απο καναδα μιας και 23 μαη θα βρισκομαι εκει?

Πιθανων η φθηνοτερη εκδοση (6/64gb) να ξεκιναει απο 550

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ πιστευω μα αξιζει-για να δουμε τι θα δουμε..
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν για λίγο στο γερμανικό Amazon και στο reddit έγινε χαμός... Εκεί λένε ότι βγήκαν με αυτές τις τιμες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...