Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@PapaDarxon ανέφερες σε άλλο νήμα ότι έστρωσαν τα gestures στον nova. Έστρωσαν σε σημείο που να το χρησιμοποιείς και συ;

Επίσης το θέμα με κάποια stock widgets (πχ καιρού) λύθηκε;

 

Δεν μου αρέσει ο nova αλλά επειδή πολλοί τον δουλεύουν το ανέφερα.

Φιλε όσο περίεργο κι αν ακουστεί το emui μου κάθεται πολύ όμορφα στο μάτι και στην λειτουργία ώστε να καταφύγω σε 3rd party λύσεις πέρα του Gmail για email, Google photos ως gallery και MXPlayer ως media player.

Μεχρι και τον browser της Huawei δοκίμασα ο οποίος καλός μου φάνηκε αλλά θέλει δουλειά ακόμη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, και εμένα μου αρέσει αλλά θέλω να μπορώ να αλλάζω μέγεθος και θέμα στα εικονίδια μου, οπότε είναι μονόδρομος η χρήση αλλού launcher.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, και εμένα μου αρέσει αλλά θέλω να μπορώ να αλλάζω μέγεθος και θέμα στα εικονίδια μου, οπότε είναι μονόδρομος η χρήση αλλού launcher.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαφώς ο καθένας ανάλογα τα γούστα του.

Βασικά είμαι στην φάση να κάτσω να φτιάξω ένα θέμα με εικονίδια όπως τα Windows 8 που τα γουστάρω αλλά που τέτοια όρεξη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, και εμένα μου αρέσει αλλά θέλω να μπορώ να αλλάζω μέγεθος και θέμα στα εικονίδια μου, οπότε είναι μονόδρομος η χρήση αλλού launcher.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς. Αν ήταν λίγο παραπάνω παραμετροποιήσιμος ο stock launcher και εγώ θα έμενα εκεί.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις και στο recovery και να κάνεις clear cache από εκεί.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

Εν τέλη ναι από εκεί το έκανα αφού δεν έβγαζα άκρη από τις ρυθμίσεις. Απλά είχα την απορία μήπως πάνω στις αλλαγές το έχωσαν πουθενά και δεν το βρίσκω. Ήταν βολικό στις ρυθμίσεις δεν χρειαζόταν να κλείσεις το κινητό να περιμένεις να ανοίξει το recovery κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει κακόγουστο αστείο η όλη κατάσταση. Η εταιρεία θεωρεί κάποιους πελάτες β' διαλογής μάλλον κ μας έχει γράψει εκεί που δεν πιάνει. Οπότε, με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή τύχη στην αμερικανική κυβέρνηση που τους κάνει πόλεμο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταντήσει κακόγουστο αστείο η όλη κατάσταση. Η εταιρεία θεωρεί κάποιους πελάτες β' διαλογής μάλλον κ μας έχει γράψει εκεί που δεν πιάνει. Οπότε, με τη σειρά μου να ευχηθώ καλή τύχη στην αμερικανική κυβέρνηση που τους κάνει πόλεμο...

 

Οπως ειχα πει οι περισσοτεροι που ακομα περιμενουν την 9 ειναι αυτοι με την 158 και δεν εχω δει κανεναν με την 158 να πει οτι την πηρε την 9 (νομιζω 1 σε ξενο forum). Μηπως να μιλησετε με την Huawei στο εξωτερικο να δειτε τι παιζει; Εκτος αν η γενια των 158 περιμενουν την 3η εκδοση της 9.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα πει οι περισσοτεροι που ακομα περιμενουν την 9 ειναι αυτοι με την 158 και δεν εχω δει κανεναν με την 158 να πει οτι την πηρε την 9 (νομιζω 1 σε ξενο forum). Μηπως να μιλησετε με την Huawei στο εξωτερικο να δειτε τι παιζει; Εκτος αν η γενια των 158 περιμενουν την 3η εκδοση της 9.

