Jump to content

Redmi 5 / Redmi 5 Plus


ANTONIS_V
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@karlosamos

Ποια συσκευή θα αντικαταστήσεις με το Redmi 5 plus; Ποια είναι δηλαδή η συσκευή που χρησιμοποιείς μέχρι σήμερα;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@karlosamos

Ποια συσκευή θα αντικαταστήσεις με το Redmi 5 plus; Ποια είναι δηλαδή η συσκευή που χρησιμοποιείς μέχρι σήμερα;

 

iPhone 5

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

iPhone 5

10 επίπεδα πάνω από το iPhone 5 είναι το Redmi 5 plus.

Εφόσον "ανεχόσουν" την κάμερα του Phone 5, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να μην σε καλύψει η κάμερα του Redmi 5 plus.

 

Τώρα, εφόσον είσαι με iPhone 5, σημαίνει ότι κρατάς καιρό τις συσκευές σου. Για τον λόγο αυτό θα σου πρότεινα, εφόσον έχεις την δυνατότητα, να πας σε Redmi Note 5. Όχι για την κάμερα. Αλλά γιατί το Redmi Note 5 έχει καλύτερο hardware και θα υποστηριχτεί σίγουρα για περισσότερο καιρό. Το Redmi Note 5 είναι καινούρια συσκευή. Το Redmi 5 Plus είναι παλιά...στην ουσία είναι το Redmi Note 4 με lifting.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, εφόσον είσαι με iPhone 5, σημαίνει ότι κρατάς καιρό τις συσκευές σου. Για τον λόγο αυτό θα σου πρότεινα, εφόσον έχεις την δυνατότητα, να πας σε Redmi Note 5.

 

Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Την παραγγελεια την έκανα εχθες το βράδυ και δεν ξέρω πως μπορω να την ακυρώσω. Ειναι εύκολο; Γιατι εχω ηδη πληρώσει με PayPal.

Συν οτι το note5 μου βγαίνει ενα 60αρι παραπάνω.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Την παραγγελεια την έκανα εχθες το βράδυ και δεν ξέρω πως μπορω να την ακυρώσω. Ειναι εύκολο; Γιατι εχω ηδη πληρώσει με PayPal.

Συν οτι το note5 μου βγαίνει ενα 60αρι παραπάνω.

Από που το πήρες;

Το Redmi Note 5 4/64 από σοβαρά skroutzoμάγαζα έχει 210€. Λίγο ακριβότερα το έχει η infoquest που δίνει "επίσιμη" 2ετη εγγύηση.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες;

 

Το Redmi Note 5 4/64 από σοβαρά skroutzoμάγαζα έχει 210€. Λίγο ακριβότερα το έχει η infoquest που δίνει "επίσιμη" 2ετη εγγύηση.

 

Απο bangood με κουπόνι απο kimovil. 150€ με τα μεταφορικά αλλα το Redmi 5 plus.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Απο bangood με κουπόνι απο kimovil. 150€ με τα μεταφορικά αλλα το Redmi 5 plus.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από συναλλαγές με Κίνα. Θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιο άλλο παιδί.

Ε τω μεταξύ, εφόσον αποφασίσεις να ακυρώσεις, στείλε ένα email αιτήματος ακύρωσης στο bangood για να μην χάνεις χρόνο έως ότου σε συμβουλέψει κάποιος άλλος για το ποιες είναι οι επιλογές σου.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το 5 plus παλιό που κυκλοφόρησε αρχές του '18;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 5 plus παλιό που κυκλοφόρησε αρχές του '18;

Ναι. Το 5 Plus είναι το Redmi Note 4 σε άλλο καβούκι. Ο επεξεργαστής που φοράει είναι "ξεπερασμένος". Σκληρή αλήθεια...αλλά αλήθεια. Για άλλους μικρής σημασίας θέμα, για άλλους μεγάλης.

Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στον φίλο ο οποίος έχει iPhone 5 πράγμα που σημαίνει ότι το κινητό του το κρατάει 3ετία και βάλε. Αξίζει να πάει σε καινούριο μοντέλο. Καινούριο είναι το Redmi Note 5. Όχι το Redmi 5 plus.

Αυτά. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όχι ξεπερασμένος, δοκιμασμένος.

Και από τη στιγμή που κυκλοφόρησε πρόσφατα, είναι νέα συσκευή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις widget για κλείδωμα οθόνης που στο έχει έτοιμο ή κατεβάζεις το συρτάρι και επιλέγεις "κλείδωμα οθόνης".

 

Εγώ αυτό έκανα.

Επίσης θα ήταν ωραίο όπως ξεκλειδώνει με το δακτυλικό αποτύπωμα να κλειδώνει κιόλας.

Ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το 5 Plus είναι το Redmi Note 4 σε άλλο καβούκι. Ο επεξεργαστής που φοράει είναι "ξεπερασμένος". Σκληρή αλήθεια...αλλά αλήθεια. Για άλλους μικρής σημασίας θέμα, για άλλους μεγάλης.

Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στον φίλο ο οποίος έχει iPhone 5 πράγμα που σημαίνει ότι το κινητό του το κρατάει 3ετία και βάλε. Αξίζει να πάει σε καινούριο μοντέλο. Καινούριο είναι το Redmi Note 5. Όχι το Redmi 5 plus.

