Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου δεν το έχω πειράξει καθόλου. Ούτε TWRP, ούτε ξεκλείδωμα συσκευής. Προσπάθησα μέσα από το μενού του UPDATE. Δεν πειράζει. Θα περιμένω τη STABLE. Ευχαριστώ πολύ!
Ναι αυτό ρώτησα ,μέσω updater ποια διαδικασία ακολούθησες,μέσα στο μενού της συσκευής υπάρχει ένα app που λέγεται forum εκεί στα downloads όταν επιλέξεις την συσκευή σου σου βγάζει δύο global roms μια stable και μια developer αν επιλέξεις την developer δεν την κατεβάζει στο updater;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αυτό ρώτησα ,μέσω updater ποια διαδικασία ακολούθησες,μέσα στο μενού της συσκευής υπάρχει ένα app που λέγεται forum εκεί στα downloads όταν επιλέξεις την συσκευή σου σου βγάζει δύο global roms μια stable και μια developer αν επιλέξεις την developer δεν την κατεβάζει στο updater;

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ την κατέβασα στο κινητό και μετά προσπάθησα μέσα απ'το updater!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πού ακριβώς στο μενού υπάρχει το forum?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω το κινητό μες στη βδομάδα. Να ρωτήσω μερικά νούμπικα... Οκ το παίρνω στα χέρια μου, τι κάνω; χρειάζεται πρώτη φόρτιση ή κάτι τέτοιο, χωρίς να το χρησιμοποιήσω; Και τι παίζει με τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού του; Θα μου ζητήσει να τις κάνει μόλις το ανοίξω; τις κάνει αυτόματα; Χρειάζομαι ρυθμίσεις μέσω του παρόχου μου για να μπορώ να λαμβάνω MMS; Είπαμε έχω καιρό να πάρω κινητό, μάλλον ρωτάω άκυρα... Αλλά δεν χάνω και τίποτα να ρωτήσω. Γενικά, τι κάνω μόλις το πάρω στα χέρια μου; Μου φαίνεται θα κατεβάσω και το manual να το έχω στο pc. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Απολύτως τίποτα.

Το λειτουργεις με την μπαταρία που έχει, το φορτιζεις όταν φτανει στο 10%,εάν σου προτεινει αναβάθμιση πατάς ναι.

Καλομιλητο

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως τίποτα.

Το λειτουργεις με την μπαταρία που έχει, το φορτιζεις όταν φτανει στο 10%,εάν σου προτεινει αναβάθμιση πατάς ναι.

Καλομιλητο

 

Αυτά είναι. Σιγά σιγά μπορεί να σκεφτώ και το rooting, αν δω πως κουβαλά πολλή σαβούρα από προγράμματα και θέλω να ξεφορτωθώ κάποια. Το έχει rootάρει κανείς σας εδώ; Τι διαφορά είδατε;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παιδιά υπάρχει δυνατότητα σε περίπτωση που πάει για επισκευή μια συσκευή να αλλάξει ο τεχνικός και το imei της συσκευής;

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι συζήτηση γα φόρουμ αυτή, καθώς μπαίνουμε σε άλλα χωραφια, ναι μπορεί να γίνει αλλαγή του IMEI στο λειτουργικό της συσκευής....
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την συσκευή redmi 5 plus και δεν δούλευε το ηχείο. Έστειλα την συσκευή την επομένη και φυσικά ζήτησα αντικατάσταση αυτής. Τότε το κατάστημα άρχισε να μου λέει ότι η διαδικασία είναι να πάει η συσκευή στον τεχνικό και μετά να γίνει αντικατάσταση. Τους απαντώ ότι εσείς μπορείτε να κάνετε την διαδικασία που θέλετε αλλά πρέπει να μου στείλετε καινούρια συσκευή και όχι επισκευασμενη. Περιμένω νέα από το κατάστημα. Για αυτό και η ερώτηση μου επειδή φοβάμαι μην επισκευασουν την συσκευή και αλλάξουν το imei ώστε να φανεί καινούρια.

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ το IMEI το έχεις κρατημένο λογικά,

το οποίο αναφέρεται κα στο κουτί τη συσκευης.

