Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειλικρινά ο μόνος λόγος που αναβάθμισα από S6 σε 5Τ είναι α) για την μπαταρία του, β) γιατί ήθελα να μου κάνω ένα δώρο. Αν η μπαταρία του S6 ήταν έστω και λίγο σοβαρή, δε θα το άλλαζα για κανα χρόνο ακόμα. Όσο για την κάμερα, όντως του S6 είναι πολύ καλή τουλάχιστον τη μέρα. Στις βραδινές λήψεις λέγεται ότι το 5Τ είναι αρκετά καλό. Δεν είμαι μεγάλος φαν της φωτογραφίας βέβαια και δεν μπορώ να σου πω και πολλά.

 

Μπορώ όμως να σου πω ότι αν πιάσεις το 5Τ στα χέρια σου θα καταλάβεις τι σημαίνει ταχύτητα. Καλό το S6 αλλά δεν είναι 5T... Έπειτα το multitasking... Αυτό είναι που λέμε "καθημερινή εμπειρία χρήσης". Απλά ασύληπτα γρήγορο αφού δεν ξαναφορτώνει τις (περισσότερες) εφαρμογές. Εγώ αύριο πουλάω το S6 πάντως. Σκεφτόμουν το να κρατήσω αλλά γιατί να μην το δώσω όσο ακόμα μπορώ...

 

Ωραίο wallpaper για όποιον ενδιαφέρεται: https://i.imgur.com/1sVWiwR.jpg

 

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα να ακουσω την αποψη καποιου που εκανε την συγκεκριμενη αναβαθμιση, γιατι οσο και να το ψαχνω στο ιντερνετ, δε μπορω να πειστω πως χρειαζομαι upgrade. Στην ιδια -γιορτινη- λογικη, του να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου τα χριστουγεννα, ηθελα να αναβαθμισω σε κατι λογικο οικονομικα (να μεινει και τιποτα για την γαλοπουλα) και το 5Τ αυτην την στιγμη για μενα ειναι ο βασιλιας του VFM. Απλα οπως περιεγραψα ειμαι ειδικη περιπτωση και καταλυτικη σημασια στο επομενο κινητο μου θα παιξει η καμερα.

 

Γνωριζω πως το 5Τ ειναι θεωρητικα καλυτερο σε σκοτεινες ληψεις και πως αυτο το feature αντικατεστησε τον τηλεφακο που (επισης θεωρητικα, μιας και το ζουμ του δεν ηταν optical) ειχε καλυτερα αποτελεσματα σε focus και bokeh. Ωστοσο σε οσα βιντεο εχω δει ως τωρα οι reviewers μιλανε για ενα feature που δεν γινεται αντιληπτο, αφου το software αποφασιζει για την εναλλαγη της καμερας και το κανει μονο σε extreme καταστασεις χαμηλου φωτισμου, κατι που υποβαθμιζει σημαντικα σε χρηστικοτητα την δευτερη καμερα. Στις συγκρισεις επισης δεν φαινεται καποιο "χτυπητο" προβαδισμα σε σχεση με αλλες ναυαρχιδες που καποιοι λενε οτι "σκοτωνει"... Και δεν ειναι μονο θεμα της οθονης, οπως ειπε ενας αλλος φιλος πιο πανω, που ειναι σαφως υποδεεστερη. Ξερω πως τα Samsung εχουν μεγαλυτερη αναλυση, HDR support και "κολακευτικο" color profile, ομως ακομα κι αν δεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη, βλεπεις μια καλυτερη διαχειριση στα highlights, τα shadows και την χρωματικη αποδοση, παρα το γεγονος πως σε clarity ολα τα κινητα πλεον βρισκονται πολυ κοντα.

 

Αν δεν ειχα κινητο ή ειχα κατι παλιοτερο, σιγουρα το 5Τ θα ηταν μονοδρομος αλλα αυτην την στιγμη νομιζω πως μαλλον δεν χρειαζομαι την αναβαθμιση...Περιεργως, δεν ειμαι ικανοποιημενος ουτε απο οσα εχω δει απο το S8, ουτε απο την Huawei που κοκορευεται για την συνεργασια με την Leica. Νομιζω πως θα αλλαζα το S6 μονο για κατι τυπου "Pixel 2 XL", ομως η τιμη του ειναι απαγορευτικη. :confused:

 

