Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Και στις δυο περιπτωσεις το router με το laptop συνδεονται μεσω LAN οποτε δεν ειναι θεμα ποιοτητας WLAN. Το θεμα ειναι αν προσφερει CA η vodafone και αν ναι αν το κανει ανα κεραια η by default.
η voda υποστηρίζει RCA ,έχω δει μέχρι 3rca αλλά φυσικά πρέπει και η κεραία που παίρνεις σήμα να έχει τις μπάντες

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Τελικά το πρόβλημα είναι της κεραίας (Νεα Σμύρνη σύνορα με Παλαιό Φάληρο). Προφανώς κατι εχει παει πολυ στραβά με το upgrade σε 5G. Μετά απο το πρόβλημα με τη ταχύτητα (προφανως δεν έπαιζε το CA αλλά και σε 5G επιανε την αστρονομική ταχύτητα των 8Mbps με -93dBm) έμφανίστηκε και πρόβλημα με την τηλεφωνία οποτε απλα αναμονη μηπως και στρώσει..

 

Ευχαριστώ!

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τίποτα έτσι όπως τα λες

έχεις 4g router και θέλεις να πιάσεις 5g?

κάπου μας μπέρδεψες

εκτός και εννοείς το κομμάτι του wifi στα 5GHz

διότι άλλο 5g της κινητής και άλλο 5GHz του wifi

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 

Τελικά το πρόβλημα είναι της κεραίας (Νεα Σμύρνη σύνορα με Παλαιό Φάληρο). Προφανώς κατι εχει παει πολυ στραβά με το upgrade σε 5G. Μετά απο το πρόβλημα με τη ταχύτητα (προφανως δεν έπαιζε το CA αλλά και σε 5G επιανε την αστρονομική ταχύτητα των 8Mbps με -93dBm) έμφανίστηκε και πρόβλημα με την τηλεφωνία οποτε απλα αναμονη μηπως και στρώσει..

 

Ευχαριστώ!

 

Θέμα παρόχου,βάλε κάποια άλλη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου, τα εγραψα πολυ μπερδεμενα! Εχω 4G Cat6 Router, δεν λεει να παιξει με τιποτα το CA (για 4G) οποτε πιανει χαμηλη ταχυτητα, στις δοκιμες που εκανα για το αν το κινητο παιζει με CA διαπιστωσα πως οχι μονο δεν παιζει αλλα και στο 5G που κλειδωνει (το κινητο οχι το 4G router) οι ταχυητες ειναι για κλαμματα και μαζι με ολα τα αλλα εχει πλεον (το κινητο) και θεμα με το voice. Βασει αυτων εβγαλα το λογικο συμπερασμα οτι ειναι θεμα κεραιας και οχι εξοπλισμου!
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα δικια σου, τα εγραψα πολυ μπερδεμενα! Εχω 4G Cat6 Router, δεν λεει να παιξει με τιποτα το CA (για 4G) οποτε πιανει χαμηλη ταχυτητα, στις δοκιμες που εκανα για το αν το κινητο παιζει με CA διαπιστωσα πως οχι μονο δεν παιζει αλλα και στο 5G που κλειδωνει (το κινητο οχι το 4G router) οι ταχυητες ειναι για κλαμματα και μαζι με ολα τα αλλα εχει πλεον (το κινητο) και θεμα με το voice. Βασει αυτων εβγαλα το λογικο συμπερασμα οτι ειναι θεμα κεραιας και οχι εξοπλισμου!

 

άκουσε λίγο αν θέλεις και εγώ μέσα στο σπίτι έχω μόνο 4g σε b3 αλλά έχω μεγαλύτερη ταχύτητα απ'οτι σε ένα σημείο του σπιτιού πιάνει 4g+με 3rca με διότι η b7 μου ρίχνει την ισχύ σήματος στα - 115dbm με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα,οπότε πέφτουν και οι ταχύτητες,λογικό!!!

θέλω να πω ότι το 4g+ δεν είναι πανάκεια για καλές ταχύτητες,φυσικά εκτός οι ταχύτητες ανεβαίνουν δραματικά,όλα αυτα με το κινητό βεβαια