Οπότε,δεν πρόκειται να συμβεί αυτό που λες, μη φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το IMEI το έχεις κρατημένο λογικά,

το οποίο αναφέρεται κα στο κουτί τη συσκευης.

Οπότε,δεν πρόκειται να συμβεί αυτό που λες, μη φοβασαι

Το imei το έχω κρατημένο σε ένα χαρτί που μου έστειλαν μαζί με τη συσκευή

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το IMEI που αναφέρεται στο λογισμικό της συσκευής (2 IMEI εαν μιλάμε για δικαρτο κινητό), αναφέρονται και στο πίσω μέρος του κουτιού, καθώς, και σε sticker (παλιότερα) κάτω απ τη μπαταρία.

Για να σου δώσουν επισκευασμενο το δικό σου τηλέφωνο με αλλαγμένο IMEI για καινούριο, θα πρεπει να το αλλάξουν καί εκεί που ανέφερα.

Το πιο λογικό ομως, ένα κουτί καινούριας συσκευής είναι σφραγισμένο και από εκεί ξεκινας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι. Σιγά σιγά μπορεί να σκεφτώ και το rooting, αν δω πως κουβαλά πολλή σαβούρα από προγράμματα και θέλω να ξεφορτωθώ κάποια. Το έχει rootάρει κανείς σας εδώ; Τι διαφορά είδατε;
Εγώ προσωπικά το είχα ρουταρει για gcam εκτός λοιπόν από αυτό δεν αξίζει τον κόπο να ρουταρεις αν παραμείνεις με miui αν βάλεις άλλη ρομ πχ aosp μπορείς να παίξεις με substratum κλπ , το magisk ακόμα κουβαλάει κάποιες βρεφικές ασθένειες ,και το su το έχει εγκαταλείψει ο chainfire ,όσον αφορά σαβουρα δεν θα βρεις σε global rom και υπάρχουν ρομ miui κομμένες και ραμμένες στα μέτρα μας όπως αυτη της ελληνικής κοινότητας της xiaomi

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σιγά σιγά το μαθαίνω το κινητό. Έχω ένα προβληματάκι όμως, στη σύνδεση με τον υπολογιστή. Του έβαλα μια 16 GB mini SD card που είχα στο προηγούμενο κινητό και όταν το συνδέω στο pc του ζητάω να μπει σε λειτουργία transfer files. Γιατί δεν μπορώ να το βάλω να επιλέγει πάντα αυτό, εδώ που τα λέμε; Τες πα, το θέμα είναι πως στο pc μετά από λίγο, μόλις αρχίζω να μεταφέρω αρχεία, κολλάει, πετάει error στη μεταφορά, η πλοήγηση είναι αργή, δεν αποκρίνεται, καταλαβαίνετε, σαν να μην το διαβάζει σωστά. Χρειάστηκε να το συνδέσω αρκετές φορές μέχρι να περάσω κάποια pdf και epub που ήθελα. Τι φταίει άραγε; Δεν έχει κάνει ακόμα το κινητό όλες τις αναβαθμίσεις λειτουργικού, συνεχίζω σήμερα, αλλά δε νομίζω να φταίει αυτό. Επίσης, όταν μπαίνει σε mode transfer files, σημαίνει πως δεν φορτίζει κιόλας, μέσω της USB; Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημο manual και πάω στα τυφλά για πολλά από αυτά τα θέματα. Μήπως να προτιμήσω κάποιο από τα cloud που προσφέρει το κινητό, της Google ή της Xiaomi, για να μεταφέρω αρχεία από και προς το pc; Δεν το βρίσκω τόσο πρακτικό. Μήπως να έχει θέμα το καλώδιο; Του κουτιού είναι... Το pc είναι Windows 7, μπορώ να δοκιμάσω και άλλες θύρες USB που έχει. Ή αν βγάλω την SD Card μήπως αυτή προκαλεί το πρόβλημα; της έκανα format πάντως όταν την έβαλα.

