Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμενω ενα πακετο απο γερμανικο αμαζον Η "κατασταση" του ειναι η εξης

 

20.11.2020 11:00

Arrived At Destination And Will Be Entered Into The Delivery Stream After Successful Clearance

 

 

20.11.2020 13:41

Left Postal Office

23.11.2020 15:16

Left Postal Office

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αν εχει βγει απο το τελωνειο για να ζητησω refund απο το αμαζον.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία βοήθεια για το που είναι το δέμα μου;Εμένα σε ενα site που πάτησα μου λέει ότι παραδόθηκε στη χώρα προορισμού και ένα φιλαράκι μου από τα ΕΛΤΑ λεει δε το βλέπει καν στο σύστημα!!

LT240356643NL

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία βοήθεια για το που είναι το δέμα μου;Εμένα σε ενα site που πάτησα μου λέει ότι παραδόθηκε στη χώρα προορισμού και ένα φιλαράκι μου από τα ΕΛΤΑ λεει δε το βλέπει καν στο σύστημα!!

LT240356643NL

 

Έφτασε στην Αθήνα ΣΑ 28/11/20 και προφανώς δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που το περιέχει για να καταγραφεί στο σύστημα των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Χάθηκε η υπάρχει περίπτωση να παραλάβω.

Είναι από 24 Οκτωβρίου Αθήνα και ακόμη τίποτε.

 

S00000165886878

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Χάθηκε η υπάρχει περίπτωση να παραλάβω.

Είναι από 24 Οκτωβρίου Αθήνα και ακόμη τίποτε.

 

S00000165886878

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

S00............89839

 

Καθ' Οδόν

 

Κίνα

YANWEN

Ελλάδα

2020-10-26 23:50GR, Arrival at GREECE inward office of exchange

 

RE139.......CN

 

S000..........2370

 

Καθ' Οδόν

 

Κίνα

YANWEN

Ελλάδα

2020-11-09 15:00GR, Dispatch to GREECE

 

 

 

Καθ' Οδόν

 

Κίνα

China Post

Ελλάδα

ELTA

2020-10-10 21:16深圳市, 已交承运商运输

 

οπως καταλαβες γ...τα ειναι η κατασταση

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καμία βοήθεια για το που είναι το δέμα μου;Εμένα σε ενα site που πάτησα μου λέει ότι παραδόθηκε στη χώρα προορισμού και ένα φιλαράκι μου από τα ΕΛΤΑ λεει δε το βλέπει καν στο σύστημα!!

LT240356643NL

https://t.17track.net/el#nums=LT240356643NL

παει για φορτωμα στον αεροδρομειο στην ολλανδια

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στην Αθήνα ΣΑ 28/11/20 και προφανώς δεν έχει ανοιχτεί ακόμη ο σάκος που το περιέχει για να καταγραφεί στο σύστημα των ΕΛΤΑ.
Κάποιο λάθος γίνεται..Γιατι παραγγελία έγινε 22/11 και shipping 23/11...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

 

μια βοήθεια παρακαλώ!

 

Έχω κάνει ουκ ολίγες αγορές απο Banggood με PDM μέθοδο αποστολής, οι οποίες δίνουν κάτι καινούρια tracking No. με τις ακόλουθες μορφές

 

1) Οκταψήφιος κωδικός 12345678

2) Δωδεκαψήφιος κωδικός 123456789012

3)Κωδικός με τη μορφη GR1234567LQ12345G https://t.meest-group.com/int

 

Που μπορώ να τα κάνω τράκινγκ αυτά, γιατί δυσκολεύομαι να αντλήσω πληροφορίες?

 

Ευχαριστώ!

 

εδω θα το βλεπεις https://t.meest-group.com/int απλα ακομα δεν εχει φανει στο συστημα ,,,και εγω ειχα ενα τετοιο και το εβλεπα εκει

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ

Οικονομία 30.11.2020 - 17:56

"Βόμβα" στα Ελληνικά Ταχυδρομεία: Αποχωρούν 2.000 εργαζόμενοι

 

Εθελουσία έξοδο για τουλάχιστον 2.000 εργαζομένους των Ελληνικών Ταχυδρομείων από το σύνολο των 5.600 προβλέπει το σχέδιο της κυβέρνησης για τον εκσυγχρονισμό των ΕΛΤΑ, το οποίο παρουσιάστηκε σήμερα στο υπουργικό συμβούλιο.