Η huawei εξωτερικού, μου είπε να περιμένω γιατί είναι βάσει ΙΜΕΙ, κ αν θέλω να επικοινωνήσω με την huawei εδώ.. Κ ξέρουμε πως πάει η συνομιλία με τη huawei εδώ.. Είτε μέσω φβ, είτε τηλεφωνικά, είτε live chat, το ίδιο πράγμα είναι.. Δεν υπάρχει κάποιο χρονικό πλαίσιο αναβάθμισης λένε, είναι φυσιολογική η καθυστέρηση.. Κ αν τους ρωτήσεις πότε παύει να είναι φυσιολογική, λένε δεν ξέρουν.. Οπότε, τους ρωτάς πως ξέρουν ότι είναι τώρα φυσιολογική κ καίγονται.. Στο τουίτερ που είδα, η εταιρεία απαντούσε ότι ελλάδα θα παίρναμε αναβάθμιση μέσα στο Γενάρη.. Μάλλον εννοούσε τον επόμενο.. Κ μόνιμα γράφουν ότι δεν έχει βγει ακόμα συγκεκριμένο update calendar, παρόλο που η αναβάθμιση άρχισε πριν 1.5 μήνα κ βάλε.. Τραγική η κατάσταση τους.. Δεν υπάρχει δικαιολογία, όσο καλή κ να είναι η συσκευή κ να μην έχει θέματα με την 8, είναι κοροϊδία..

Link to comment
Share on other sites

Η huawei εξωτερικού, μου είπε να περιμένω γιατί είναι βάσει ΙΜΕΙ, κ αν θέλω να επικοινωνήσω με την huawei εδώ.. Κ ξέρουμε πως πάει η συνομιλία με τη huawei εδώ.. Είτε μέσω φβ, είτε τηλεφωνικά, είτε live chat, το ίδιο πράγμα είναι.. Δεν υπάρχει κάποιο χρονικό πλαίσιο αναβάθμισης λένε, είναι φυσιολογική η καθυστέρηση.. Κ αν τους ρωτήσεις πότε παύει να είναι φυσιολογική, λένε δεν ξέρουν.. Οπότε, τους ρωτάς πως ξέρουν ότι είναι τώρα φυσιολογική κ καίγονται.. Στο τουίτερ που είδα, η εταιρεία απαντούσε ότι ελλάδα θα παίρναμε αναβάθμιση μέσα στο Γενάρη.. Μάλλον εννοούσε τον επόμενο.. Κ μόνιμα γράφουν ότι δεν έχει βγει ακόμα συγκεκριμένο update calendar, παρόλο που η αναβάθμιση άρχισε πριν 1.5 μήνα κ βάλε.. Τραγική η κατάσταση τους.. Δεν υπάρχει δικαιολογία, όσο καλή κ να είναι η συσκευή κ να μην έχει θέματα με την 8, είναι κοροϊδία..

 

Να τους εξηγησεις ακριβως οτι εχεις την 158 και ολοι με αυτην εχουν μεινει εκει. Οσοι εχουν παρει την 9 ειχαν την 157 και μηπως υπαρχει προβλημα με την 158. Εξηγησε τους το προβλημα μην τους ρωτησεις απλα ποτε θα σου ερθει.

Βεβαια τωρα η 158 ειναι Δεκεμβριου και ειναι μεσα στο οριο των 2 μηνων. Αν δεν παρεις την 3η εκδοση της 9 τοτε πυροβολα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Να τους εξηγησεις ακριβως οτι εχεις την 158 και ολοι με αυτην εχουν μεινει εκει. Οσοι εχουν παρει την 9 ειχαν την 157 και μηπως υπαρχει προβλημα με την 158. Εξηγησε τους το προβλημα μην τους ρωτησεις απλα ποτε θα σου ερθει.

Βεβαια τωρα η 158 ειναι Δεκεμβριου και ειναι μεσα στο οριο των 2 μηνων. Αν δεν παρεις την 3η εκδοση της 9 τοτε πυροβολα.

Τους το έχω πει, κ από το τηλέφωνο που έχεις καλύτερη συνεννόηση από ότι στους άλλους τρόπους επικοινωνίας. Τώρα το άλλαξαν στο ότι ποτέ δεν είπαν πότε θα μας έρθει η αναβάθμιση κ ότι αξίζει η αναμονή...

