Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχουν ανακοινώσει για το τέλος διακοπής δεν το κάνει νόμιμο. Είναι καταχρηστική απαίτηση να απαιτεί η μια πλευρά 10€ για να καταγγείλει την σύμβαση. Να ζητούσε να το κάνει καρτοκινητό ναι θα είχαν δικαίωμα να χρεώσουν γιαυτό. Αλλά δεν έχει καμία βάση και λογική να μην έχεις το δικαίωμα αζημίως να καταγγείλεις μια σύμβαση.

Όπως και το τέλος ενεργοποίησης, έτσι και αυτό εμπίπτει στην εμπορική πολιτική και είναι νόμιμο.

Από εκεί και πέρα, Έχω την εντύπωση ότι θα χρεωθεί το τέλος στην φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι linux-ας θα δουλεψει το usb stick σε μενα ή οχι ;

 

Κ3772 Requirements

Windows 7

or Windows Vista SP2

or windows XP SP3

Apple Mac OS*X Lion (10.7.2 preferable)

Snow leopard (10.6.8 preferable)

Leopard (10.5.8)

100 MB free disc space

RAM 256 MB

USB socket

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

η μητέρα μου θέλει να διακόψει το πρόγραμμα vodafone red που έχει στο κινητό και θέλει να το κάνει κάρτα, γιατί θεωρεί ότι την χρεώνουν πολλά κάθε μήνα

 

πήγε σε ένα κατάστημα vodafone και της είπαν ότι για να διακόψει, πρέπει να πληρώσει 77 ευρώ + τον επόμενο λογαριασμό, δηλαδή μια κατοστάρα!:blink:

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να διακόψει το πρόγραμμα αυτό χωρίς να υποστεί αυτές τις άδικες και υπέρογκες χρεώσεις;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

η μητέρα μου θέλει να διακόψει το πρόγραμμα vodafone red που έχει στο κινητό και θέλει να το κάνει κάρτα, γιατί θεωρεί ότι την χρεώνουν πολλά κάθε μήνα

 

πήγε σε ένα κατάστημα vodafone και της είπαν ότι για να διακόψει, πρέπει να πληρώσει 77 ευρώ + τον επόμενο λογαριασμό, δηλαδή μια κατοστάρα!:blink:

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να διακόψει το πρόγραμμα αυτό χωρίς να υποστεί αυτές τις άδικες και υπέρογκες χρεώσεις;

 

Αν δεν εχει τελειωσει ο χρονος δεσμευσης του συμβολαιου οχι.Πληρωνει τους μηνες αναλογικα που εχει ακομα μπροστα της.Για να μην πληρωσεις πρεπει να περασουν οι μηνες (12,18,24 αναλογα το τι συμβολαιο εχει η μητερα σου) και να δηλωσεις στην αρχη του τελευταιου μηνα οτι επιθυμεις διακοπη του συμβολαιου και μετατροπη σε καρτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Έβαλα στην γιαγιά μου σταθερό της vodafone το οποίο δουλεύει όμως με sim (όπως τα κινητά) και όχι με καλώδιο του ΟΤΕ. Επειδή δεν θέλω να αλλάξω συσκευή τηλεφώνου στην γιαγιά μου θα ήθελα να με ενημερώσετε αν υπάρχει κάποια άλλη συσκευή η οποία να δέχεται την sim και να συνδέεται με τον παλιό της ασύρματο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους σας να χετε ομορφες και ζεστες γιορτινες μερες...Σημερα κατα τις 7 το πρωι με πηρε ενας αριθμος ο οποιος μου φαινοταν ελληνικός εννοω πως δςν μου φανηκε κατι παραξενο το σηκωσα και δεν πολυ καταλαβα τι μου λεγε ρωτησα ποιος ειναι και δεν απαντησαν το κλεισα εστειλα μηνυμα απαντηση δεν πηρα... εψαξα τον αριθμο του κιν στο google δεν εβγαλα ακρη εκτος του οτι μαλλον ανηκει στην βονταφον. Υπαρχει περιπτωση να ειναι αριθμος που χρεωνει υποκλεπτει κτλπα οπως ακουμε συχνα πυκνα ?? παντως δεν ειχε ουτε αποκρυψη ουτε τπτ κανονικα δεκαψηφιος με το προθεμα +30 μπροστά που δειχνει οτι ειναι απο Ελλάδα. Γνωριζει καποιος αν μπορει ενας τοσο φαινομενικα σωστος αριθμος να ειναι απατη??
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ελληνικο κινητο απατη δηλαδη να χρεωνεσαι κατα την απαντηση τουλαχιστον δεν εχω ακουσει.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι καλεσεις στο 13830 θα σε απαντησουν αλλα πιθανοτατα να ηταν καμια λαθος κλησεις.No panic :)