Το σχέδιο, το οποίο θα ξεδιπλωθεί αύριο στη λεπτομέρειά του με την κατάθεση σχετικής τροπολογίας στο νομοσχέδιο για την περιστολή του λαθρεμπορίου που συζητείται ήδη στη Βουλή, περιλαμβάνει επίσης και μειώσεις στο μισθό των υπαλλήλων που θα παραμείνουν σε ποσό που εκτιμάται στο 8%.

Για την υλοποίηση του σχεδίου, δρομολογείται Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου της εταιρείας «Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.» ύψους 100 εκατομμυρίων ευρώ, στην οποία θα συμμετάσχει η Ελληνική Εταιρεία Συμμετοχών και Περιουσίας (ΕΕΣΥΠ).

Ταυτόχρονα, προς τον σκοπό της διασφάλισης της αδιάλειπτης παροχής καθολικής ταχυδρομικής υπηρεσίας, δρομολογείται η απόδοση στην ΕΛΤΑ Α.Ε. του πλήρους ανταλλάγματος από τη σύμβαση μεταξύ αυτής και του Ελληνικού Δημοσίου για τα έτη 2013 - 2020, όπως αυτό υπολογίζεται από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) σε ετήσια βάση.

 

Σύμφωνα με το κοινό δελτίο τύπου των υπουργείων Οικονομικών και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, επισημαίνεται ο μετασχηματισμός των ΕΛΤΑ, ο οποίος γίνεται από κοινού με την Ελληνική Εταιρεία Συμμετοχών και Περιουσίας (ΕΕΣΥΠ), αποτελεί ένα ολοκληρωμένο σχέδιο, ώστε τα ΕΛΤΑ να γυρίσουν οριστικά σελίδα, να εκσυγχρονισθούν και να συνεχίσουν αποτελεσματικά να επιτελούν το έργο τους.

Κεντρικός σκοπός του σχεδίου είναι η εταιρεία να διασφαλίσει και να ενδυναμώσει τον κοινωνικό της ρόλο ως φορέα της καθολικής ταχυδρομικής υπηρεσίας και ταυτόχρονα να βελτιώσει την αποδοτικότητά της.

Οι βασικοί άξονες του σχεδίου είναι:

o εξορθολογισμός του μισθολογικού κόστους, με έμφαση στην υλοποίηση σχεδίου εθελουσίας εξόδου εργαζομένων,

ο ψηφιακός μετασχηματισμός της εταιρείας, με αναβάθμιση συστημάτων, αυτοματοποίηση κέντρων διαλογής και παροχή καλύτερων και περισσότερων ψηφιακών υπηρεσιών προς τους πολίτες,

η αναδιάρθρωση της οργανωτικής δομής της εταιρείας για την εκπλήρωση των υποχρεώσεων της καθολικής υπηρεσίας, σε συνδυασμό με αλλαγές στο μοντέλο εξυπηρέτησης της αλληλογραφίας,

η ανάπτυξη νέας πολιτικής προμηθειών και η καλλιέργεια μιας νέας εταιρικής κουλτούρας, με την αναβάθμιση των δεξιοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού της εταιρείας.

«Η λύση που επιλέχθηκε επιφέρει το μέγιστο δυνατό όφελος στους πολίτες και στις επιχειρήσεις, με το ελάχιστο δυνατό κόστος για τους φορολογούμενους. Υιοθετεί, δε, τις αρχές μετασχηματισμού που ακολούθησαν την τελευταία δεκαετία όλες οι χώρες της Ευρώπης αναφορικά με τις ταχυδρομικές υπηρεσίες τους» επισημαίνεται στο σχέδιο της κυβέρνησης για τις αλλαγές στα ΕΛΤΑ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω παραγγελία 2 δέματα ή από Ελβετία ή από Ισπανία (δεν γνωρίζω από ποια αποθήκη θα τα στείλουν) από το Μάρτιο. Τι πρέπει να κάνω; Με ΕΛΤΑ έρχονται. Τα στέλνουν χωρίς tracking number.
Link to comment
Share on other sites

Με τους γελοιους της ACS....

