Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το έκανα φιλε αλλά κολάει πάρα πολύ και εγινε πολυ αργό το ίντερνετ, μήπως πρέπει να κάνω και κάτι ακόμη?

 

Αυτό με το disable apps για καλύτερη αυτονομία, όταν μπορέσεις και μας το δείξεις θα είναι τέλειο, περιμένουμε πως και πως.

 

Ασφάλεια και ταχύτητα δυστυχώς δεν πάνε μαζί. Προτιμώ λίγο πιο αργό σερφάρισμα από τις διαφημίσεις.

 

Εγώ θα την δώσω την λίστα αλλα φοβάμαι μετά τα παράπονα γιατί κλείνω πολλά και κάποιοι μπορεί να τα δουλεύουν αυτά που κλείνω. Μέσα στην βδομάδα θα την φτιάξω.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και ταχύτητα δυστυχώς δεν πάνε μαζί. Προτιμώ λίγο πιο αργό σερφάρισμα από τις διαφημίσεις.

 

 

 

Εγώ θα την δώσω την λίστα αλλα φοβάμαι μετά τα παράπονα γιατί κλείνω πολλά και κάποιοι μπορεί να τα δουλεύουν αυτά που κλείνω. Μέσα στην βδομάδα θα την φτιάξω.

Άμα χάνεις το χρόνο σου να κλείνεις τα παραθυράκια των διαφημίσεων.... Το ίδιο και χειρότερα είναι.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και ταχύτητα δυστυχώς δεν πάνε μαζί. Προτιμώ λίγο πιο αργό σερφάρισμα από τις διαφημίσεις.

 

Συμφωνώ. Οπότε, όντας ψιλοάσχετος με το θέμα, να ρωτήσω πόσο ασφαλές είναι να περάσουμε στο dns την adguard;

Υ.Γ. Το έχω ήδη κάνει , απλά αναρωτιέμαι.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Για να το δώσω, reset phone ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?
Είναι αρκετό, θα τα καθαρίσει όλα, όσον αφορά τα προσωπικά σου στοιχεία, αρχεία κλπ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Οπότε, όντας ψιλοάσχετος με το θέμα, να ρωτήσω πόσο ασφαλές είναι να περάσουμε στο dns την adguard;

Υ.Γ. Το έχω ήδη κάνει , απλά αναρωτιέμαι.

 

Απο καποιον dns θα πρεπει να περασεις, με της adguard θα εχεις μια προστασια απο κακοβουλες σελιδες και σε περιπτωση που φοβασαι για loging η συγκεκριμενη ρυθμιση ειναι DNS over TLS και μπορεις να το ψαξεις τι ακριβως ειναι.

Αν παλι φοβασαι για τυχον τραπεζικες συναλλαγες μπορεις πολυ ανετα την ωρα που θα κανεις την συναλλαγη να το κανεις απενεργοποιηση. Εγω τους προτεινα γιατι βλεπω οτι κανουν εγκατασταση εφαρμογης που κοβει διαφημισεις και σε εφαρμογες με αποτελεσμα να καταναλωνουν μπαταρια αδικα. Εγω και πριν την 9 παλι της adguard ειχα στο κινητο ενω βεβαια στα PC επειδη μπορω να περασω host file εχω τους 1.1.1.1 και 1.0.0.1 που ειναι ταχυτατοι αλλα δεν φιλτραρουν.

Οτι θα ειναι λιγο πιο αργοι ναι θα ειναι αλλα ειναι και πολυ εκνευριστικο καθε 2 βιντεο στο youtube να βλεπω διαφημιση, οπωε ειναι πολυ εκνευριστικο να μου σκαει στην οθονη φατσα καρτα μια διαφημιση για σερβιετες.

Δεν ειναι μονο οι διαφημισεις αλλα και οτι σου κοβει την συνδεση με σελιδες που ειναι "κακες" που σε αλλη περιπτωση οι απλοι dns θα σε αφηναν να μπεις.

Αυτα, ο καθενας φυσικα περναει αυτους που πιστευει οτι ειναι καλυτεροι γι'αυτον.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Απο καποιον dns θα πρεπει να περασεις, με της adguard θα εχεις μια προστασια απο κακοβουλες σελιδες και σε περιπτωση που φοβασαι για loging η συγκεκριμενη ρυθμιση ειναι DNS over TLS και μπορεις να το ψαξεις τι ακριβως ειναι.