 

Χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι ληξιπρόθεσμο ποσό για ακυρωμένη γραμμή αυτό σημαίνει πως η vodafone έχει δικαίωμα να εκχωρήσει την είσπραξη του ποσού σε συνεργάτη δικηγόρο. Με λίγα λόγια του λέει, εγώ από τον τάδε θέλω τα 99 ευρώ που χρωστάει. Ο δικηγόρος από τη μεριά του θα σε χρεώσει αυτά που βάσει νομοθεσίας μπορεί. Είτε έξοδα δικά του, είτε έξοδα υπερημερίας. Η vodafone δε θα σου απαντήσει επί αυτού γιατί εκείνη πλέον περίμενει τα 99 ευρώ από τον συνεργάτη.
Link to comment
Share on other sites

Αλλη φορα παντως κοιταξε να εισαο λιγο πιο υπευθυνος σε θεματα που αφορουν υπογραφη ορων συμβολαιου. Η vodafone δεν μπορει να σου κανει πολλα πραγματα, αντε ενα εξωδικο να σου στειλει μεσω συνεργαζομενου δικηγορικου γραφειου και στη χειροτερη διαταγη πληρωμης, αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!

Δεν ξερω ποσοι θυμαστε την ιστορια με την αυξηση παγιου που επεβαλε η Vodafone στα προγραμματα RED απο αρχες Ιουνη ή ποσοι παραμεινατε στην εταιρεια μετα απο αυτο. Εγω λοιπον ειχα κανει συμβολαιο στο RED1 με επιδοτηση συσκευης 120 ευρω. Οταν βγηκε αυτη η ανακοινωση, εκανα φορητοτητα και μιλησα απειρες φορες με απειρους υπαλληλους οι οποιοι ηθελαν να με πεισουν οτι η "δυνατοτητα καταγγελιας της συμβασης αζημιως" που ανεφερε η σχετικη ανακοινωση σημαινε στην πραξη οτι θα επρεπε να επιστρεψω το ποσο της επιδοτησης. Επισης εστειλα και 2 e-mail στην εταιρεια στα οποια ποτε δεν απαντησαν.

Στη συνεχεια, εξοφλησα το ποσο που αφορουσε τη χρηση του κινητου, αφησα το ποσο της επιδοτησης και εστειλα καταγγελια στην ΕΕΤΤ. Αυτοι το μονο που εκανα ηταν να υποχρεωσουν τη Vodafone να μου απαντησει γραπτα στο αιτημα μου, η οποια απαντησε αυτο ακριβως που μου ελεγαν και οι υπαλληλοι στο τηλεφωνο.

Ολα αυτα τραβηξαν 1-2 μηνες. Απο τοτε εχω δεχτει παρα πολλα τηλεφωνα σχετικα με το ποσο της επιδοτησης που δεν εχω επιστρεψει.

Χτες λοιπον μου εστειλαν επιστολη υπογεγραμμενη απο δικηγορο που ελεγε οτι αν δεν καταβαλω το ποσο μεσα σε τρεις μερες θα κινηθουν δικαστικα εναντιον μου. Επισης ελεγε οτι το συνολικο ποσο που τους χρωσταω ειναι η επιδοτηση συν 18 ευρω τα οποια αφορουν τοκους υπερημεριας και λοιπα διαχειριστικα εξοδα.

