Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει με το Odin να φλασαρεις το EUR (ελληνικό) csc. δεν χάνεται η εγγύηση σου και θα παίζει το volte/vowifi και στις 2 κάρτες.

Αλλιώς μπορείς να το στείλεις στην σμαρτεκ για να το περάσουν εκείνοι.

 

Α κατάλαβα, δεν ασχολούμαι καν. Για data τη θέλω έτσι και αλλιώς, απλά μου έκανε εντύπωση που δε δουλεύει. Βέβαια και στο θέμα εδώ, διαβάζω πολλά προβλήματα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε poco μετά από αναβάθμιση λογισμικού το μήνυμα έφευγε σε δέκα δευτερόλεπτα με το VoLTE On, έχει κάνα δυο εβδομάδες δεν φεύγει με τίποτα πρέπει να κανω το VoLTE off.

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Σε poco μετά από αναβάθμιση λογισμικού το μήνυμα έφευγε σε δέκα δευτερόλεπτα με το VoLTE On, έχει κάνα δυο εβδομάδες δεν φεύγει με τίποτα πρέπει να κανω το VoLTE off.

 

POCO F1

Σε Mi A1 έκανε 1 έως και 2 λεπτά για να φύγει. Σε Redmi Note 8 έφευγε σε 10 δεύτερα, όχι δηλαδή και τραγική η κατάσταση, όχι σαν σε άλλες συσκευές όπως το Mi A1.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, έχω μπερδευτεί και με την Vodafone δε μπορώ να βγάλω άκρη. Σε galaxy S10+ έχω την sim της Voda στη θέση 2. Στη θέση 1 είναι κάρτα της Cote. Η Cote βγάζει ενδείξεις και για VoLTE και για VoWiFi. Η voda βγάζει ένδειξη μόνο για VoWiFi. Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί το VoLTE στην Voda; Υποτίθεται ότι το έχουν ενεργοποιήσει σαν υπηρεσία για την γραμμή μου και η ρύθμιση στο κινητό είναι επίσης ενεργοποιημένη. Μου έστειλαν και αντικατάσταση για την sim. Μέχρι τώρα δεν έχω δει ένδειξη VoLTE για την Voda. Είναι θέμα Android ή όντως δεν ειναι ενεργοποιημένο;
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, έχω μπερδευτεί και με την Vodafone δε μπορώ να βγάλω άκρη. Σε galaxy S10+ έχω την sim της Voda στη θέση 2. Στη θέση 1 είναι κάρτα της Cote. Η Cote βγάζει ενδείξεις και για VoLTE και για VoWiFi. Η voda βγάζει ένδειξη μόνο για VoWiFi. Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί το VoLTE στην Voda; Υποτίθεται ότι το έχουν ενεργοποιήσει σαν υπηρεσία για την γραμμή μου και η ρύθμιση στο κινητό είναι επίσης ενεργοποιημένη. Μου έστειλαν και αντικατάσταση για την sim. Μέχρι τώρα δεν έχω δει ένδειξη VoLTE για την Voda. Είναι θέμα Android ή όντως δεν ειναι ενεργοποιημένο;

 

Η Vodafone για κάποιο λόγο δεν σου δίνει ούτε την επιλογή, ούτε το εικονίδιο για το VoLTE. Άνοιξε το 4G, κάνε μια κλήση, και αν μείνει στο 4G έχεις VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone για κάποιο λόγο δεν σου δίνει ούτε την επιλογή, ούτε το εικονίδιο για το VoLTE. Άνοιξε το 4G, κάνε μια κλήση, και αν μείνει στο 4G έχεις VoLTE.

 

Ποιά επιλογή εννοείς; Να ανοίξω το 4G εννοείς να έχω τα δεδομένα στη voda και να δω αν υπάρχει σύνδεση data κατά την κλήση; Ευχαριστω!