Αυτά. :)[/quote

Με βαση τα δικά μου κριτήρια, και έχοντας το note 4 κάνα εξάμηνο, αυτό που ήθελα απλά, ήταν πιο μεγάλη οθόνη.

Στο οποίο με καλυψε απόλυτα.

Απο εκεί κ πέρα, συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέος κάτοχος Redmi 5 plus (3/32) και η ερώτηση αφορά το λεντάκι πάνω δεξιά.

Κατά τη διάρκεια της φόρτισης έχει σταθερό άσπρο χρώμα, σε όλα τα στάδια της φόρτισης.

Αυτή είναι η κανονική του λειτουργία;

 

Απο την στιγμη που δεν εχει αλλο χρωμα το κινητο σου δειχνει μονο το χρωμα που εχει,μεχρι την πληρη φορτιση που σβηνει για να καταλαβεις και εσυ ποτε τελειωσε η φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν εχει αλλο χρωμα το κινητο σου δειχνει μονο το χρωμα που εχει,μεχρι την πληρη φορτιση που σβηνει για να καταλαβεις και εσυ ποτε τελειωσε η φορτιση.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το 5 Plus είναι το Redmi Note 4 σε άλλο καβούκι. Ο επεξεργαστής που φοράει είναι "ξεπερασμένος". Σκληρή αλήθεια...αλλά αλήθεια. Για άλλους μικρής σημασίας θέμα, για άλλους μεγάλης.

Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στον φίλο ο οποίος έχει iPhone 5 πράγμα που σημαίνει ότι το κινητό του το κρατάει 3ετία και βάλε. Αξίζει να πάει σε καινούριο μοντέλο. Καινούριο είναι το Redmi Note 5. Όχι το Redmi 5 plus.

Αυτά. :)

Προφανώς ο φίλος όταν μιλάει για "ξεπερασμένους" επεξεργαστές αναφέρεται στην ισχύ του επεξεργαστή και όχι στο "καινούργιο" η την καινοτομία που φέρνει , γιατί αν εννοεί κάτι διαφορετικό θα ήταν ενδιαφέρον να δει κάποια comparison πχ του 821 που τον είχα σε συσκευή 2 χρόνια πριν με τον 660

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εδω ακούγεται οτι το Redmi 6 θα ερθει και αυτο με τον snapdragon 625 και Oreo.

Άρα για να επιμένει η xiaomi σε αυτον τον επεξεργαστή και να τον λανσάρει με ορεο γιατι να μην το κανει και στο 5 plus?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Επανήρθε το ενοχλητικό bug με την ειδοποίηση να ανοίξω την κάρτα μνήμης στον εξερευνητή.

Το κάνει σε πολλά μοντέλα και δεν είναι τωρινό το θέμα, αν ψάξετε θα βρείτε δεκάδες posts.

Το θέμα είναι πώς θα τις σταματήσουμε συτές τις ειδοποιήσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε χωρίς root να αλλάξουμε τη διάταξη και το μέγεθος των τριών βασικών κουμπιών; Δεν το βρίσκω, μάλλον δεν υπάρχει επιλογή. Σε άλλες συσκευές μπορείς π.χ. να βάλεις σε άλλη θέση το κουμπί του "πίσω", να προσθέσεις επιπλέον κουμπιά κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε χωρίς root να αλλάξουμε τη διάταξη και το μέγεθος των τριών βασικών κουμπιών; Δεν το βρίσκω, μάλλον δεν υπάρχει επιλογή. Σε άλλες συσκευές μπορείς π.χ. να βάλεις σε άλλη θέση το κουμπί του "πίσω", να προσθέσεις επιπλέον κουμπιά κτλ.

Γίνεται, έχει μία επιλογή μόνο:

Ρυθμίσεις > Προβολή πλήρους οθόνης > Αντικατοπτρισμός κουμπιών

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, έχει μία επιλογή μόνο:

Ρυθμίσεις > Προβολή πλήρους οθόνης > Αντικατοπτρισμός κουμπιών

 

Σ'ευχαριστώ. Εκεί όντως μπορείς να αλλάξεις τη διάταξη των κουμπιών.

 

Για το μέγεθος των κουμπιών και το αν μπορούμε να προσθέσουμε κάποια ακόμα ξέρουμε πώς/αν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι δυναμη. Μεχρι στιγμης δε μου ξαναβγηκε. Σ ευχαριστω. Ηταν πολυ εκνευριστικο καθε τοσο και λιγακι ετσι που εμφανιζοταν. Παρολο που στα σχολια σ αυτο που ανεβασες ελεγαν καποιοι οτι δεν επιασε, σε εμενα εγινε μια χαρα.

Αυτή η λύση είναι ουσιαστικά φλασάρισμα με άλλη ρομ απ' ό,τι κατάλαβα;

 

EDIT: Τελικά το πρόβλημα με το notification λύθηκε με αλλαγή κάρτας sd.

Όλα καλά τώρα!

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το redmi note 4 mido και επειδή θέλω να πάρω άλλο με 6'' οθόνη είμαι μεταξύ redmi s2 και redmi 5 plus. Τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς το πώς μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τον ήχο που κάνει το κινητό όταν βγάζεις τον φορτιστή από τη θύρα φόρτισης;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...