 

Σήμερα που ξανάνοιξα το pc βλέπω τα αρχεία πάνε κι έρχονται κανονικά. Η μπαταρία πάντως πάλι δε φαίνεται να φορτίζει από το pc... Θα το δω.

Edited by 613TheEvil
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα με ολα τα xiaomi να μην αποθηκευουν την επιλογη.

Επισης για να μη κολλαει στη μεταφορα δε πρεπει να κανεις κατι αλλο οσο μεταφερεις τα αρχεια.

Περιμενε να τελειωνει την εκαστοτε μεταφορα και μετα πηγαινε σε αλλο φακελο να μεταφερεις κατι αλλο.

Αυτο που εχω εδω φορτιζει κανονικα στη μεταφορα αρχειων.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Η θύρα usb του κάθε PC μπορεί να παρέχει μέχρι κάποια mA ρεύματος, τα οποία θα "τραβήξει" η συσκευή για να φορτισει.

Με βάση τη λογικη ότι ο original φορτιστής είναι 2Α,η θύρα δεν θα δώσει τόσα ώστε να φορτίσει κανονικα η συσκευή.

Εαν μιλάμε για παλιότερο pc η θύρα usb είναι V2.0 με έξοδο 500mA το μέγιστο, εάν μιλάμε για θύρα Usb 3.0, το μέγιστο ρεύμα είναι 900mA

Η γνώμη μου είναι ότι ναι μεν φορτίζει, αλλά πολύ αργά.

 

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση μεταφοράς δεδομένων, η θύρα USb2.0 είναι πιο αργή.

Τις ξεχωρίζεις χρωματικά, η Usb3.0 έχει μπλε υποδοχή.

Στο ότι αργει/κολλάει ίσως να φταίει ότι δεν έχει πατήσει καλά ο driver, κάνε ένα κόπο να καταργήσεις τελείως τη συσκευή και να τον ξαναεγκαταστησεις

Edited by thagro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εμπειρία από το κινητό είναι καλή από ότι διαβάζω, γιατί θα το έχουμε σήμερα. Πως θα αφαιρέσω όμως να ρωτήσω εκ νέου γιατί δεν είδα απάντηση εφαρμογές που δεν χρειάζομαι γιατί έρχεται μάλλον με πολλές άχρηστες. Ποιές δεν πρέπει να αφαιρεθούν καθόλου;
Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει με global ρομ δεν υπάρχουν άχρηστες εφαρμογές αν σου έρθει με κινεζική μπορείς να εγκαταστήσεις μια global μέσω κάποιας διαδικασίας που όταν έρθει η ώρα και σε ενδιαφέρει την αναλύουμε, εναλλακτικά μπορείς να τις παγώσεις μέσω της συσκευής

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Ναι την Global έχω, έχει πράγματα της Xiaomi, της Google, σιγά σιγά τα σκαλίζω, αλλά τις πρώτες μέρες κυρίως εγκαθιστώ τις εφαρμογές που μου λείπουν και ρυθμίζω settings κλπ. (να πεθάνουν τα default!). Μετά την πρώτη φορά δεν έχω κανένα πρόβλημα στη μεταφορά αρχείων. Το pc ναι είναι παλιό, δεκαετίας και USB 2.0 οπότε οκ, θα φορτίζω σε πρίζα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δε χρειάζεται και τόσο συχνά φόρτιση. Καλά τα λέει ο thagro. Πάντως το φωτάκι δεν ανάβει της φόρτισης, δεν ξέρω αν παίρνει λίγο ή καθόλου ρεύμα από το pc. Το παλιό κινητό φόρτιζε, αλλά άλλα mA όπως λέτε... Τες πα. Η κάμερα οκ, παλεύεται, βέβαια έπρεπε να απενεργοποιήσω πολλές default ρυθμίσεις που είχε για να πειράζει την εικόνα. Έχω και ενναλακτικές, άλλα photo apps να δοκιμάσω, να δω διαφορές. Επίσης σκοπεύω να δοκιμάσω να αλλάξω Region προσωρινά σε Ινδία για να πάρω τα themes, νομίζω χρειάζεται να κάνω account στην Mi (Xiaomi) πρώτα, σωστά; Σιγά σιγά θα γίνουν όλα, αργότερα θα δίνω εγώ συμβουλές σε νεότερους χρήστες. :D

 

Edit: Θα μας τρελάνει μου φαίνεται, τώρα το ξανάβαλα στο USB και φορτίζει, κανονικά, φωτάκι, έβγαλε και το μενού της φόρτισης κάτω... Για να δούμε αν ανέβει το ποσοστό μπαταρίας.