Συγνωμη αν βγηκα off-topic, ισως θα επρεπε να γραψω στην ενοτητα για επιλογη κινητου, αλλα με ενδιαφερει να ακουσω καθε σχολιο που εχετε να κανετε σχετικα με την καμερα, οσοι εχετε την συσκευη και την εχετε δουλεψει αρκετα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

@Vag_93 η κάμερα του s8 είναι καλύτερη σε πολλά σημεία από του s7 και πολύ πιο καλή από s6 ....sto manual mode και εφόσον το κατέχεις θα δεις εξαιρετικά αποτελέσματα ,αν θες κάτι παραπέρα τότε μονόδρομος η Sony RX 100 Mark I ,διαφορετικά επιλέγεις ένα καλομεταχειρισμένο s7 edge (το οποίο και εξαιρετική μπαταρία έχει και κάμερα λουκούμι έχει εφόσον δουλεύεις pro mode ) και χορταστική οθόνη καλύτερη έχει από s6 ,βάζεις και το Kit lens cover και βγάζεις "παπάδες" ...το 5t είναι εργαλείο όμως δεν εντυπωσιάζει στην κάμερα,δεν απογοητεύει κιόλας ;)

εδώ και το review από άλλο γνωστό site για το 5Τ ;) δες και αποφάσισε ...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν η Samsung δώσει την 8.0 στο s6 θα του εχει δώσει 3 major updates αν δεν κάνω λάθος...

 

Καλα ας την δώσει πρώτα(με ένα μεγάλο ΑΝ μπροστά)να δούμε και τι ψάρια πιάνει διότι συνηθισμένο σε Sammy αντί για αναβάθμιση,υποβάθμιση να φέρνει ένα update.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας την δώσει πρώτα(με ένα μεγάλο ΑΝ μπροστά)να δούμε και τι ψάρια πιάνει διότι συνηθισμένο σε Sammy αντί για αναβάθμιση,υποβάθμιση να φέρνει ένα update.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Σε περιπτωση παντως που την δωσει θα εχει ακολουθησει σωστη πορεια....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κάμερα του 5t είναι ένα σκαλί κάτω σε νυχτερινές λήψεις σε σύγκριση με S8/Note8.... Αλλά δεν είδα και τρομερά απίστευτη διαφορά... Προσωπικά με καλύπτει και με το παραπάνω...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κάμερα του 5t είναι ένα σκαλί κάτω σε νυχτερινές λήψεις σε σύγκριση με S8/Note8.... Αλλά δεν είδα και τρομερά απίστευτη διαφορά... Προσωπικά με καλύπτει και με το παραπάνω...

 

αυτο πιστευω κ εγω,ερχομενος απο s8+,δεν ειδα μεγαλες διαφορες,η συσκευη ειναι τιμια για τα χρηματα της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα να ακουσω την αποψη καποιου που εκανε την συγκεκριμενη αναβαθμιση, γιατι οσο και να το ψαχνω στο ιντερνετ, δε μπορω να πειστω πως χρειαζομαι upgrade. Στην ιδια -γιορτινη- λογικη, του να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου τα χριστουγεννα, ηθελα να αναβαθμισω σε κατι λογικο οικονομικα (να μεινει και τιποτα για την γαλοπουλα) και το 5Τ αυτην την στιγμη για μενα ειναι ο βασιλιας του VFM. Απλα οπως περιεγραψα ειμαι ειδικη περιπτωση και καταλυτικη σημασια στο επομενο κινητο μου θα παιξει η καμερα.

 

Γνωριζω πως το 5Τ ειναι θεωρητικα καλυτερο σε σκοτεινες ληψεις και πως αυτο το feature αντικατεστησε τον τηλεφακο που (επισης θεωρητικα, μιας και το ζουμ του δεν ηταν optical) ειχε καλυτερα αποτελεσματα σε focus και bokeh. Ωστοσο σε οσα βιντεο εχω δει ως τωρα οι reviewers μιλανε για ενα feature που δεν γινεται αντιληπτο, αφου το software αποφασιζει για την εναλλαγη της καμερας και το κανει μονο σε extreme καταστασεις χαμηλου φωτισμου, κατι που υποβαθμιζει σημαντικα σε χρηστικοτητα την δευτερη καμερα. Στις συγκρισεις επισης δεν φαινεται καποιο "χτυπητο" προβαδισμα σε σχεση με αλλες ναυαρχιδες που καποιοι λενε οτι "σκοτωνει"... Και δεν ειναι μονο θεμα της οθονης, οπως ειπε ενας αλλος φιλος πιο πανω, που ειναι σαφως υποδεεστερη. Ξερω πως τα Samsung εχουν μεγαλυτερη αναλυση, HDR support και "κολακευτικο" color profile, ομως ακομα κι αν δεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη, βλεπεις μια καλυτερη διαχειριση στα highlights, τα shadows και την χρωματικη αποδοση, παρα το γεγονος πως σε clarity ολα τα κινητα πλεον βρισκονται πολυ κοντα.

