Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και υπάρχει. Αν το κινητό σου δίνει τη δυνατότητα να κλειδώσεις σε 3G (χωρίς τη δυνατότητα να πέσει σε 2G), κλείνοντας τα δεδομένα, το κινητό συνεχίζει και ψάχνει για 3G, έτσι σε περιοχές που δεν θα έχεις σήμα θα έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση. Το ίδιο ισχύει και για το 4G.

Γι'αυτό όταν δεν θέλουμε δεδομένα και θέλουμε τη μπαταρία, το γυρνάμε σε 2G.

 

Δεν ισχύει αυτό. Με το κλείσιμο των δεδομένων το κινητό ψάχνει μόνο για σήμα κλήσεων φωνής (οποιουδήποτε είδους). Καρατσεκαρισμένο σε περιοχές με αδύναμο 4G σήμα, μόλις κλείσω τα δεδομένα τότε αντί για 1 γραμμή σήματος έχω full, το οποίο σημαίνει ότι πλέον το κινητό δουλεύει με την κεραία που του δίνει το καλύτερο σήμα. Από εκεί και μετά, γενικά μιλώντας, το battery drain σαφώς και υφίσταται όταν υπάρχει γενικώς θέμα σήματος. Ακόμα και με 2G αν είναι κανείς στα βουνά και στα λαγκάδια και δεν έχει καλό σήμα η μπαταρία θα πέσει γρήγορα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλα γιατι το εικονιδιο τοτε χανεται, οταν κλεινω τα δεδομενα;

 

Το εικονίδιο χάνεται γιατί είναι καθαρά θέμα της ROM. Στις vanilla εκδόσεις του Android και στις περισσότερες OEM, ο τύπος δικτύου (2G, 3G, 4G) εκτός από τις ρυθμίσεις, φαίνεται στη notification bar μόνο όταν ενεργοποιείς τα δεδομένα. Άλλοι πάλι κατασκευαστές βάζουν την ένδειξη και χωρίς ενεργά δεδομένα πχ στο ZTE Blade L3 DS μου έδειχνε ότι η VF είχε 3G και με κλειστά τα δεδομένα και όταν τα άνοιγα, πάνω από τη μπάρα του σήματος εμφανιζόταν το H+ που δήλωνε ότι είχα ανοικτά τα data ενώ ο τύπος δικτύου (3G) παρέμενε πλησίον της μπάρας δικτύου

 

Δεν ισχύει αυτό. Με το κλείσιμο των δεδομένων το κινητό ψάχνει μόνο για σήμα κλήσεων φωνής (οποιουδήποτε είδους). Καρατσεκαρισμένο σε περιοχές με αδύναμο 4G σήμα, μόλις κλείσω τα δεδομένα τότε αντί για 1 γραμμή σήματος έχω full, το οποίο σημαίνει ότι πλέον το κινητό δουλεύει με την κεραία που του δίνει το καλύτερο σήμα. Από εκεί και μετά, γενικά μιλώντας, το battery drain σαφώς και υφίσταται όταν υπάρχει γενικώς θέμα σήματος. Ακόμα και με 2G αν είναι κανείς στα βουνά και στα λαγκάδια και δεν έχει καλό σήμα η μπαταρία θα πέσει γρήγορα.

 

Δεν γίνεται να κλειδώσεις το 4G! Το 4G μπορείς να το επιλέξεις στο "Αυτόματο GSM/3G/4G" που σημαίνει ότι όταν δεν έχεις καλό 4G, στο γυρίζει σε 3G ή κατευθείαν σε GSM (2G).

Στο παρακάτω screenshot έχω επιλέξει το κινητό να κλειδώσει 3G που είτε θα έχει σήμα, είτε όχι (δεν μπορεί να πάει σε 2G), έχω κλείσει τα δεδομένα και συνεχίζει να μένει σε 3G.

http://i63.tinypic.com/aenmad.png

 

Απενεργοποίηση των δεδομένων = μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας μόνο. Το δίκτυο που έχεις, συνεχίζει και υφίσταται και μετά την απενεργοποίηση των data.

