Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη δν είναι δυνατή η αποστολή SMS μέσω VoWiFi/VoLTE?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δν είναι δυνατή η αποστολή SMS μέσω VoWiFi/VoLTE?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακόμη.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δν είναι δυνατή η αποστολή SMS μέσω VoWiFi/VoLTE?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εδω ενημερωση την εφαρμογη δεν κανουν, την αποστολη sms που λογικα ειναι πιο μανικι θελεις να φτιαξουν?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υποστηρίζει WiFi calling το Nokia 9 pureview και πως το ενεργοποιούμε;

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Κανένα Nokia δεν έχει ενεργοποιηθεί με Vodafone VoLTE/VoWifi.

Mε Cosmote παίζουν out-of-the-box.

Το καλό με τα Nokia είναι ότι έχουν ένα firmware, οπότε από όποιον πάροχο να το πάρεις, παίζει το ίδιο καλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιήσει κανείς volte/vowifi σε mi8; Πως ενεργοποιούνται;

Γράφοντας στον dialer *#*#volte#*#* και *#*#vowifi#*#* αντίστοιχα θέλουμε να λέει carrier check disabled για να δουλέψει;

Στα settings->sim-cards->vodafone μπορώ να δω τις επιλογές για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση vowifi ,volte

Έχω στείλει sms wifi στο 1339, για volte πρεπει να στείλουμε κάποιο επιπλέον sms;

Στο μενού των miui *#*#4636#*#* τα volte provisioned και wifi calling provisioned είναι απενεργοποιημένα και δεν μπορώ να τα ενεργοποιήσω.

Σε άλλα xiaomi που δουλεύουν ποιες είναι οι επιλογές στις αντίστοιχες ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής τα έχεις όλα σωστά. Δημιούργησε και ένα APN στο οποίο τα πεδία Ονομα, APN και τύπος APN είναι "IMS" (χωρίς τα "). Αποθήκευσε το αλλά μην το ορίσεις προεπιλεγμένο και κάνε μια επανεκκίνηση.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα σου παίξει μόνο το VoLTE, το οποίο δεν βγάζει σήμα αλλά το βλέπεις κάνοντας μια κλήση με δεδομένα ανοιχτά, το 4G θα πρέπει να παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει ότι σε vodafone μόνο το voLTE έπαιξε. Στην αρχή έβγαζε και εικονίδιο voLTE όταν κατεβάζεις την μπάρα πάνω, αλλά δεν μου το βγάζει πλέον.

Στο ιστορικό των κλήσεων όμως γράφει οτι η κλήση ήταν voLTE.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με Huawei P Smart 2019 και Android 10 πρέπει να ενεργοποιήθηκε και το VoLTE (μέχρι τώρα είχα μόνο WiFi Calling) διότι παραμένει σε 4G όταν κάνω κλήση.

 

Έχω 2 απορίες:

- Αν τα δεδομένα είναι κλειστά τι δίκτυο χρησιμοποιεί για την κλήση?

- Ξέρω ότι έχουν επιλέξει να μην φαίνεται το εικονίδιο. Αν ξέρει κάποιος κάποιο τρικ για να το ενεργοποιήσω θα μου άρεσε. Θα δοκιμάσω έτσι για πλάκα το SystemUI tuner σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου τρώει δεδομένα. Απλά χρησιμοποιεί το 4G δίκτυο για την κλήση, κάτι που παλαιότερα δεν γινόταν. Δεν έχει καμία σχέση με τα δεδομένα σου δηλαδή, και δεν απαιτεί καν να είναι ανοιχτά. Δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνος σου το σηματάκι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου τρώει δεδομένα. Απλά χρησιμοποιεί το 4G δίκτυο για την κλήση, κάτι που παλαιότερα δεν γινόταν. Δεν έχει καμία σχέση με τα δεδομένα σου δηλαδή, και δεν απαιτεί καν να είναι ανοιχτά. Δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνος σου το σηματάκι.