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Ποιά επιλογή εννοείς; Να ανοίξω το 4G εννοείς να έχω τα δεδομένα στη voda και να δω αν υπάρχει σύνδεση data κατά την κλήση; Ευχαριστω!

 

Εννοώ την επιλογή που υπάρχει για ενεργοποίηση ή όχι του VoLTE στις ρυθμίσεις.

Για τον έλεγχο, ναι αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για ενεργοποίηση υπάρχει στις ρυθμίσεις

Η διατήρηση data κατα την κλήση δεν υπάρχει από εποχή 3G;

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για ενεργοποίηση υπάρχει στις ρυθμίσεις

Η διατήρηση data κατα την κλήση δεν υπάρχει από εποχή 3G;

 

Good to know. Σε εμένα και σε όποιο ποστ είχα δει μέχρι τώρα, δεν υπάρχει η ρύθμιση για το VoLTE. (ON το θέλω anyway).

Όχι για 4G, τουλάχιστον για εμένα έπεφτε πάντα σε Η+

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό καιρό είχα πει πως το volte της Voda δε λειτουργεί σχεδόν καθόλου σε Samsung όπως και σε huawei που έχω κάνει χιλιάδες δοκιμές.

 

Φυσικά η Voda επιμένει πως είναι ενεργώ, στις περισσότερες περιπτώσεις μου κάνει πρόβλημα στις κλήσεις και Αναγκάζομαι να κλειδώνω χειροκίνητα σε 3G γιατί σε 4G έχω τρελές διακοπές.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό καιρό είχα πει πως το volte της Voda δε λειτουργεί σχεδόν καθόλου σε Samsung όπως και σε huawei που έχω κάνει χιλιάδες δοκιμές.

 

Φυσικά η Voda επιμένει πως είναι ενεργώ, στις περισσότερες περιπτώσεις μου κάνει πρόβλημα στις κλήσεις και Αναγκάζομαι να κλειδώνω χειροκίνητα σε 3G γιατί σε 4G έχω τρελές διακοπές.

 

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις κλήσεις είτε σε GSM είτε overwifi. Δεν μπορώ να βρω όμως ένα αξιόπιστο τρόπο για να καταλάβω αν οι κλήσεις περνάνε όντως over LTE όταν είμαι με 4G. Το να παραμένει το 4G ενώ είσαι σε κλήση δεν αποτελεί απόδειξη VoLTE, προφανώς και αν το σήμα είναι καλό θα παραμείνει σε 4G. Αν το σήμα πέσει κάτω από 4G και ρίξει και την κλήση μαζί τότε ναι ήσουν σε VoLTE μάλλον. Το θέμα είναι γιατί δε βγαίνει η αναθεματισμένη ένδειξη όπως γίνεται με την Cosmote

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω όμως ένα αξιόπιστο τρόπο για να καταλάβω αν οι κλήσεις περνάνε όντως over LTE όταν είμαι με 4G. Το να παραμένει το 4G ενώ είσαι σε κλήση δεν αποτελεί απόδειξη VoLTE, προφανώς και αν το σήμα είναι καλό θα παραμείνει σε 4G. Αν το σήμα πέσει κάτω από 4G και ρίξει και την κλήση μαζί τότε ναι ήσουν σε VoLTE μάλλον. Το θέμα είναι γιατί δε βγαίνει η αναθεματισμένη ένδειξη όπως γίνεται με την Cosmote

Το θέμα είναι πως έχει επιλέξει η ίδια η vodafone να μην εμφανίζεται η ένδειξη volte, υποτίθεται επειδή θα μπέρδευε τον κόσμο(κολοκύθια. Το βλέπουμε πως περισσότερο μπερδεύει η απουσία της ένδειξης). Ο μόνος τρόπος να το καταλάβεις, είναι αυτό που λες ότι δεν αποτελεί απόδειξη. Ναι, είναι για τα δεδομένα η ένδειξη 4G, αλλά αφού αν δεν είχες volte θα το έριχνε έτσι κι αλλιώς σε χαμηλότερης γενιάς δίκτυο, αν παραμείνει και δεν αλλάξει το 4G κατά την ομιλία, τότε έχεις volte.