 

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα λειτουργικά και φυσικά στο Lumia 640 που φαίνεται ότι έχεις.

http://i67.tinypic.com/15pfi3a.png

 

Έχω επιλέξει σαν κάρτα δεδομένων τη VF, το έχω γυρίσει στο αυτόματο αλλά με επιλογή προτίμησης το 3G, έχω κάλυψη και παρ'όλο που έχω κλειστά τα δεδομένα αυτό συνεχίζει και έχει κανονικά 3G.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια κινητά γίνεται να κλειδώσεις μόνο σε 4G αλλά δεν θα έχεις κλήσεις.Αν όμως έχεις κάποιο δίκαρτο mtk μπορεις να κλειδώσεις την sim που έχεις ενεργά δεδομένα σε 4G only-->χρήσιμο όταν το 4G είναι οριακό και η δεύτερη sim κλειδώνει σε 2G οπότε μπορείς εκεί να δέχεσαι κλήσεις
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να εχουμε ομως μια σιγουρη και επισημη απαντηση; Οι αποψεις διιστανται..

 

Πιστεύω ότι οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους. Κλείνοντας τα δεδομένα, ΔΕΝ αλλάζει ο τύπος δικτύου. Αν έχεις 4G/3G/2G πριν τα κλείσεις ,το ίδιο θα έχεις και μετά. Απλά, όταν το έχεις στο αυτόματο μπορεί να γυρίσει σε 2G και να καταναλώνει λιγότερο. Αν θες να εξοικονομεις μπαταρία όταν δεν χρειάζεσαι δεδομένα, θα πρέπει να το γυρνάς σε 2G

 

PS: Είσαι και τυχερός. :p

Στην ερώτησή σου πριν για το πώς φαίνεται σε κάποια κινητά ο τύπος δικτύου, όπως βλέπεις στην παραπάνω φωτογραφία, όταν κλείνω τα δεδομένα δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει τον τύπο δικτύου, παρά μόνο στις ρυθμίσεις μπορώ να το δω. Στο ZTE Blade L3 όμως, και σε διάφορα άλλα "κινέζικα" φαίνεται έτσι:

http://i67.tinypic.com/2yukd1g.png

 

Όπως βλέπεις, στην πρώτη κάρτα SIM που έχω δώσει και τα data, φαίνεται το 3G και το H+. Το πρώτο δείχνει τον τύπο δικτύου, ενώ το δεύτερο δηλώνει ότι έχω ανοίξει τα δεδομένα. Όταν τα έκλεινα, το 3G δεν έφευγε από'κει λόγω του ότι έτσι ήταν γραμμένη η ROM.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το λογικο δεν ειναι ομως οταν εχουμε κλειστα τα δεδομενα να πηγαινει αυτοματως στο 2g; Αυτες οι συχνοτητες δε παιζουν ρολο μοναχα στο ιντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Πώς δικαιολογείται ότι σε χρήση Viber με 4G μέγιστο έχω συνεχείς διακοπές "κλήσεων" και προσπάθειες επανασύνδεσης,

ενώ όταν βάλω 3G only σπάνια "πέφτουν" οι "κλήσεις" Viber;

 

Για Αθήνα μιλάω και σε όλες τις εταιρείες κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Το λογικο δεν ειναι ομως οταν εχουμε κλειστα τα δεδομενα να πηγαινει αυτοματως στο 2g; Αυτες οι συχνοτητες δε παιζουν ρολο μοναχα στο ιντερνετ;

 

Όχι, μόνο το LTE (4G) δεν προσφέρεται προς το παρόν, για κλήσεις και σε ρίχνει σε 2G καθ'όλη τη διάρκεια της κλήσης. Και με 2G και με 3G μπορείς να βάλεις κλήσεις κανονικά.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο το LTE (4G) δεν προσφέρεται προς το παρόν, για κλήσεις και σε ρίχνει σε 2G καθ'όλη τη διάρκεια της κλήσης. Και με 2G και με 3G μπορείς να βάλεις κλήσεις κανονικά.
Υπαρχει διαφορα στη ποιοτητα των κλησεων ή στο σημα, αναμεσα στο 2g και στο 3g;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαφορα στη ποιοτητα των κλησεων ή στο σημα, αναμεσα στο 2g και στο 3g;

 

Αναλόγως. Στο 2G έχεις την κανονική ποιότητα κλήσης και είναι πολύ σπάνιο να πέσει η κλήση λόγω μη επαρκούς κάλυψης δικτύου + έχεις χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας. Στο 3G, ναι μεν έχεις λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας (που φαίνεται και όταν το κινητό είναι standby - μπορεί να δεις λίγη μεγαλύτερη κατανάλωση αν το αφήσεις όλο το βράδυ με 3G αντί για 2G) και το ενδεχόμενο να σου κλείσει αν δεν έχεις επαρκές σήμα, όμως, αν η συσκευή σου υποστηρίζει HD Voice και το ίδιο και του συνομιλητή σου, έχεις κρυστάλλινο ήχο.

