Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν βασικοί παράγοντες που κοιτάζεις είναι η κάμερα ή/και οι αναβαθμίσεις/ενημερώσεις ασφαλείας από την πρώτη μέρα, τότε μάλλον ναι.

 

Για οτιδήποτε άλλο, μάλλον όχι, αφού έχεις ήδη το OP6.

 

Δες και αυτό το βίντεο όπου αυτός λέει ότι τελικά χρησιμοποιεί τελικά το OP6 γιατί το βρίσκει πιο σβέλτο γιατί το Pixel έχει πέσει σε απόδοση σε σχέση με το πως ήταν στην αρχή:

 

 

Και το αποδίδει νομίζω στο μέγεθος της μνήμης (4GB vs 8GB)

 

Αυτή την πτώση της απόδοσης στο Pixel, εγώ δεν την έχω παρατηρήσει ...

Αν το αποδίδει στην μνήμη και όχι στον επεξεργαστή 835 vs 845 τότε τι να πεις; Κάνουν και reviews.. :p

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το αποδίδει στην μνήμη και όχι στον επεξεργαστή 835 vs 845 τότε τι να πεις; Κάνουν και reviews.. :p

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Αναφέρει και τα specs, αλλά υπονοεί ότι το Pixel υστερεί γιατί πέφτει με το χρόνο σε απόδοση

 

Αυτός ο youtuber ο Marques Brownlee θεωρείται σχετικά αμερόληπτος, έχει 7 εκατ. συνδρομητές, περισσότερα από 1 δις views συνολικά, και σίγουρα βγάζει από το youtube μόνο, περισσότερα από $300χιλ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έχω σχεδόν ένα χρόνο και είναι τόσο smooth σαν να το άνοιξα τώρα.

Τώρα όσο αφορά τον blogger που ανέφερες επειδή τον παρακολουθώ έχει φάει πολύ κράξιμο, διότι ενώ εκθείαζε την συσκευή για περίπου 6-8 μήνες ξαφνικά βρέθηκε με 1+ στο χέρι, και έβγαλε προβληματική την συσκευή.

Είναι προτιμότερο να βρεις ένα pixel εάν μπορείς, και να το δουλέψεις στα χέρια σου για να δεις την διαφορά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά, υπάρχει κίνδυνος burn in με την always on οθόνη αν την έχουμε συνέχεια ενεργοποιημένη; Επίσης από κατανάλωση μπαταρίας πως πάει;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτήσω κάτι παιδιά, υπάρχει κίνδυνος burn in με την always on οθόνη αν την έχουμε συνέχεια ενεργοποιημένη; Επίσης από κατανάλωση μπαταρίας πως πάει;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Το burn in υπάρχει σαν πιθανότητα λόγω oled αλλά δεν έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά...

 

Η κατανάλωση βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το burn in υπάρχει σαν πιθανότητα λόγω oled αλλά δεν έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά...

 

Η κατανάλωση βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα.

Μετακινείται η ώρα η ημερομηνία κλπ αν το έχεις συνέχεια ανοιχτό ή μένει σταθερό σε ένα σημείο;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έχω σχεδόν ένα χρόνο και είναι τόσο smooth σαν να το άνοιξα τώρα.

Τώρα όσο αφορά τον blogger που ανέφερες επειδή τον παρακολουθώ έχει φάει πολύ κράξιμο, διότι ενώ εκθείαζε την συσκευή για περίπου 6-8 μήνες ξαφνικά βρέθηκε με 1+ στο χέρι, και έβγαλε προβληματική την συσκευή.

Είναι προτιμότερο να βρεις ένα pixel εάν μπορείς, και να το δουλέψεις στα χέρια σου για να δεις την διαφορά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Αν το λες σε μένα, εγώ το έχω ήδη, και δεν έχω παρατηρήσει κάποια πτώση στην απόδοση.

Δεν έχω κάνει μετρήσεις, αλλά δεν έχω παρατηρήσει τίποτα.

Με το P θα έλεγα μάλιστα ότι υπήρξε και κάποια βελτίωση.

Απλώς μου κάνει εντύπωση που αυτός πήρε δύο, και του βγήκαν σκάρτα

Link to comment
Share on other sites

Μετακινείται η ώρα η ημερομηνία κλπ αν το έχεις συνέχεια ανοιχτό ή μένει σταθερό σε ένα σημείο;

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

 

Μετακίνεται.

 

Για την ερώτηση της κάμερας σε σχέση με το 3 υπάρχουν αρκετά άρθρα.

Κάποια (όπως αυτή η επιλογή με το χαμόγελο κτλ) δεν θα έρθουν, άλλα (όπως π.χ. το bokeh σε σέλφι) θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε και άλλοι θέμα με το widget του καιρού;Μια εμφανίζεται ο καιρός και μια εξαφανίζεται,το έκλεισα το άνοιξα από το Google feed αλλά τίποτα..

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχετε και άλλοι θέμα με το widget του καιρού;Μια εμφανίζεται ο καιρός και μια εξαφανίζεται,το έκλεισα το άνοιξα από το Google feed αλλά τίποτα..

