Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να γράψεις λέξεις στο dialer;
Πληκτρολογείς τα ψηφία που αντιστοιχούν στο κάθε γράμμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολόγησα και μου βγαζει ότι είναι enabled η υπηρεσία στο κινητο. Αλλωστε με την κοσμοτέ παιζει άριστα και με πολύ καλή ποιότητα. Στη vodafone όμως δεν δουλευει. Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρετηση και παρά τις προσπάθειες του τεχνικου δεν έγινε τίποτα. Ή δεν παιζει ακομα η υπηρεσία ή είναι θέμα συσκευής
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Disabled πρέπει να σου βγάζει (δηλαδή απενεργοποιημένος ο έλεγχος δικτύου) για να σου βγάζει τις επιλογές.

Έχεις κάνει το APN με ονομα, apn και τύπο "ims" ;

Link to comment
Share on other sites

Στο redmi note 7 δεν έπαιξε ποτέ native το wifi call της vodafone.

Μόνο μέσω του app.

Για το app αναφέρεσαι πως δεν λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω παιδιά πως με την τελευταία αναβάθμιση (OneUI 2.1 April patch) που μου ήρθε στο S10+ (έκδοση Snapdragon) , δουλεύουν πλέον VoLTE + Wi-Fi calling.

 

Δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο για το VoLTE αλλά όταν πραγματοποιώ κλήση σε δεδομένα πλέον αναγράφεται το HD calling.

Όσον αφορά το Wi-Fi calling εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο όταν είμαι σε λειτουργία πτήσης και λογικά όταν δε θα έχω καλό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω παιδιά πως με την τελευταία αναβάθμιση (OneUI 2.1 April patch) που μου ήρθε στο S10+ (έκδοση Snapdragon) , δουλεύουν πλέον VoLTE + Wi-Fi calling.

 

Δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο για το VoLTE αλλά όταν πραγματοποιώ κλήση σε δεδομένα πλέον αναγράφεται το HD calling.

Όσον αφορά το Wi-Fi calling εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο όταν είμαι σε λειτουργία πτήσης και λογικά όταν δε θα έχω καλό σήμα.

 

Snapdragon? Από που το τσίμπησες; :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω παιδιά πως με την τελευταία αναβάθμιση (OneUI 2.1 April patch) που μου ήρθε στο S10+ (έκδοση Snapdragon) , δουλεύουν πλέον VoLTE + Wi-Fi calling.

 

 

 

Δεν εμφανίζεται κάποιο εικονίδιο για το VoLTE αλλά όταν πραγματοποιώ κλήση σε δεδομένα πλέον αναγράφεται το HD calling.

 

Όσον αφορά το Wi-Fi calling εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο όταν είμαι σε λειτουργία πτήσης και λογικά όταν δε θα έχω καλό σήμα.

Δεν είναι κατ' ανάγκην να έχει την ένδειξη VoLTE ή VoWiFi. Νομίζω είναι γούστα της κάθε εταιρίας. Το ότι σου δουλεύει, μια χαρά!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Snapdragon? Από που το τσίμπησες; :cool:

 

eBay την έκδοση 512

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι κατ' ανάγκην να έχει την ένδειξη VoLTE ή VoWiFi. Νομίζω είναι γούστα της κάθε εταιρίας. Το ότι σου δουλεύει, μια χαρά!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς ναι είναι θέμα της εταιρείας , πάλι καλά που άρχισαν να δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβαίνω sms προς το παρόν δεν φεύγουν όταν έχουμε ενεργοποιημένο το vowifi της vodafone. Υπάρχει κάποια ενημέρωση από vodafone αν και πότε θα τα ενεργοποιήσει και τα sms;

 

Επίσης μια παρατήρηση. Όσο δεν έχω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και πιάνω το άθλιο σήμα της vodafone στο σπίτι το vowifi λειτουργεί χάλια γιατί προφανώς δίνει προτεραιότητα στο τηλεφωνικό σήμα η συσκευή. Όταν πάω σε λειτουργία πτήσης το vowifi δουλεύει απροβλημάτιστα. Υπάρχει κάποιος τρόπος σε android να δίνεται προτεραιότητα στο wifi ανεξαρτήτως σήματος; Να πω ότι έχω ένα Xiaomi Mi A1 που τρέχει Android One.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβαίνω sms προς το παρόν δεν φεύγουν όταν έχουμε ενεργοποιημένο το vowifi της vodafone. Υπάρχει κάποια ενημέρωση από vodafone αν και πότε θα τα ενεργοποιήσει και τα sms;