Με το 4G, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν έχεις κανένα πλεονέκτημα στις κλήσεις καθώς δεν υποστηρίζεται φωνή μέσω LTE (voLTE) ακόμα οπότε πέφτεις στο "σίγουρο" 2G όταν σερφάρεις και δέχεσαι κλήση. Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να πέσεις και σε 3G αν είναι επαρκής η κάλυψη.

 

Εκτός όμως, των παραπάνω, το "κακό" με το κλείδωμα σε 3G είναι ότι μπορεί να πέσεις σε εικονικό δίκτυο. Δηλαδή, πολλές φορές κλειδώνω το κινητό σε 3G κυρίως στη VF επειδή δεν έχει τόσο δυνατό σήμα όσο οι άλλες δύο κι ενώ κλείνω τα δεδομένα, μένει σε 3G και βλέπω ότι υπάρχει κάλυψη, μπορεί κάποιος να με καλέσει και να το δει κλειστό. Μπορεί εγώ να πάω να καλέσω και ξαφνικά το VF GR, να γίνει Κλήσεις SOS ή να μην βγει καθόλου η κλήση.

 

Γι'αυτό το λόγο, το πιο χρήσιμο toggle που έχω δει σε vanilla Android & custom ROM είναι αυτό του 4G και της εναλλαγής από 2G σε 3G. Στο πρώτο, μπορείς να έχεις 2G για μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας και αν θες να σερφάρεις για λίγο, το γυρνάς σε 4G και μόλις το κλείσεις, ξαναπέφτει σε 2, ενώ στο δεύτερο το γυρνάς αν θες για μεγαλύτερο διάστημα. Δυστυχώς, στις περισσότερες OEM ROMs, πρέπει να μπαίνεις συνέχεια στις ρυθμίσεις και να το αλλάζεις.

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

 

Μια τελευταία ερώτηση: Αν το mp4 έχει και βηματομετρητή; Ο βηματομετρητής έχει σχέση με ακτινοβολία;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

 

Μια τελευταία ερώτηση: Αν το mp4 έχει και βηματομετρητή; Ο βηματομετρητής έχει σχέση με ακτινοβολία;

 

Καμία...συνήθως η μέτρηση γίνεται με αισθητήρες τύπου γυροσκοπίου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο φορουμ και θέλω να ρωτήσω κάτι.... έχω ένα xperia z χωρίς οθόνη βρήκα οθόνη και σκέφτομαι να την πάρω αλλά παρατήρησα ότι λείπει μια μικρή λαμαρίνα για την προστασία της οθόνης από την μπαταρία ξέρει κανείς εάν το φτιάξω χωρίς το προστατευτικό αυτό εάν έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια φτανω στο vickmall να πληρωσω και θελω με προπληρωμενη της εθνικης και μου βγαζει αυτο το κειμενακι

 

 

 

First name:Qiaoling

Last name:Shi

City: Shenzhen

Country: China

Zip Code: 518026

pls sent dollars to us,we can't accept Euro. because all currency except USD is estimated equivalent price, it is for reference only and may be not exactly the same as the final transaction pirce.

After you pay, please contact us (Email:vivian@vickmall.com Skype:selina.wang1208)to tell us:

(1) The sender's name (2) The exact amount you send (3) Sender's address (4) Your shipping address. (5) The 10 digit control number

We also will contact you and sent your order soon

 

εχω επιλεξει να πληρωσω με western union..κανω κατι λαθος???

μπορει να βοηθησει καποιος???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθε στο myphone.

Μπορείς να απευθυνθείς στο επίσημο θέμα της συσκευής:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346792

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω αγοράσει το jiayu g5s και ήμουν μέχρι σήμερα απόλυτα ικανοποιημένος.

