Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω το redmi 5 16GB αγορασμένο από ελληνική αλυσίδα πριν μερικούς μήνες. Κάποια στιγμή κατέβασα και πέρασα την Stable 10.1.3 η οποία έκανε το τηλέφωνο μου πολύ αργό. 'Έτσι μιας και δεν μπορούσα (από ότι κατάλαβα) να γυρίσω στην Stable 10.1.2 κατέβασα και πέρασα μέσω του updater του κινητού την αντίστοιχη developer που βρήκα στο επίσημο site. Μετά από διάφορες αναβαθμίσεις έφτασε στην έκδοση 9.3.28 με την οποία παρατηρώ μεγάλο battery drain. Το παρατηρεί και κάποιος άλλος; Μπορώ να γυρίσω ξανά σε stable έκδοση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Έχω την εντύπωση δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι ότι από development σε stable θέλει να ξεκλειδωσει ο bootloader. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος για σιγουριά.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντα ετσι κανουν παιδια . Πρωτα την βγαζουν μια nightly για να την τεσταρουν λιγοι και μετα σε 2 μερες το πολυ την δινουν κανονικα stable.

Τις περισσότερες φορές (αν όχι πάντα) τα updates έρχονται Παρασκευή, πάντα για stable μιλάω. Άρα μάλλον αύριο από μεσημέρι θα σκάσει μύτη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Να ρωτησω πως περνάω google camera στο τηλέφωνο μου το redmi 5 plus?Εχω κατεβάσει διφορα .apk για την google camera αλλά όταν πάω να ανοίξω αυτές τις εφαρμογές μου λέει αναφορά, δεν ανοίγουν οι εφαρμογές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Επίσης άντε να δούμε, πότε θα μας έρθει η αναβάθμιση άραγε?Να τη περιμένουμε μέσα στην μέρα η μπα? Edited by MPOMP
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Να ρωτησω πως περνάω google camera στο τηλέφωνο μου το redmi 5 plus?Εχω κατεβάσει διφορα .apk για την google camera αλλά όταν πάω να ανοίξω αυτές τις εφαρμογές μου λέει αναφορά, δεν ανοίγουν οι εφαρμογές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Επίσης άντε να δούμε, πότε θα μας έρθει η αναβάθμιση άραγε?Να τη περιμένουμε μέσα στην μέρα η μπα?

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το camera2api για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη gcam.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το camera2api για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη gcam.

 

Πως το ενεργοποιώ φίλε μου?Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Πως το ενεργοποιώ φίλε μου?Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Ακολούθησε τις οδηγίες από εδώ. Απλά προσοχή με το custom recovery μπορεί να χάσεις το OTA update (με orange fox λειτουργούν κανονικά).

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-5/themes/mod-enable-camera2-api-t3756070

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η πλήρης απεγκατάσταση του chrome απο τη συσκευη??

Δυστυχώς, αυτό δεν γίνεται τουλάχιστον σε μη root συσκευές.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου. Εχουμε το 5plus και θέλω να ρωτήσω σημαντικά πράγματα. 1ον πως θα μπω σε developer mode να έχω επιλογές ως προγραμματιστής; 2ον έχουμε κανένα νεώτερο για αναβάθμιση και 3ον γιατί παρότι το κινητό διαθέτει την 8.1 δεν έχουμε συντομεύσεις στα εικονίδια των μενού...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου. Εχουμε το 5plus και θέλω να ρωτήσω σημαντικά πράγματα. 1ον πως θα μπω σε developer mode να έχω επιλογές ως προγραμματιστής; 2ον έχουμε κανένα νεώτερο για αναβάθμιση και 3ον γιατί παρότι το κινητό διαθέτει την 8.1 δεν έχουμε συντομεύσεις στα εικονίδια των μενού...

 

Ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο, πατάς 5 φορές στην έκδοση MIUI.

Η αναβάθμιση δεν έχει ανέβει ακόμα στην επίσημη σελίδα

https://en.miui.com/getrom-340.html?m=yes&mobile=2

Για το τρίτο σου ερώτημα δε γνωρίζω. Ούτε με άλλον launcher δε μπορώ να βάλω τη συντόμευση του myphone από την εφαρμογή του Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι την προηγούμενη εβδομάδα είχε δοθεί η αναβάθμιση σε 10.2.1.0 stable, η οποία όμως κατέβηκε σε λίγη ώρα.

