Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Υπάρχει και στο skroutz αν θέλεις να έχεις μια υποτυπώδη υποστήριξη από το κατάστημα αγοράς. Θα έλεγα να προτιμήσετε το 128άρι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι εδώ και καιρό το ζαχαρωνω και πιθανόν να ψαχτω για το xl μεταχειρισμένο. Ο μόνος λογος αλλαγής είναι η κάμερα καθώς στα αλλά το oneplus 5t που εχω τώρα παει μπάλα. Διαβάζω πολλά για κακή διαχειριση μνήμης και οτι μετα απο καιρό βαραίνει το λειτουργικό της συσκευης. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Επίσης οι custom rom που κυκλοφορούν τι εφαρμογή κάμερας έχουν? Αν έχουν gcam υστερει η καμερα σε σχεση με την στοκ ρομ?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βλέπω ότι ενώ πουλάνε ευρωπαϊκό μοντέλο δίνουν ένα χρόνο εγγύησης!!!! 2 δεν είναι κανονικά;; και πως βρίσκω άκρη;;
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι εδώ και καιρό το ζαχαρωνω και πιθανόν να ψαχτω για το xl μεταχειρισμένο. Ο μόνος λογος αλλαγής είναι η κάμερα καθώς στα αλλά το oneplus 5t που εχω τώρα παει μπάλα. Διαβάζω πολλά για κακή διαχειριση μνήμης και οτι μετα απο καιρό βαραίνει το λειτουργικό της συσκευης. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Επίσης οι custom rom που κυκλοφορούν τι εφαρμογή κάμερας έχουν? Αν έχουν gcam υστερει η καμερα σε σχεση με την στοκ ρομ?

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Σίγουρα φίλε μου η κάμερα του pixel δεν συγκρίνεται με του 1+5t.

Και αυτό στο λέω ως πρώην κάτοχος της συσκευής, και την μετάβαση μου στο Pixel.

Όσο αφορά την διαχείριση δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο από αυτό που αναφέρεις, λειτουργεί άψογα και smooth.

Δεν έχω μπει στην διαδικασία με custom rom διότι με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό το λειτουργικό της συσκευή.

Ίσως κάποιος από το forum σε βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Custom rom γιατί; Δεν υπάρχει πλέον αυτή η "ανάγκη" του παρελθόντος, η συσκευή είναι τόσο γρήγορη και χωρίς ίχνος lag που δεν χρειάζεται κάποιος να μπλέξει με πειράγματα. Και από τη στιγμή που με ένα adguard γλυτώνεις και από τις διαφημίσεις χωρίς root, ποιος ο λόγος για customιές;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστω εδώ και χρόνια το microg απο το xda, διαγραφω google play services και γενικοτερα την πλειοψηφια των google εφαρμογων κτλ, θα μου πεις το κανεις αυτό και θες να πας σε pixel??? Το είχα για πολύ λίγο στα χέρια μου (κάποια λεπτά) το xl 64 και γενικότερα μου άρεσε σαν συσκευή ακόμα και η πλάτη του που σε πολλους δεν αρέσει. Και κυρίως έπαθα πλάκα με το ποσο μπροστά είναι στην κάμερα σε σχέση με αλλους κατασκευαστές. Υπάρχει κάτι που πρεπει να προσεξω σχετικα με την σειρα ή μήνα κυκλοφοριας? Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Στο pixel 1 τουλάχιστον που φλασαρα διάφορες ρομ,οι οποίες δεν φορούσαν τη μαμά κάμερα, θυμάμαι έβαζα google camera απο playstore κανονικά.

Αν όχι απο Plaustore ενα τελευταίο apk και έπαιζε επί τόπου!

Google είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι η συσκευή να είναι από τον Μάρτιο και μετά.

Οι πρώτες παρτίδες είχαν τα θέματα τους.

Βέβαια αυτό δεν είναι και ο κανόνας.

Η δική μου συσκευή είναι Νοεμβρίου και δεν έχει κανένα θέμα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Custom rom γιατί; Δεν υπάρχει πλέον αυτή η "ανάγκη" του παρελθόντος, η συσκευή είναι τόσο γρήγορη και χωρίς ίχνος lag που δεν χρειάζεται κάποιος να μπλέξει με πειράγματα. Και από τη στιγμή που με ένα adguard γλυτώνεις και από τις διαφημίσεις χωρίς root, ποιος ο λόγος για customιές;

 

Σωστά εν μέρει, αλλά στην πραγματικότητα μια Custom Rom δεν συνδέεται ούτε με την ταχύτητα της συσκευής και τα lags ούτε με το ρουτ και τις διαφημίσεις.

 

Όσον αφορά την ταχύτητα, αυτή δεν σχετίζεται με τις Custom Rom, αλλά επηρεάζεται μέσω υπερχρονισμού με Custom Kernel, το οποίο μπορείς να το έχεις είτε σε Stock Rom είτε σε Custom Rom. Όντως δεν υπάρχει ανάγκη για overclocking πλέον, άρα αυτό που προσφέρει ένα Custom Kernel είναι ασφάλεια με την έννοια ότι μπορεί να έχουν πιο ανανεωμένο linux kernel απ' ότι τα επίσημα firmware καθώς ενημερώνονται πολύ πιο γρήγορα, και επίσης μπορεί να προσφέρει κάποιες δυνατότητες για gestures καθώς είναι σε sleep mode, όπως το να ανοίγεις την οθόνη με double tap ή swipe.