Σας γράφω για να ζητήσω την συμβουλή σας σχετικά με ένα πρόβλημα που μου προέκυψε.

Την τελευταία εβδομάδα μετά το update των εφαρμογών facebook και messenger οι εφαρμογές δεν ανοίγουν και γενικά κολάνε το smartphone υποθέτω ότι λογικά είναι κάποιο πρόβλημα στην εφαρμογή που αναμένεται να λυθεί σε νέο update έτσι ; Ποια είναι η άποψή σας;

Επίσης ταυτόχρονα με αυτό το πρόβλημα το κινητό δεν μου διαβάζει την sim και αργεί να βρει δίκτυο ή δεν βρίσκει καθόλου, γνωρίζετε που μπορεί να οφείλεται αυτό ;

Του έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το πρόβλημα παραμένει. Αν έχετε να προτίνετε κάποια λύση στο πρόβλημα μου ή να μου πείτε που να αναζητήσω λύση θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος αν και δεν θα στο συνιστούσα με western union.

Σου έδωσαν τα στοιχεία στα οποία θα στείλεις τα λεφτά σου, έπειτα όταν τα στείλεις σου ζήτησαν να τους δώσεις τον κωδικό αποστολής για να μπορούν να παραλάβουν, το όνομα σου, το ακριβές ποσό που έστειλες και τα στοιχεία της κατοικίας σου για την αποστολής της συσκευής που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσα θέματα είτε για το paypal, είτε για πιστωτικές, είτε για τα κινέζικα καταστήματα. Μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το vgn-fw51zf, pcg3j1m. Πήγα να παραγγείλω το ανταλλακτικό αλλά πρέπει να γνωρίζω αν η κάρτα γραφικών (Ati mobility Radeon hd 4650) ειναι discrete η integrated:blink::blink: Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το vgn-fw51zf, pcg3j1m. Πήγα να παραγγείλω το ανταλλακτικό αλλά πρέπει να γνωρίζω αν η κάρτα γραφικών (Ati mobility Radeon hd 4650) ειναι discrete η integrated:blink::blink: Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Αυτό μπορείς να το δεις και εσύ αν ανοίξεις το λάπτοπ από κάτω, βγάλεις δηλαδή το καπάκι, και δεις τον επεξεργαστή και το αν έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών.

Όταν στο δικό μου Sony Vaio έκανα αλλαγή επεξεργαστή από i5 σε i7 είδα ότι ο συγκεκριμένος επεξεργαστής έμπαινε σε ένα πιο ανώτερο μοντέλο, και αγόρασα το ανταλλακτικό του ανώτερου μοντέλου για να συμβαδίζει με τον δείκτη θερμότητας ώστε να μην έχω πρόβλημα.

Αν πάντως η ψύκτρα δεν έχει πρόβλημα, και απλώς έχει γεμίσει σκόνη και τρίχες, μπορείς να την βάλεις κάτω από τη βρύση και να την καθαρίσεις. Επίσης μπορείς να σηκώσεις τον επεξεργαστή, να τον καθαρίσεις, και να βάλεις καινούργια θερμοαγώγιμη πάστα ώστε να λύσεις το πρόβλημά (αν έχεις) θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας.Εχω βαλει στο σπιτι την καλωδιακη της vodafone μεσω της γραμμης τηλεφωνου.

Η εικονα πηγαινει στην τηλεοραση μεσα απο εναν αποδικοποιητη sisco.

Σε ερωτηση μου στην εταιρια αν γινεται να αγορασω και αλλη συσκευη για να στειλω την εικονα σε αλλο δωματιο μου απαντησαν οτι δεν γινεται.

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δημιουργηθεί αυτή η απορία από τότε που ένας φίλος μου είπε πως είδε κάποια άτομα να βγάζουν τη μπαταρία από το κινητό προκειμένου να μην τα εντοπίσουν, γιατί πίστευαν ότι ακόμη κι αν είναι κλειστά μπορεί να τα εντοπίσει η αστυνομία. Επίσης, ένας γνωστός μου είχε εξαφανιστεί για μέρες από το σπίτι του και οι δικοί του είχαν πάει στην αστυνομία, μήπως τον εντοπίσει, παρόλο που το κινητό του φαινόταν κλειστό. Υπάρχει εξήγηση;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...