Link to comment
Share on other sites

Το να παραμένει το 4G ενώ είσαι σε κλήση δεν αποτελεί απόδειξη VoLTE, προφανώς και αν το σήμα είναι καλό θα παραμείνει σε 4G.

Αν δεν έχεις volte, κάθε φορά που κάνεις κλήση πέφτει σε 3G/2G. Αν έχεις volte, παραμένει το 4G. Άρα, αποτελεί ένδειξη VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις volte, κάθε φορά που κάνεις κλήση πέφτει σε 3G/2G. Αν έχεις volte, παραμένει το 4G. Άρα, αποτελεί ένδειξη VoLTE.

 

Αυτό δεν ισχύει, έχω και άλλη κάρτα Voda που εσκεμμένα δεν έχω ενεργοποιήσει το volte και όταν κάνω κλήση έχω ένδειξη 4G και αφορά τα data και αν θες να σερφαρεις όταν μιλάς.

 

Για εμένα δεν είναι τρόπος αυτός να ξέρω αν έχω volte.

 

Πάντως με όσους τεχνικούς της Voda έχω μιλήσει μου λένε πως το volte τους έχει πρόβλημα και δεν υποστηρίζει ούτε το 10% από τις ναυαρχίδες

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE μπορεί να είναι προενεργοποιημενο στη γραμμή σου.

Αν δεν είναι ενεργό, πρέπει όταν κάνεις κλήση να πέφτει σε 3g ή 2g. Για αυτό δημιουργήθηκε το VoLTE, για να γίνονται οι κλήσεις μέσω 4g. Αλλιώς δεν θα υπήρχε αν υποστηριζόταν χωρίς το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές και βρήκα τρόπο για να επιβεβαιώσω αν η κλήση περνάει VoLTE. O φίλος paanos έχει δίκιο για την μετάβαση από 4G σε 3G κατά την διάρκεια κλήσης αν το VoLTE δεν είναι ενεργοποιημένο. Προφανώς το 4G μεταφέρει μόνο data και όχι και φωνή over GSM οπότε και πέφτει σε 3G για το voice call. To επιβεβαιώνω και με cosmote και voda πως όταν έχεις το VoLTE ανοιχτό στις ρυθμίσεις τότε παραμένει στο 4G+ όταν κάνει κλήση, διαφορετικά με το VoLTE κλειστό πέφτει σε 3G. H έξτρα ένδειξη ότι η κλήση είναι VoLTE είναι η ένδειξη HD στον dialer που με το VoLTE κλειστό δεν εμφανίζεται. Και για την ακρίβεια αν ο αποδέκτης της κλήσης σου είναι και αυτός σε VoLTE τότε η ένδειξη είναι HD+

 

Αυτά για Samsung Galaxy S10+ με το τελευταιο FW Ιουνίου. Για υπόλοιπες συσκευές δεν γνωρίζω αν φαίνεται ένδειξη HD/HD+ στον dialer.

Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στάνταρ αυτό. HD κλήση μπορεί να έχεις και σε 3G. Το εικονίδιο 4G/4G+ κατά την κλήση είναι η βασική σου ένδειξη για το αν έχεις volte στην vodafone. Το πραγματικό πρόβλημα είναι αν δουλεύεις μαζί με αυτήν την sim και κάποια άλλη σε δίκαρτη συσκευή, και έχεις δεδομένα από την άλλη κάρτα. Σε αυτήν την περίπτωση η ένδειξη των δεδομένων αφορά την άλλη κάρτα και όχι την vodafone, οπότε δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις άμεσα αν δουλεύει volte. Μόνο αν το κλειδώσεις σε 4G only, αλλά αυτά είναι πατέντες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει το HD/HD+ ποτέ πριν το VoLTE. Eπίσης με μια γρήγορη αναζήτηση στο google, HD Voice calling = VoLTE
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει το HD/HD+ ποτέ πριν το VoLTE. Eπίσης με μια γρήγορη αναζήτηση στο google, HD Voice calling = VoLTE

