Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλο πράγμα μια ένδειξη, και άλλο ένα τεχνικό γεγονός. Το πρώτο μπορεί να είναι και εντελώς συμπτωματικό. Αλλά ακόμη και έτσι να είναι, κατά τη γνώμη μου είναι τεράστια πατάτα της "ελληνικής" Vodafone αν απέκλειε την ένδειξη volte, και την αντικαθιστούσε με το HD κατά την κλήση. Το επιχείρημα της σύγχυσης με το να βλέπει ο χρήστης volte νομίζω πως αυτοαναιρείται.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλο πράγμα η ένδειξη και άλλο πράγμα το πραγματικό γεγονός

 

Αυτο βέβαια δεν αναιρεί το συμπέρασμα ότ ένδειξηι ΗD βλέπεις μόνο με επιλογή Volte στην ελληνική voda

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχετε μπερδευτει.

Το HD call υπαρχει και υποστηριζεται απο την Vodafone σε 2.5G και ανω κλησεις,, ανεξαρτητα αν εχεις VoLTE ενεργο ή οχι.

Το εικονιδιο HD σε αλλες συσκευες σημαινει VoLTE σε αλλες, παλαιοτερες, HD call.

Βασικα επειδη ειναι κατι "παλαιο" και θεωρηται standard πια, στις προσφατες συσκευες το HD σημαινει VoLTE.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συσκευή που το εικονίδιο ΗD εμφανίζεται χωρίς 4G στην Vodafone??

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για τώρα μιλάμε καθότι οι καταστάσεις τρέχουν :)

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

P20 pro δεν έχει δείξει ποτέ HD call εκτός και αν είμαι συνδεδεμένος στο wifi, VoWiFi δλδ!

 

Εσείς που βλέπετε HD πως ακριβώς το βλέπετε; γιατί κάπου σας έχασα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογουλα στο Google store λέγεται Volte check δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι αλλά σε κάποια τηλέφωνα που την κοίταξα φαίνεται ΟΚ

 

Έχει και αυτή τη σημείωση (εικόνα)

a5761efd1a8124abd44e88a6715e6dba.jpg

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δείχνει αν είναι όντως ενεργό, σου δείχνει αν η συσκευή σου το υποστηρίζει και πως θα το καταλάβεις ότι είναι ενεργό.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η ένδειξη HD voice στην status bar, που όντως σε κάποια τηλέφωνα υποδηλώνει volte, και άλλο το να γράφει σκέτο HD στον dialer κατά τη διάρκεια της κλήσης. To δεύτερο είναι που υπάρχει χρόνια τώρα, πριν το volte. Έκανα κάποιες δοκιμές, και όντως σε 3G δεν δείχνει HD κατά την κλήση. Επιμένω όμως πως δεν είναι απαραίτητα ένδειξη volte το HD, και θα σου εξηγήσω γιατί. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να το βγάζει σε κάθε κλήση,ανεξαιρέτως. Δοκίμασα μια κλήση από σταθερό και δεν βγάζει καθόλου HD, παρά του ότι στο κινητό βλέπεις στην status bar 4G άρα δουλεύει το volte.

 

Το τηλέφωνο(το samsung το S10 συγκεκριμένα, αλλά λίγο πολύ το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα) είναι φτιαγμένο να εμφανίζει HD κατά την κλήση όταν κάνει HD call, αυτό το "παλιό" που παίζει και σε 2/3G, και επίσης να βγάζει ένδειξη volte όταν το υποστηρίζει ο πάροχος. Ένα το κρατούμενο. Η vodafone από την άλλη, έχει επιλέξει να του κόβει με το ζόρι την ένδειξη του volte. Και το γεγονός ότι δείχνει hd μόνο σε volte κλήση, ενώ στις υπόλοιπες περιπτώσεις που αποδεδειγμένα έχεις κλήση HD δεν σου δείχνει τίποτα, προσωπικά μόνο ως κακή ρύθμιση μου φαίνεται. Και δεν ξέρω αν το είχα γράψει αυτό. Προ 2 εβδομάδων μόλις αγόρασα ένα A40, το άναψα πρώτη φορά μόνο με την κάρτα της Vodafone μέσα και μου έβγαλε μόλις πήρε το pin ένδειξη volte1. Αυτό παρέμεινε μέχρι που έκανα σύνδεση με το λογαριασμό google, όπου πήρε κάποιες ρυθμίσεις για το δίκτυο προφανώς και μετά έσβησε η ένδειξη.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις αν δουλεύει το VoLTE, πας dialer, γράφεις *#*#4636#*#* και στις πληροφορίες τηλεφώνου, πατάς το μενού με τις 3 τελείες και πατάς την επιλογή "Κατάσταση IMS". Άμα λέει "Φωνή μέσω LTE= Εγγεγραμμένο", είναι ενεργό. Σε μερικές συσκευές, ούτε ένδειξη δεν έχουν για το αν είναι ενεργό (ανάλογα τον κατασκευαστή).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μερικά πράγματα έχουν να κάνουν με την συσκευή και πως αυτή διαχειρίζεται το volte

 

Σε ένα από τα κινητά μου η ένδειξη HD μένει πάντα ανοικτή ανεξάρτητα που θα πάρω τηλέφωνο

 

Στα άλλα δύο ανάβει μόνο οταν δεν πιάνει 2,g/3g

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει ακριβώς με το VoLTE & VoWifi.