Τελος παντων λεω ας παω να τα πληρωσω να ησυχασω. Παω στο καταστημα και ο υπαλληλος στην καρτελα μου εβλεπε μονο το ποσο της επιδοτησης και οχι τα επιπλεον που μου εγραφαν στο γραμμα. Του εξηγω την περιπτωση και λεει "μαλλον ειναι τρικ της εισπρακτικης εταιρειας, η Vodafone μονο το ποσο της επιδοτησης θα εισπραξει".

 

Για πειτε τη γνωμη σας, εχει τυχει σε κανεναν αλλο αυτο;

 

ΥΓ Συγγνωμη για το τοσο μακροσκελες ποστ, αλλα καπου επρεπε να τα πω να ξεσκασω.... :wacko:

 

Λαθος του υπαλληλου, Η Vodafone στην αποδειξη που πρεπει να σου βγαλει ο υπαλληλος, πρεπει να αναγραφει ολο το ποσο (επιδοτησης + διαχειριστικα εξοδα/τοκοι υπημεριας)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

με 200 λεπτα προς ολα τα δικτυα και καλωντας μονο ελληνικα κινητα η σταθερα παλι δεν δικαιολογειται να σου τρωει λεφτα απο την καρτα.Εισαι σιγουρος οτι δεν σου τρωει τα λεφτα πχ 1 ευρω την ημερα για ιντερνετ?Με ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων (13830) θα σου πουν αμεσως τι ακριβως σου τρωει τα λεφτα.Αν δεν ειναι το ιντερνετ κατι αλλο παιζει και μονο εκει θα μαθεις 100%. Αν ειναι δικο τους το λαθος φυσικα θα τους ζητησεις τα λεφτα να πιστωθουν στο νουμερο σου
Link to comment
Share on other sites

Αλλη φορα παντως κοιταξε να εισαο λιγο πιο υπευθυνος σε θεματα που αφορουν υπογραφη ορων συμβολαιου. Η vodafone δεν μπορει να σου κανει πολλα πραγματα, αντε ενα εξωδικο να σου στειλει μεσω συνεργαζομενου δικηγορικου γραφειου και στη χειροτερη διαταγη πληρωμης, αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!

Κατά τη γνώμη σου ποιά θα ήταν η πιο υπεύθυνη συμπεριφορά εκ μέρους μου; γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν κατάλαβες τί έγινε. Το ίδιο πρόβλημα με μένα αντιμετωπισαν πολλοί άλλοι συνδρομητές, μπορείς να διαβάσεις τα ποστς τους στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί . Κάποιοι δημοσιογράφοι κάναν την "απάτη" γράφωντας ότι τάχα χρεώνεσαι, χωρίς να έχουν διασταυρώσει την πληροφορία .

Κανένας αριθμός στον κόσμο δεν μπορεί να χρεώσει Εισερχόμενη κλήση σε Ελληνικό αριθμό που βρίσκεται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά χτες το απόγευμα, με έπαιρναν τηλέφωνο και αμέσως τους έβγαζε πως η γραμμή είναι κατειλημμένη. Έφαγα και κανά 2 μπινελίκια επειδή νόμιζαν πως τους το κλείνω στα μούτρα.. Δοκίμασα κι εγώ από σταθερό να καλέσω στο κινητό μου, όντως με το που πήγαινε να ανοίξει η γραμμή, έβγαζε ένα toast message που δεν θυμάμαι τώρα τι έλεγε (κάτι σαν "περιμένετε μέχρι να γίνει έλεγχος της κλήσης" ή κάτι τέτοιο), και έκλεινε η γραμμή, σε αυτόν που καλούσε έβγαζε πως το τηλέφωνο μιλάει. Έκανα επανεκκίνηση, δεν έστρωσε. Έβγαλα την sim την ξαναέβαλα, έστρωσε. Άλλά σήμερα το πρωί μου έκανε το ίδιο.. Πάλι έστρωσε με βάλε/βγάλε sim, αλλά θεωρώ πως δεν είναι κι αυτό λύση...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα της Vodafone ή του κινητού μου (Galaxy Note 3), η sim είναι καινούρια (έγινε αλλαγή της παμπάλαιης που είχα με micro-sim πριν 3 μήνες), το κινητό είναι μεταχειρισμένο μεν, αλλά 10 μηνών, υπάρχει εγγύηση σε ισχύ..

