Jump to content

OnePlus 5T


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εσάς που έχετε πάρει τα 3D τζαμάκια στο OP5 ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τα λεφτά του; Ασχέτως με την προσφορά που έχει βγάλει τώρα. Στις φωτογραφίες στο site για το 5Τ φαίνεται αρκετά χοντρό γυαλί. Είναι όντως έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψωνίσουν accessories με την παραγγελία τους, κουπονι έκπτωσης

https://oneplus.net/gr/invite#VVWJNSFDH7AS05

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τρια λεπτά μετά την έναρξη το παράγγειλα. Γιατί κολλησε εμένα? Λες Μιχάλη επειδή είμαστε σε νησί;

 

Εγώ μένω UK ίσως εδώ είναι διαφορετικά το κόζια.

 

Με τις θήκες ξέρει κανείς τι παίζει; Στο Amazon βρίσκω μόνο από Κίνα και δε θέλω να ρισκάρω γρατζουνιές ούτε να σκάσω ένα σωρό λεφτά για να πάρω αυθεντική 1+

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Τρια λεπτά μετά την έναρξη το παράγγειλα. Γιατί κολλησε εμένα? Λες Μιχάλη επειδή είμαστε σε νησί;

 

Τα εγραψα παραπανω, αλλα μαλλον καποιοι δεν διαβαζετε. Παμε παλι λοιπον, μερικα facts:

1) Δεν εχει καμια σχεση τι ωρα παραγγειλατε, η oneplus δε στελνει με λογικη fcfs (first come first served), με αλλα λογια δεν υπαρχουν προτεραιοτητες, αλλα πανε σχεδον στην τυχη. Μη μου πειτε για accessories κλπ, αναφερομαι σε ακριβως ιδιες παραγγελιες, μπορει να βρειτε καποιες να εκτελουνται μετα απο αλλες, παροτι εχουν "πεσει" με την αντιθετη χρονικη σειρα

2) Η Oneplus αυτη τη στιγμη, προσφερει τις υλοποιησεις με τη μικροτερη δυνατη χασουρα στον πλανητη των high end smartphones. Ουτε apple, ουτε Χαραλαμπος.

Κι εξηγουμαι. Αν αγοραζεις ενα νεο μοντελο (ανα εξαμηνο περιπου που κυκλοφορει) και μεταπωλεις το παλιο, με 100 ευρω (χασουρα) ανα εξαμηνο, εχεις νεα συσκευη 2 φορες το χρονο, με ολα τα τελευταια σπεκς (και καποιες ελλειψεις, που τις ξερουμε, αλλα και μπολικα προτερηματα). Με αλλα λογια, με 200 (μαξ, σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι και λιγοτερο) ετησιως εχεις 2 unboxing και φρεσκα specs και αγορα παντα day 1. Με ενα μηλο ή ενα σαμσουνγκ εχεις χασουρα 200-300 σε καθε αλλαγη κι αν πας σε 2 αλλαγες ετησιως η χασουρα εκτοξευεται.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Τα εγραψα παραπανω, αλλα μαλλον καποιοι δεν διαβαζετε. Παμε παλι λοιπον, μερικα facts:

1) Δεν εχει καμια σχεση τι ωρα παραγγειλατε, η oneplus δε στελνει με λογικη fcfs (first come first served), με αλλα λογια δεν υπαρχουν προτεραιοτητες, αλλα πανε σχεδον στην τυχη. Μη μου πειτε για accesories κλπ, αναφερομαι σε ακριβως ιδιες παραγγελιες, μπορει να βρειτε καποιες να εκτελουνται μετα απο αλλες, παροτι εχουν "πεσει" με την αντιθετη χρονικη σειρα

2) Η Oneplus αυτη τη στιγμη, προσφερει τις υλοποιησεις με τη μικροτερη δυνατη χασουρα στον πλανητη των high end smartphones. Ουτε apple, ουτε Χαραλαμπος.

Κι εξηγουμαι. Αν αγοραζεις ενα νεο μοντελο (ανα εξαμηνο περιπου που κυκλοφορει) και μεταπωλεις το παλιο, με 100 ευρω (χασουρα) ανα εξαμηνο, εχεις νεα συσκευη 2 φορες το χρονο, με ολα τα τελευταια σπεκς (και καποιες ελλειψεις, που τις ξερουμε, αλλα και μπολικα προτερηματα). Με αλλα λογια, με 200 (μαξ, σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι και λιγοτερο) ετησιως εχεις 2 unboxing και φρεσκα specs και αγορα παντα day 1. Με ενα μηλο ή ενα σαμσουνγκ εχεις χασουρα 200-300 σε καθε αλλαγη κι αν πας σε 2 αλλαγες ετησιως η χασουρα εκτοξευεται.