 

Αν δεν ειχα κινητο ή ειχα κατι παλιοτερο, σιγουρα το 5Τ θα ηταν μονοδρομος αλλα αυτην την στιγμη νομιζω πως μαλλον δεν χρειαζομαι την αναβαθμιση...Περιεργως, δεν ειμαι ικανοποιημενος ουτε απο οσα εχω δει απο το S8, ουτε απο την Huawei που κοκορευεται για την συνεργασια με την Leica. Νομιζω πως θα αλλαζα το S6 μονο για κατι τυπου "Pixel 2 XL", ομως η τιμη του ειναι απαγορευτικη. :confused:

 

Συγνωμη αν βγηκα off-topic, ισως θα επρεπε να γραψω στην ενοτητα για επιλογη κινητου, αλλα με ενδιαφερει να ακουσω καθε σχολιο που εχετε να κανετε σχετικα με την καμερα, οσοι εχετε την συσκευη και την εχετε δουλεψει αρκετα τουλαχιστον.

 

έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα με σένα. Αυτή τη στιγμή μόνο τα πιξελ μοιάζουν σοβαρή αναβάθμιση για κάποιον που έχει ένα κινητό που δν έχει στην ουσία πρόβλημα όπως το S6.

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα με σένα. Αυτή τη στιγμή μόνο τα πιξελ μοιάζουν σοβαρή αναβάθμιση για κάποιον που έχει ένα κινητό που δν έχει στην ουσία πρόβλημα όπως το S6.

 

Κι εγώ Pixel θα έπαιρνα αλλά το Pixel 2 XL με τα 128ΜΒ κοστίζει διπλάσια (!) λεφτά από το 5Τ. Συνεπώς, αν είναι απλά και μόνο για την κάμερα, ούτε μία στο εκατομμύριο. Πάιρνεις DSLR με τα λεφτά της διαφοράς τους και είσαι άρχοντας.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά τώρα τελευταία να προβώ στην αγορά του OP5t 8/128.

Με τα αξεσουάρ τι γίνεται, έχει πάρει κανείς? Carbon ή Sandstone θήκη είναι καλύτερη?

Ενδιαφέρομαι για το Bundle θήκη με ακουστικά που είναι στα 43,87 Ευρώ από 51.90 που λέει σαν αρχική. Με τα -20 δολάρια που έχεις από κουπόνι εφαρμόζονται επί του αρχικού ποσού ή επί του μειωμένου που είναι η προσφορά?

Μου φαίνεται είναι λίγο τσιμπημένα κάπως τα αξεσουάρ.

 OnePlus 10Pro & 5T

Link to comment
Share on other sites

Η sandstone θήκη είναι η πιο ωραία.... Τα 20€ έκπτωση τα παίρνεις κατευθείαν αν χρησιμοποιήσεις κάποιο voucher όπως αυτό στην υπογραφή μου ή κάποιο άλλο...

 

Επίσης νομίζω ότι η έκπτωση είναι επί του μειωμένου ποσού αλλά θα το δεις πριν το checkout σίγουρα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο,την αναβαθμιση των εφαρμογων στο play store,που το εχετε?τι προτεινεται?

 

Εννοείται αυτόματη ενημέρωση ή όχι;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το σκέφτηκα και για πολύ ακόμα. Το χτύπησα στα 580 με ακουστικά και την Sandstone

Ορίστε και το δικό μου κουπόνι σε όποιον το θέλει

 

https://oneplus.net/gr/invite#EDKH2NSRQBEHHRJ

 OnePlus 10Pro & 5T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που το χει παρει ας μας πει το sar απο το βιβλιαρακι της συσκευης να μαθουμε στα σιγουρα. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

από το manual:

https://s3.amazonaws.com/oneplussupport/user-manual/OnePlus-5T-User-Manual-EN.pdf

 

 

RF Exposure Information (SAR)

This device meets the government’s requirements for exposure to radio waves.

This device is designed and manufactured not to exceed the emission limits for exposure to radiofrequency (RF) energy set by the Federal

Communications Commission of the U.S. Government.