 

Λες και έγινε φραγή εισερχομένων κλήσεων. Απεγκατέστηκα κι ένα calls block app που είχα μπας και είχε φάει αυτό ένα σκάλωμα, αλλά όπως φαίνεται δεν έχει καμία σχέση.. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιο σκάλωμα που έχει σχέση με app στρώνει αν βγάλεις και ξαναβάλεις την sim. Έκανα και μετά από συμβουλή φίλου ένα #21# για ακύρωση όλων των φραγών/εκτροπών, δεν έγινε τίποτα..

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά χτες το απόγευμα, με έπαιρναν τηλέφωνο και αμέσως τους έβγαζε πως η γραμμή είναι κατειλημμένη. Έφαγα και κανά 2 μπινελίκια επειδή νόμιζαν πως τους το κλείνω στα μούτρα.. Δοκίμασα κι εγώ από σταθερό να καλέσω στο κινητό μου, όντως με το που πήγαινε να ανοίξει η γραμμή, έβγαζε ένα toast message που δεν θυμάμαι τώρα τι έλεγε (κάτι σαν "περιμένετε μέχρι να γίνει έλεγχος της κλήσης" ή κάτι τέτοιο), και έκλεινε η γραμμή, σε αυτόν που καλούσε έβγαζε πως το τηλέφωνο μιλάει. Έκανα επανεκκίνηση, δεν έστρωσε. Έβγαλα την sim την ξαναέβαλα, έστρωσε. Άλλά σήμερα το πρωί μου έκανε το ίδιο.. Πάλι έστρωσε με βάλε/βγάλε sim, αλλά θεωρώ πως δεν είναι κι αυτό λύση...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα της Vodafone ή του κινητού μου (Galaxy Note 3), η sim είναι καινούρια (έγινε αλλαγή της παμπάλαιης που είχα με micro-sim πριν 3 μήνες), το κινητό είναι μεταχειρισμένο μεν, αλλά 10 μηνών, υπάρχει εγγύηση σε ισχύ..

 

Λες και έγινε φραγή εισερχομένων κλήσεων. Απεγκατέστηκα κι ένα calls block app που είχα μπας και είχε φάει αυτό ένα σκάλωμα, αλλά όπως φαίνεται δεν έχει καμία σχέση.. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιο σκάλωμα που έχει σχέση με app στρώνει αν βγάλεις και ξαναβάλεις την sim. Έκανα και μετά από συμβουλή φίλου ένα #21# για ακύρωση όλων των φραγών/εκτροπών, δεν έγινε τίποτα..

 

Καμιά ιδέα;

Δοκίμασε την σιμ σε άλλο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ήταν προφανώς το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά το "κακό" είναι ότι δεν το κάνει μονίμως. Και τις 2 φορές που το έκανε, όταν έβγαλα την sim έστρωσε ούτως ή άλλως, και στο ίδιο κινητό..

 

Σημείωση, τηλέφωνο εγώ πήρα κανονικά, ακόμα και στην φάση που δεν μπορούσαν να με πάρουν...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεις 4G? γιατι εχει παρατηρηθει την αδυναμια του δικτυου να σε πεταξει σε 3G/2G για να χτυπησει και να μιλησεις με αποτελεσμα να λεει οτι εισαι σε κληση...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως εφαρμογή για android που όταν γίνεται εισερχόμενη κλήση να γνωρίζεις ότι είναι από εκτροπή??? :ninja:

Για τον λόγο ότι έχω κάνει εκτροπή κλήσεων στο κινητό μου! :lol:

καμιά ιδέα? ???

Edited by evi1986
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόνο από τη Vodafone μπορείς να ζητήσεις τον εξοπλισμό για να συνδέσεις το σταθερό της γιαγιας σου! 13830 εξυπηρέτηση πελατών! :shifty:
Link to comment
Share on other sites

την ίδια sim μπορείς να την βάλεις σε οποιοδήποτε κινητό και να ξεμπερδέψεις. Αλλιώς μπορείς να ψάξεις για παλιές συσκευές πχ ERICSSON G30E VOICE BOX FCT με το ανάλογο κόστος.
Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σας.

