Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kάτι που παρατήρησα στη MIUI 10:

Ενώ καλώ πχ. έναν αριθμό, λίγο πριν ξεκινήσει το κουδούνισμα ακούγεται ένας τόνος.

Δεν είναι και τόσο ενοχλητικό, μήπως όμως μπορεί να απενεργοποιηθεί με κάποιον τρόπο;

Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως μπορώ να απενεργοποιησω την swipe up screen πριν το ξεκλειδωμα?

Στην 9 ειχε επιλογή, στη 10 δεν τη βλέπω

 

Ουτε εγω δεν ειδα,δεν με ενοχλει

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω δεν ειδα,δεν με ενοχλει

Νικόλα, γι' αυτό που έγραψα πριν;

Το παρατήρησες μήπως;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν μπαινω στην αρχικη οθονη των μνμ βλεπω τις επαφες των μνμ. οταν μπαινω σε καθε μνμ ξεχωριστα η επαφη χανεται και φαινεται μονο ο αριθμος. ξερετε πως φτιαχνει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Πατησε *#*#4636#*#*

Πληροφοριες Sim 1

Στο SMSC γραψε "+3097100000"

Πατησε ενημερωση

Κατα 99% θα φτιαξει.

Αλλιως στο facebook στη σελιδα της Cosmote

Απαντανε γρηγορα και θα το λυσεις το θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης το Redmi 5 Plus υποστηριζει ταχεια φορτιση.

Με φορτιστη Samsung

Και επιλογη UHD,4K 30FPS+FHD,1080p 60FPS

 

Thanx, το έκανα (εκανα reboot κτλπ) και το πρόβλημα δεν έφτιαξε, μαλλον θα απευθυνθώ στη cosmote. Να σαι καλά φίλε.

80
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις καρτοκινητο? γιατι εγω ειχα παθει το ιδιο και δεν μπορουσα να στειλω μνμ ενω ειχα μισο ευρω υπολοιπο και ενεργοποιημενο πακετο μνμ αλλα δεν εστελνε. εβαλα καρτα και εφτιαξε
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις καρτοκινητο? γιατι εγω ειχα παθει το ιδιο και δεν μπορουσα να στειλω μνμ ενω ειχα μισο ευρω υπολοιπο και ενεργοποιημενο πακετο μνμ αλλα δεν εστελνε. εβαλα καρτα και εφτιαξε

 

Πήρα τηλ την Cosmote και το διορθώσανε ήταν δικό τους το σφάλμα. Τώρα να βρίσω ή να μην βρίσω.... χμ

80
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω το redmi 5 plus στον γιο μου το οποίο έχει andrοid 7. Μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχει official update σε android 8.1 που έχει face unlock??

Υπολογίστε ότι είμαστε (εγώ και ο γιος μου) απλοί χρήστες χωρίς να ξέρουμε τίποτα από root ή εγκατάσταση rom κλπ....οπότε με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία.

 

Επιπλέον πρέπει να προσέξω τίποτα κατά την αγορά μου από τα σκρουτζομάγαζα? μου είπαν για global version και κάτι για 800αρα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι από αυτά..

Αν έχετε την καλοσύνη μπορεί κάποιος να με ενημερώσει με απλά λόγια?

 

και τέλος με την εγγύηση τι παίζει? άλλοι δίνουν 2 χρόνια , άλλοι δίνουν 1 χρόνο και άλλοι 1 χρόνο από το κατάστημα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Edited by gtzort
Link to comment
Share on other sites

Μερικές πληροφορίες, πλέον έχει 8.1 Oreo, και miui 10 . Κοίταξε να είναι global το γράφει στο κουτί έξω και φυσικά τηλέφωνο πρώτα στο μαγαζί για επιβεβαίωση . Από επίσημα μαγαζιά έχουν δύο χρόνια εγγύηση, ενώ συνήθως από Σκρουτζ δεν υπάρχει επίσημη εγγύηση , αλλά μόνο από το μαγαζί. Με rom δεν θα ασχοληθείς καθόλου .

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω το redmi 5 plus στον γιο μου το οποίο έχει andrοid 7. Μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχει official update σε android 8.1 που έχει face unlock??

Υπολογίστε ότι είμαστε (εγώ και ο γιος μου) απλοί χρήστες χωρίς να ξέρουμε τίποτα από root ή εγκατάσταση rom κλπ....οπότε με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια αυτοματοποιημένη διαδικασία.