The exposure standard for wireless devices employs a unit of measurement known as the Specific Absorption Rate, or SAR. The SAR limit set by the

FCC is 1.6W/kg. Tests for SAR are conducted using standard operating positions accepted by the FCC with the device transmitting at its highest

certified power level in all tested frequency bands.

Although the SAR is determined at the highest certified power level, the actual SAR level of the device while operating can be well below the

maximum value. This is because the device is designed to operate at multiple power levels so as to use only the power required to reach the network.

In general, the closer you are to a wireless base station antenna, the lower the power output.

While there may be differences between the SAR levels of various devices and at various positions, all meet the government requirement.

This device has also been tested and meets the FCC RF exposure guidelines for use with an accessory that contains no metal and positions the

handset a minimum of 1.0 cm from the body.

Use of other accessories may not ensure compliance with FCC RF exposure guidelines. Position the handset a minimum of 1.0 cm from your body

when the device is switched on.

 

 

CE Certification Information (SAR)

The SAR limit of Europe is 2.0 W/kg. This device was tested for typical operation with the back of the handset kept 1.5cm from the body. To maintain

compliance with RF exposure requirements, use accessories that maintain a 1.5cm separation distance between your body and the back of the handset.

The use of belt clips, holsters and similar accessories should not contain metallic components in its assembly. The use of accessories that do not satisfy

these requirements may not comply with RF exposure requirements, and should be avoided.

If you are using a pacemaker, hearing aids, cochlear implant or similar device, please use the phone according to your doctor’s advice.

Your device is designed not to exceed the limits of emission of radio waves recommended by international guidelines.

The SAR value of the device may depend on factors such as proximity to the network tower or use of accessories

[/code]

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που το χει παρει ας μας πει το sar απο το βιβλιαρακι της συσκευης να μαθουμε στα σιγουρα. Ευχαριστω

Φωτογραφία από το βιβλιαράκι που χε μέσα στο κινητό.

 

https://stash.reaper.fm/32354/IMG_20171129_150235.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Vag_93 η κάμερα του s8 είναι καλύτερη σε πολλά σημεία από του s7 και πολύ πιο καλή από s6 ....sto manual mode και εφόσον το κατέχεις θα δεις εξαιρετικά αποτελέσματα ,αν θες κάτι παραπέρα τότε μονόδρομος η Sony RX 100 Mark I ,διαφορετικά επιλέγεις ένα καλομεταχειρισμένο s7 edge (το οποίο και εξαιρετική μπαταρία έχει και κάμερα λουκούμι έχει εφόσον δουλεύεις pro mode ) και χορταστική οθόνη καλύτερη έχει από s6 ,βάζεις και το Kit lens cover και βγάζεις "παπάδες" ...το 5t είναι εργαλείο όμως δεν εντυπωσιάζει στην κάμερα,δεν απογοητεύει κιόλας ;)

εδώ και το review από άλλο γνωστό site για το 5Τ ;) δες και αποφάσισε ...

Φυσικα και ειναι καλυτερη η καμερα ενος κινητου δυο γενιες πιο μπροστα... :p

Το θεμα ειναι αν δικαιολογει την αγορα του. Το S8 για παραδειγμα δε θα μου προσφερει (προσωπικα) καμια σχεδον διευκολυνση επεξεργαστικα, θα εχει την ιδια διαρκεια ζωης και η καμερα του ειναι εμφανως καλυτερη σε χαμηλο φωτισμο ελεω aperture. Υπο κανονικες συνθηκες εχουν το ιδιο sharpness...

 

Το 5Τ προσφερει σιγουρα καλυτερες επιδοσεις συνολικα αλλα η καμερα ποναει απ' ο,τι καταλαβαινω... Και δεν πιστευω οτι ειναι τοσο θεμα αισθητηρα και επιλογης φακων, οσο θεμα απουσιας OIS. Εχει δικιο ο φιλος που προτεινει DSLR, ομως δε μπορεις να την εχεις παντα μαζι σου, το ειναι το ολο Point με τα "snapshots". Τα samples των περισσοτερων κινητων αυτη τη στιγμη δε μου δειχνουν κατι που δε μπορει να "βγει" απο το Pro Mode των flagship διετιας...