 

Α ναι το ξέρω ότι δεν τρώει από τα "MB" του προγράμματος. Εσύ λες ότι ακόμη και με data κλειστά (οπότε δεν φαίνεται το 4G σηματάκι) χρησιμοποιεί 4G για τις κλήσεις, δηλαδή κατά βάθος είναι συνδεδεμένο σε 4G και όχι σε GSM?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το κινητό σου κρατούσε σε ετοιμότητα 4g και 3g/2g. Τώρα θα κρατάει μόνο το 4g, χωρίς να σημαίνει ότι κάνει χρήση δεδομένων για να χρεώνεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το κινητό σου κρατούσε σε ετοιμότητα 4g και 3g/2g. Τώρα θα κρατάει μόνο το 4g, χωρίς να σημαίνει ότι κάνει χρήση δεδομένων για να χρεώνεσαι.
Χρήση δεδομένων κάνει κανονικά αλλά δεν τα χρεώνει.

Πως θα γινόταν αλλιώς? Με τηλεπάθεια σύνδεση δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ λάθος μου :p Η κίνηση δεν χρεώνεται ήθελα να πω! Μια ελάχιστη κίνηση στην αναμονή σίγουρα θα υπάρχει για να είναι σε ετοιμότητα.
Link to comment
Share on other sites

Α ναι το ξέρω ότι δεν τρώει από τα "MB" του προγράμματος. Εσύ λες ότι ακόμη και με data κλειστά (οπότε δεν φαίνεται το 4G σηματάκι) χρησιμοποιεί 4G για τις κλήσεις, δηλαδή κατά βάθος είναι συνδεδεμένο σε 4G και όχι σε GSM?
Ακριβώς αυτό. Σηματάκι δεν βλέπεις, αλλά είναι σε 4G δίκτυο. Μπορείς να το διαπιστώσεις αν πας στις ρυθμίσεις, πληροφορίες συσκευής και κατάσταση κάρτας sim. Αν δεν είχαν σκεφτεί αυτήν την αηδία που σου κόβουν την ένδειξη, και με κλειστά δεδομένα θα έβλεπες να γράφει volte.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Όντως το κοίταξα και λέει 4G+! Όμως δεν θα είναι και σε κατώτερο δίκτυο για τα SMS? Απ'όσο ξέρω δεν έχουν υλοποιήσει το SMS κομμάτι.
Link to comment
Share on other sites

Όντως το κοίταξα και λέει 4G+! Όμως δεν θα είναι και σε κατώτερο δίκτυο για τα SMS? Απ'όσο ξέρω δεν έχουν υλοποιήσει το SMS κομμάτι.

 

Όταν σου έρχεται (ή στέλνεις) SMS πέφτει για λίγο σε 3G.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με το update Φεβρουαρίου στο Samsung A6 επανήλθε το εικονίδιο του VoLTE. Άρα προφανώς είχαν κάνει πατάτα στο προηγούμενο patch.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εν τέλει σκοπεύουν να φαίνεται το εικονίδιο ή απλά θα καταλήξει να είναι device-specific το αν φαίνεται η όχι (το πιο πιθανό)?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ όταν πέφτω για ύπνο, βάζω το κινητό σε flight mode και έχω το Wi-Fi ανοιχτό.

 

Μερικές φορές όμως, όταν ξυπνάω το πρωί, το σήμα του Wi-Fi Calling είναι εξαφανισμένο και όταν κάνω δοκιμές να με καλέσω, δείχνει ότι το κινητό είναι κλειστό... Ενώ παραμένει κανονικά συνδεδεμένο στο Wi-Fi, απλά δεν λειτουργεί το Calling.

 

Έχει τύχει και σε άλλους με Vodafone ή μόνο στη δική μου συσκευή γίνεται (Mi 9 Lite);

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου είναι επίσημα συμβατή; Δεν την βλέπω στη λίστα που έχουν στο site. Αν δουλεύει κατά τύχη, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα λειτουργεί σωστά όπως πρέπει.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου είναι επίσημα συμβατή; Δεν την βλέπω στη λίστα που έχουν στο site. Αν δουλεύει κατά τύχη, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα λειτουργεί σωστά όπως πρέπει.

 

Όχι, δεν είναι επίσημα συμβατή. Απλά ρωτάω αν το έχει δει κι άλλος αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και στο S9+ της γυναίκας μου που είναι επίσημα συμβατή πάρα πολλές φορές χάνεται το WiFi call από μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Στο S10e, το οποίο το έχω δουλέψει πάρα πολύ χρόνο με flight mode και wifi calling, δεν χάνεται ποτέ.

Στο Mi A3, δουλεύει μόνο το volte, και αυτό με κουσούρια (δεν έχει αναγνώριση).

Πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως σε μη επίσημα υποστηριζόμενες συσκευές παίζει τρελή ασυμβατότητα, και δεν θα μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...