 

Επιπλέον πρέπει να προσέξω τίποτα κατά την αγορά μου από τα σκρουτζομάγαζα? μου είπαν για global version και κάτι για 800αρα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι από αυτά..

Αν έχετε την καλοσύνη μπορεί κάποιος να με ενημερώσει με απλά λόγια?

 

και τέλος με την εγγύηση τι παίζει? άλλοι δίνουν 2 χρόνια , άλλοι δίνουν 1 χρόνο και άλλοι 1 χρόνο από το κατάστημα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Λοιπον,καταρχας θα σου βγει update σε Miui 10 και Android 8.1

Το 8.1 ομως πρωτοβγηκε με την Miui 9.6.5.0

Απο 9.6.4.0 και πισω ειναι 7.1.2 η εκδοση Android.

Περι αγορας

Κινα & Σκρουτζομαγαζο 1 χρονο.

Στη περιπτωση σκρουτζομαγαζο/ηλεκτρονικο καταστημα αν γινει κατι,το στελνεις στο μαγαζι και αυτο το φτιαχνει ειτε παει κινα.

Προσοχη για αυτοκολλητο κοκκινο που λεει Global Version στο πλαικαι να γραφει στα αγγλικα η συσκευασια πισω τα χαρακτηριστικα.

Εαν δεν εχει αυτα τα 2,ειναι κινεζικη εκδοση.

Το μοντελο ειναι MEG7,δηλαδη η εκδοση η global του κινητου.

Οτι ειναι απο αλυσιδες και απο γνωστα μαγαζια ειναι επισημα Global,με 2 χρονια εγγυηση γιατι εισαγονται επισημα απο την infoquest.Η διαφορα ειναι στα 20-30€ απο τις αλυσιδες σε σχεση με τη μεση τιμη ενος σκρουτζομαγαζου συν τα 2 χρονια εγγυηση.

Απο δυνατοτητες εξτρα εχεις VoLTE,δηλαδη το 4G εκτος απο δεδομενα δινει και δυνατοτητα κλησεων ταυτοχρονα οπως στο 3G καθως και ολες τις μπαντες

Η μονη εταιρεια που εχει VoLTE εως τωρα ειναι η κοσμοτε.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

@Nikolas14 το δικό μου έχει το πορτοκαλί αυτοκόλλητο global version, κάτω απ το κουτί είναι τα specs στα αγγλικά, το χαρτί μέσα στο κουτί στα αγγλικά, αλλά το κατάστημα (phone gallery ΠΕΙΡΑΙΑΣ), αναφέρει 1 έτος εγγύηση καταστήματος. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος σ αυτά που γράφεις;
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

@Nikolas14 το δικό μου έχει το πορτοκαλί αυτοκόλλητο global version, κάτω απ το κουτί είναι τα specs στα αγγλικά, το χαρτί μέσα στο κουτί στα αγγλικά, αλλά το κατάστημα (phone gallery ΠΕΙΡΑΙΑΣ), αναφέρει 1 έτος εγγύηση καταστήματος. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος σ αυτά που γράφεις;

 

Δεν κανω λαθος,ειναι εισαγωγη απο Κινα το δικο σου και το δικο μου απο αλλο ηλεκτρονικο καταστημα,ιδια περιπτωση με σενα.

Οτι ειναι απο Κωτσοβολο,Media Markt,Cosmote/Γερμανος,Vodafone,Wind,Πλαισιο,Public ειναι απο την infoquest,απο τον επισημο εισαγωγεα που φερνει xiaomi στην ελλαδα με 2 χρονια εγγυηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες ότι αν δεν έχει το αυτοκόλλητο global και τα specs στα αγγλικά, τοτε είναι κινέζικο. Επομένως δεν ισχύει αυτό, σωστά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ ότι ακόμα κι αν τα έχει αυτά, τότε είναι china

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφει πανω global ειναι global, απλα μπορει να ειναι παραεισαγωγης, δηλαδη δεν εισαχθει απο την infoquest.

Ειναι ακριβως το ιδιο με της infoquest, απλα σε αυτη τη περιπτωση μαλλον θα αρνηθει την εγγυηση.

Οποτε ειναι καλυτερα να αγορασεις απο καποιο καταστημα που προσφερει 2 χρονια εγγυησης, εστω του καταστηματος.