Αν παλι φοβασαι για τυχον τραπεζικες συναλλαγες μπορεις πολυ ανετα την ωρα που θα κανεις την συναλλαγη να το κανεις απενεργοποιηση. Εγω τους προτεινα γιατι βλεπω οτι κανουν εγκατασταση εφαρμογης που κοβει διαφημισεις και σε εφαρμογες με αποτελεσμα να καταναλωνουν μπαταρια αδικα. Εγω και πριν την 9 παλι της adguard ειχα στο κινητο ενω βεβαια στα PC επειδη μπορω να περασω host file εχω τους 1.1.1.1 και 1.0.0.1 που ειναι ταχυτατοι αλλα δεν φιλτραρουν.

Οτι θα ειναι λιγο πιο αργοι ναι θα ειναι αλλα ειναι και πολυ εκνευριστικο καθε 2 βιντεο στο youtube να βλεπω διαφημιση, οπωε ειναι πολυ εκνευριστικο να μου σκαει στην οθονη φατσα καρτα μια διαφημιση για σερβιετες.

Δεν ειναι μονο οι διαφημισεις αλλα και οτι σου κοβει την συνδεση με σελιδες που ειναι "κακες" που σε αλλη περιπτωση οι απλοι dns θα σε αφηναν να μπεις.

Αυτα, ο καθενας φυσικα περναει αυτους που πιστευει οτι ειναι καλυτεροι γι'αυτον.

 

Ωραίος. Σε ευχαριστώ. Το χρησιμοποιώ ήδη και από ότι βλέπω λειτουργεί καλά τόσο στον Chrome όσο και σε εφαρμογές.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα... Λέτε να φταιει το dns του adguard και κάποιοι αργούν να πάρουν αναβάθμιση;

 

Sent from my Mate 10 pro

 

εγώ δεν το έχω βάλει, κ αναβάθμιση ούτε με κιάλια.. ούτε approve... η huawei φταίει κ κανένας άλλος..

Edited by Tasos91
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα... Λέτε να φταιει το dns του adguard και κάποιοι αργούν να πάρουν αναβάθμιση;

 

Sent from my Mate 10 pro

 

Παντα με adguard dns ειμαι και τις παιρνω στην ωρα τους.

 

 

Παρατηρησα κατι οτι στην λιστα του FunkeyHuawei δεν εχουν 158. Εμεις ειμαστε BLA-L29 C432 για τα δικαρτα και BLA-L09 C432 τα μονοκαρτα.

https://funkyhuawei.club/fulllist

Λετε οι 158 να φανε μαυρο και να μεινουν εκει;

 

Λοιπον για οσους θελουν να δοκιμασουν καποιες ρυθμισεις σε σχεση με την αυτονομια της μπαταριας στο EMUI 9:

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες->Πανω στιε 3 τελιτσες>Ειδικη προσβαση->παραβλεψη βελτιστοποιησεων (Βελπτιστοποιηση μπαταριας στην 195)->Επιλεγετε να εμφανιζονται "Ολες οι εφαρμογες"->Τις κανετε ολες "Να μην επιτρεπεται"

 

Ρυθμισεις->Μπαταρια->Εκκινηση εφαρμογων->Τι βγαζετε ολες απο το Αυτοματο->Πανω στις 3 τελιτσες->Μη αυτοματη διαχειριση->Βαζετε σε ολες το "Εκτελεση στο παρασκηνιο"

Βγαζετε απο ολες το "Αυτοματη εκκινηση" και το "Δευτερευουσα εκκινηση"

Τωρα βαζετε στο "Υπηρεσιες Google Play" και "Gmail" και στο "Viber" τα "Αυτοματη εκκινηση" και "Δευτερευουσα εκκινηση"

Τωρα αναλογα με εσας βαζετε "Αυτοματη εκκινηση" και "Δευτερευουσα εκκινηση" σε εφαρμογες τις οποιες θελετε να ανοιγουν απο μονες τους. Καλο να το βαλετε σε εφαρμογες ανταλλαγης μηνυματων και κλησεων οπως το Viber,WhatsApp.

 

Ακομα αν δουλευετε πολυ Web Browser προτεινω τον Kiwi Browser γιατι ενεργοποιωντας το Night mode και μεσα στις Ρυθμισεις->Προσβασιμοτητα->Night mode contrast αν το βαλετε 101% τοτε το background γινεται total black και στις amoled οθονες αυτο σημαινει οτι σβηνει το Pixel με αποτελεσμα την μηδενικη καταναλωση απο αυτο το pixel.