 

Επειδη με "τρωει" η τσεπη μου, μπορει να παρω το 5Τ anyway, αλλα νταξ, κουβεντα να γινεται :p

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε Vag δε βαρέθηκες τόσο καιρό να γράφεις στο νήμα του S6? Κάνε μια αλλαγή :lol:
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Ειναι πολυ σημαντικο για μενα να ακουσω την αποψη καποιου που εκανε την συγκεκριμενη αναβαθμιση, γιατι οσο και να το ψαχνω στο ιντερνετ, δε μπορω να πειστω πως χρειαζομαι upgrade. Στην ιδια -γιορτινη- λογικη, του να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου τα χριστουγεννα, ηθελα να αναβαθμισω σε κατι λογικο οικονομικα (να μεινει και τιποτα για την γαλοπουλα) και το 5Τ αυτην την στιγμη για μενα ειναι ο βασιλιας του VFM. Απλα οπως περιεγραψα ειμαι ειδικη περιπτωση και καταλυτικη σημασια στο επομενο κινητο μου θα παιξει η καμερα.

 

Γνωριζω πως το 5Τ ειναι θεωρητικα καλυτερο σε σκοτεινες ληψεις και πως αυτο το feature αντικατεστησε τον τηλεφακο που (επισης θεωρητικα, μιας και το ζουμ του δεν ηταν optical) ειχε καλυτερα αποτελεσματα σε focus και bokeh. Ωστοσο σε οσα βιντεο εχω δει ως τωρα οι reviewers μιλανε για ενα feature που δεν γινεται αντιληπτο, αφου το software αποφασιζει για την εναλλαγη της καμερας και το κανει μονο σε extreme καταστασεις χαμηλου φωτισμου, κατι που υποβαθμιζει σημαντικα σε χρηστικοτητα την δευτερη καμερα. Στις συγκρισεις επισης δεν φαινεται καποιο "χτυπητο" προβαδισμα σε σχεση με αλλες ναυαρχιδες που καποιοι λενε οτι "σκοτωνει"... Και δεν ειναι μονο θεμα της οθονης, οπως ειπε ενας αλλος φιλος πιο πανω, που ειναι σαφως υποδεεστερη. Ξερω πως τα Samsung εχουν μεγαλυτερη αναλυση, HDR support και "κολακευτικο" color profile, ομως ακομα κι αν δεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη, βλεπεις μια καλυτερη διαχειριση στα highlights, τα shadows και την χρωματικη αποδοση, παρα το γεγονος πως σε clarity ολα τα κινητα πλεον βρισκονται πολυ κοντα.

 

Αν δεν ειχα κινητο ή ειχα κατι παλιοτερο, σιγουρα το 5Τ θα ηταν μονοδρομος αλλα αυτην την στιγμη νομιζω πως μαλλον δεν χρειαζομαι την αναβαθμιση...Περιεργως, δεν ειμαι ικανοποιημενος ουτε απο οσα εχω δει απο το S8, ουτε απο την Huawei που κοκορευεται για την συνεργασια με την Leica. Νομιζω πως θα αλλαζα το S6 μονο για κατι τυπου "Pixel 2 XL", ομως η τιμη του ειναι απαγορευτικη. :confused:

 

Συγνωμη αν βγηκα off-topic, ισως θα επρεπε να γραψω στην ενοτητα για επιλογη κινητου, αλλα με ενδιαφερει να ακουσω καθε σχολιο που εχετε να κανετε σχετικα με την καμερα, οσοι εχετε την συσκευη και την εχετε δουλεψει αρκετα τουλαχιστον.

 

απο αυτα που ακουω και βλεπω,,το 5τ κανει παπαδες σε ταχυτητα και χρηση,,ειναι οπως εχουν πει μερικοι φιλοι οτι οι εφαρμογες ραφτηκαν για το 5τ! κατοχος s8+ προσωπικα στην συσκευη μου δεν εχω δει τοσο μεγαλο λαγκ παρα μονο σε μερικες κακογραμμενες εφαρμογες τις γνωστες,,καμερα για μενα ειναι απο τις κορυφαιες και χτυπαω τρομερα τοπια,επιλεγμενες εστιασεις κ.α οθονη χορταστικη και δυσκολευομαι να μετακκινηθω σε αλλη συσκευη! αυτο που με χαλαει ειναι λιγο η μπαταρια που πινει αρκετα γρηγορα και ελπιζω με καποιο update η ακομα και με την oreo να φτιαχτει! φιλε μου επειδη σε κοβω για σαμσουνγ κανε λιγο υπομονη μαζεψε τα χρηματα σου μεχρι αρχες του 18 που οπως φημολογειται θα ερθει το s9!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...