Το κακό είναι ότι η συσκευή μεταχειρισμένη, πωλείται 300€ στην καλύτερη.. Κ με 300€ την ώρα που την πήρα 800 πριν 1 χρόνο, είναι σκότωμα, συν το ότι για να πάρω κάτι αντίστοιχο, θέλει να βάλω από πάνω κ τουλάχιστον ένα 200άρι.. Αλλιώς θα το έδινα τις επόμενες μέρες..

Edited by Tasos91
Link to comment
Share on other sites

Να τους εξηγησεις ακριβως οτι εχεις την 158 και ολοι με αυτην εχουν μεινει εκει. Οσοι εχουν παρει την 9 ειχαν την 157 και μηπως υπαρχει προβλημα με την 158. Εξηγησε τους το προβλημα μην τους ρωτησεις απλα ποτε θα σου ερθει.

Βεβαια τωρα η 158 ειναι Δεκεμβριου και ειναι μεσα στο οριο των 2 μηνων. Αν δεν παρεις την 3η εκδοση της 9 τοτε πυροβολα.

 

Εγώ πάντως... με 157 ήμουν και με 157 είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... με 157 ήμουν και με 157 είμαι!

Αυτό σημαίνει ότι έχουμε τουλάχιστον άλλο 1 μήνα δρόμο...Μέχρι να αναβαθμιστούν όσοι είναι με 157, κ μετά να μας χωρίσουν κ εμάς με την 158 σε 2-3 γκρουπάκια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... με 157 ήμουν και με 157 είμαι!

 

Δοκιμασε μεσω HiCare, θελει να φτιαξεις λογαρισμο Huawei, να πατησεις στο ενημερωση. Βεβαιωσου οτι εχεις ανοικτο τον εντοπισμο ωστε να δεις οτι εισαι Ελλαδα και σημαντικο να εχεις ελληνικη συσκευη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... με 157 ήμουν και με 157 είμαι!

 

μολις ανοιξα τα δεδομενα εκανα τι παντεντα που λεει ο φιλος ποιο πριν με το Hicare και μου ενφανιστηκε η 9ιαρα

και συγκεκριμενα η 9.0.0.197(432E4R1P11)

αντε να δουμε.

Huawei Mate 10 Pro [bLA-L29]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα πάλι τηλεφωνικά, μου είπαν το κλασσικό ότι δεν ξέρουν κ είναι βάσει ΙΜΕΙ κ τα σχετικά.. Κ ότι δεν παίζουν ρόλο οι εκδόσεις, δεν έχουν ενημέρωση για πρόβλημα λέει...ρώτησε αν μέσω hicare μου το βγάζει εστω κ γκρι, είπα όχι... Κ όταν ρώτησα αν πιστεύουν ότι είναι λογικό αυτό, που κάποιοι πήραν πριν 1.5 μήνα, κ κάποιοι ακόμα περιμένουμε, μου λέει "εσείς μπορεί να πάρετε κ σήμερα, κάποιοι άλλοι μπορεί να πάρουν τον Ιούλη, οπότε μη νιώθετε αδικημένος".. Λογική όμως, όχι αστεία..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μεσω HiCare, θελει να φτιαξεις λογαρισμο Huawei, να πατησεις στο ενημερωση. Βεβαιωσου οτι εχεις ανοικτο τον εντοπισμο ωστε να δεις οτι εισαι Ελλαδα και σημαντικο να εχεις ελληνικη συσκευη.
Εγώ δεν είχα λογαριασμό στην Huawei και μου έβγαλε κανονικά την αναβάθμιση στο HiCare. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά σαν διευκρίνηση το λέω.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα λογαριασμό στην Huawei και μου έβγαλε κανονικά την αναβάθμιση στο HiCare. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά σαν διευκρίνηση το λέω.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορεί και να μην χρειάζεται αλλά για να είσαι 100% σίγουρος κάνεις έναν εκείνη την στιγμή και μετά τον σβήνεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Update no2 είμαι Τρίτη μερα με το αναβαθμισμενο mate10.. Και χρησιμοποιώ πλέων και τον νόβα.

