Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για επαγγελματικα κινητα προτεινω ΜΟΝΟ wind. Ημουνα συνδρομητης οταν ειχαμε καταστημα με 4 αριθμους..ΤΣΑΜΠΑ μιλαμε... ενα μονο μικρο παγιο ειχα τελειως δωρεαν ΟΣΕΣ ωρες ηθελα μεταξυ μας και γαματη επιδοτηση κινητων... τωρα στη voda τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει ρε παιδια?? Γιατι δεν μπορω να στειλω η να λαβω mms μηπως ξερει κανεις?? Καρτοπρογραμμα vodafone εχω....
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ενημερωσω.

Οσο τρελλο,κουφο, και αν σας ακουστει ειναι αληθεια.

Φιλη εχει iphone,παρακολουθει βιντεο μεσω ιντερνετ μεσω ασυρματιυ δικτυου.

Ερχεται μηνυμα οτι εχει ενεργοποιηθει μηνυμα δεδομενων πλεον του παγιου αφου εχει καταναλωθει το εντος παγιου.

Και αρχιζει η αναζητηση του προβληματος...κρατηθειτε ολοι σας.

Ακουω την συζητηση και αφου δεν βγαινει νοημα αρχιζω να μιλαω εγω με την εξυπηρετηση πελατων.

Ναι,εχετε κανει την καταναλωση και ακριβως πριν 12 λεπτα ενεργοποιηθηκε το εξτρα πακετο.

Μα,πως?Αφου λειτουργει με ασυρματο δικτυο και αν δεν εχει το ασυρματο δικτυο προσβαση στο ιντερνετ απλα το iphone δεν μπαινει ιντερνετ πουθενα.

Οχι κυριε λαθος κανετε,αν το ασυρματο δικτυο δεν λειτουργει το iphone αυτοματος αφου εχετε τα δεδομενα ενεργοποιημενα δουλευει μεσω κινητης τηλεφωνιας.

Μα λεω αν εισαι μεσω ασυρματου δικτυου και βγαλεις το καλωδιου του οτε για παραδειγμα το δικτυο συνεχιζει να το βλεπει το iphone.

Aπλα δεν μπορει να εχει προσβαση στο ιντερνετ και πρεπει να κλεισεις το ασυρματο του iphone για να λειτουργησει μεσω κινητης τηλεφωνιας.

Και συνεχιζω να λεω οτι ειναι για θεμα ασφαλειας ωστε μην χρεωνεσαι χωρις λογο.

Αν δηλαδη αφησω να παιζει ραδιο ιντερνετ και κοπει το ασυρματο δικτυο μην μου παρει τα σωβρακα το δικτυο κινητης.

Μετα απο πολυ συζητηση και αφου ανελαβε αλλος υπαλληλος βγηκε νοημα.

Σιγα μην βγηκε,καθηστε μην πεσετε ολοι σας.

Εφοσον εχεις οπως ολοι τα δεδομενα ενεργοποιημενα,ε τι smartphone ειναι χωρις ιντερνετ λεω και εγω,και κανεις χρηση δεδομενων με ασυρματο δικτυο,το κινητο δινει σημα στην καθε εταιρεια και σε χρεωνει οτι δεδομενα χρησιμοποιησε μεσω ασυρματου δικτυου στην εταιρεια κινητης τηλεφωνιας.

Ο μονος τροπος μου ειπε ειναι καθε φορα που ειστε σε ασυρματο δικτυο να απενεργοποιειται η επιλογη δεδομενα κινητου.

Μα αυτο δεν εχει λογικη ειπα και ιδιαιτερα εδωσα ενα παραδειγμα,ειναι σαν να εχεις δυο ποτηρια νερο μπροστα,το ενα δωρεαν και το αλλο το πληρωνεις και καθε φορα που πινω απο το δωρεαν καθε φορα να μου αδειζει καποιος το ποτηρι που πληρωνω την ιδια ποσοτητα μετο αλλο που ηπια.

Ναι κυριε το παραδειγμα σας ειναι καλο και ισχυει απο την 4.0 του iphone και μετα και σε συσκευες android.

Απλα θεωρησα να το μοιραστω μαζι σας για να προσεξετε.

1397 τμημα ιντερνετ οποιος θελει να καλεσει.

Το θεμα θα συνεχιστει αυριο αφου περιμενω ενημερωση και οτι νεο εχω θα σας ενημερωσω.