Αλλιως πληρωνεις κανα 40αρι παραπανω και το περνεις απο καποιο επισημο retailer, μα προσωπικα δε θεωρω οτι αξιζει.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες ότι αν δεν έχει το αυτοκόλλητο global και τα specs στα αγγλικά, τοτε είναι κινέζικο. Επομένως δεν ισχύει αυτό, σωστά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ ότι ακόμα κι αν τα έχει αυτά, τότε είναι china

 

Οι κινεζοι πουλανε 2 εκδοσεις.

Την china εκδοση και την global.

Αν ειναι Global,εισαι ενταξει.

Μετα ειναι αναλογα το καταστημα.

Αν το πηρες απο το phonegallery ή το Kaizer ή το plus 3 που πηρα εγω ειναι με ενα χρονο εγγυηση.Αν ειναι απο κωτσοβολο και μεγαλες αλυσιδες ειναι 2 χρονια.

Το ιδιο μοντελο πουλανε,το global απλα ο ενας εχει χαμηλοτερη τιμη γιατι δεν τα παιρνει απο την infoquest ενω οι αλυσιδες εχουν ιδια τιμη γιατι τα παιρνουν απο την infoquest επισημα.

Η διαφορα οφειλεται οτι ο ενας τα παιρνει κατευθειαν απο Κινα ενω ο αλλος τα παιρνει απο εισαγωγεα απο την ελλαδα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δύο επιπλέον ερωτήσεις:

 

Εχω τπ 5 plus αγορασμένο από Public. Δεν μπορεί να έχει ταυτόχρονα δύο κάρτες σιμ και sd?

Επίσης, προσπαθώ να βρω πως θ' αλλάξω το πιν2. Δεν μπορεί ν' αλλάξει πια? ή είναι με εντολή μέσω δικτύου?

 

Θενκς.

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Τσέκαρε στις ρυθμίσεις / πρόσθετες ρυθμίσεις / απόρρητο / κλείδωμα sim

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Τσέκαρε στις ρυθμίσεις / πρόσθετες ρυθμίσεις / απόρρητο / κλείδωμα sim

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω αλλάξει δύο κάρτες την προηγούμενη βδομάδα και πήγα στο συγκεκριμένο μενου αλλά μου εμφανίζει ν αλλάξω μόνο το κανονικό πιν και όχι το πιν2. γι αυτό αναρωτιόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως εννοούσες το πιν της sim2. Το pin2 νομίζω ποτέ δε μπορούσε ν αλλάξει μέσω συσκευής, ενδεχομένως γιατί χρησιμοποιείται σπάνια, δηλαδή κυρίως σε περιπτώσεις που πληκτρολογείτε 3φορες λάθος πιν1 και η κάρτα κλειδώνει. Αλήθεια, σε τι θα βοηθούσε Ν αλλάξεις το pin2, τόσο συχνά κλειδώνει η Sim σου;
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως εννοούσες το πιν της sim2. Το pin2 νομίζω ποτέ δε μπορούσε ν αλλάξει μέσω συσκευής, ενδεχομένως γιατί χρησιμοποιείται σπάνια, δηλαδή κυρίως σε περιπτώσεις που πληκτρολογείτε 3φορες λάθος πιν1 και η κάρτα κλειδώνει. Αλήθεια, σε τι θα βοηθούσε Ν αλλάξεις το pin2, τόσο συχνά κλειδώνει η Sim σου;

 

Οχι αλλά νόμιζα ότι κάπου το χρησιμοποιούσα πιο παλιά. Μπορεί και να μπερδεύομαι.

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το PIN-1 μπορείς να το αλλάζεις

Το PIN-2 δεν έχεις την δυνατότητα γιατί είναι σε περίπτωση που ξεχάσεις το PIN-1 έστω και αν το έχεις αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δύο επιπλέον ερωτήσεις:

 

Εχω τπ 5 plus αγορασμένο από Public. Δεν μπορεί να έχει ταυτόχρονα δύο κάρτες σιμ και sd?

 

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ μαστορια να το πετύχεις αυτο με τις 2 sim και sd.

Σε καθε περίπτωση. ρισκάρεις να χαλάσεις το sim (5eur),το tray (10eur) ή στην χειρότερη το slot (αρκετά eur η επισκευή)

Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...