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετό, θα τα καθαρίσει όλα, όσον αφορά τα προσωπικά σου στοιχεία, αρχεία κλπ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό ήξερα αλλά πάντα μια έξτρα γνώμη είναι χρήσιμη!! Ευχαριστώ!!

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Παρατηρησα κατι οτι στην λιστα του FunkeyHuawei δεν εχουν 158. Εμεις ειμαστε BLA-L29 C432 για τα δικαρτα και BLA-L09 C432 τα μονοκαρτα.

https://funkyhuawei.club/fulllist

Λετε οι 158 να φανε μαυρο και να μεινουν εκει;

Ας φάμε μαύρο, η εταιρία ήδη έχει φάει.. Θα το αναβαθμίσουμε μέσω FF κ λύθηκε το θέμα.. Κ όταν έρθει η ώρα για νέα συσκευή, δε θα κοιτάξω καν huawei.. H 158 πάντως, λογικά δεν υπάρχει γιατί δεν εξυπηρετεί σε κάτι το να τη βάλεις από μόνος σου.. Ήταν το security patch για όσους έμειναν στην αναμονή..

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπον για οσους θελουν να δοκιμασουν καποιες ρυθμισεις σε σχεση με την αυτονομια της μπαταριας στο EMUI 9:

Ρυθμισεις->Εφαρμογες->Εφαρμογες->Πανω στιε 3 τελιτσες>Ειδικη προσβαση->παραβλεψη βελτιστοποιησεων (Βελπτιστοποιηση μπαταριας στην 195)->Επιλεγετε να εμφανιζονται "Ολες οι εφαρμογες"->Τις κανετε ολες "Να μην επιτρεπεται"

 

Όταν επιλέγω το " Να μην επιτρέπεται" αναφέρει ότι αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Το τονίζω μήπως το έγραψες εκ παραδρομής.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγω το " Να μην επιτρέπεται" αναφέρει ότι αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Το τονίζω μήπως το έγραψες εκ παραδρομής.

 

Το ξερω αλλα στην πραγματικοτητα η διαφορα στην καταναλωση ειναι μικρη. Αυτη η ρυθμιση ειναι για οταν σβηνει η οθονη να μην σταματουν οι ενεργες εφαρμογες να δουλευουν. Αν το βαλεις στο επιτρεπεται τοτε θα τις κλεινει με αποτελεσμα να μειωνεται η λειτουργικοτητα. Στην ουσια αν τα βαλεις ολα στο να επιτρεπεται οταν θα σβηνεις την οθονη θα εχεις ενα κινητο των 20 ευρω που θα δεχεται μονο κανονικες κλησεις και sms. Η διαφορα οπως ειπα ειναι μικρη ωστε να μειωσεις τοσο πολυ την λειτουργικοτητα. Ετσι αν το βαλεις στο να μην επιτρεπεται ουτε χαμενες ειδοποιησεις ουτε επαναφορτωσεις των εφαρμογων που εχεις αφησει ενεργες. Αν δεν θες καποια εφαρμογη να τρεχει απλα την κλεινεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένα σύντομο σχόλιο όσον αφορά την μπαταρία.. Έχω πάλι 5.30 ώρες οθόνη, δεν βλπ3ω κάποια τρελή βελτίωση

Έχει όμως βελτιωθεί λίγο σε αναμονή, δηλαδή αν το αφήσεις ήσυχο δεν έχει μεγάλη κατανάλωση.

Με την 8 θα το είχα βάλει για φόρτιση ήδη.. Ενώ τώρα με την 9 είμαι στο 15% και θα το βάλω τώρα..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένα σύντομο σχόλιο όσον αφορά την μπαταρία.. Έχω πάλι 5.30 ώρες οθόνη, δεν βλπ3ω κάποια τρελή βελτίωση

Έχει όμως βελτιωθεί λίγο σε αναμονή, δηλαδή αν το αφήσεις ήσυχο δεν έχει μεγάλη κατανάλωση.