Γραφω αυτο το ποστ για να παρω πληροφοριες σχετικα με το τι γινεται τις τελευταιες μερες μεταξυ wind και vodafone.

Ημουν συνδρομητης στη vodafone εδω και 2 χρονια. 2 κινητα και 1 σταθερο (hol).

Πληρωνα συνολο 100€.

Επειδη εληγε το πακετο μου και δεν με ειχαν παρει για καλυτερη προσφορα, με καλει η wind και μου δινει ενα πακετο για ολα, λιγο μικροτερο απο αυτο που ειχα στα 36€. Φυσικα και εκανα αιτηση φορητοτητας. Με το που παω και συνδεομαι με καλουν απο τη vodafone και μου δινουν οτι ειχα στα 45€!!!!!!!!!!!!!

Φυσικα και μεσα σε μια μερα ξαναπαω στη vodafone (χτες).

Με καλουν σημερα απο τη wind παλι και μου δινουν τα διπλασια (ενω την προηγουμενη φορα λεγανε οτι δεν μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο) με 51€!!!

H αλήθεια όμως είναι ότι από τη Vodafone ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση και τις χρεώσεις και δεν είχα κανένα παράπονο ενώ τη Wind δεν την πολυεμπιστευόμουνα από παλιά γιατί έκανε λαμογιές.

Και ερωτω: πεσανε τοσο πολυ οι χρεωσεις; γινεται κανενας πολεμος τελευταια μεταξυ των 2 εταιρειων; μιλαμε για τρελες παροχες σε εξευτελιστικες τιμες.

Τι να κανω τελικα; να ενημερωσω τη vodafone; και πως θα γινει να μου κανουν δωρο κανενα κινητο των 100-150€ που χρειάζομαι;

Περιμενω τις αποψεις σας.

Ευχαριστω

 

Αναλυτικά τα πακέτα:

Παλιό πακέτο vodafone:

Κινητό 1: 700' προς όλα τα δίκτυα, 50 sms, 300MB

Κινητό 2: 120', 50ΜΒ

Σταθερό: Απεριόριστα Σταθερά, 24mbps Internet

Κόστος: 92€ περίπου.

------------------------------------------------------------------

Πακέτο Wind 20 Ιανουαρίου 2015

Κινητό 1: 1500' προς wind και σταθερά, 300' προς όλα τα δίκτυα, 50 sms, 100MB

Κινητό 2: (καρτοσυμβόλαιο) 120' προς όλα τα δίκτυα.

Σταθερό: Απεριόριστα Σταθερά, 24mbps Internet, 2 ώρες προς σταθερά

Κόστος: 36€

-------------------------------------------------------------------

Πακέτο Vodafone 21 Ιανουαρίου 2015

Κινητό 1: 700' προς όλα τα δίκτυα, 50 sms, 300MB

Κινητό 2: 120', 50ΜΒ

Σταθερό: Απεριόριστα Σταθερά, 24mbps Internet, 2 ώρες προς σταθερά

Κόστος: 45€

--------------------------------------------------------------------

Πακέτο Wind 22 Ιανουαρίου 2015

Κινητό 1: 1000' προς όλα τα δίκτυα, 300 sms, 1GB

Κινητό 2: (καρτοσυμβόλαιο 500' προς όλα τα δίκτυα, 150 sms, 300ΜΒ

Σταθερό: Απεριόριστα Σταθερά, 24mbps Internet, 5 ώρες προς σταθερά

Κόστος: 51€

Edited by wowgamer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κοιτα συσκευη λιγο δυσκολο να σου δωσουν οσο και αν τους πιεσεις. Το θεμα ειναι οτι τα τηλεφωνικα δεν πρεπει να τα πολυεμπιστευεσαι γιατι και τετοια πακετα δεν εχουν η wind τουλαχιστον. Δηλαδη πιο προγραμμα ειμαι με 1000 λεπτα και 300 sms? και πακετο με 200 sms δεν υπαρχει.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...