Ελπιζω να επεσα σε τηλεφαρσα παντως.:X:!::X:!::X:!:

 

Update::::::::::

Μετα απο σημερινη κληση απο το τμημα ιντερνετ με ενημερωσαν οτι και φυσικα δεν ισχυει αυτη η βλακεια.

Λαθος του υπαλληλου η πληροφορια που εδωσε.

Θα γινει πιστωση του ποσου.

Ευχαριστω.

Edited by spireto
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξερω,αν δεν εχεις κλεισει τα δεδομενα αν αποσυνδεθεις απο wifi συνεχιζεις με χρεωση data κινητης τηλεφωνιας.Τουλαχιστον σε οποιο κινητο ειχα εγω.Αν αλλαζει κατι στο iphone δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο με καλεσαν παλι.

Τα πηραν ολα πισω.

Ζητησα να ακουστει η συνομιλια αφου καταγραφηκε.

Το κριμα ειναι οτι μαλλον καποιος θα παει σπιτι του,αλλα καλυτερα να μην μιλανε αν δεν ξερουν.

Επισης ανεφεραν και πιστωση ποσου.

Στην αρχη μου ελεγαν οτι λαθος καταλαβα.

Κριμα παντως γιατι συγχυζουν τον κοσμο χωρις λογω μη σωστης ενημερωσης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξερω,αν δεν εχεις κλεισει τα δεδομενα αν αποσυνδεθεις απο wifi συνεχιζεις με χρεωση data κινητης τηλεφωνιας.Τουλαχιστον σε οποιο κινητο ειχα εγω.Αν αλλαζει κατι στο iphone δεν ξερω.

 

Αυτό. Άμα η κοπέλα είχε ανοιχτό και το wifi και τα δεδομένα, είναι λογικό αν έχασε το wifi να δουλέψουν αυτόματα τα δεδομένα. Μήπως καταλάβαμε κάτι λάθος, γιατί τα έγραψε και κάπως μπερδεμένα το παλικάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Άμα η κοπέλα είχε ανοιχτό και το wifi και τα δεδομένα, είναι λογικό αν έχασε το wifi να δουλέψουν αυτόματα τα δεδομένα. Μήπως καταλάβαμε κάτι λάθος, γιατί τα έγραψε και κάπως μπερδεμένα το παλικάρι.

 

Μα δεν το εχασε καθολου.

Ηταν διπλα υπολογιστης που δεν εχασε ουτε στιγμη.

Τρέλλα,δυστυχως.

Θα καλεσουν παλι για συγνωμη απο το 1397.

Μιλαμε για φοβερη αναστατωση και για ημιμαθεια σε ολο της το μεγαλειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@spireto

Πάντως φίλε να ξέρεις αν έχεις ταυτόχρονα ανοιχτά δεδομένα και wifi, αν το wifi γίνει έστω και για λίγο μη ανιχνεύσιμο λόγω προβλήματος μπαίνεις κανονικά 3G

Για αυτό αν έχεις παρατηρήσει πολλές εφαρμογές ( radio, youtube downloader) έχουν επιλογή για cellular ή όχι

 

Στο λέω για ενημέρωση. Κι εγώ τώρα που μιλάμε αν βγει εκτός το νετ, θα μου δείξει στο iphone πως υπάρχει πρόβλημα με τα δεδομένα (ας έχω και 3G ενεργό) αλλά μου έχει τύχει να γυρίσει σε 3G από Wifi

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απορια

Αφου δεν γινεται χρηση του δικτυου 3G, αλλα του wifi, πως στο καλο η vodafone και η καθε vodafone καταλαβαινει οτι αυτη τη στιγμη κανεις χρηση και αποφασιζει να σε εκμεταλευτει με λαθος χρεωσεις;

Γιατι αν δεν κανω λαθος το μηνυμα ηρθε την ωρα που βλεπατε utube.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω απορια

Αφου δεν γινεται χρηση του δικτυου 3G, αλλα του wifi, πως στο καλο η vodafone και η καθε vodafone καταλαβαινει οτι αυτη τη στιγμη κανεις χρηση και αποφασιζει να σε εκμεταλευτει με λαθος χρεωσεις;

Γιατι αν δεν κανω λαθος το μηνυμα ηρθε την ωρα που βλεπατε utube.

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ...

 

Μου έχει τύχει πάντως να χάνεται λίγο το σήμα Wi-fi και να συνδέομαι με 3g. Αλλά δε με νοιάζει, γιατί πάνω από 500ΜΒ το μήνα δεν υπάρχει περίπτωση να καταναλώσω ούτως ή άλλως με τη χρήση που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον εξοπλισμό που δίνει η Vodafone για την σταθερή τηλεφωνία της.

1) Αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε άλλο πάροχο πέρα από Vodafone

2) Αν μπορείς να περάσεις άλλο firmware που να ξεκλειδώνει τα πάντα και να σου δίνει πρόσβαση στα πάντα και

3) Αν ξέρει κάποιος τους default κωδικούς που λογικά θα έχουν για το remote access του hardware.

 

 

ο εξοπλισμός για Ελλάδα δίνεται από http://www.gennetsa.com/

 

http://www.gennetsa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=112

αν και ελληνική εταιρεία... σε ότι mail και να έστειλα δεν μου απάντησε κανείς.

έχουν σταθερό και αξιόπιστο εξοπλισμό.... απλά μάλλον δεν κάνουν άμεσο support σε users.

 

 

ελπίζω κάποιος να έχει κάποια γνώση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον εξοπλισμό που δίνει η Vodafone για την σταθερή τηλεφωνία της.

1) Αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε άλλο πάροχο πέρα από Vodafone

2) Αν μπορείς να περάσεις άλλο firmware που να ξεκλειδώνει τα πάντα και να σου δίνει πρόσβαση στα πάντα και

3) Αν ξέρει κάποιος τους default κωδικούς που λογικά θα έχουν για το remote access του hardware.

 

 

ο εξοπλισμός για Ελλάδα δίνεται από http://www.gennetsa.com/

 

http://www.gennetsa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=112

αν και ελληνική εταιρεία... σε ότι mail και να έστειλα δεν μου απάντησε κανείς.

έχουν σταθερό και αξιόπιστο εξοπλισμό.... απλά μάλλον δεν κάνουν άμεσο support σε users.

 

 

ελπίζω κάποιος να έχει κάποια γνώση.

 

1)οχι

2)οχι

3) δεν υπαρχουν default. διαφερει απο router σε router.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Λογικά κάποιος αλογόριθμος θα υπάρχει....

αλλά μου κάνει εντύπωση.... μόνο σε voda πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Λογικά κάποιος αλογόριθμος θα υπάρχει....

αλλά μου κάνει εντύπωση.... μόνο σε voda πουλάνε?

 

και wind και forhtnet.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια καρτα απο την vodafone για 4g ιντερνετ το μηνα με usb stick( φοιτητικο πακετο). πως μπορω να κανω αυτη την καρτα να λειτουργησει στο κινητο μου??ξερει κανεις??

απο το καταστημα της vodafone μου ειπαν οτι ειναι μονο για το στικακι

Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια καρτα απο την vodafone για 4g ιντερνετ το μηνα με usb stick( φοιτητικο πακετο). πως μπορω να κανω αυτη την καρτα να λειτουργησει στο κινητο μου??ξερει κανεις??

απο το καταστημα της vodafone μου ειπαν οτι ειναι μονο για το στικακι

 

Έκανες το φοιτητικό πρόγραμμα με κόστος 4,74€/μήνα; Αν ναι, τότε μπορείς να βάλεις κανονικά την κάρτα SIM στο κινητό σου, να δημιουργήσεις ένα προφίλ ίντερνετ και ως APN να βάλεις τη λέξη internet.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες το φοιτητικό πρόγραμμα με κόστος 4,74€/μήνα; Αν ναι, τότε μπορείς να βάλεις κανονικά την κάρτα SIM στο κινητό σου, να δημιουργήσεις ένα προφίλ ίντερνετ και ως APN να βάλεις τη λέξη internet.

το apn ειναι internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

αγορασα μια καρτα απο την vodafone για 4g ιντερνετ το μηνα με usb stick( φοιτητικο πακετο). πως μπορω να κανω αυτη την καρτα να λειτουργησει στο κινητο μου??ξερει κανεις??

απο το καταστημα της vodafone μου ειπαν οτι ειναι μονο για το στικακι

 

Θα ρυθμίσεις το ΑΡΝ του Καρτοΐντερνετ το οποίο είναι web.session

Μόνο με αυτό το APN θα σου δουλέψει το καρτοΐντερνετ φοιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

το apn ειναι internet.vodafone.gr

 

Το APN στο φοιτητοίντερνετ (συμβόλαιο) το internet. Αυτό εμφανίζεται και στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πώς γίνεται διακοπή σε πρόγραμμα συμβολαίου; Τηλεφωνικά είναι δυνατό; Στις 2 Απριλίου συμπληρώνονται οι 12 μήνες.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...