 

Επίσης μια παρατήρηση. Όσο δεν έχω το κινητό σε λειτουργία πτήσης και πιάνω το άθλιο σήμα της vodafone στο σπίτι το vowifi λειτουργεί χάλια γιατί προφανώς δίνει προτεραιότητα στο τηλεφωνικό σήμα η συσκευή. Όταν πάω σε λειτουργία πτήσης το vowifi δουλεύει απροβλημάτιστα. Υπάρχει κάποιος τρόπος σε android να δίνεται προτεραιότητα στο wifi ανεξαρτήτως σήματος; Να πω ότι έχω ένα Xiaomi Mi A1 που τρέχει Android One.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.widget7.wifi.calling

 

Περνάς την εφαρμογή κι αλλάζεις την προτεραιότητα.

Αφου το ρυθμίσεις κάνεις remove την εφαρμογή δεν χρειάζεται.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όντως η εφαρμογή αλλά το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν λαμβάνεις SMS όταν η προτεραιότητα είναι στο WiFi.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όντως η εφαρμογή αλλά το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν λαμβάνεις SMS όταν η προτεραιότητα είναι στο WiFi.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Δεν είναι θέμα εφαρμογής απλά και σε native wifi calling στη συσκευή το ίδιο συμβαίνει. Έτσι για την ώρα είναι υλοποιημένο από τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όντως η εφαρμογή αλλά το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν λαμβάνεις SMS όταν η προτεραιότητα είναι στο WiFi.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Αυτο που κανει η εφαρμογη ειναι να σου δωσει προσβαση στην ρυθμιση προτεραιοτητας οπου λογω υλοποιησης ειναι κρυφο.

Παντος σε εμενα τα sms ερχονται κανονικα απλα πρεπει να μην το εχω βαλει σε λειτουργια πτησης.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό ακριβώς κάνει αλλά δεν λαμβανα SMS. Θα το ξαναδοκιμάσω...

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου συσκευή, όταν η VF δεν έχει καλό σήμα, το γυρίζει από μόνη της σε Wi-Fi Calling. :wacko: Έκανα μια δοκιμή με αυτό που έβλεπα παρακάτω και κάλεσε μέσω Wi-Fi. Νόμιζα ότι δουλεύει μόνο όταν έχει μηδενικό σήμα... (Mi 9 Lite)

 

2020-04-22-23-36-03.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει προεπιλεγμένη την προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής, δεν γυρνάει άρα μόνο όταν δεν υπάρχει καθόλου σημα, αλλά όταν το σήμα είναι κακό.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιο βαζουμ ως προταιρεοτητα για να δουλεψει ?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να γυρνάει πιο συχνά στο wifi και να μην χρειάζεται να βάζεις λειτουργία πτήσης, το έχεις στην προτεραιότητα wifi.
Link to comment
Share on other sites

και αν δουλευει κι ολας γιατι σε poco με pixel experience 10 plius και vodafone δε βλεπω να δουλευει
Link to comment
Share on other sites

και αν δουλευει κι ολας γιατι σε poco με pixel experience 10 plius και vodafone δε βλεπω να δουλευει
Αυτό ανέφερε το στον maintainer

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σε Honor20 ενώ υποτίθεται πως έχει native υποστήριξη μετά από 5 δευτερόλεπτα σε κάθε κλήση κλείνει η γραμμή. Το απενεργοποίησα και ησύχασα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Disabled πρέπει να σου βγάζει (δηλαδή απενεργοποιημένος ο έλεγχος δικτύου) για να σου βγάζει τις επιλογές.

Έχεις κάνει το APN με ονομα, apn και τύπο "ims" ;

 

Εμενα μου ζηταει να συμπληρώσω και το τυπος ΑΡΝ σε pocophone..τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...