Δεμα απο latvia με GLS δεν μου παραδοθηκε ποτε. Εγραψαν 3 φορες στο τρακιν της GLS οτι ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ και το γυρισαν πισω.

Ολα αυτα η ινφο κουεστ που ειναι ο ιδιοκτητης της ACS και που θελει να λεγεται και μεγαλος επιχειρηματιας στην χωρα. Ο ΓΕΛΟΙΟΣ.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχε καποιες πρωτοπορίες πλέον είναι η χειρότερη η ACS. Συναγωνίζονται για το ποια ειναι η χειροτερη μεταξυ ΕΛΤΑ κουριερ και ACS. Αντιθετα η Γενική έχει ανέβει τελευταία πολύ Και με όλες τις άλλες το τελευταίο διάστημα κανένα πρόβλημα. Η Γενική το Σάββατο που μας πέρασε μου έφερε δέμα μέσα σε 1 μέρα και ούτε καν εργάσιμη (παραγγελία Παρασκευή από Ρόδο)
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ντάξει παιδιά με φίλους στο εξωτερικό που μιλάμε και εκει πανικός με τα πακέτα.. και το λιανεμπόριο στην ΕΕ είναι ΑΝΟΙΧΤΟ.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως αντιστοιχα η Αμαζον για να αντιμετωπίσει την αυξημενη κινηση, εκανε κοντα μισο εκατομμύριο!!! προσληψεις μεσα στην χρονια.

Ετσι για να ξερουμε οτι καποιοι δεν εφτασαν τυχαια στην θεση που βρισκονται σημερα.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

<offtopic>

 

Η άμαζον είναι ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε εργασιακό μεσαίωνα. Δεν τηρεί σε καμία χώρα συμβάσεις εργασίας, φτιάχνει τα εργοστάσια της σε φτωχές περιοχές για να έχει φτηνά εργατικά χέρια, τους έχει όλους με το χρονόμετρο και δεν τους αφήνει χρόνο ούτε καν για τουαλέτα. Επίσημα, ανακοίνωσε 20000 κρουσμάτα λόγω πανδημίας, γιατί συνέχισε να λειτουργεί σε εντατικούς ρυθμούς, πάρα τις καταγγελίες από οργανώσεις και τις στάσεις εργασίας των εργαζομένων της. Και κάπως έτσι ο Μπέζος λέγεται ότι αύξησε κατά 70 δις την περιουσία του, χάρη στην καραντίνα.

 

Μεταξύ αυτής και καθυστερήσεων παράδοσης, συγγνώμη αλλά προτιμώ τις καθυστερήσεις.

 

</offtopic>

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα blog post, η Amazon αποκάλυψε ότι 20.000 αμερικανοί υπάλληλοι έχουν προσβληθεί από τον COVID-19. Συγκεκριμένα 19.816 εργαζόμενοι σε αποθήκες και στο Whole Foods Market, αρρώστησαν μεταξύ 1ης Μαρτίου και 19 Σεπτεμβρίου. Ακόμη βέβαια και αν πρόκειται για ένα αρκετά υψηλό νούμερο, δεν αντιπροσωπεύει πάρα μόνο το 1.4% των εργαζομένων της εταιρείας, καθώς η ίδια απασχολεί περίπου 1.37 εκατομμύρια προσωπικό στη χώρα.

https://gr.pcmag.com/epikairoteta-1/34347/skhedon-20000-upalleloi-tes-amazon-ekhoun-prosblethei-apo-ton-covid-19

 

.............

 

Συγνώμη αλλά αυτό είναι το γενικό ποσοστό στην χώρα , δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση η Amazon

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά είναι τα επίσημα κρουσμάτα, για τα πραγματικά υπολόγισε μια τάξη μεγέθους πάνω. Δουλεύω σε εταιρεία 2000 ατόμων, και επίσημα η διοίκηση αναγνώρισε το πρώτο κρούσμα μετά από 5 τουλάχιστον περιπτώσεις που διέρευσαν μεταξύ των εργαζομένων.