Γίνεται αποκλειστικά χρήση με χειρονομίες.. Οποία μικρή καθυστέρηση ή υστέρηση στην άμεση λειτουργία τους με αφήνει αδιάφορο. Είμαι εμθουσιασμενος που υπάρχουν και πραγματικά άλλαξε το τηλέφωνο.

Επιμένω πως θέλουν λίγο υπομονή βασικά για να τις συνηθίσουμε εμείς.

Μπαταρία σταθερά στις 5 ώρες με ανοδική τάση..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οποιος ειναι στην 161 (EMUI 9) και θελει να περασει την 197 (EMUI 9) σημερα πρεπει να κανει διαδικασια.

Συνδεεις την συσκευη με το PC και μεσω HiSuite κανεις rollback σε προηγουμενη εκδοση η οποιοα ειναι η 157 (EMUI 8).

Αφου γινει το rollback στηνεις την συσκευη στα γρηγορα χωρις πολλα πολλα και χωρις Google Account απλα μονο το HuaweiID και κανεις αναβαθμιση τις εφαρμογες μεσα απο το AppGallery.

Στην αναβαθμιση συστηματος θα σας εχει βρει την 161 την οποια δεν την κανεις.

Ανοιγεις το HiCare και πατας στο ενημερωση, στην αρχη θα σου λεει οτι εχεις την τελευταια εκδοση αλλα μετα απο λιγη ωρα θα σου βγαλει την 197.

Πατας αποδοχη και ανοιγεις το ενημερωση συστηματος.

Εδω εμενα ειχε αρχισει να κατεβαζει την 161 την οποια εκανα παυση και μετα απο τις εφαρμογες εκανα αναγκαστικη διακοπη την εγαρμογη ενημερωση συστηματος και μετα στην επιλογη καθαρισμα αποθηκευτικου χωρου της εφαρμογης επιλεγεις εκκαθαριση δεδομενων.

Πας μετα παλι στο HiCare και στο ενημερωση πατας στην 197 και μετα ρυθμισεις, θα ανοιξει το ενημερωση συστηματος και θα κανει ελεγχο για ενημερωσεις.

Θα εμφανισει την 197 και μετα πατας ληψη.

 

Λογικα αυτο γινεται γιατι η 197 ειναι ενημερωση upgrade (απο 8 σε 9) κι οχι update (απο 9v1 σε 9v2). Πιστευω σε λιγες μερες να βγει και η update version.

Εγω εκατσα και μπηκα σε αυτην την ταλαιπωρια πρωτον γιατι ηθελα να δω αν διορθωσαν θεματα της 161 στην 197 και δευτερον γιατι πιστευα οτι θα πιασει κι ετσι θα βοηθηθουν οσοι ειναι στην 161 και θελουν αμεσα να πανε στην 197 χωρις πλαγιους τροπους.

Συνοψιζοντας κανεις rollback στην 8 και μετα αιτηση μεσω HiCare για την 197.

 

Καλησπέρα PapaDarxon.

 

Προσπαθώ να κάνω rollback από την 161 στην 157 αλλά στην εγκατάσταση μου βγάζει fail. Το έκανα 5 φορές και τα ίδια. Σταματάει στο 82% με 90%. Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες του υπολογιστή. Από ελεύθερο χώρο έχω 90GB.

Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα PapaDarxon.

 

Προσπαθώ να κάνω rollback από την 161 στην 157 αλλά στην εγκατάσταση μου βγάζει fail. Το έκανα 5 φορές και τα ίδια. Σταματάει στο 82% με 90%. Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες του υπολογιστή. Από ελεύθερο χώρο έχω 90GB.

Καμιά βοήθεια?

 

Καταρχην το rollback θα σβησει τα ΠΑΝΤΑ απο το κινητο οποτε παρε backup οτι θες. Οταν λες στο 82% εννοεις οταν το περναει στην συσκευη ή οταν κανει restart η συσκευη για το κανει install;

Αν το κανει οταν το περναει στην συσκευη μηπως το καλωδιο σου δεν κουμπωνει καλα; Μαλλον θεμα καλωδιου ειναι γιατι εγω που εκανα 2 φορες συνολικα μου το εκανε χωρις θεμα αλλα χρησιμοποιησα το μαμα καλωδιο και το εχω σε πολυ καλη κατασταση. Δοκιμασε και με αλλο καλωδιο.