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

 

 

Έχεις ανοιχτό το GPS;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να αφαιρεθεί το widget από την αρχή;Ο καιρός υπολειτουργεί,μια δεν εμφανίζεται καν μια δεν ανανεώνει κλπ.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να αφαιρεθεί το widget από την αρχή;Ο καιρός υπολειτουργεί,μια δεν εμφανίζεται καν μια δεν ανανεώνει κλπ.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Για να μην παιδεύεσαι, θα σου πρότεινα να βάλεις Nova Launcher, που έχει όλα τα καλά του Pixel Launcher και περισσότερα, και είναι και πιο παραμετροποιήσιμος, και να βάλεις κάποιο widget από όποιο weather app προτιμάς

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Weather & Clock Widget και έχω βάλει στο περίπου το πάνω από αυτά τα δύο widget:

 

5s54lNYMQh-T57pLhDVWgCFm5mt66YFyv3VB_kdsPgxzuAQl9SzS4reyfAk0BFQ_Qxs=w1536-h723-rw

Link to comment
Share on other sites

Για εκεί με βλέπω σε ευχαριστώ.

Για να μην παιδεύεσαι, θα σου πρότεινα να βάλεις Nova Launcher, που έχει όλα τα καλά του Pixel Launcher και περισσότερα, και είναι και πιο παραμετροποιήσιμος, και να βάλεις κάποιο widget από όποιο weather app προτιμάς

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Weather & Clock Widget και έχω βάλει στο περίπου το πάνω από αυτά τα δύο widget:

 

5s54lNYMQh-T57pLhDVWgCFm5mt66YFyv3VB_kdsPgxzuAQl9SzS4reyfAk0BFQ_Qxs=w1536-h723-rw

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εννοείται Nova και όποιος θέλει μπορεί να βάλει και το Google companion για να έχει τα καλούδια της Google με σύρσιμο στα δεξιά της αρχικής οθόνης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το port της κάμερας του pixel 3 στο κινητό, πέρα από το διαφορετικό ui δεν είδα διαφορές οποίος θέλει δοκιμάζει μήπως μου διέφυγε κάτι.

 

https://forum.xda-developers.com/pixel-2/themes/pixel-3-camera-apk-pixel-2-t3852533

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το Pixel είναι το πρώτο κινητό που δεν του έβαλα το Nova.

To at a glance (αυτό το widget) μου αρέσει γιατί εκτός του καιρού βγάζει πληροφορίες για ραντεβού από το ημερολόγιο και για πτήσεις και με βολεύει πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός καμιά φορά έχει πρόβλημα, αλλά φίλε για να σου συμβαίνει τόσο συχνά μάλλον κάτι κάνεις με την τοποθεσία. Αν την ανοιγοκλείνεις (που δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά) είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Την ανοιγοκλείνω όταν δεν την χρειάζομαι για εξοικονόμηση μπαταρίας, μάλλον γι'αυτό.

Προσωπικά το Pixel είναι το πρώτο κινητό που δεν του έβαλα το Nova.

To at a glance (αυτό το widget) μου αρέσει γιατί εκτός του καιρού βγάζει πληροφορίες για ραντεβού από το ημερολόγιο και για πτήσεις και με βολεύει πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι ο καιρός καμιά φορά έχει πρόβλημα, αλλά φίλε για να σου συμβαίνει τόσο συχνά μάλλον κάτι κάνεις με την τοποθεσία. Αν την ανοιγοκλείνεις (που δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά) είναι λογικό να έχεις προβλήματα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Την ανοιγοκλείνω όταν δεν την χρειάζομαι για εξοικονόμηση μπαταρίας, μάλλον γι'αυτό.

 

Δεν κερδίζεις κάτι ουσιαστικό από θέμα κατανάλωσης και ως εκ τούτου δεν αξίζει η φασαρία του άνοιξε - κλείσε και των θεμάτων που αυτό συνεπάγεται...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γτ κάτω λέει ανακατασκευής

Από aliaexpress έχει αγοράσει κάποιος;; Δίνει ευρωπαϊκό 429 €.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Την ανοιγοκλείνω όταν δεν την χρειάζομαι για εξοικονόμηση μπαταρίας, μάλλον γι'αυτό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το Android 9 έγινε η αλλαγή στις υπηρεσίες τοποθεσίας και δυστυχώς δεν υπάρχει πια αυτό το Battery Saving κτλ που και... ψυχολογικά σε βοηθούσε να νομίζεις οτι καταναλώνεις λιγότερη μπαταρία (το λέω γιατί ισχύει και για μένα)

Τώρα είτε είναι όλα ανοιχτά, είτε όχι. Απλά σύμφωνα με τη Google δεν σημαίνει ότι αν το έχεις στο ΟΝ όλη την ώρα τρέχει το GPS σου. Υποτίθεται ότι αυτό γίνεται μόνο όταν υπάρχει ανάγκη (ανοίξεις τους Χάρτες π.χ.)

Για μένα πιο καλό να πας στις εφαρμογές και να δες ποιες έχουν πρόσβαση στην τοποθεσία και να απενεργοποιήσεις όσες δεν χρειάζονται παρά αυτό το ανοιγοκλείσιμο που προσωπικά δεν νομίζω ότι προσφέρει και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα είτε είναι όλα ανοιχτά, είτε όχι. Απλά σύμφωνα με τη Google δεν σημαίνει ότι αν το έχεις στο ΟΝ όλη την ώρα τρέχει το GPS σου. Υποτίθεται ότι αυτό γίνεται μόνο όταν υπάρχει ανάγκη (ανοίξεις τους Χάρτες π.χ.)

 

Ισχύει αυτό και στη πράξη.

 

Για μένα πιο καλό να πας στις εφαρμογές και να δες ποιες έχουν πρόσβαση στην τοποθεσία και να απενεργοποιήσεις όσες δεν χρειάζονται παρά αυτό το ανοιγοκλείσιμο που προσωπικά δεν νομίζω ότι προσφέρει και τόσο.

 

Αυτό ακριβώς. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...