Με την 8 θα το είχα βάλει για φόρτιση ήδη.. Ενώ τώρα με την 9 είμαι στο 15% και θα το βάλω τώρα..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η 9 ναι εχει πολυ καλυτερη αυτονομια στην αναμονη. Αν δεις στην καταναλωση μπαταριας στη 8 το "Τηλεφωνο σε αδρανεια" ηταν παντα 2 θεση ενω τωρα ειναι 3 ή 4.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 9.0.0.190(C636E2R1P13) με SECURITY Ιανουαρίου 19.. Είμαι Ιαπωνία και μόλις έβαλα τοπική κάρτα μου έβγαλε την ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πως κάνουμε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στην emui 9;

Στην 8 ήταν στις ρυθμίσεις του αποθηκευτικού χώρου. Στην 9 η εκκαθάριση είναι πάλι εκεί αλλά δεν έχει πουθενά κάτι για προσωρινή μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πως κάνουμε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στην emui 9;

Στην 8 ήταν στις ρυθμίσεις του αποθηκευτικού χώρου. Στην 9 η εκκαθάριση είναι πάλι εκεί αλλά δεν έχει πουθενά κάτι για προσωρινή μνήμη.

 

Στην 9 μείνε μακριά από την εφαρμογή διαχείριση τηλεφώνου και ειδικά από την εκκαθάριση. Στην 8 δούλευε ωραία αλλά τώρα στην 9 που είναι powered by 360 είναι άστα να πάνε. Η μόνη εκκαθάριση που είναι οκ είναι αυτή μέσα από την εφαρμογή αρχεία όπου πατάς τις 3 τελίτσες και μετά ρυθμίσεις, έπειτα εκκαθάριση cache όπου σβήνει μικρογραφίες. Πρόσεξε ρυθμίσεις όταν πατήσεις τις 3 τελίτσες όχι εκκαθάριση. Αν πατήσεις εκκαθάριση σε πάει στην διαχείριση τηλεφώνου να κάνει εκκαθάριση.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Στην 9 μείνε μακριά από την εφαρμογή διαχείριση τηλεφώνου και ειδικά από την εκκαθάριση. Στην 8 δούλευε ωραία αλλά τώρα στην 9 που είναι powered by 360 είναι άστα να πάνε. Η μόνη εκκαθάριση που είναι οκ είναι αυτή μέσα από την εφαρμογή αρχεία όπου πατάς τις 3 τελίτσες και μετά ρυθμίσεις, έπειτα εκκαθάριση cache όπου σβήνει μικρογραφίες. Πρόσεξε ρυθμίσεις όταν πατήσεις τις 3 τελίτσες όχι εκκαθάριση. Αν πατήσεις εκκαθάριση σε πάει στην διαχείριση τηλεφώνου να κάνει εκκαθάριση.
Χάλι μαύρο η νέα εκκαθάριση..

Αυτό το άλλο κάνει εκκαθάριση μόνο τις μικρογραφίες ή και την προσωρινή μνήμη όλων των εφαρμογών;

Link to comment
Share on other sites

Χάλι μαύρο η νέα εκκαθάριση..

Αυτό το άλλο κάνει εκκαθάριση μόνο τις μικρογραφίες ή και την προσωρινή μνήμη όλων των εφαρμογών;

 

Μόνο κάτι μικρογραφίες. Σου λέω μείνε μακριά από την νέα εκκαθάριση, παίζει να κάνεις και απεγκατάσταση καμία εφαρμογή κατάλαθος. Άσε που έχεις να σου λέει συνέχεια για το Wechat που δεν το έχεις καν. Γενικά ότι δεις από την εταιρεία 360 μακριά.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

@PapaDarxon ανέφερες σε άλλο νήμα ότι έστρωσαν τα gestures στον nova. Έστρωσαν σε σημείο που να το χρησιμοποιείς και συ;

Επίσης το θέμα με κάποια stock widgets (πχ καιρού) λύθηκε;

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Πως κάνουμε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου στην emui 9;

Στην 8 ήταν στις ρυθμίσεις του αποθηκευτικού χώρου. Στην 9 η εκκαθάριση είναι πάλι εκεί αλλά δεν έχει πουθενά κάτι για προσωρινή μνήμη.

Μπορείς να μπεις και στο recovery και να κάνεις clear cache από εκεί.

 

Sent from my Huawei Mate 10 Pro, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω καποιο φιλο αν γνωριζει…. το liquid screen protector της spigen αξιζει ?? για μικρες επιαφανειακες γρατζουνιες απο κλειδια κτλ ?? η απλα ειναι μουφα ?? και ειδες μετα καποια σημαδακια ?? ευχαριστω πολυ :)
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω, μίλι; έβαλα τον νόβα ξανά.. Οι χειρονομίες δουλεύουν κανονικά όπως και στον στοκ launcher.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...