τώρα αν με το κινητό σου έχεις καλύτερες ταχύτητες κάτι δεν πάει καλά στις ρυθμίσεις του router που υποθετικά έχει πολύ καλύτερη αντέννα λήψης σήματος

edit: οι ταχύτητες που δίνουν είναι οι μεγαλύτερες θεωρητικές στα specials

στην πράξη αν πιάνεις ένα 30% και πολλά λέω είσαι πασάς

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σε όλους,

Εχω συμβόλαιο στην COSMOTE και παράλληλα Giga on the spot της Vodafone. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από Θεσσαλονίκη από Vodafone. Μου έδωσαν προσφορά καρτοσυμβόλαιο στα 5,90ευρώ για 18μήνες 1,000' προς όλους, 1,000' προς Vodafone και 3GB και 500sms μου φάνηκε εντελώς περίεργη αλλά δέχτηκα καθώς λήγει σε ένα μήνα το συμβόλαιο με την COSMOTE. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι θυμήθηκαν να βγάλουν από την ναφθαλίνη την μόδα με τα κατοσυμβόλαια γιατί μέχρι και πριν 1 μήνα με έπαιρναν για συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Εχω συμβόλαιο στην COSMOTE και παράλληλα Giga on the spot της Vodafone. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από Θεσσαλονίκη από Vodafone. Μου έδωσαν προσφορά καρτοσυμβόλαιο στα 5,90ευρώ για 18μήνες 1,000' προς όλους, 1,000' προς Vodafone και 3GB και 500sms μου φάνηκε εντελώς περίεργη αλλά δέχτηκα καθώς λήγει σε ένα μήνα το συμβόλαιο με την COSMOTE. Το ερώτημα που θέλω να θέσω είναι θυμήθηκαν να βγάλουν από την ναφθαλίνη την μόδα με τα κατοσυμβόλαια γιατί μέχρι και πριν 1 μήνα με έπαιρναν για συμβόλαια;

 

Καλησπέρα, είσαι σίγουρος ότι είναι 5.90 ή μήπως 15.90;

 

Ειμαι σε άλλη εταιρεία με καρτοσυνδεση στα 15 ευρώ με περίπου τις ίδιες παροχές.

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε είναι πολύ μεγάλη διαφορά και αξίζει να αλλάξω.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά η υπάλληλος δεν μου το διευκρινησε σωστά δηλαδή έπρεπε να ήταν καρτοκινητό cosmote, οπότε δεν πήρα την προσφορά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είσαι σίγουρος ότι είναι 5.90 ή μήπως 15.90;

 

Ειμαι σε άλλη εταιρεία με καρτοσυνδεση στα 15 ευρώ με περίπου τις ίδιες παροχές.

 

Αν ισχύει αυτό που λες τότε είναι πολύ μεγάλη διαφορά και αξίζει να αλλάξω.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8184657#post8184657

Mια χαρά υπάρχουν αυτές οι τιμές απλά τις δίνουν κατ`επιλογή ή τυχαία? Αν είσαι τυχερός και σε πάρουν τηλ μπορει να έχεις ανάλογη προσφορά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντίστοιχο του SimpleFi:

https://www.vodafone.gr/eshop/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-home-xwris-stathero/c-200129/

 

-Μετά τα 100GB η κίνηση σταματάει και πρέπει να αγοράσεις νέο πακέτο (19,90€ για 40GB ή 39,8€ για 100GB)

-Ο εξοπλισμός δεν υποστηρίζει 4G+

-Οι συνδρομητές κινητής παίρνουν 2€ έκπτωση στο πάγιο

-Ο εξοπλισμός φαίνεται ότι είναι Huawei, ενώ η Vodafone λέει ΖΤΕ

-Δεν υποστηρίζεται τηλέφωνο, αν και με μια επιφύλαξη νομίζω ότι ο εξοπλισμός έχει θύρα τηλεφώνου (μόλις βρω το ακριβές μοντέλο θα σας ενημερώσω)

-Ο εξοπλισμός πωλείται αυτόνομα με 149€ και 50GB συνολικά για 12 μήνες με το Giga WiFi on the spot (χωρίς δέσμευση, όπως τα ξέρετε)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω, έβγαλαν καινούργιο πρόγραμμα όμοιο με το giga wifi on the spot αλλά ακριβότερο, με δέσμευση και με διαφορετικό όνομα?

Γελάνε και οι πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρω αυτό

https://bit.ly/3lisneg

Και να του βάλω το mobile Internet με κάρτα αντί αυτή του συμβολαίου που δίνει,να το φορτώσω δεδομένα και να περάσω ζάχαρη όλο το χρόνο, πιο φθηνά έρχεται άσε που έχει και κάλυψη παντού χωρίς διακοπές χαχα

 

Ο εξοπλισμός λογικά είναι Huawei αν δεις το Gigacube της Vodafone UK παρακάτω

https://bit.ly/3C2tRPx

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Ίδια τιμή είναι περίπου με το wifi on the spot αλλά με δέσμευση και χωρίς rollover.

Δίνει όμως δωρεάν το ρούτερ, αφού το χρεώσει στο πάγιο βέβαια. Ψάχνει για πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω, έβγαλαν καινούργιο πρόγραμμα όμοιο με το giga wifi on the spot αλλά ακριβότερο, με δέσμευση και με διαφορετικό όνομα?