Εγώ και όσοι άλλοι πρόλαβαν, την έκανα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αυτό δεν γίνεται τουλάχιστον σε μη root συσκευές.

 

Κριμα γιατι βγαζει προβληματα ο chrome. Για ρουτ δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω...

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα σου βγάζει; εκκαθάριση δεδομένων του Chrome έκανες;

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι την προηγούμενη εβδομάδα είχε δοθεί η αναβάθμιση σε 10.2.1.0 stable, η οποία όμως κατέβηκε σε λίγη ώρα.

Εγώ και όσοι άλλοι πρόλαβαν, την έκανα.

 

Και εγώ πρόλαβα,αλλά θέλει να φτιάξω το wificall.Ενας λόγος που τη κατέβασα γιατί με την κόσμοτε έχω πρόβλημα στο σπίτι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόλαβα,αλλά θέλει να φτιάξω το wificall.Ενας λόγος που τη κατέβασα γιατί με την κόσμοτε έχω πρόβλημα στο σπίτι.

Τι συνέβη με το wificall;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα σου βγάζει; εκκαθάριση δεδομένων του Chrome έκανες;

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω κανει εκκαθαριση δεδομενων , μπαινει σε καποια σελιδα που ζηταει να την αποδεχτω (φυσικα δεν την αποδεχομαι ) και μπλοκαρει διαφορες εφαρμογες.Προσπαθω να χρησιμοποιω τον φυλομετρητη αλλα αν χρειαστει να ανοιξει καποια σελιδα μπαινει παλι στον chrome.

Link to comment
Share on other sites

Όρισε από τις ρυθμίσεις άλλον browser να ανοίγει από default (π.χ Firefox, τον μάνα, Opera)

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

παδιά sorry άμα το ήξερα ότι θα τράβαγαν το firmware πίσω...θα κατέβαζα το link και θα το ανέβαζα εδω.

 

Λογικά σύντομα θα το ξανα-ανεβάσουν.

 

Για δείτε και αυτό

https://www.staygyan.in/v10-2-1-0-oegmixm-miui_hm5plusglobal_v10-2-1-0-oegmixm_c9cb5eb7bb_8-1-zip/

Edited by SiliconManC
Link to comment
Share on other sites

Όρισε από τις ρυθμίσεις άλλον browser να ανοίγει από default (π.χ Firefox, τον μάνα, Opera)

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως μπορω να το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

παδιά sorry άμα το ήξερα ότι θα τράβαγαν το firmware πίσω...θα κατέβαζα το link και θα το ανέβαζα εδω.

 

Λογικά σύντομα θα το ξανα-ανεβάσουν.

 

Για δείτε και αυτό

https://www.staygyan.in/v10-2-1-0-oegmixm-miui_hm5plusglobal_v10-2-1-0-oegmixm_c9cb5eb7bb_8-1-zip/

Από τη στιγμή που δεν έχει ανέβει στο επίσημο, προσωπικά θα περιμένω ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και καλα θα κάνεις. Και εγω το ίδιο θα εκανα στη θεση σου απλα το ποσταρα μήπως κάποιος θέλει να δοκιμάσει...

Το σίγουρο ειναι οτι θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Τι συνέβη με το wificall;

 

Βγήκε ρύθμιση,με κάρτα κόσμοτε που έχω και το υποστηρίζει η συσκευή.Η Xiaomi μετά την 10.2 έκδοση άνοιξε τη δυνατοτητα για κλήσεις μεσω wifi και σε εμάς.Θελει να κάνω μαλλον hard reset,γιατί έως τώρα δεν μου το δείχνει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ρύθμιση,με κάρτα κόσμοτε που έχω και το υποστηρίζει η συσκευή.Η Xiaomi μετά την 10.2 έκδοση άνοιξε τη δυνατοτητα για κλήσεις μεσω wifi και σε εμάς.Θελει να κάνω μαλλον hard reset,γιατί έως τώρα δεν μου το δείχνει.

 

Που βρισκετε αυτη η ρυθμηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς να δει εάν δουλεύει το WiFi call σε redmi 5 plus με την τελευταία αναβάθμιση? Το volte δουλεύει ενώ το WiFi call όχι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...