Ακομα βαλε την οθονη να σβηνει μετα απο 10 λεπτα μηπως σου το κοβει το συστημα και απενεργοποιησε το antivirus μηπως το κοβει εκεινο.

 

 

Διαβασα οτι ατομα με την 158 περασαν την 9 μεσω firmwarefinder με eRecovery απλα πρεπει να κανεις register το update και φυσικα να εχεις router οπου μπορεις να αλλαξεις DNS.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει backup(thanx).

Το κινητό το έχω 1 μήνα, το καλώδιο είναι άριστο.

Κατά την εγκατάσταση στο hisuite με πετάει έξω, πριν το restart.

Επίσης βλέπω ότι μου κρατάει και χώρο στο κινητό(περίπου 3 gb).

Πως σβήνω αυτό που κατεβάζει? Με wipe cache τίποτα.

 

Επίσης μέσω firmwarefinder με eRecovery, χάνετε η εγγύηση?

 

Update:

Τελικά με την 7η πήρε το rollback.

 

Ευχαριστώ.

Θα σας πω εντυπώσεις όταν με το καλό στήσω την 197.

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει backup(thanx).

Το κινητό το έχω 1 μήνα, το καλώδιο είναι άριστο.

Κατά την εγκατάσταση στο hisuite με πετάει έξω, πριν το restart.

Επίσης βλέπω ότι μου κρατάει και χώρο στο κινητό(περίπου 3 gb).

Πως σβήνω αυτό που κατεβάζει? Με wipe cache τίποτα.

 

Επίσης μέσω firmwarefinder με eRecovery, χάνετε η εγγύηση?

 

οχι δεν την χανεις και αν μπορεις να αλλαξεις dns στο router σου δοκιμασε το για να αποφυγεις και την διαδικασια του rollback.

για το cache δοκιμασε να καθαρισεις τα δεδομενα την εφαρμογης απο το Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες-> εμενα επειδη ειχε αρχισει να κατεβαζει την 161 για να μου δειξει τη 197 αφου εκανα την αποδοχη μεσω HiCare εκανα καθαρισμο δεδομενων στη εφαρμογη ενημερωση λογισμικου. Τωρα σε αυτο επειδη ειναι μεσω HiSuite δεν ξερω δοκιμασε την ενημερωση λογισμικου και την HiSuite. Ακομα αν πας στα Documents/Εγγραφα των windows στον φακελο HiSuite\ROM κατεβαζει την rollback rom, σβηστην αν δεν σου τη εχει σβησει να στην κατεβασει παλι μηπως ειναι corrupted. Καθαρισε και την uSB του κινητου μηπως εχει χνουδια μεσα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μεσω HiCare, θελει να φτιαξεις λογαρισμο Huawei, να πατησεις στο ενημερωση. Βεβαιωσου οτι εχεις ανοικτο τον εντοπισμο ωστε να δεις οτι εισαι Ελλαδα και σημαντικο να εχεις ελληνικη συσκευη.

 

Σωστός!

 

Μόλις άνοιξα HiCare μου ήρθε αμέσως!

 

Τώρα την σκαλίζω λίγο... Νωρίς για συμπεράσματα αλλά η γενικότερη αίσθηση που μου αφήνει η χρήση του κινητού είναι όντως βελτιωμένη.

 

Θα προχωρήσω και σε καθαρή εγκατάσταση για να βέλτιστα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

Μόλις άνοιξα HiCare μου ήρθε αμέσως!

 

Τώρα την σκαλίζω λίγο... Νωρίς για συμπεράσματα αλλά η γενικότερη αίσθηση που μου αφήνει η χρήση του κινητού είναι όντως βελτιωμένη.

 

Θα προχωρήσω και σε καθαρή εγκατάσταση για να βέλτιστα αποτελέσματα

 

Πρωτα πειραματισου καλα και αφου τελειωσεις κανεις μια επαναφορα για να την απολαυσεις ωραια και καλα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...