 

Μην επιμένεις για το HD voice, σου εξήγησαν οι φίλοι πιο πάνω ότι μπορείς να έχεις HD voice με 3G και 2G, ανάλογα το δίκτυο και τη συσκευή που έχουν τα 2 άκρα της συνομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα, παραθέτω αυτά που παρατηρώ και διαβάζω. Με κλειστό VoLTE δεν βγάζει HD είτε καλώ συσκευή με ενεργοποιημένο VoLTE είτε χωρίς και στο ίδιο και σε διαφορετικό δίκτυο.
Ericsson GF768 -> Nokia 8210 -> Nokia 6210 -> Nokia 8310 -> Nokia 6510 -> Nokia 7210 -> Sharp GX30 -> Sony Ericsson P900 -> ETEN M600 -> HTC Cruise -> Nokia 8850 -> iPhone 4 -> iPhone 4S -> Samsung GT-I9505 -> LG G2 -> iPhone 6S -> S10+
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει, έχω και άλλη κάρτα Voda που εσκεμμένα δεν έχω ενεργοποιήσει το volte και όταν κάνω κλήση έχω ένδειξη 4G και αφορά τα data και αν θες να σερφαρεις όταν μιλάς.

 

Για εμένα δεν είναι τρόπος αυτός να ξέρω αν έχω volte.

 

Πάντως με όσους τεχνικούς της Voda έχω μιλήσει μου λένε πως το volte τους έχει πρόβλημα και δεν υποστηρίζει ούτε το 10% από τις ναυαρχίδες

 

H voda δεν περιμενει μονο να ζητησει καποιος το volte. Το ενεργοποιει και απο μονη της σε γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει το HD/HD+ ποτέ πριν το VoLTE. Eπίσης με μια γρήγορη αναζήτηση στο google, HD Voice calling = VoLTE

 

Εδώ και πάνω από χρόνο υπάρχει HD Voice σε GSM δίκτυο σε VF και Wind.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα, παραθέτω αυτά που παρατηρώ και διαβάζω. Με κλειστό VoLTE δεν βγάζει HD είτε καλώ συσκευή με ενεργοποιημένο VoLTE είτε χωρίς και στο ίδιο και σε διαφορετικό δίκτυο.
Και όχι μόνο με κλειστό vokte

 

Αν του πεις του κινητού να συνδέεται μόνο σε 3G η 2G δίκτυα το ,ΗD φεύγει....

 

Τώρα πως σε άλλους εμφανίζεται... και με 2G....

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέμε είναι πως το hd call είναι κάτι που υπάρχει πολλά χρόνια, δεν είναι απαραίτητο να έχεις volte για να επιτευχθεί. Κοινώς, ένδειξη HD κατά την κλήση δεν συνεπάγεται ότι είναι volte απαραίτητα. Επίσης, για το αν θα βγει η κλήση HD εξαρτάται και από την άλλη πλευρά, όχι μόνο από εσένα που καλείς. Το αν παίζει το volte είναι κάτι διαφορετικό, και το λογικό είναι να μπορείς να το βλέπεις και πριν ακόμη πραγματοποιήσεις την κλήση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς το πρωτόκολο υπάρχει καιρό και μπορεί αλλού να εφαρμόζεται και σε 2G .... EΔΩ ΌΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΉ voda...

 

Με τις ενδείξεις που έχουμε ,( η δική μου τουλάχιστο άποψη) είναι ότι από την δική μου μεριά θέλει να έχω ενεργοποιημένη την επιλογή volte αλλιώς δεν υπάρχει ένδειξη ΗD

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...