 

6WHCYln.png

 

Ένα Custom Kernel που ενημερώνεται συνέχεια και έχει πάντα το τελευταίο linux kernel, είναι το Flash Kernel.

 

Όσον αφορά το root, πάλι δεν συνδέεται με τις Custom Rom, μπορείς να έχεις και την Stock Rom με ρουτ, και ανάποδα, μπορείς να έχεις Custom Rom χωρίς ρουτ.

 

Αυτό που προσφέρουν οι Custom Rom είναι στην ουσία περισσότερη παραμετροποίηση σε σχέση με την Stock Rom, χωρίς όμως εγκατάσταση ξεχωριστών mods ή του Xposed, αλλά με κώδικα που έχει συμπεριληφθεί κατευθείαν στο σύστημα. Η αυξημένη παραμετροποίηση που έχει το Android P σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις Android υπήρχε κατά το μεγαλύτερο μέρος της σε Custom Rom εδώ και χρόνια. Και η παραμετροποίηση που προσφέρουν οι Custom Rom τώρα μπορεί να συμπεριληφθεί σε επόμενες εκδόσεις του Android.

 

Μια πολύ παραμετροποιήσιμη ρομ για το pixel 2 xl για Android 8.1 είναι η Resurrection Remix, αλλά δεν είναι διαθέσιμη Android 9, τουλάχιστον για την ώρα. Μια αρκετά παραμετροποιήσιμη ρομ για Android 9 είναι η Liquid Remix. Επισυνάπτω μερικά screenshots από τις ρυθμίσεις της:

 

 

p9fO2Bi.png anMKska.png

 

2XanyNk.png ThgWqbt.png

 

OcglMQi.png actzowj.png

 

KclQQyb.png mJpVmbn.png

 

bUYhybL.png m9uKvc0.png

 

paCI84P.png

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος έχει μείνει στο ότι η Google ακολουθεί τη παλιά νοοτροπία. Στην εποχή των Nexus που έδινε με το τσιγκέλι τα χαρακτηριστικά.

...και gestures δίνει και double tap έχει, αργά το κατάλαβαν αλλά τα δίνει.

Όποιος θέλει περισσότερη παραμετροποίηση στο software, κοιτάει προς OnePlus ή φλασάρει ρομ όπως λέει ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος έχει μείνει στο ότι η Google ακολουθεί τη παλιά νοοτροπία. Στην εποχή των Nexus που έδινε με το τσιγκέλι τα χαρακτηριστικά.

....

 

Εννοείς ο κόσμος που δεν έχει Pixel?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση βλάβης τι κάνουμε;; Μίλησα με ένα μαγαζί που τα πουλάει λέγοντας ότι τα στέλνει στην Google και φεξε μου και γλίστρησα. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται;; όντως είναι τόσο χρονοβόρο;;
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ο κόσμος που δεν έχει Pixel?

 

...κι εγώ δεν έχω OnePlus αλλά γνωρίζω τα ωραία του Oxygen... Επίσης δεν έχω HTC αλλά γνωρίζω για το πόσο smooth είναι, τη προσεκτική διαχείριση ραμ και την ισορροπία στην αυτονομία και ούτω καθεξής.

Ο κόσμος που δεν έχει Pixel και ενδιαφέρεται μπορεί να μπει στο internet και στο YouTube, να πληκτρολογήσει tips ή gestures Pixel phones και να του εμφανίσει πολλά :D

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση βλάβης τι κάνουμε;; Μίλησα με ένα μαγαζί που τα πουλάει λέγοντας ότι τα στέλνει στην Google και φεξε μου και γλίστρησα. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται;; όντως είναι τόσο χρονοβόρο;;

 

Ναι, αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει γραμμή επισκευής των Pixel στην Ελλάδα, ούτε από την Google ούτε από κάποιον άλλο, είτε με πληρωμή είτε χωρίς, τότε για επισκευή θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πάει έξω ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...κι εγώ δεν έχω OnePlus αλλά γνωρίζω τα ωραία του Oxygen... Επίσης δεν έχω HTC αλλά γνωρίζω για το πόσο smooth είναι, τη προσεκτική διαχείριση ραμ και την ισορροπία στην αυτονομία και ούτω καθεξής.

Ο κόσμος που δεν έχει Pixel και ενδιαφέρεται μπορεί να μπει στο internet και στο YouTube, να πληκτρολογήσει tips ή gestures Pixel phones και να του εμφανίσει πολλά :D

 

Δύσκολο να ξέρεις πόσο smooth είναι η χρήση μιας συσκευής και ποια είναι η ισορροπία στην απόδοση/αυτονομία αν δεν την χρησιμοποιήσεις λίγο

 

Αλλά αυτό που έγραφα εγώ ήταν για το αν μια custom rom προσφέρει κάτι σε έναν χρήστη του pixel 2 xl σε σχέση με την stock rom. Και απλά λέμε ότι το Android P έχει προχωρήσει σε δυνατότητες παραμετροποίησης σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις, αλλά και πάλι υπάρχουν περαιτέρω δυνατότητες παραμετροποίησης με τις custom rom.