 

Αν παίρνεις για 6 μήνες και να το δώσεις δεν συμφέρει καινούργιο

Εγώ έτσι κάνω αλλά αγοράζοντας μεταχειρισμένο

Αγοράζεις πχ ένα 3t στα 380ευρω, το κρατάς 6 μήνες το δίνεις 340€

Το ίδιο όμως γίνεται και στα iPhone και στα Samsung

Αν το πάρεις με σκοπό να το κρατήσεις λίγο διάστημα καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο για να χάσεις λιγότερα έως και καθόλου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από εσάς που έχετε πάρει τα 3D τζαμάκια στο OP5 ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τα λεφτά του; Ασχέτως με την προσφορά που έχει βγάλει τώρα. Στις φωτογραφίες στο site για το 5Τ φαίνεται αρκετά χοντρό γυαλί. Είναι όντως έτσι;

 

Το μόνο θέμα που έχω με το tempered glass του OP5 είναι ότι "κόβει" ελάχιστα από την οθόνη στα πλαϊνά. Και δεν είναι αστοχία τοποθέτησης, το έχω διαβάσει κι από άλλους σε ξένα φόρα.

Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει αυτό στο tempered glass του 5T.

Είναι σαφώς πιο χοντρό από απλή ζελατίνα, αλλά όχι κάτι φοβερό... και από άποψη ποιότητας είναι μια χαρά, δεν έχει ούτε μια γρατζουνιά μετά από 3 μήνες.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνεις για 6 μήνες και να το δώσεις δεν συμφέρει καινούργιο

Εγώ έτσι κάνω αλλά αγοράζοντας μεταχειρισμένο

Αγοράζεις πχ ένα 3t στα 380ευρω, το κρατάς 6 μήνες το δίνεις 340€

Το ίδιο όμως γίνεται και στα iPhone και στα Samsung

Αν το πάρεις με σκοπό να το κρατήσεις λίγο διάστημα καλύτερα να πάρεις μεταχειρισμένο για να χάσεις λιγότερα έως και καθόλου

 

Μιλαω παντα για καποιον που θελει καινουριο.

Καθολου να μη χασεις σε σαμσουνγκ και apple, επισης δεν παιζει, εκτος αν τα παρεις 8-10 μηνες μετα το πρωτο release. Εσυ, ομως, με ενα oneplus, παλι εχεις τη μικροτερη δυνατη χασουρα ;)

Κι ολα αυτα στα λεει ανθρωπος που εχει σαν βασικη συσκευη (και θα εχει) το νοτε 8...

Στα του νηματος, περιμενουμε εντυπωσεις απο τους πρωτους κατοχους ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω παντα για καποιον που θελει καινουριο.

Καθολου να μη χασεις σε σαμσουνγκ και apple, επισης δεν παιζει, εκτος αν τα παρεις 8-10 μηνες μετα το πρωτο release. Εσυ, ομως, με ενα oneplus, παλι εχεις τη μικροτερη δυνατη χασουρα ;)

Κι ολα αυτα στα λεει ανθρωπος που εχει σαν βασικη συσκευη (και θα εχει) το νοτε 8...

Στα του νηματος, περιμενουμε εντυπωσεις απο τους πρωτους κατοχους ;)

 

Σαν σκεπτικό το έθεσα ότι αν θέλεις να αλλάζεις συνέχεια είχα συσκευή παίρνεις μεταχειρισμένο. Αλλιώς πάρε καινούργιο κράτησε το 3 χρόνια να βγάλει τα λεφτά του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω UK ίσως εδώ είναι διαφορετικά το κόζια.

 

Με τις θήκες ξέρει κανείς τι παίζει; Στο Amazon βρίσκω μόνο από Κίνα και δε θέλω να ρισκάρω γρατζουνιές ούτε να σκάσω ένα σωρό λεφτά για να πάρω αυθεντική 1+

 

Πάρε φλίπερ καβερ θήκη και δεν χρειάζεσαι tempered glass..

Link to comment
Share on other sites

https://oneplus.net/gr/invite#504YNS7D1H6SGE

Κουπονι για οποιον ενδιαφερετε παιδια

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

παιδια carbon case η sandstone case ? τι προτεινεται απο την εμπειρια σας ?

H Sandstone ειναι "classic OP value"!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός για Αξεσουάρ

 

https://oneplus.net/invite#588TFNPJHMDKFXN

 

Κωδικός για να αποκτήσετε πιο εύκολα και πιο οικονομικά όλα τα περιφερειακά του Oneplus 5Τ/ 5, όπως θήκη και τζαμάκι προστασίας, ακουστικά, καλώδια φόρτισης, φορτιστή αυτοκινήτου μέχρι και τις τσάντες της εταιρείας. Ο συγκεκριμένος κωδικός θα σας δώσει 20 Ευρώ έκπτωση στα αξεσουάρ με την προϋπόθεση να αγοράσετε και το OP5Τ. Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για να σας στείλω τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω με το tempered glass του OP5 είναι ότι "κόβει" ελάχιστα από την οθόνη στα πλαϊνά. Και δεν είναι αστοχία τοποθέτησης, το έχω διαβάσει κι από άλλους σε ξένα φόρα.

Δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει αυτό στο tempered glass του 5T.

Είναι σαφώς πιο χοντρό από απλή ζελατίνα, αλλά όχι κάτι φοβερό... και από άποψη ποιότητας είναι μια χαρά, δεν έχει ούτε μια γρατζουνιά μετά από 3 μήνες.

 

Ναι το έχω διαβάσει αυτό με τα πλαϊνά. Θα μπορούσαν να το λύσουν αν το έκαναν όλο διάφανο αλλά φαντάζομαι πως θα έχουν πρόβλημα με τις άκρες του γυαλιού που δεν θα κολλάνε καλά και θα φαίνεται ξεκολλημένο στις άκρες και γι' αυτό το έκαναν μαύρο για να μην φαίνεται. Αυτό βέβαια είναι η δική μου εκδοχή εξήγησης.

Όσον αφορά το πάχος δεν εννοούσα σε σύγκριση με ζελατίνα αλλά με άλλα τζαμάκια του εμπορίου που έχουν πάχος 0,2-0,3 χιλιοστά ενώ το 3D το δίνει στο site 1,5 χιλιοστό και η διαφορά φαίνεται μεγάλη. Φαίνεται κιόλας και στην παρακάτω φωτογραφία αν δούμε τα κενά που έχει σε ακουστικό, κάμερα, αισθητήρα.

glass_protector3_2796x1680.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω διαβάσει αυτό με τα πλαϊνά. Θα μπορούσαν να το λύσουν αν το έκαναν όλο διάφανο αλλά φαντάζομαι πως θα έχουν πρόβλημα με τις άκρες του γυαλιού που δεν θα κολλάνε καλά και θα φαίνεται ξεκολλημένο στις άκρες και γι' αυτό το έκαναν μαύρο για να μην φαίνεται. Αυτό βέβαια είναι η δική μου εκδοχή εξήγησης.

Όσον αφορά το πάχος δεν εννοούσα σε σύγκριση με ζελατίνα αλλά με άλλα τζαμάκια του εμπορίου που έχουν πάχος 0,2-0,3 χιλιοστά ενώ το 3D το δίνει στο site 1,5 χιλιοστό και η διαφορά φαίνεται μεγάλη. Φαίνεται κιόλας και στην παρακάτω φωτογραφία αν δούμε τα κενά που έχει σε ακουστικό, κάμερα, αισθητήρα.

glass_protector3_2796x1680.jpg

 

Εγω ειχα βρει απο κινεζομαγαζο τετοιο tempered glass, που καλυπτε ολοκληρη την οθονη, οπως τα επισημα της OnePlus, αλλα ηταν ολο διαφανο. Φυσικα με τον καιρο μαζευε σκονες στις ακρες του και φαινοτανε ασχημα. Κατα τ αλλα ηταν πολυ καλυτερο απο τα χρωματισμενα τζαμακια. Υποθετω πως σε λιγο καιρο θα υπαρξει κατι αντιστοιχο και για το 5T.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

μπα δε νομίζω. Κι εγώ το παράγγειλα με το που άνοιξαν οι παραγγελίες στο λεπτό, και ακομα ειναι processing... μένω Δράμα.

 

Ιουνίου πήρα χωρις αξεσουάρ και το είχα σε 2 μέρες

Τωρα που πήρα αξεσουάρ το περνώ σε 3 μερες(Αθήνα)

 

 

Βασικά η κάμερα του δεν έχει ελπίδες εναντίον Google pixel 2 και Note 8 σε φώτο!

Ίσως κάτι θα κάνει με το iPhone X

(έχω ανεβάσει αρκετές φωτογραφίες στο group μου στο FB από Note 8,Mate 10 pro, iPhone X, 8 plus, S8 plus, Oneplus 5

Και σε λίγες μέρες το Google pixel 2 XL και OP5T!!!)

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Θα τεσταριστεί και με το Note 8 Αλλα και με το Iphone x

Αυτά τουλάχιστον από εμένα

Αναμενουμε εντυπωσεις! :w00t::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εδώ γράφει κάποιος ότι το γνήσιο τζάμι φαίνονταν σαν "ουράνιο τόξο" και το έβγαλε. Κλαίει τα λεφτά του....

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/help/op5t-128gb-questions-t3708301/page3

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου αν θέλει κάποιος να παραγγείλει

 

 

https://oneplus.net/gr/invite#I5PUENSKHX3LEL1

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...