Έχω ενεργοποιήσει μέσω τις Vodafone και τις δύο υπηρεσίες.

Το VoWifi λειτουργεί χωρίς την εφαρμογή της Vodafone.

Το VoLTE δεν δουλεύει και για να δουλέψει θα πρέπει να απενεργοποιήσω το Carrier Check μέσω της εντολής *#*#volte#*#*.

Αυτό γιατί συμβαίνει; Έχει να κάνει με την Vodafone ή έχει να κάνει με τον κατασκευαστεί του smartphone;

Έχω το Xiaomi Mi A1 Stock Android 9 με το τελευταίο security update.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την συσκευή σου αλλά στα redmi xiaomi 7 και 7Α που έχω το volte ενεργοποιείτε όταν δεν πιάνει 2g η 3g και όχι πάντα...

 

Μάλιστα το 7 έχει και αυτήν την πονηρή επιλογή που δυστυχώς δεν πρέπει να δουλεύει στην voda από δοκιμές που έκανα...

 

 

c2a306edd7ab2b9ee87188335f66e975.jpg

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην λειτουργεί; Δεν είναι θέμα του δικτύου, απλά σου λέει όταν πχ έχεις 2 κάρτες sim και έχεις ανοιχτά δεδομένα στην πρώτη, όταν λαμβάνεις κλήση VoLTE στη δεύτερη, να γυρνάει προσωρινά τα δεδομένα στη δεύτερη για να μην μένεις χωρίς ίντερνετ.

 

Και επίσης ανάποδα το σκέφτεσαι, το VoLTE έχει προτεραιότητα, δηλαδή στις κλήσεις πάει VoLTE(4G)>3G>2G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για την πρωτεραιοτητα που λες διότι το 4g δεν έχει sms και σχεδιάστηκε μόνο για δεδομένα

 

το volte είναι ένα πρόσθετο πρωτόκολλο εκ των υστέρων δηλαδή όπως το voip

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα και πάλι δεν υπάρχει λόγος για το VoLTE αφού οι κλήσεις θα πεφτουν σε 3g.

Κάποιο θέμα υπάρχει με τη συσκευή σου, γιατί αλλιώς δεν θα έκανε κανένας μας κλήση με 4g και θα έπεφτε στο 3g/2g δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συσκευή μου είναι συσκευές μου το έγραψα σε προηγούμενο ποστ κάθε μία διαχειρίζεται το vokte διαφορετικα...

 

Καθότι είναι ένα πρωτόκολλο που είναι πρόσθετο στο LTE και εφαρμόστηκε εκ των υστέρων

 

https://www.giffgaff.com/blog/what-is-4g-calling-and-do-i-need-it/

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που δεν έχει καμία σημασία, το ότι είναι κάτι πρόσθετο που εφαρμόστηκε μετά. Οι συσκευές που υποστηρίζονται επίσημα, πρέπει να δουλεύουν το ίδιο. Σε μη επίσημα συμβατές συσκευές, ακόμη και να δουλεύει, μπορεί να κάνει διάφορα περίεργα. Επίσης, γράφεις πιο πάνω ότι δεν στέλνονται sms με 4G. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως λαμβάνω και στέλνω sms ακόμη και με το δίκτυο κλειδωμένο χειροκίνητα σε 4G only (για να εξασφαλίσω ότι δεν θα γυρίσει σε παλαιότερο τύπο δικτύου για να γίνει η αποστολή/λήψη).

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον,

 

γνωρίζω ότι δεν υπάρχει κάποια τυποποιημένη λύση για sms σε lte πέρα από πειράματα και εργασίες

 

Ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε βοηθήσει περισσότερο

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote το υποστηρίζει από την αρχή, και η vodafone ξεκίνησε τωρα δειλά δειλά να το ενεργοποιεί.
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πληροφορίες;;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα που ειχα κλειδωσει το κινητο σε 4G only μια χαρα μου ηρθαν τα sms της Vodafone για τις προσφορες και τον λογαριασμο του σταθερου.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες πληροφορίες;;;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν παίζει σωστά το VoLTE (που όπως είπα μάλλον κάτι πάει λάθος με τις συσκευές σου), τότε θα έρχονται και τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τρόποι για SMS over 4g, ο ένας είναι πάνω από IMS, και ο άλλος είναι για συσκευές προ VoLTE. Περιγράφονται και οι 2 εδώ

https://blog.3g4g.co.uk/2012/02/high-level-view-on-how-sms-works-in-lte.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...