 

Το DT2W που έγραψα για το custom kernel, είναι όταν έχεις απενεργοποιημένο το AOD.

 

Και σίγουρα υπάρχουν και χαρακτηριστικά σε λογισμικό άλλων συσκευών που δεν θα ήταν κακό να ενσωματώσει κάποια στιγμή η Google.

Όπως για παράδειγμα το dual apps που υπάρχει στα samsung/xiaomi/κλπ που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα δίκαρτα, και υλοποιείται συστημικά σε αυτές τις συσκευές, ενώ στο stock android πρέπει να βάλεις το parallel space app που δεν έχει τόσο ενσωματωμένη υλοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ειμαι πολυ περιεργος αν θα δωσει τα features απο την καμερα του pixel 3

 

Θα τα δώσει ναι, τώρα το αν θα αφήσει κάποια έξω θα το δούμε στη πορεία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην παρέα σας και εγώ, έκανα την μετάβαση από xiaomi mi 8.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εγώ σκεφτόμουν να κάνω την ανάποδη μετάβαση. Πως σου φαίνεται η αλλάγή, για πες λίγο εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν να κάνω την ανάποδη μετάβαση. Πως σου φαίνεται η αλλάγή, για πες λίγο εντυπώσεις.
Κοίτα παρότι έχει τον 835 το πίξελ είναι πιο ομαλή η περιήγηση γενικά, επίσης υπερτερει σίγουρα σε κάμερα και μπαταρία,το mi 8 παρότι φοράει κορυφαίο αισθητήρα χωλαινει αρκετά σε software, βέβαια υπάρχει και το port της gcam πλέον και δεν χρειάζεται root και τέτοια για να το περάσεις, τώρα από εκεί και πέρα προσωπικά δεν μετάνιωσα στιγμή για την αλλαγή που έκανα αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό. Σφαιρα πάει και το mi 8 κινηταρα είναι δεν θα σου λείψει η ταχύτητα δηλαδή.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα παρότι έχει τον 835 το πίξελ είναι πιο ομαλή η περιήγηση γενικά, επίσης υπερτερει σίγουρα σε κάμερα και μπαταρία,το mi 8 παρότι φοράει κορυφαίο αισθητήρα χωλαινει αρκετά σε software, βέβαια υπάρχει και το port της gcam πλέον και δεν χρειάζεται root και τέτοια για να το περάσεις, τώρα από εκεί και πέρα προσωπικά δεν μετάνιωσα στιγμή για την αλλαγή που έκανα αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό. Σφαιρα πάει και το mi 8 κινηταρα είναι δεν θα σου λείψει η ταχύτητα δηλαδή.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις πληροφορίες. Θα το σκεφτώ περισσότερο, απλά το σαράκι της αλλαγής με τρώει..:p

Το απογοητευτικό είναι ότι σαν μεταχειρισμένα τα pixel δεν πιάνουν καθόλου τιμή και αν το έχεις πάρει ακριβά το σκέφτεσαι διπλά να το δώσεις.:O

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τις πληροφορίες. Θα το σκεφτώ περισσότερο, απλά το σαράκι της αλλαγής με τρώει..:p

Το απογοητευτικό είναι ότι σαν μεταχειρισμένα τα pixel δεν πιάνουν καθόλου τιμή και αν το έχεις πάρει ακριβά το σκέφτεσαι διπλά να το δώσεις.:O

Σε καταλαβαίνω και εγώ αλλάζω συνέχεια, άμα αλλάζεις κινητά συχνά η χασουρα στην τσέπη είναι σίγουρη, γι'αυτό πλέον σπανίως αγοράζω καινούρια.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος op6 και σκέφτομαι την μετάβαση σε pixel 2 xl. Αξίζει να κατέβω σε επεξεργαστή;; Ποια η γνώμη σας γενικά;;

 

Αν βασικοί παράγοντες που κοιτάζεις είναι η κάμερα ή/και οι αναβαθμίσεις/ενημερώσεις ασφαλείας από την πρώτη μέρα, τότε μάλλον ναι.

 

Για οτιδήποτε άλλο, μάλλον όχι, αφού έχεις ήδη το OP6.

 

Δες και αυτό το βίντεο όπου αυτός λέει ότι τελικά χρησιμοποιεί τελικά το OP6 γιατί το βρίσκει πιο σβέλτο γιατί το Pixel έχει πέσει σε απόδοση σε σχέση με το πως ήταν στην αρχή:

 

 

Και το αποδίδει νομίζω στο μέγεθος της μνήμης (4GB vs 8GB)

 

Αυτή την πτώση της απόδοσης στο Pixel, εγώ δεν την έχω παρατηρήσει ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...