Edit 2: Μπα, χωρίς να το πειράξω βγήκε απο τη λειτουργία φόρτισης, πάει το φωτάκι, πάει το μενού κλπ... Με τρολλάρει. Δεν πειράζει.

Edited by 613TheEvil
Μπα...
Link to comment
Share on other sites

χαίρεται! μου ηρθε σημερα πρωι πρωι η 9.6.4.0 αλλά έχω προσέξει ότι η μπαταρία πέφτει πολύ πιο εύκολα από τότε! το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό?
Link to comment
Share on other sites

χαίρεται! μου ηρθε σημερα πρωι πρωι η 9.6.4.0 αλλά έχω προσέξει ότι η μπαταρία πέφτει πολύ πιο εύκολα από τότε! το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό?

Σε μένα ακόμη δεν ήρθε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι που θα βρω θέματα να βάλω στο 5 plus γιατί έχει ωραία γραφικά στο ρολόι και καιρό
Link to comment
Share on other sites

Εχω το xiaomi mi 4c και σκεφτηκα να παρω το 5 plus.Αφου το εχει ενα φιλαρακι ειπα να βγαλω 1-2 φωτο απο περιεργεια να δω ποσο καλυτερη ειναι η καμερα του απο το δικο μου "αρχαιο" mi 4c.Το αποτελσμα ηταν απογοητευτικο για το 5 plus.Ακομα και με HDR τα παντα γυαλιζουν σε σχεση με το mi 4c.Σα να εχει υπερβολικη αντιθεση, αν και ολα, φωτεινοτητα,αντιθεση ειναι ρυθμισμενα στο κανονικο.Το πολυ κλαμα επεσε οταν εκανα ζουμ 100%.Εκει που στο mi 4c ολα, χορτα,πετραδακια,ξυλαρακια,φαινονται φυσικα και με αρκετη λεπτομερεια στο 5+ αστα να πανε.Μου θυμιζει λιγο την καμερα του 4Α.Μηπως εχει καποιο θεμα η συγκεκριμενη συσκευη? Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα ήταν απλό τελικά, μετά γύρισα αφού κατέβασα θέματα πάλι σε περιοχή Ελλάδα. Το θετικό είναι ότι έχει πολλές επιλογές, μέχρι θέμα που εξομοιώνει πλήρως το ρολόι που δείχνει την ώρα όπως στο iphone, αλλά και όμορφα εικονίδια...Πιστεύω ότι με την νέα MIUI 10 να οριστεί επιλογή της Ελλάδας για θέματα ώστε να κατεβάζουμε. Επίσης μου λέει να κατεβάσω την 9.6.4.0 που ήρθε και σε άλλο φίλο, την έχει δοκιμάσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα ήταν απλό τελικά, μετά γύρισα αφού κατέβασα θέματα πάλι σε περιοχή Ελλάδα. Το θετικό είναι ότι έχει πολλές επιλογές, μέχρι θέμα που εξομοιώνει πλήρως το ρολόι που δείχνει την ώρα όπως στο iphone, αλλά και όμορφα εικονίδια...Πιστεύω ότι με την νέα MIUI 10 να οριστεί επιλογή της Ελλάδας για θέματα ώστε να κατεβάζουμε. Επίσης μου λέει να κατεβάσω την 9.6.4.0 που ήρθε και σε άλλο φίλο, την έχει δοκιμάσει κανείς?

 

βλέπω μεγάλη διαφορά στην μπαταρία, πέφτει πολύ πιο γρήγορα. Συνήθως έχω 7-8 sot και από χθές έπεσα στα 4-5. Μπορεί να ήταν μεμονομένο περιστατικό αλλά θα ξανατσεκαρω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...