 

Anyway, το σταματάω εδώ γιατί είμαι εκτός θέματος. Απλά ας σκεφτούμε τι διαφημίζουμε σαν υποδειγματική λειτουργία, γιατί μπορεί να μας τύχει :-)

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τους γελοιους της ACS....

Δεμα απο latvia με GLS δεν μου παραδοθηκε ποτε. Εγραψαν 3 φορες στο τρακιν της GLS οτι ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ και το γυρισαν πισω.

Ολα αυτα η ινφο κουεστ που ειναι ο ιδιοκτητης της ACS και που θελει να λεγεται και μεγαλος επιχειρηματιας στην χωρα. Ο ΓΕΛΟΙΟΣ.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Περιμένω δέμα απο Ισπανία με GLS. Πόσο καιρό έκανε να φτάσει Ελλάδα; Ξέρει κανείς γενικώς απο Ισπανία ποσό καιρό κάνει η GLS;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

RF212313620ES μπορείτε να με βοηθήσετε ή απλά χάθηκε το γράμμα;;;

Δεν νομίζω οτι χάθηκε. Λαγικά είναι σε σάκο που ακόμη δεν ανοίχθηκε απο τα ΕΛΤΑ. Καλύτερα επικοινώνησε με τα ΕΛΤΑ αν έχουν κάποια πληροφορία. Απο Ισπανία πάντως και τόσο καιρό απλά απαράδεκτο!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χάθηκε. Λαγικά είναι σε σάκο που ακόμη δεν ανοίχθηκε απο τα ΕΛΤΑ. Καλύτερα επικοινώνησε με τα ΕΛΤΑ αν έχουν κάποια πληροφορία. Απο Ισπανία πάντως και τόσο καιρό απλά απαράδεκτο!

 

Εχω παρει πολλα τηλέφωνα και δεν έχουν ιδέα που είναι μ είπαν ότι δεν έχει φτάσει Ελλάδα να επικοινωνήσει ο αποστολέας. Ο αποστολέας ενημέρωσε αλλά καμια απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

Το site της ACS έχει πέσει εδώ και πάνω από 5 ώρες ξανά.. Η εταιρία αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα. Ενώ αντίθετα ξανά βλέπω σήμερα μου ήρθε από Speedex μέσα σε 2 εργάσιμες. Και έφτασε και από ACS κάτι με παραγγελία από την προηγούμενη Τρίτη. 8 μέρες!

 

Το τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτησης έχει ακόμα πιο πολύ πλάκα. Παιρνεις τηλ σου λέει αναμονή έως 6 λεπτά.. Είτε σου λέει έως 6 λεπτά είτε έως 4 λεπτά είτε έως 8 λεπτά (τόσο ειναι το μεγαλύτερο που πέτυχα, δεν ξέρω αν πάρει και παραπάνω) δεν το σηκώνουν ποτέ. Μπορει να περιμενειςκ αι 45 λεπτά.. Δεν έχει σημασία . η κλήση σου έχει πάει στην αιώνια αναμονή. Το παράδοξο είναι ότι μπορει να πάρεις να λέει αναμονή έως 6 λεπτά.. να περιμένεις 30 λεπτά .. να το κλέινεις και να ξαναπαίρνεις αμέσως και να το σηκώνουν σε 2 λεπτά..!! ΔΗλαδή από την εμπειρία μου αν δεν στο σηκώσουν μέσα σε 10 λεπτά σημαίνει ότι σε έβαλαν σε μια αιώνια αναμονή που θα περιμένεις για πάντα.

 

Μια φορά βέβαια που έφτασε η σειρά μου να μιλήσω, άκουσα τον ήχο του ακουστικού να μου το κλείνουν!!

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι έχουν αναλάβει και την διανομή της DHL που όπως και να το κάνουμε διακινεί τον μεγαλύτερο όγκο πακέτων από το εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι έχουν αναλάβει και την διανομή της DHL που όπως και να το κάνουμε διακινεί τον μεγαλύτερο όγκο πακέτων από το εξωτερικό.

 

Άσε φίλε ευτυχώς που έχουμε κατάστημα εδώ της dhl κι ήρθε άμεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...