Γελάνε και οι πέτρες!

 

Ελπίζω να μην ακριβύνουν το on the spot!! Eίναι ικανοί!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ακριβύνουν το on the spot!! Eίναι ικανοί!

 

αν το ακριβυνουν θα φυγουμε. Αφου μας εχουν κανει γυρολογους οι εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, χρειάζομαι τις συμβουλές σας για το πως να κινηθώ.

 

Πριν περίπου 2 μήνες, ανακάλυψα τυχαία οτι η 85χρονη γιαγιά μου, λαμβάνει ταχυδρομικά λογαριασμό για ένα άγνωστο αριθμό στο όνομά της. Το δικό της κινητό είχε φραγή εισερχομένων λόγω απλήρωτου λογαριασμού. Της είπα οτι δεν έχει πληρώσει και μου ειπε οτι πληρώνει κανονικά και μου έδειξε τις αποδείξεις για τον άγνωστο αριθμό. Μίλησα με το κατάστημα, μου είπαν οτι δεν γνωρίζουν και οτι το νούμερο είναι εταιρίκο και πως πρέπει να μιλήσω με την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών. Μίλησα μαζί τους, πήρα κάποιες πληροφορίες, η σύνδεση ήταν ενεργή απο το 2016 και ανήκει σε μια εταιρία με την οποία κανένας απο την οικογένεια μας δεν έχει καμια σχεση. Για να μην σας κουράζω, ζήτησαμε διακοπή του συμβολαίου και επιπλέον ζήτησα κάποιες πληροφορίες για να κινηθώ νομικά εναντίων τους καθώς είμαι σίγουρος οτι δεν έχουν υπογραφή της γιαγίας μου και πιθανώς ούτε σκαναρισμένο αντίγραφο απο την ταυτότητα της. Απο τότε έχουν περάσει 2 μήνες που συνεχώς καλώ στο τηλέφωνο εταιρικων πελατών και ζητάω να μιλήσω με τις 2 υπαλλήλους που έχουν ''αναλάβει'' την υπόθεση, αλλά συνεχως ως δια μαγείας δεν είναι διαθέσιμες και θα με καλέσουν εκείνες πίσω το συντομότερο. Δεν με έχουν καλέσει ποτέ. Έστειλα ένα αναλυτικό email στο οποίο προφανώς και δεν έλαβα καμια μα καμία απάντηση και τώρα είμαι στο στάδιο που μόλις κατέθεσα γραπτή καταγγελία στην ΕΕΕΤ. Επόμενο στάδιο υποθέτω η μήνυση ή το εξώδικο; Δεν έχω ιδέα, όποιος μπορεί ας πει την γνώμη του για το πως πρέπει να κινηθώ, είναι ξεκάθαρα απάτη απο κάποιο σημείο πώλησης της βόνταφον.

Link to comment
Share on other sites

Αν τολμήσουν να το κάνουν κόβω το giga boost και πάω στα απεριόριστα της cosmote με διπλή sim και τέλος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει cosmote στα απεριόριστα είναι ότι η Vodafone εχει καλύτερο σήμα σταθερό 4G+ ενώ η cosmote απο 4G παει και στο h

Link to comment
Share on other sites

Αν τολμήσουν να το κάνουν κόβω το giga boost και πάω στα απεριόριστα της cosmote με διπλή sim και τέλος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει cosmote στα απεριόριστα είναι ότι η Vodafone εχει καλύτερο σήμα σταθερό 4G+ ενώ η cosmote απο 4G παει και στο h

Σε ποια περιοχή φίλε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο σπίτι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ, έχω καταφύγει στην λύση του giga on the spot μέχρι στιγμής έκανα την δουλεία μου με ένα φορητό modem router αλλά η μπαταρία τα έπαιξε οπότε θα καταφύγω στην λύση ένος modem router για να συνδέσω και τον εκτυπωτή με ethernet. Ποιο να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, user3365 said:

Επειδή στο σπίτι δεν έχω γραμμή ΟΤΕ, έχω καταφύγει στην λύση του giga on the spot μέχρι στιγμής έκανα την δουλεία μου με ένα φορητό modem router αλλά η μπαταρία τα έπαιξε οπότε θα καταφύγω στην λύση ένος modem router για να συνδέσω και τον εκτυπωτή με ethernet. Ποιο να πάρω; 

Router Tp-Link MR6400 v4 4G LTE N300 Δουλεύει άψογα

Αν το βρεις κάπου φτηνότερο το παίρνεις.

Με 10€ έχεις απεριόριστα για έναν μήνα. 

https://www.websupplies.gr/router-tp-link-mr6400-v3-4g-lte-n300

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...